Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Anime/Manga/Visual Novel Sohbet > Anime Tartışmaları > Anime Tanıtımları ve İncelemeleri


Anime Tanıtımları ve İncelemeleri Animeler Hakkında Bilgi Almak İsteyenler İçeriye Bakmalı.


Kidou Senkan Nadesico & Gekiganger III

Anime Tartışmaları Kategorisinde ve Anime Tanıtımları ve İncelemeleri Forumunda Bulunan Kidou Senkan Nadesico & Gekiganger III Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> Martian Successor Nadesico Opening 720p - YouTube...

Like Tree2Beğenilenler
  • 2 Yazan Akuma_Blade

Yorum
 
LinkBack Tanıtım Araçları
Kidou Senkan Nadesico & Gekiganger III
Yayınlayan Akuma_Blade
13 Ocak 2011
Standart Kidou Senkan Nadesico & Gekiganger III
Yayın Tarihi : 01-10-1996 ile 24-03-1997 arası
Bölüm Sayısı : 26 (TV) + OVA (Gekiganger III) + Film (Prince of the Darkness)

Yönetmen : Tatsuo Sato (Jubei Chan: Ninja Girl, Ninja Scroll, Stellvia of the Universe, Azumanga Daioh)

Senaryo : Hiroyuki Kawasaki (Gundam X, Godannar, Irresponsible Captain Tylor, Platiniumhagen Ordian, Ranma, Psychic Detective Yakumo, Sakura Wars, Silent Mobius, Sorcerer Hunters, Tactics, Tales of Eternia, Tekkaman Blade, Tekkaman Blade II), Miho Sakai (5 cm Per Second, Candidate of Goddess, Stellvia of the Universe), Naruhisa Arakawa (Blue Seed, DNAngel, Jinki Extend, Kamen Rider Kuuga, Sentimental Journey, Showa Monotogari, Spice and Wolf, Steam Detectives, Steel Angel Kurumi), Satori Akahori (Dragonball Z, Lime-iro Senkitan, Master of Masquiton, Sakura Wars, Sorcerer Hunters, Tekkaman Blade, Video Girl Ai, Saber Marionette J), Shou Aikawa (Blood Reign, Cashhern: Robot Hunter, Full Metal Alchemist, Neo Ranga, Sorcerer Hunters, Twelwe Kingdoms, Wrath of Ninja, Shikabane Hime, Kamen Rider Decade, Kamen Rider Blade, AD Police Files, Angelcop, Daimaju Gekitou Hagane no Oni, Dangaioh, Hakkenden, Vampire Princess Miyu, Violence Jack, Zeorymer), Takeshi Shudo (Legend of Galactic Heroes, Pokemon, Uchuu Senshi Baldios, Dorvack), Gen Dojaga (Iria, Outlaw Star, Shaman King, Sorcerer Hunters, Zoids)

Müzik : Takayuki Hattori (Battle Athletes, Densha Otoko, GTO Drama, Slayers, Tears of Tiara, Nodame Cantabile Drama)

Karakter Dizaynı : Keiji Gotoh (Gigantic Formula, Kiddy Grade)

Mekanik Dizayn : Rei Nakahara (Tekkaman Blade, Zegapain, Shin Mazinger, Origin: Spirit of the Past, Gundam F90), Takeshi Takakura (Appleseed, Aquarion, Astro Boy Remake, Rebuild of Evangelion, EX Driver, Geneshaft, Hack Quantum, Gigantic Formula, Infinite Stratos, Macross Frontier, Noein, Planet ES, Resident Evil: Degeneration, Tactical Roar), Takumi Sakura (Argento Soma, Brain Powerd, Code Geass, Resident Evil: Degeneration, Turn A Gundam, Wings of Rean), Yasuhiro Moriki (Votoms: Pailsen Files, Banner of the Stars, Demonbane, D-1 Devastator, Kiss Dum, Godannar, Gravion, Hunter X Hunter, Zeorymer, Magic Knight Rayearth, Saber Rider and Star Sheriffs, Shin Mazinger, Silent Mobius, Vampire Princess Miyu)

Orjinal Manga : Kia Asamiya (Compiler, Silent Mobius, Corrector Yui, Steam Detectives, Borgman, Detonator Orgun, Zeorymer)

Evangelion'un şu yada bu şekilde 90'ların Anime jenerasyonu için anlamı tartışılamaz. Ülkemizde her ne kadar EVA kadar bilinmiyor olsa da Nadesico da yabancı otaku kitlesi için 90'lar jenerasyonunun belki de 2. en önemli Anime'si sayılabilir. Benim Nadesico'yla ilk tanışmam 2001 Eylül'üne rastlar. O sıralar her ay sektirmeden aldığımız PC Net dergisi o sayısında bir Anime wallpaper seçkisi vermişti ve bunların en çok sayıda olanı Nadesico'ydu. Elbette o sıralar bu ülkede adam gibi bir versiyonla altyazılı Anime bulmak zaten gerçek bir sorundu. Bu nedenle Nadesico'yu ancak birkaç yıl sonra izleyebildim ve oldukça beğendim.

Nadesico'nun benim için bir diğer önemi beni Kia Asamiya ile tanıştırmış yapım olmasıdır. Anime-Manga'lar konusunda bilgi seviyeniz ne olursa olsun kendisini Uncanny X Men, Star Wars: Episode I yada Batman: Child of Dreams'dan tanıyabilirsiniz.

Konu:


2196 yılında insanlık Jupiter'den gelen bir saldırı filosunun tehdidi altında kalır dahası insanlığın o zamana kadarki en büyük armadası bu tek filoya zarar dahi veremez.İlk saldırı dalgası insanlığın Mars kolonilerinin yokedilmesi ile sonuçlanır.

Özel bir şirket olan Nergal, ikinci saldırı dalgasının gelişinden önce kuantum teknolojisi ve anti madde reaktörü kullanan yeni tip bir savaş gemisi hazırlar ve personelini sivillerden oluşturur. Herbiri biri diğeriyle alakasız bu personele Dünya Federasyonu amirali Koichiro Misumaru'nın kızı Yurika Misumaru kaptanlık edecektir. Olaylar Nadesico'nun kalkışa arifesinde başlarken hikayemizin ana karakteri Akito Tenkawa ise bu olaylar olana dek huzurlu bir yaşam dışında hiçbir beklentisi kalmamış bir ahçı yamağıdır. Mars kolonilerinde bundan birkaç yıl önce şahit olduğu soykırım kişiliğinde büyük bir travma oluşturmuştur ve hayatının bu dönemine dair çoğu anıyı artık net hatırlamamaktadır ve Jovian Sürüngenleri adı takılan bu robot ordusunun saldırısıyla ölenleri çok uzaktan hissedip onların acısıyla şoka girebilmektedir.

İkinci saldırı dalgasının dünya atmosferine girişiyle birlikte Akito artık bir işsizdir ve yolda bisikletiyle giderken bağajdan düşen bir bavula çarparak düşer. Bavulun sahibi olan kıza eşyalarını toparlamasına yardım eder, kız giderken ardında unuttuğu bir resme baktığındaysa onun, işgalden önce Mars'da geçen hayatındaki çocukluk arkadaşı Yurika olduğunu farkeder ve onun peşinden Nergal şirketinin tesislerine gider. Fakat amacı Yurika'ya aşkını itiraf etmek yada eski günleri anmak değildir: Akito, işgalden önce Yurika'nın ailesinin Mars'dan ayrıldığı gün havaalanında gerçekleşen patlamayı ve oraya gittiğinde ebeveynlerinin vurulmuş cesetlerini görmüştür. Dahası Yurika ve ailesinin bu olanlar için olağan şüpheli olduğunu düşünmektedir.

Tam da bu sırada üs Jovian Sürüngenleri'nin saldırısına uğrar dahası gemideki tek pilot olan Daigoji Gai kendini oldukça komik bir şekilde sakatlamıştır. Akito onun Aestivalis'ine pilot olur ve birkaç Jovian Sürüngeni'ni yoketmeyi başarır fakat etrafı onlardan yüzlercesi ile çevrilmiştir. Bunun üzerine Yurika, Nadesico'nun gizli silahı olan Boyutsal Çarpıtıcı Silah'ı ateşleme emri vererek o zamana dek lazer silahlarının bile işlemediği sanılan düşmanların yüzlercesini tek atışta imha eder fakat bu olay hiç tahmin etmedikleri bir sonuç verecektir.

Bu olaya şahit olan Dünya Federasyonu komutanları ve Birleşmiş Milletler, o zamana dek görülmemiş teknolojiye sahip bu gemiye el koyma kararı alırlar. Nadesico mürettebatı bu olay karşısında daha takviyelerini bile tamamlayamadan dünyayı terketmek zorunda kalır. Şimdi olaylar onları hem iki düşmana karşı birden savaşmak zorunda kalacakları bir mücadeleye hem de Jovian saldırılarının esas amacını ortaya çıkartmaya yöneltecektir. Akito ise hem isteği dışında bir savaşçı rolünü benimserken giderek artacak trajediler ve belirsizliklerle yüzleşmek hem de ve kafasını kurcalayan tüm soruların cevaplarını bu savaşta ortaya çıkacak gerçekler içinde bulmak zorunda kalacaktır.

Notlar:


-Evangelion'un TV Tokyo'da bittiği yayın sezonunda onun yerine aynı kanalda yayına başlamış Anime'dir. Evangelion'da olduğu gibi subliminal frame kullanımları, komedi öğeleri içerir gibi başlayıp sonlara doğru gerçekten dramatik bir hal alışı da bununla açıklanabilir. Öte yandan Nadesico'da EVA gibi asıl senaryoyu baltalayacak ölçüde bir metafor anlatma kaygısı o derece görülmez. Masif animasyonun kullanım başarısı, EVA ile ortak seiyuu'lar ve sorunlu başrol karakteri dışında serinin asıl ilham kayanğı Uchuu Senkan Yamato'dur denebilir.

-Seride daha birçok başka Anime'ye gönderme vardır. Bir bölümün sonraki bölüm önizlemesinde Saber Marionette J'den ve Sengoku Majin Goshogun'dan kısaca bahsedilirken bir başka bölümde "Miss Nadesico" seçmesi yapılır. (İlk Macross'a bir gönderme) SPT Layzner'de olduğu gibi tüm hikaye bize küçük bir kızın sesinden bizlere hatırlatılır.

-Seri Full Metal Panic'in ilham kaynaklarından birisini oluşturmaktadır. Ruri karakteri Full Metal Panic'deki Teletha "Tessa" Testesterosso'nın bir tür inkarnasyonudur.

-Seri aslen 1997 yapımı 4 ciltlik bir Manga uyarlaması olmasına rağmen Manga'nın son derece genişletilip farklılaştırılmış bir yorumundan oluşur. Örneğin, seride Ines geminin ölüp ölmemeyi bile pek umursamayan soğuk bir bilimsel personel gösterilirken Manga'da kendisi düşman tarafın lezbiyen bir personelidir.

-Serinin 1998 yapımı uzun metraj bir filmi vardır: "Nadesico: Prince of the Darkness" adlı bu film, serinin bitiminden birkaç yıl sonra olan olayları büyük ölçüde farklı bir kadro ve tema ile anlatır.

-Film alanındaki en seçkin yayınlardan Animage'in 1998 yılındaki "Grand Prix" ödülünü kazanmıştır. Aynı yıl TV serisi karakterlerinden Ruri, Yurika ve Akito "En İyi 10 Anime Karakteri" anketinde ilk 10'da ortaya çıkar.

-Seri için iki video oyunu çıkmıştır: 1997'de Sega Saturn için çıkan seriyle aynı isimdeki oyun dating sim ve Mecha elementlerini birleştiren bir seri oyunudur. Seri ve film arasındaki boşlukta neler olduğu ise Nadesico: The Blank Years adlı 2. bir oyunda anlatılmıştır. (Bu oyun Sega Dremacast için genişletilip elden geçirilerek Nadesico: The Mission adıyla yeniden piyasaya sürülmüştür) Ayrıca Nadesico birimleri bunlar haricinde Super Robot Wars ve Another Century's Episode serilerinde de ortaya çıkmaktadır.

-Serideki orjinal dublajlarla pek de paralel gitmeyen bir dublajlı versiyonu batıda piyasaya sürülmüşse de fazla satmamıştır fakat bazı eleştirilerde İngilizce dublajın "serideki diyalogları yeniden yarattığından" bahsedilir. Orjinal R2 seti Japonya'da sonradan oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşır. Serinin ve filmin Blu Ray seti ise Japonya'da geçtiğimiz yıl piyasaya çıkmıştır.

-Yönetmenin 2005 yılında kendi kişisel Blog'unda yazdığı bir yazıya göre Nadesico'ya seriden yada filmden sonrasını anlatacak bir 2. sezon planlanmışsa da bütçe ve yapımcı kaynaklı sorunlar gibi çeşitli sebeplerden ötürü bundan vazgeçilmiştir.

-Nadesico aynı zamanda Slayers hikayesinin paralel evrendeki ucunu oluşturmaktadır: Gerek Slayers gerekse Nadesico Movie'de karakterler aynı düşmana karşı savaşırlar.
Gekiganger III:

Esrarengiz bir saldırgan grup, gezegen gezegen dolaşıp yaşam gördüğü her gezegene saldırmaktadır. Dünyaya son gelişleri önceki uygarlığın tarihten silinmesine sebep olmuştur. Eski uygarlığın insanları 10 000 yıl sonra bile imparatorluğun dünyaya geri döneceğini bildikleri için bir mağara duvarına onunla savaşabilecek tek şeyin planlarını çizerler. Günümüzde Profesör Kokubunji bu planlardan yola çıkarak 3 parçalı ve her birleşiminde farklı bir saldırı tipine sahip olacak Gekiganger III'ü yaratır. Öte yandan kısa süre sonra Jupiter'den gelen Kyoakk İmparatorluğu'nun dünya başkentlerine yönelik saldırıları başlar ve 3 lise öğrencisi bu saldırılar sırasında Gekiganger III'ün yaratıldığı üsse sığınıp ona pilot olmak zorunda kalır ve bundan sonrasında dramatik bir dizi savaşla yüzleşerek dünyayı korumak çin savaşmaya başlarlar.

Nadesico serisi -neredeyse- tümüyle "real robot" yapısı taşımasına rağmen seride birçok yerde anlatımı renklendirmek için "anime içinde anime" mantığıyla "Gekiganger III" adında, 38 bölümlük olmasına rağmen aslında hayali bir Mecha serisinden bahsedilir. (Nadesico'nun başrol karakterlerden Gai bu serinin Otaku düzeyinde hastasıdır fakat başta Akito, sonradan da Hikaru dışında hiçkimse bu klasik seriye hakettiği ilgiyi göstermez, bu karakterler seriyi sonlara doğru tüm bölümlerini sıraya koyarak maraton babında izlerler!) Serinin ilk 13 bölümü anlatan özet niteliğindeki 14. bölüm bile Nadesico'yu paralel evrende bir Anime serisi olarak izleyen Gekiganger III karakterlerinin gözünden anlatılır!

Gekiganger III, 1998'de 30 dakikalık bir OVA'ya da dönüştürülür. Bu yapımda Nadesico mürettebatından birkaç karakter bir sinema salonunda Gekiganger III için duyurulan uzun metrajlı filmi izlemeye giderler. Filmin ilk parçası 38 bölümlük (?!) seriyi özetleyen bir recap iken (bu hissi vermek için çoğu bölümü bize sadece birkaç saniye gösterilir!) antrakt arasından itibaren asıl filmi görürüz.

Gekiganger III tümüyle 70'lerin "super robot" serilerine (Özellikle Getter Robo serisi ve Tadao Nagahama'nın Super Robot Üçlemesi) adanmış saygı duruşu olarak tanımlanabilir. 1998 yapımı olmasına rağmen çizimleri bilerek 70'lere benzetilmek için özellikle özenilerek eskitilmiştir.

Buna ek olarak bir diğer önemi Uchuu Senkan Yamato başta olmak üzere 70'ler boyunca saymakla bitmeyecek kadar çok bilimkurgu ve Mecha'da açılış şarkısı söylemiş olan Isao Sasaki'nin bu yapımda da tema şarkılarını söylemiş olmasıdır.
cyber_xx ve Unbreakable bunu beğendi.


Kidou Senkan Nadesico & Gekiganger III

Genel Bilgi
Anime Türü
Aksiyon,Askeri,Bilim Kurgu,Drama,Fantastik,Günlük Yaşam,Komedi,Mecha,Psikolojik,Romantizm,Uzay

Favori

Üye degerlendirmesi
MüzikYok
VideoYok
Hikaye AnlatımıYok
KarakterYok
TasarımYok
İzlenebilirlilikYok
GenelYok
0 kullanıcı oyladı Yok% averajla

Tanıtım Araçları

Eski 13 Ocak 2011, 15:41   #1
Aile baskısı devam ediyor
atanana kadar sınava çalış
bakısı atandıktan sonra
evlendirelim baskısı ne yapsam
acaba...
 
Düsünceli
 
CHOBiTS'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 08 Eylül 2009
Mekan: Malatya
Yaş: 31
Favori Anime: FSN All - FMP All - Utawarerumono
Favori Manga: FMP Sigma, Fruit Basket, GTO
Mesaj: 4.603
Blog Girişleri: 1
Standart İlgi: Kidou Senkan Nadesico & Gekiganger III

3 yıl önce indirip 7 bölüm kadar izleme fırsatı bulmuştum sonrasında devam etme isteğim olmadı.
Spoiler:
Sonuyla ilgili aldığım spoilerler baya bir soğuttu.
BayCHOBiTS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14 Mayıs 2013, 02:11   #2
Çoooook Dertim Var ÇooooooK
 
çok dertli
 
cyber_xx'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 14 Ekim 2009
Mekan: Evrendeki Bir Yer
Yaş: 32
Favori Anime: Erementar Gerad,Fate/stay Night, Kimikiss, Shakugan No Shana, Toradora, Otome Wa Boku Ni Koishiteru
Favori Manga: Merupuri , Parallel
Mesaj: 211
Standart İlgi: Kidou Senkan Nadesico & Gekiganger III

Hayal meyal hatırladığım kadarıyla bende birkaç yıl önçe 3-5 bölümünü izleyip bırakmışdım. Valla tanıtım oldukça güzel ve emek harcanığını belli ediyor ama içeriğini okuyunça nedense sonuna kadar izlemediğime sevindim, 2. bir eva daha izlesem kafayı sıyırtırdım sonunda heralde.

Spoiler:
Eva kadar belirsiz ve saçma sonu olan anime pek az gödüm bir çok teknik yönteen iyi olduğunu kabul etsemde belirsiz ve olumsuz sonlardan ve drama yapalım derken ipin ucunu kaçıran animelerden hiç hoşlanmıyorum. Tabii şahsi görüşüm, sevenlerde olabilir.
__________________

Baycyber_xx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yorum

Etiketler
angel, anime, blog, blue, code geass, drama, film, hunter x hunter, infinite, japonya, komedi, mecha, movie, ninja, origin, ova, pokemon, satış, seiyuu, shin, steam, stratos, tarihi, video, yaşam, önemli


Tanıtımı görüntüleyen aktif kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Tanıtım Araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 02:54.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler