Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Anime/Manga/Visual Novel Sohbet > Anime Tartışmaları > Anime Tanıtımları ve İncelemeleri


Anime Tanıtımları ve İncelemeleri Animeler Hakkında Bilgi Almak İsteyenler İçeriye Bakmalı.


Kurogane no Linebarrels

Anime Tartışmaları Kategorisinde ve Anime Tanıtımları ve İncelemeleri Forumunda Bulunan Kurogane no Linebarrels Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> Linebarrels Of Iron Opening - Subbed - YouTube...

Yorum
 
LinkBack Tanıtım Araçları
Kurogane no Linebarrels
Yayınlayan Akuma_Blade
08 Aralık 2010
Standart Kurogane no Linebarrels

Yayın Tarihi : 3-10-2008 ile 20-03-2009 arası

Bölüm Sayısı : 24 + 2 (Ek bölümler sadece DVD setinde yeralmaktadır)

Orjinal Manga: Tomohiro Shimoguchi ve Eiichi Shimuzu
Karakter Tasarımı : Hisashi Hirai (Soukyuu no Fafner, Heroic Age, Infinite no Ryvius, Syryed, Gundam SEED külliyatı)
Mecha Dizaynı : Tsutomu Suzuki (Lost Universe, Platiniumhagen Ordian, Steamboy, Tekkonkinkreed, Big O, Bokurano, Zone of Enders, Gundam Unicorn)
Senaryo: Shigeru Morita (Gundam SEED külliyatı) ve Kiyoko Yoshimura (Dogs: Bullets & Carnage)
Yönetmen: Masamitsu Hidaka (GaoGaiGar, GEAR Senshi Dendoh, Pokemon, Sryed, Turn A Gundam)

uyarı: Ağır ecchi öğelerinden ötürü 17 yaşından küçük arkadaşlar için pek uygun değildir.

Kouichi Hayase küçüklüğünden beri çevresi tarafından sürekli ezilen, çocukluk arkadaşları Risako ve Yajima'nın koruyucu tavırları nedeniyle iyice sinik bir kişiliğe bürünmüş, hayalperest bir çocuktur. Buna rağmen hala en büyük hayali, "adaletin savaşçısı" olmaktır.

Herşeyin değişeceği gün ise sıradan başlamıştır. 2019 yılında gizemli nesne Linebarrel'in güneş sistemine geri döndüğü anlaşıldığında bu anı bekleyen Birleşmiş Milletler harekete geçer.Bu sırada Hack'lenmiş bir askeri uydu ile Linebarrel'in dünyaya düşüşü saptırılır ve tam da bu sırada bölgeye sevkedilen Japon Silahlı Kuvvetleri'nin kendi ARMA (Linebarrel evrenindeki Mecha'ların ismi) birliklerinin bir kısmı ise bölgede aniden ortaya çıkan ve dünyaya kendi düzenlerini yayacakları savaş için Linebarrel'in gelişini bekleyen KATO organizasyonuna bağlı ARMA'larca imha edilir. Bunun üzerine şehir içinde çatışmalar başlar ve halkın sığınaklara sevkedilmesine başlanır. bölgeye sevkedilen Japon Silahlı Kuvvetleri kendi ARMA (Linebarrel evrenindeki Mecha'ların ismi) birliklerinin bir kısmı ise bölgede aniden ortaya çıkan ve dünyaya kendi düzenlerini yayacakları savaş için Linebarrel'in gelişini bekleyen KATO organizasyonuna bağlı ARMA'larca imha edilirler. Bunun üzerine şehir içinde çatışmalar başlar ve halkın sığınaklara sevkedilmesine başlanır.

Kouichi ise şanssızlığı eseri bisikletiyle tam da o sırada Linebarrel'in çakılacağı koordinatlardaki ormandan geçmektedir. Patlamadan sonra gözlerini açtığında ise yanıbaşında çıplak bir kız ve bir meteor kraterine benzer bir çukur görür. Kız kim olduğunu hatırlamamaktadır. Kouchi ona giysilerini verip evine götürür ve isminin Kizaki olduğunu öğreneceği bu kız buradan itibaren hafızasını parça parça kazanmaya başlar. Fakat Japon Silahlı Kuvvetleri'yle KATO arasındaki çatışmalar hala sürdüğüne şahit olurlar ve Kouichi tam da bu sırada bir uyanış geçirip Emi'ye dokunur ve Linebarrel'i çağırır: Bu 21metre uzunluğunda ve nano makineler yayarak kendi kendini iyileştirebilen bir tür biomekanik MACHINA'dır. Kouichi bununla KATO'ya karşı savaşır ve şehri kurtarır. Fakat bilmediği şeyse...

Spoiler:
...kendisinin zaten Linebarrel'in dünyaya çakıldığı an ölmüş olmasıdır. Emi Kizaki, Linebarrel'e onu kendi nano makineleriyle hayata döndürmesini istemiş, fakat bu olay sonucu Kouichi'nin çekinik karakteri ve hassas vücudu dışarıdan farkedilmese de geri dönemeyecek şekilde değişmiştir.


Linebarrel'in dünyaya dönüşünü bekleyenler sadece KATO değildir. Linebarrel'le farklı bağlantıları olan ve dünyanın en büyük ilaç holdingi olarak bilinen JUDA organizasyonu da olaya dahil olur kendi MACHINA'larıyla (ARMA'ların "FACTOR" denen insan vücudu modifikasyonu bir özellikle tetiklenen "özel" versiyonları) KATO'nun bölgedeki aktivitesine karşı onlar da müdahelede bulunur. Ertesi gün hayat normale dönmeye başlamış gibi olsa da Kouichi bir "FACTOR" olduğunu keşfedecek, "adaletin savaşçısı" olma amacını gerçekleştirmek için KATO ve JUDA arasındaki savaşa kendi adına girecek ve bu süreçte de Linebarrel'in varoluşu hakkındaki gizemleri açığa çıkartmaya başlayacaktır.Notlar:


-Anime, 2005'in başlarında Akita Shonen'de yayına başlayan 22 ciltlik Manga'sından 2008 sonunda GONZO tarafından uyarlanmıştır. Anime orjinal Manga'dan pek çok yönde ayrılmakla birlikte paylaştıkları ortak özellikler 2006 sonunda yayına başlayan Sunrise serisi Code Geass'ta da kullanılmıştır. ("FACTOR" kullanıcılarının gözlerinin kırmızıya dönmesi ve rejenerasyon yetenekleri, Kouichi'nin karakter değişimi, bu gücün onun hayatını kurtarmış bir kız tarafından verilmesi, Kouichi'nin çocukluk arkadaşı Yajima ile rakipleşmesi gibi)

-Manga versiyonu hala yayını sürdürmektedir.

-Mecha tasarımları için Zone of Enders'den Tsutomu Suzuki ile çalışılmıştır. İntihal boyutunda bir alıntı olmamakla birlikte bu oldukça özgün dizaynlar görmemizi sağlamakta. http://www.linebarrels.jp/english/index.html#story adresinde JUDA yapımı MACHINA'ları görebilirsiniz.

-SDF Macross'un animatörü Ichiro Itano bu seride de görev almıştır.

-Code Geass'le ortak kadroları da paylaşmaktadırlar. Code Geass yönetmeni Goro Taniguchi bu seride yapımcı olarak bulunmuştur. Code Geass'da Lelouch'u seslendiren Jun Fukuyama ise bu serinin başkötüsü olarak karşımıza çıkar. Ayrıca Code Geass'in ilk bitiş şarkısını seslendiren ALI Project, Linebarrels of Iron'de açılış şarkısını seslendirmektedir.

-PSP için bir oyunu bulunmaktadır. Ayrıca Nintendo DS için çıkan Super Robot Wars L ve Operation Extend oyununda Kurogane no Linebarrels birimleri ekibe dahil edilebilmektedir. Ayrıca Manga'da ortaya çıkan Deus Ex Machina Operation Extend'de Tessho Genda tarafından seslendirilmektedir.

-Maket setleri Kotobukiya tarafından üretilmekte. http://www.1999.co.jp/eng/list/1276/0/1 adresinde şu ana dek çıkan Mecha maketlerini görebilirsiniz. Maalesef bunların üretimi şu an için yapılmamakta.

-Serinin 1-2 bölümünde çalan inside-show "Kibaider" için veteran sanatçı Hironobu Kageyama bir opening şarkısı seslendirmiştir. Şarkının tam hali Audio Drama'dan dinlenebilir.

-Seride sadece birkaç saniye gösterilip geçilen Manga'da ise önemli yer tutan Reiji ve Kiriyama karakterlerinin okuldaki son günleri Audio Drama'da anlatılmıştır.

-Katou Organizasyonu üyelerinden Yurianne Faithful, "Rolling Stones'un gayr-ı resmi üyesi" olarak da bilinen Marianne Faithful'a bir göndermedir.

-Kamen Rider OOO serisi karakterlerinden Kousei Kougami, bu serideki Kunio Ishigami karakterine bir göndermedir.

-Seri 80'lerden bugüne dek ve günümüzden birçok veteran Seiyuu'ya ev sahipliği yapmaktadır. Tetsu Inada, Jouji Nakata, Sho Hayami, Emi Shinohara eski yapımlarından hatırlanabilecek isimlerden sadece birkaçıdır.Kurogane no Linebarrels

Genel Bilgi
Anime Türü
Aksiyon,Bilim Kurgu,Drama,Ecchi,Günlük Yaşam,Komedi,Mecha,Okul,Psikolojik,Romantizm,Seinen,Süper Güç,Uzay

Favori

Üye degerlendirmesi
Müzik
85%85%85%
8,5
Video
90%90%90%
9,0
Hikaye Anlatımı
85%85%85%
8,5
Karakter
80%80%80%
8,0
Tasarım
85%85%85%
8,5
İzlenebilirlilik
85%85%85%
8,5
Genel
85%85%85%
8,5
2 kullanıcı oyladı 85% averajla

Tanıtım Araçları

Eski 08 Aralık 2010, 19:31   #1
Aile baskısı devam ediyor
atanana kadar sınava çalış
bakısı atandıktan sonra
evlendirelim baskısı ne yapsam
acaba...
 
Düsünceli
 
CHOBiTS'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 08 Eylül 2009
Mekan: Malatya
Yaş: 31
Favori Anime: FSN All - FMP All - Utawarerumono
Favori Manga: FMP Sigma, Fruit Basket, GTO
Mesaj: 4.601
Blog Girişleri: 1
Standart İlgi: Kurogane no Linebarrels

Yayınlandığı dönemde 8. bölüme kadar takip etmiştim başroldeki erkek karakterin itici kişiliğinden dolayı pek devam etme isteğimde kalmadı açıkcası.
BayCHOBiTS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08 Aralık 2010, 20:57   #2
Ne düşünüyorsun?
 
None
 
antioksidan'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mekan: Κωνσταντινούπολι`
Yaş: 25
Favori Anime: Hellsing Ultimate
Favori Manga: manga is for puffs
Mesaj: 459
Standart İlgi: Kurogane no Linebarrels

Mecha olayından anlamam ama izlediğim vakit hoşuma gitmediğini söylesem yalan olur. Çok güldüğüm yerler olmuştu. Tek sıkıntısı adam gibi çevirisinin olmaması.

İzlenilir.
__________________
Okan
antioksidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10 Aralık 2010, 11:39   #3
Geçse de yolumuz bozkırlardan,
denizlere çıkar sokaklar.
 
Depresyonda
 
Akuma_Blade'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 11 Eylül 2009
Mekan: İskenderun / Hatay
Yaş: 34
Favori Anime: Gundam, Votoms, Lain, GITS, Blackjack, FMP, NHK ni Youkoso, Nadesico, Yamato, Fafner, Akira
Favori Manga: Blame, KOR, Mermaid's Forest, KKNJ, NGE, FSS, Aku no Hana, Detective Conan, Jiraishin, Akira, Alive
Mesaj: 2.564
Blog Girişleri: 6
Standart İlgi: Kurogane no LinebarrelsAçıkçası söze nasıl gireceğimi bilmiyorum zira başladığım gün bitirdiğim nadir serilerden birisi karşımda duruyor. Serinin ağır Ecchi andıran duruşu (ki bazı sahnelerde gerçekten öyle) olsa da serinin malum bazı serilerin aksine, gerçekten boyundan büyük bir birşeyler anlatmaya çalışmıyor ve 13. bölümle sonrası itibariyle hikayenin arkasındaki gerçek temayı ortaya çıkartarak bizi şaşırtıyor. Aslında hikayeyi 2. kısma ayırmamız mümkün: İlk 12 bölümde, karakterleri tanımaya çalışıp bolca gülerken 13. bölümün daha ilk dakikalarından son bölüme dek şaşırtıcı (hatta şok edici de denebilir) bir dolu gelişme üst üste geliyor. Arada yine fanservice'ler (ve seviyeli bir komedi) görsek de, bu yine son 12 bölümde gördüğümüzün gerçekten üzerinde zaman harcanmış bir drama olduğunu değiştirmiyor. Tarz olarak Zone of Enders oyununu oynamış arkadaşları hayli hayli tatmin edecek dövüşler ve dizaynlar görüyoruz (ki zaten ZOE ile aynı tasarımcının ürünü), bunlara usta işi 3D'lerin ve bölüm içi şarkıların yerinde kullanımıyla dövüş sahnelerinin bölümlere dengeli şekilde verilmesi eklendiğinde karşımızda not olarak gerçek anlamda haksızlığıa uğramış 2000 sonrası yapımlardan birisi duruyor.

Seiyuu performansları oldukça iyi. Özellikle Jun Fukuyama, Yuichi Nakamura ve Sho Hayami'nin performansları açısından mükemmel. (Shizuna'nın Kanto aksanına ayrı bir parantez bile açabiliriz) Buna bir de oldukça usta işi bir çift OST eklendiğinde söyleyecek çok birşey kalmıyor.

Mecha dizaynları hakkaten şahane. Farklı olmak için kasılmamış ama -illa benzetme yapmak gerekirse- en az FSS ve ZOE kadar özgün, harika dizaynlar. Mecha'ların dövüş sırasında gerçekleştirdiği hareketlerin insan hareketlerine benzerlik düzeyi de dövüşlere ayrı bir dinamizm getiriyor ve ne denli hızlı vuruşlar görsek de ayrıntı yüksekliği nedeniyle hiçbir kısım gözümüzden kaçmıyor. Aynı sahneler tekrar tekrar kullanılmıyor ve "Super Robot" türünden ziyade "Real Robot" türüne yakın bir estetik kullanıma şahit oluyoruz.

Serinin kendi kulvarında öne çıktığı yapımlardan birisi Ecchi kısımlar dışında serinin tamamen seinen bir serinin söylemlerine sahip olması. Özellikle Kato Hisataka'nın savaşma güdüsü ile insan arasındaki bağı açıkladığı kısımlar ve Reiji Moritsugu'nun kendi nihilizmini anlattığı kısımlar karakter tasarımı ve senaryo başarısını daha bir gözler önüne seriyor. Finale geldiğimizdeyse bir Zeta Gundam, Gundam 00 S1, Gunbuster yada belki bir Ideon ayarında epik bir final izletiyor seri bize. Ama aynı zamanda bunların tümünden de farklıydı zira...

Spoiler:
...hayatımda ilk kez bir finalin mutlu sonla bitmesini bu kadar istedim.


Son olarak söyleyebileceğim Kurogane no Linebarrels'in -belki de Soukyuu no Fafner ile birlikte- arkasında sakladığı konsept, "yaşayan" karakterlerin sayısı ve işleniş olarak beklentime ters orantılı olarak beni en çok şaşırtan yapıt ve son 10 yıl içinde izlediğim seriler içinde izlediğim en sağlam birkaç bilimkurgudan birisi olduğudur. Asla unutamayacağınız bir hikaye olduğuna dair sizi kesinlikle temin edebilirim: Yarınları kurtarmak için nefret edilen kişi olmayı kabullenenlere, hayatı boyunca sindirildiği halde güçlü olma hayalleri kuranlara, belki de en çok sevginin ve adaletin gücünü arayanlara adanmış bir yapıt.

__________________


Son Düzenleme Akuma_Blade tarafından 01 Kasım 2012 11:02 de yapıldı.
BayAkuma_Blade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18 Şubat 2011, 11:56   #4
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
CgtyKy'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 07 Mart 2010
Mekan: Mersin - Ankara
Yaş: 30
Favori Anime: TTGL, OP
Mesaj: 5
Standart İlgi: Kurogane no Linebarrels

Asker sonrası listeme eklemedim abi Mecha pek tercih etmesemde fragmandaki mechalar ilgimi çekti hele o kendo yapan mecha çok hoşuma gitti
__________________
BayCgtyKy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yorum

Etiketler
anime, askeri, code geass, ders, ecchi, infinite, manga, pokemon, resmi, seiyuu, tarihi


Tanıtımı görüntüleyen aktif kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Tanıtım Araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 00:24.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler