Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Forum Genel > AMT Anime Ödülleri Ve Anketleri > 2015 Anime ÖdülleriEn İyi Hafif Kapanış Parçası

AMT Anime Ödülleri Ve Anketleri Kategorisinde ve 2015 Anime Ödülleri Forumunda Bulunan En İyi Hafif Kapanış Parçası Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> Genel açıklama: En hafifinin hangisi olduğu değil, en iyisinin hangisi olduğu soruluyor. JoJo'nun Oingo Boingo kapanışı ile Donten ni Warau ...

Like Tree14Beğenilenler

Kapalı Başlık
 
LinkBack Konu araçları
Eski 03 Mart 2016, 11:14   #11
♪ AmanoJaku'rtar bizi
Çôjin'den ♫
 
Sersem
 
bakayalo'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 02 Ekim 2012
Mekan: Ankara
Yaş: 38
Favori Anime: NHK ni Youkoso!
Favori Manga: Love Hina
Mesaj: 1.280
Standart İlgi: En İyi Hafif Kapanış Parçası

Genel açıklama:

En hafifinin hangisi olduğu değil, en iyisinin hangisi olduğu soruluyor.

JoJo'nun Oingo Boingo kapanışı ile Donten ni Warau kapanışını aynı kategoride yarıştırmaktansa şarkıları/klipleri genel havalarına göre iki gruba ayırmayı uygun gördük; tam olarak ciddi de mizahi de olmayanları dışarıda bırakmamak için ikisinin arasını "hafif" diye nitelendirip mizahileri ona dâhil ettik, nispeten ağır veya anlamlı veya bestesine bilhassa özenilmiş olanları ise "ciddi" kategorisine aldık. Ciddi kapanış kategorisinde adamakıllı klip nadir olduğundan, orada her bir şarkının güzelliğini ve ait olduğu animeye uyumunu kriter olarak alsanız yeter; ama prensip olarak açılış/kapanış kategorilerinde dileğimiz kliplerin oylanması.

Şarkı ne kadar iyi? Klip ile şarkının ritmik uyumu ne kadar iyi? Klip ve şarkı ile animenin uyumu ne kadar iyi? Bu animeye bu kapanış ne kadar yakıştı? Bu dört sorunun ortalama cevabını soruyoruz kısacası.
Baybakayalo Çevrimdışı  
Eski 03 Mart 2016, 12:43   #12
Nasıl ders çalışıyorduk ?
 
çok sinirli
 
cakiphan'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 06 Mayıs 2013
Mekan: Trabzon / Karabük
Yaş: 27
Favori Anime: Gintama,Danna ga Nani wo Itteiru ka Wakaranai Ken
Favori Manga: Gintama,Jitsu Wa Watashi Wa
Mesaj: 999
Standart İlgi: En İyi Hafif Kapanış Parçası

Hani bu niye yok . Nasıl olmaz

Niye bana böyle şeyler sordurturturduyorsunuz
SnowStorm ve Homucifer bunu beğendi.
Baycakiphan Çevrimdışı  
Eski 03 Mart 2016, 14:07   #13
Bir rahat edebilsem!
 
Düsünceli
 
painscream'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 10 Eylül 2009
Favori Anime: Code Geass, One piece, Hunter X Hunter
Mesaj: 2.047
Standart İlgi: En İyi Hafif Kapanış Parçası

cakiphan, inan neredeyse tüm opening- endigleri izledik, baktık. Sence tüm hepsini ekleyebilmemiz mümkün mü ? 6 ya indirmek için bazılarını elememiz gerekiyordu. Elenmiştir diyorum sadece, elbet herkes sevdiği adayların olmasını ister fakat bizim onayımızdan geçememiş demek. Yoksa, her sezon 50 seriden 200 açılış, kapanış var neredeyse. Bunu 6 ya indirmek de oldukça zor. Niye 6 diye soracak olursan da, herkes vakit ayırıp bakmayabiliyor. Herkes baksın, oylasın diye 6. Daha az bir sayı. Kısacası, elenmiştir diyorum. Şimdi elenme sebebini hatırlamıyorum. O olmasa bu olsa olurdu diyebilirsin. Bizim kriterlerimize göre olmamış. Başka da bir açıklaması yok açıkçası.
UnderminE, SnowStorm, bakayalo ve 2 kişi bunu beğendi.
Baypainscream Çevrimdışı  
Eski 04 Mart 2016, 07:18   #14
♪ AmanoJaku'rtar bizi
Çôjin'den ♫
 
Sersem
 
bakayalo'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 02 Ekim 2012
Mekan: Ankara
Yaş: 38
Favori Anime: NHK ni Youkoso!
Favori Manga: Love Hina
Mesaj: 1.280
Standart İlgi: En İyi Hafif Kapanış Parçası

“ Orjinal Gönderi : cakiphan Mesajı Görüntüle

Hani bu niye yok
Yukarıda cevabını vermiş sayılırım aslında, ama madem yeterli olmamış, açayım. Değerlendirmenin 1. sorusu: Şarkı ne kadar iyi? Cevap: Şarkı kötü. Tafsilatını şöyle buyur:
Spoiler:
İlk kıtanın her bir yarısının ilk cümlesinde bir beste bile yok, rastgele sıralanmış notalar var; ikinci cümlesinde harcıâlem bir ezgi var, orijinalite sıfır. Peşine giren köprünün ilk iki cümlesinde farklı ritmik varyasyonlar denenmiş, deney başarısız olmuş, o ezgiye ve o sözlere o ritimler uymamış; üçüncü cümlede yine harcıâlem bir ezgi, harcıâlem bir ritim; dördüncü cümlede yine rasgele sıralanmış notalar, beste yok. Peşine giren nakaratın ikinci cümlesinden üçüncü cümleye geçiş rastgele, dolayısıyla beste kötü. Dördüncü cümlenin peşine gelip vurucu olması istenmiş olan beşinci cümle nakaratın ezgisinden fazla ayrılmış, başka bir şarkı olmuş; yani bütünlük yok. Nakaratın tekrarı öncesindeki geçiş ezgisi yine gitaristin rastgele vurduğu notalardan oluşuyor, beste yok. Geçiş ezgisinden nakarat tekrarına geçiş yine rastgele, uyum yok. Nakarat tekrarında eklenen altıncı cümle şarkının iyi bestelenmiş tek cümlesi, onun da ezgisi beşinci cümle ile aynı, yani şarkının genelinin tamamen dışında.

Hüküm: Şarkı çok kötü, dolayısıyla geri kalan unsurları hesaba katmaya gerek yok.

Müzik eleştirisi yazmayalı dokuz yıl oluyor, hamlamış olabilirim; bir de kısa yazmaya çalıştım, her şeye temas edemedim; ama genel olarak yeterli bir açıklama olmuştur sanıyorum. Başka soruların varsa özelden yaz, vaktim oldukça cevap veririm.


“ Alıntı ”

Nasıl olmaz
Şöyle:
Spoiler:
Açılış, kapanış ve anime şarkısı adaylarını belirlerken mümkün mertebe gözden kaçan bir şey olmasın diye ödüllere konu olan dört sezonun hâlen torrent, xdcc veya ddl üzerinden ulaşılabilen bütün animelerinin MAL'da listelenen bütün açılış ve kapanış şarkılarının bütün versiyonlarını (500 kadar şarkı), üstüne bol şarkılı animelerin iç şarkılarından da dinleyebildiğim kadarını (50-60 şarkı) dinledim; bu dalların herhangi birinde aday olabilecek kuvvette bulduklarımın hepsini (82 şarkı) painscream'e gönderdim. Bunlara painscream'in kayda değer bulduğu başka şarkılar ve müzikten anlayan başka arkadaşlarımızın "şunu can kulağıyla dinleyin, üstünkörü geçmeyin" diye tavsiye ettiği şarkılar da eklendi; yaklaşık 100 şarkılık bir ön liste oluştu. Sonra oturduk beraberce bunlardan 34'ünü çeşitli kategorilerde aday olarak seçtik. Kekkai Sensen kapanışı ön listedeki 100 şarkı arasında bile yoktu. SaeKano kapanışı vardı mesela. O animenin her şeyine ne kadar bayıldığımı da herkes biliyor. Ama adaylar arasında var mı? Yok. Neden? Aday olanlarla yarışabilecek kadar iyi değil de ondan. Aynı SaeKano'nun açılışı ise yoktu, zira aday olarak düşünülebilecek kadar bile iyi değil, sorduğun şarkı kadar kötü olmasa da.


“ Alıntı ”

Niye bana böyle şeyler sordurturturduyorsunuz
Burası bir forum olduğu için N'apak, banlayak mı kanka?
UnderminE, SnowStorm, Homucifer ve 1 kişi bunu beğendi.
Baybakayalo Çevrimdışı  
Eski 06 Mart 2016, 00:50   #15
Düşünüyorum o halde varsın.
 
----
 
Homucifer'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 03 Şubat 2015
Mekan: İstanbul-Ankara
Yaş: 31
Favori Anime: Madoka,Higurashi,Clannad, FMA,F/SN,Elfen Lied,NHK, CodeGeass,ShinSekaiYori, SteinsGate,NazoNoKanojoX
Favori Manga: Saishuu Heiki Kanojo, Nazo no Kanojo X
Mesaj: 62
Cool İlgi: En İyi Hafif Kapanış Parçası

Merhabalar Efenim,

Henüz oy vermedim; ama bütün kategorilere bir göz gezdirdim. Burada bir tartışma gördüm, ben de fikrimi söyleyeyim istedim: Açıkçası ben de Kekkai Sensen'inin kapanış şarkısını listede görmediğime oldukça şaşırdım. Benim için de bu kategoride birincilikte yarışırdı.

Bakayalo'yu tanıdığım için şarkıda hoşlanmadığı şeyi iyi anlıyorum (Burada iyi anlatabilir miyim bilmiyorum): Kısaca şöyle, şarkıda müzik yok. Üstelik bir de sözler kendilerine ayrılan yerlere sığdırılmak için kafaya göre hızlandırılıp yavaşlatıldığı (ve hatta yutulduğu) için sözler de yer yer aritmik gidiyor.

Bu oldukça jazz'ımtırak bir şarkı ve jazz'da sık sık araya devam eden davulun ritmini bozan hareketler girer. Ben şahsen genel olarak jazz pek sevmem (bazen arada çok çok sevdiklerim çıksa da), ama bu şarkı oldukça hoşuma gitti. Galiba bunun en önemli nedeni benim bir şarkıyı dinlerken çoğu zaman sözlerin içeriğine değil sadece melodisine dikkat etmem. Kendi değerlendirmem şu şekilde (merak eden olursa):

1) Sözlerin melodisi oldukça hoş olmuş. Dalgalana dalgana gidiyor, yavaş-hızlı; alçak-yüksek. Bu melodiye orijinallik de kazandırmış. Günümüzdeki pek çok şarkıda olduğu gibi askeri düzen ritme uyan bir melodi olmaması şarkıyı bayağı eğlenceli hale getiriyor.

2) Bas gitar zaten hep biraz rasgele çalmaz mı? Burada sorun şarkının ilk bölümlerinde bas gitar dışında bir şeyin sesini duymamamız. Ayrıca, arkaplandaki bas gitar rasgele çalıyor gibi görünse de çalınan melodi sözlerin melodisinin ileri kısımları ile uyumlu görünüyor. Ritimden de şaşmıyor. Benim kulağımı hiç tırmalamadı. Bilakis şarkı başlarında üst üste oturtulmuş iki melodi (sözler ve bas gitar) birden dinlemek hoşuma gitti.

3) Popüler bir şeyin güzel veya doğru olduğuna hiç inanmamışımdır. Hatta tamamen bir şeyi popülerliğinden ve genel popülasyonda doğru kabul edilirliğinden bağımsız olarak kendim doğru bulmaya veya beğenmeye çalışmışımdır. Ancak bu şarkının single'ının Oricon 2015 en çok satanlar listesinde 71. sırada olduğunu söylemeden edemeyeceğim (ki ilk 100'e giren anime şarkıları oldukça sayılı). Çevremdeki pek çok kişinin de bu bitişi sevdiğini bildiğimden açıkçası popülerliğinden dolayı da listede görmeyi beklerdim.

4) Şarkıyı bir kenara bırakırsak. Bitiş animasyonu (klibi) için feci uğraşılmış, iyi iş çıkarılmış. Klip şarkıya uydurulmuş. Ayrıca, animeyi izleyenlerin hatırlayacağı gibi, her bölümde şarkının girizgahının animenin son sahnelerinde başlayıp birkaç saniye sonra kapanış klibine geçilmesi de güzel bir hareket olmuş. Dahası araya espiriler de katarak klibi oldukça eğlenceli yapmışlar. Herhalde sadece klip bazında bütün diğer kapanışları sollar diye düşünüyorum.

5) Son olarak, kapanış oylamasına sunulacak kliplerin belirlenmesi konusunda Bakayalo'ya çok çok teşekkür etmek istediğimi bir kez daha burada belirteyim. Sonuçta onun sayesinde böyle bir konuyu konuşacak zemin bulabiliyoruz. Ben dahil tanıdığım herhangi bir kimse bu işle onun kadar ciddi uğraşmazdı. Bu kadar subjektif bir konuyla uğraşırken bazı şeyleri de işin başındaki kişinin zevkine ve beklentilerine bırakmanın gerektiğini düşünüyorum.

Önümüzdeki yıllarda da aynı zevk ve ciddiyetle seçilmiş klipleri görmek dileğiyle...
Kusogaki, bakayalo ve cakiphan bunu beğendi.
BayHomucifer Çevrimdışı  
Eski 06 Mart 2016, 01:28   #16
(*´_ゝ`)
 
None
 
UnderminE'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Wired
Yaş: 23
Favori Anime: Ping Pong
Favori Manga: Jojo, Sidooh
Mesaj: 3.002
Standart İlgi: En İyi Hafif Kapanış Parçası

Ne yalan söyliyim klip olarak ben de bayıldım anime hakkında hiç fikrim olmamasına rağmen. Karakterleri tanısam bu kapanışa aşık olurdum sanırım.

Lakin şarkıyı ben de pek beğenmeyenlerdenim. Sırf animasyonu için kapanışı izlerdim, başka bir şey koysalar bölüm bittiği an kapatmama sebebiyet verecek bi kapanış olurdu. <_<
__________________
BayanUnderminE Çevrimdışı  
Eski 25 Mart 2016, 19:57   #17
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
 
Giriş Tarihi: 22 Mayıs 2010
Yaş: 26
Favori Anime: onepiece
Favori Manga: naruto
Mesaj: 504
Standart İlgi: En İyi Hafif Kapanış Parçası

Tsukimonogatari
Prison School
Nanatsu no Taizai
Shimoneta
Jojo
Monmusu

Son Düzenleme karadevil52 tarafından 03 Mayıs 2016 01:03 de yapıldı.
Baykaradevil52 Çevrimdışı  
Eski 02 Mayıs 2016, 21:08   #18
Ureshiku ne yoo konoyaro!!
 
terbiyesiz
 
Kusogaki'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 02 Ekim 2010
Mekan: Ankara
Yaş: 25
Favori Anime: Black Lagoon, Kill la Kill, Ergo Proxy, Hunter x Hunter,One Piece, Haganai, DMC, SnK, Watamote
Favori Manga: Fujimi Lovers, Wagatsuma, Again, GE, Jitsu wa Watashi, Kangoku Gakuen, Boku Girl,
Mesaj: 1.244
Standart İlgi: En İyi Hafif Kapanış Parçası

Prison School
Smith
Nanatsu
Jojo
Shimo
Tsuki
__________________
BayKusogaki Çevrimdışı  
Eski 03 Mayıs 2016, 00:21   #19
Düşünüyorum o halde varsın.
 
----
 
Homucifer'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 03 Şubat 2015
Mekan: İstanbul-Ankara
Yaş: 31
Favori Anime: Madoka,Higurashi,Clannad, FMA,F/SN,Elfen Lied,NHK, CodeGeass,ShinSekaiYori, SteinsGate,NazoNoKanojoX
Favori Manga: Saishuu Heiki Kanojo, Nazo no Kanojo X
Mesaj: 62
Standart İlgi: En İyi Hafif Kapanış Parçası

6- Tsukimonogatari
5- Shimoseka
4- Monmusu
3- Nanatsu
2- Jojo
1- Prison School
BayHomucifer Çevrimdışı  
Kapalı Başlık

Etiketler
oga, taizai, video


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 02:36.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler