Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Anime/Manga/Visual Novel Sohbet > Anime Tartışmaları > Anime Tanıtımları ve İncelemeleri


Anime Tanıtımları ve İncelemeleri Animeler Hakkında Bilgi Almak İsteyenler İçeriye Bakmalı.


Jigoku Shoujo

Anime Tartışmaları Kategorisinde ve Anime Tanıtımları ve İncelemeleri Forumunda Bulunan Jigoku Shoujo Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> KÜNYE: Anime'nin Adı: Jigoku Shoujo 地獄少女 Diğer Adları: Hell Girl, Cehennem Kızı Tür: Psikolojik, Gerilim, Doğaüstü, Drama Bölüm Sayısı: 26 ...

Yorum
 
LinkBack Tanıtım Araçları
Jigoku Shoujo
Yayınlayan Susano'o
02 Eylül 2009
Standart Jigoku Shoujo

KÜNYE:
Anime'nin Adı: Jigoku Shoujo 地獄少女
Diğer Adları: Hell Girl, Cehennem Kızı
Tür: Psikolojik, Gerilim, Doğaüstü, Drama
Bölüm Sayısı: 26
Firma/Stüdyo: Aniplex, SKY Perfect Well Think Co., Ltd., FUNimation Entertainment, Studio DEEN
Yönetmen: Takahiro Omori
Müzik: Takanashi Yasuharu, Mizutani, Hiromi
Açılış Şarkısı: SnoW
Kapanış Şarkısı: Noto Mamiko (aynı zamanda Enma Ai'yi seslendirmiştir.)

KONU:

İnternette, büyük kin tutan insanların gece yarısında girdiklerinde onların yerine intikam alacağını söyleyen bir site hakkında dedikodular dolaşmaktadır. Dedikodulara göre, bu siteye erişen kişi, intikam alınmasını istediği muhatabın ismini yazıp gönderdiğinde, Enma Ai (閻あい enma: şeytan, あい ai: yazılışına göre sevgi veya çivit mavisi) isimli bir kız belirir ve kişiye lanetli bir hasır bebek verir. Kişi bebeğe bağlı kırmızı ipi çektiğinde muhatap anında cehennemi boylayacaktır. Ancak lanetleyen kişi de öldükten sonra cehenneme gidecektir.

KARAKTERLER:Enma Ai 閻あい: Karanlık bir geçmişe sahip, yüzyıllardır güçlerini başka insanların intikamlarını almak haricinde şahsi amaçları için kullanmayan bir kızdır. Bu işi neden yaptığı birinci sezonun sonunda açıklanmıştır ancak, tavırları ve ses tonundan üzere trajik bir geçmişi olduğu kolayca anlaşılmaktadır. Animede karşımıza çıkan tüm karakterlerden çok daha güçlü psişik yetenekleri vardır.

閻魔 Enma, şeytan veya yeraltı dünyasının yöneticisi olarak kullanılır. 藍 Ai, indigo yada çivit mavisi diye de tabir edilen bir renktir. Koyu mora çalar. Dalga boyu olarak da 420-450 nanometre aralığındadır. Üçüncü göz çakrası kuvvetli olan kişilerin çevresine bu renkte bir aura yaydığı düşünülür ve genellikle doğa üstü olaylara ilgisi olduğu söylenir. Hatta bazılarının cisimleri hareket ettirmek, geleceğe dair görüntüler görmek gibi bir takım paranormal kabiliyetleri vardır. Buradan hareketle Enma Ai'nin isminin 藍 karakteri ile yazılmasının daha uygun olduğunu düşünüyorum.Wanyuudou 入道 : 輪 Wa, "halka" veya "tekerlek", 入道 nyuudou ise, "yolda gitmek" veya "canavar" anlamlarında kullanılabilir. İsim "Yolda Giden Tekerlek" olarak çevirilebilir. Japon halk efsanelerinde az tanınan bir youkai (妖怪) yani hayalet/ruh olan Wanyuudou'nun efsanede; kurbanlarını at arabasına bağlayarak işkence yapan zalim samurai lordunun ruhu olduğu, cehennem ve dünya arasında yol alarak halkı korkuttuğu ve fazla yaklaşan kişileri beraberinde cehenneme götürdüğü anlatılır. Kendisi ayrıca cehennemin kapısının bekçisidir. İnsanlara, ortasında acı ile haykıran bir insan yüzünün bulunduğu, alevler içinde dönerek yol alan bir at arabası tekerleği olarak görünür. Animede bu efsanevi karakter, yaşlı bir amca görünümünde, Enma Ai'yi dünyaya taşıyan at arabası olarak karşımıza çıkmaktadır.Ichimoku Ren 一目 連
: İsminin anlamı ichimoku 一目, tek bakış, Ren連 ise grup, parti, şirket anlamlarına gelir. Uzak mesafelerden duvarların arkasını görebilme yeteneğinin yanı sıra gözünü, yani bakışlarını bir silah olarak kullanabilmektedir. Enma Ai'ye istihbarat maksatlı yardım etmesinin yanı sıra, zaman zaman yakışıklı olması sebebiyle biraz havalı davrandığı da söylenebilir. Toplum içine karıştığında genellikle "Ishimoto Ren" ismini kullanır.

Spoiler:
Ichimoku Ren aslında bir tsukumogami 付喪神, yani bir eşya ruhudur. Shinto inanışına göre 100 yaşına basan eşyaların farkındalığı doğar ve içlerinde bir kami, yani ruh barındırmaya başlarlar. Ichimoku Ren'in durumunda ise 2'inci sezonda açıklandığı üzere, geçmişte pek çok insanın katliamına şahit olmuş bir katanadır. Bu yüzden insanları anlamakta güçlük çekmektedir. Ona insan formunu Enma Ai vermiştir ve bu formunda çok memnundur.

Hone Onna
骨女: İsminin kelime anlamı doğrudan kemik kadındır. Wanyuudou gibi Japon mitolojisinden bir youkai'dir. Hone Onna animede genellikle grubun kadın hakları savunucu olarak espirili bir kişi görünümüyle sunulmuştur. Ancak bazı tavırlarından geçmişinde çok ağır ve acı tecrübeler yaşamış olduğu tahmin edilebilmektedir. Genellikle Ichimoku Ren ile birlikte istihbarat toplayarak Enma Ai'ye yardımcı olmaya çalışır. Kullandığı isim genellikle "Sone Anna"dır.KİŞİSEL GÖRÜŞÜM:

Hasır bebek insan hayatını, boynuna bağlı iplik ise kaderi temsil etmektedir. Seri boyunca bir insandan intikam alarak onun kaderiyle oynandığı, bunun karşılığında da intikam alan kişinin de cehenneme gideceği gösterilerek; intikam almanın hiçbir zaman çözüm olmadığı dersi verilmeye çalışılmaktadır.

Seri başlarda sürekli kendini tekrar etse de, belli bir noktadan sonra ana karakter olan Cehennem Kızı, yani Enma Ai'nin geçmişine dair belirtiler vermekte ve en sonunda ise bütün herşeyin nasıl başladığı anlatılmaktadır. Konu çok ağır işlenmiş olsa da, insanların ne kadar canavarca şeyler yapabildiğini izlerken sıkılmadım.

İnsan Hayatına Dair bir Not:
Animede Enma Ai'nin evinin çevresindeki kırmızı çiçekler olarak karşımıza çıkan, çoğunlukla kırmızı renkte açsa da normalde beyazlarına da yer yer rastlanan higanbana 彼岸花, cluster amaryllis veya Gündönümü Çiçeği olarak bilinen bu çiçeğin ince yaprakları; insanın kaderini sembolize eden ve bebeğin boynuna dolanmış olan kırılgan kırmızı ipliğe benzetilmektedir.


Jigoku Shoujo

Genel Bilgi
Anime Türü
Doğaüstü Güçler,Drama,Gerilim,Psikolojik

Favori

Üye degerlendirmesi
Müzik
100%100%100%
10,0
Video
90%90%90%
9,0
Hikaye Anlatımı
85%85%85%
8,5
Karakter
95%95%95%
9,5
Tasarım
95%95%95%
9,5
İzlenebilirlilik
90%90%90%
9,0
Genel
85%85%85%
8,5
2 kullanıcı oyladı 91% averajla

Tanıtım Araçları


Eklenmiş Resim
Dosya Tipi: jpg JS2.jpg (32,0 KB, 131 görüntülendi)
Dosya Tipi: jpg wanyuudou.jpg (48,5 KB, 129 görüntülendi)
Dosya Tipi: jpg ichimoku ren.jpg (42,5 KB, 130 görüntülendi)
Dosya Tipi: jpg hone onna.jpg (38,9 KB, 130 görüntülendi)

Eski 10 Eylül 2009, 11:26   #1
heyheyleri tepesinde
 
çok yorgun
 
lafolya'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Yaş: 37
Favori Anime: darker than black,loveless
Mesaj: 532
Standart İlgi: Jigoku Shoujo

benim için güzel bir animeydi ilk başlarda izlediğimden bölğmler birbirini tekrar ediyor gibiydi sürekli bir intikam isteyen ve bu intikama maruz kalan insan vardı.. ama ilerledikçe insanın kendini sorgulayıp hiç bir şeyin tek taraflı olamıyacağını sadece cezalandırılanın deyil bu cezayı isteyeninde ruhunun cehennemlik olduğunu gösteriyordu..
Bayanlafolya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14 Eylül 2009, 23:41   #2
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
gokcevil'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 11 Eylül 2009
Mekan: İstanbul
Yaş: 24
Favori Anime: Ouran High School Host Club
Favori Manga: Fufuba
Mesaj: 24
Standart İlgi: Jigoku Shoujo

İlk sezonun sonunda "nefretin esiri" teması öylesine keskin işlendi ki, söylemeliyim hayal kırıklığına uğradım. Bakış açılarında baskın taraf ne yazık ki karamsarlık, nefret. İşlenişi yok sayarsak gerçeklikten uzaklaştıran ikinci unsur da bu olur. Ama herşeye rağmen keyifle izlediğim bir anime oldu. Çeviri için gruba teşekkür ediyorum. İkinci sezon beni bekler. Keyifli seyirler.
__________________

Bayangokcevil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15 Eylül 2009, 17:38   #3
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Seifukusha'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 06 Eylül 2009
Mekan: İstanbul
Yaş: 28
Favori Anime: Seirei no Moribito
Favori Manga: Detective Conan
Mesaj: 348
Standart İlgi: Jigoku Shoujo

Psikolojik animeleri seviyorum. Bu tutku bende Death Note ile başladı. Jigoku Shoujo'yu ilk izlediğimde onu da sevdim. Animenin atmosferi güzel. Gece izlemek için ideal.

Çeviri için teşekkürler abi.
BaySeifukusha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 15 Eylül 2009, 20:13   #4
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
arcueid'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 11 Eylül 2009
Mekan: nosferatu'nun bahçesi.
Favori Anime: shingetsutan tsukihime.rurouni kenshin.
Favori Manga: goth
Mesaj: 31
Standart İlgi: Jigoku Shoujo

oldukça hoş bir seri. türü içinde akla ilk geleceklerden.
ilk sezona oranla, ikinci ve üçüncü sezon daha çok izleme isteği uyandırıyor. konular artıyor, daha derinde işleniyor vs. sonuçta, kaçırılmaması gereken bir anime.
gerçi zaten 'enma ai' karakteri seriye tek başına yetecek kadar iyi.
__________________
arcueid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yorum

Etiketler
forum, konu, korku, shin, shoujo


Tanıtımı görüntüleyen aktif kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Tanıtım Araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 01:37.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler