Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Anime/Manga/Visual Novel Sohbet > Anime Tartışmaları > Anime Tanıtımları ve İncelemeleri


Anime Tanıtımları ve İncelemeleri Animeler Hakkında Bilgi Almak İsteyenler İçeriye Bakmalı.


Legend of the Galactic Heroes

Anime Tartışmaları Kategorisinde ve Anime Tanıtımları ve İncelemeleri Forumunda Bulunan Legend of the Galactic Heroes Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> KÜNYE: Diğer Adları: Galaksi Kahramanları,Ginga Eiyu Densetsu,LoGH,LotGH. Kategori: OVA Bölüm Sayısı: 110 Yayım Tarihi: 1988-1997 Firma/Stüdyo: Kitty Films, Artland, Tokuma ...

Like Tree11Beğenilenler
  • 7 Yazan Squaw
  • 2 Yazan Madman's Knowledge
  • 1 Yazan esaklan987
  • 1 Yazan esaklan987

Yorum
 
LinkBack Tanıtım Araçları
Legend of the Galactic Heroes
Yayınlayan Squaw
03 Temmuz 2011
Standart Legend of the Galactic Heroes

KÜNYE:
Diğer Adları:Galaksi Kahramanları,Ginga Eiyu Densetsu,LoGH,LotGH.
Kategori: OVA
Bölüm Sayısı: 110
Yayım Tarihi: 1988-1997
Firma/Stüdyo: Kitty Films, Artland, Tokuma Shoten, Madhouse Studios
Yönetmen: Noburo Ishiguro
Dizayn: Matsuri Okuda, Naoyuki Kato
Orjinal Eser: Yoshiki TanakaNOT:
Birkaç tane OVA ve 3 tane de filmi mevcut olduğundan,izleme konusunda şu sıralamayı takip edebilirsiniz;

* Legend of Galactic Heroes: My Conquest is the Sea of Stars (Film, February 1988)
* Legend of the Galactic Heroes 1st season (December 1988 - 1990, 26 bölüm)
* Legend of the Galactic Heroes 2nd season (1991–1992, 28 bölüm)
* Legend of Galactic Heroes: Golden Wings (Film, December 1992)
* Legend of Galactic Heroes: Overture to a New War (Film, December 1993)
* Legend of the Galactic Heroes 3rd season (1994–1995, 32 bölüm)
* Legend of the Galactic Heroes 4th season (1996–1997, 24 bölüm)
* Legend of the Galactic Heroes Side stories 1st season (OVA, 1998–1999, 24 bölüm)
* Legend of the Galactic Heroes Side stories 2nd season (OVA, 1999–2000, 28 bölüm)

KONU:
United Space Government' hükümetinin etrafında dönenleri izleriz roman uyarlaması olan ve izledikçe de iştahımızı ikiye katlayan bu güzel yapımda.Ellerindeki her şeyin yetmediğini anlayan insanların yeni keşiflere kalkıştığı bir dönemdir yaşanılan zaman.Uğraşılar sonucunda da kurulan bu hükümetin getirisi olan zaman değiştirilir ve yaşanılan yeni yerler yani gezegenler türer.Galaksi İmparatorluğu yanında karşı tarafın da baş gösterdiği savaşlar kendini yavaş yavaş gün yüzüne çıkartmaya başlar ve bu savaşların ortasında parlayan iki isim vardır;Reinhard Von Lohengarmm ve Yang Wenli....

Reinheard,Galaksi İmparatorluğu'nda yer alırken Wenli de Özgür Gezegenler Federasyonu tarafında adını yazdırmıştır.Adlarını,ele aldıkları her taktikle biraz daha belirginleştiren bu komutanların mücadalesi tam tamına 120 yıl sürecektir ve bu süreçte ele alınan her öğede,daha doğrusu savaşın ardında yer alan politik kimlikler,halkın hangi noktada kaldığı,her başarılı erkeğin ardından gelen bir kadının varlığını,bu savaşların sadece tek isimle yürümeyeceğini hatırlatır bize,hatırlatmaktan ziyade Reinheard ve Wenli yanında diğer önemli isimleri de gözler önüne serecek bir yapım olup çıkar LoGH...

Savaşlardan örülü bir dünyadan ziyade savaşın içimizde yarattığı dünyadır bize gösterilen.Öyle bir dünya sunar ki bu dünyanın içindeki ya da başındaki,hatta en sonundaki kişilerin bile yaşamını öğretir,bu nedenle LoGH bilimkurgudan daha fazlası demektir.


KİŞİSEL YORUM:
Seriye başlarken,çizim faktörünü gözardı edip serinin keyfine varmanız öncelikli tavsiyem olacaktır.Hoş,benim için en güzel detaylarından birisi çizimleriydi.Çizimleri,hiç solumadığım kadar nostalji havası depoluyordu bünyeme.Daha 2. bölümde rengini ortaya koyma başarısına sahip bir yapımdı LoGH,bu rengin sönükleşmesi aksine her adımda daha da ahenkleriyle kendini ortaya çıkarıyordu. Birçok karakterin iç dünyasını ele alan,bunu yaparken de yanında başka dünyaları da pencerenin diğer tarafındaki kişilerin verebileceği bakış açısıyla sunuyordu ve özünde sakladığı her yaşanmışlığı,herbir özelliğini gözardı etmeden ortaya koyan bir yapımdı.

Ortaya serilenin yanında,bir müzik konserine bile davet edebiliyor izleyenini;uzayın sahne görevinde olduğu,askerlerin de bir orkestra elemanı olarak yerlerinde hazır beklediği ve orkestra şefleri gibi koca bir yüreğe sahip komutanları Reinheard ve Wenli'den komutlar beklediği bir şölene sahipti.Hiçbir çirkefliğin, hiçbir nefretin olmadığı aksine asil ama aynı zamanda cesur yürekleri olan iki azılı düşman ve onların yanında,aynı ışığa sahip olmak isteyen birçok insanın hikayesine yer veriyor kendi ekseninde. ''Birçok'' derken açılımında hiçbir karakterin boşa harcanmadığını,aksine bir tanecik bile ana karakter odaklı konunun olmadığını söylemem gerek.Her karakterinden bir hayat,her hayattan güzel bir yaşanmışlık,her yaşanmışlıktan muhteşem bir seyir şöleni.Her şölenden unutulmayacak bir ziyafet sunuyor,her doyumdan gelen yeni bir açlık hissi,her hevesten kalan tortu da yeni bir bitişin bıraktığı keyif ve bu keyfin sonunda gelen unutulmamazlık,bu unutulmamazlığın verdiği daha doğrusu bıraktığı tat....

Eskiliği sizi yanıltmasın,Sci-Fi (Bilimkurgu) oluşu sizi şüpheye düşürmesin,hatta Opera etiketine sahipliği sizi geriye itmesin,askeri şöleni içermesi sizi düşüncelere hapsetmesin çünkü bunlara sahipken geride hiçbir duygusallığı noksan kalmıyor.Hesaplamadığınız dramlar yaşatıyor,beklemediğiniz gidişler yüreğinize batarken tahmin edemeyeceğiniz gelişler içinizi ferahlatıyor.''Nefret''in kelime anlamından fazlasını tadacağınız politik gerçeklerle yüzleşiyorsunuz.Bir seride ne arıyorsanız fazlasıyla veriyor, düşündüğünüzde etiketlere asla yakıştıramadığınız diğer yaftalar hiç hesaplamadığınız bir anda karşınıza çıkıveriyor.Seçim yapmak zorunda kalacağınız anda iki dünyaya ait ne kadar karakter,ne kadar çok yaşanmışlık varsa hepsi sizi ikilem dünyasında sıkışıtırıp öylece bırakıyor çünkü bu iki dünyaya ait olup da bünyelerinde depoladıkları asaletle varlıklarını bir kabul ettirişleri var ki ister istemez onların yanında,bu yolculukta yer almak için can atıyorsunuz.

Bilimkurgu,politika bir yapımda aradığım tek şey diyerek bu yapıma gözü kapalı dalmayın sakın!Öyle bir düşünceyle başlarsanız,size yaşatacağı diğer (dram,yumuşacık bir romantizm,kırasıya olmayan tersine daha soft şekle girmiş savaş sahneleri,karakterlerin unutulmayacak derecedeki dostlukları, sevilesi ölümler,yüreğinizi şenlendirecek gelişler...) tatları yakalayamadan ekran karşısından ayrılmış olursunuz ve bu da Kahramanlarımız'a yapılacak olan en büyük haksızlık olacaktır.


KARAKTERLER:
****Daha fazla karakter olması nedeniyle ve hepsinin de en az başroldekiler kadar önemli konumda olduklarından dolayı,diğer karakter tanıtımlarımı yavaş yavaş ekleyeceğim.

Yang Wenli:

Özgür Gezegenler Federasyonu Filosu'nda görevli komutandır.Wenli için ''Miracle Yang,Magician Yang'' ve ''The Hero of El Facil'' lakapları da kullanılmaktadır.

En az Reinheard kadar işine sadık,en az onun kadar dürüst,en az onun kadar saygıdeğer birisidir.Halk tarafında yer almayı seven Wenli de sahip olduğu zekasını en iyi taktiklerini sergilemekte kullanmaktan çekinmeyen cesur bir askerdir.Aynı zamanda düşmanının üstünlüğünü ve zekasını da kabullenmesi bilecek bir olgunluğa sahip,onurlu bir savaşçıdır.

Reinhard von Lohengramm:

Galaksi İmparatorluğu'nun komutanıdır.Reinheard için ''Golden Lion'' ve ''Blonde Brat'' lakapları da kullanılıyor.

Görevini her şeyin üstünde tutan işine ölesiye bağlı bir komutandır,gösterdiği bu sadakat sonucu geliştirdiği taktiklerin getirisi olan başarısı sayesinde ilerleme konusunda en başarılı olanlardan birisidir.Kişiliği de en az gösterdiği bu yönü kadar yüksek bir seviyeye sahiptir,karşısındakine karşı saygılı olmayı bilen,yeri geldiğinde de düşmanının bile cesareti ve zekasınının üstünlüğünü kabul etmesini bilen onurlu bir savaşçıdır.

Siegfried Kircheis:

Reinheard'ın filosundaki komutanlardan birisidir ve Reinheard'ın çocukluğundan beri yanından bir an olsun ayrılmadığı en sadık arkadaşıdır, hatta arkadaştan öte en iyi dostudur.

Dostluğu her şeyden üstün tutan bir karaktere sahip olan Kircheis,yaşanan her şeyi doğru gözlerle görmeyi başarabilen birisidir.

Dusty Attenborough:

Wenli'nin bulunduğu filodaki önemli görevdeki komutanlardan birisi de Dusty'dir.

Neşeli kişiliği ve sevecen tarzıyla her zaman filodaki en sempatik kişi olmayı başarmıştır,bu sempatikliği sayesinde de çevresindeki herkesle iyi anlaşmayı başarabilmiştir.

Frederica Greenhill:

Askeriyeye katılan Frederica da Wenli'nin bulunduğu filodaki görevli bayanlardan birisidir.İşini her zaman sevmiş bir dişi olmanın yanında iş dışında da aynı düzeni sürdürebilen,belli bir olgunluğa ulaşmış bir kişidir.Frederica da birçok şeyi objektif açıdan değerlendirebilen oldukça başarılı bir askerdir.

Kendisi serideki en sevdiğim bayan kahramandır.

Spoiler:
Ona ait asıl sevdiğim olay ise Wenli ile olan flashback'idir *-*


Hildegard von Mariendorf:

Hildegard,Galaksi İmparatorluğu'nda önemli görevlerden birisine sahiptir.Kendisine,kısaca ''Hilda'' da deniliyor.

Yeri geldiğinde Reinheard için gerçekçi konuşabilen yeri geldiğinde de onu teselli edebilen nadir kişilerden birisi de Hilda'dır.Kişiliğindeki dürüstlüğü ve çalışkanlığı sayesinde görevinde ya da bulunduğu ortamda kendini farkettirm konusunda hiç zorlanmayan birisidir.

Kendisi,Frederica'dan sonra en sevdiğim ikinci bayan karakterdir.

Julian Minci:

Wenli'ye ev konusunda yardımcı olan kişidir.Bir bakıma Wenli'nin kurtarıcısı diyebiliriz çünkü her bakımdan özellikle de ev işleri açısından Wenli'nin arkasını toplayan kişi diyebiliriz

İlerleyen zamanda Julian'ın,Wenli için daha fazlasına sahip olduğunu söylemeden geçemeyeceğim çünkü Wenli'yi gittiği yolda en iyi anlayanlardan birisidir.

Oskar von Reuenthal:

Reinheard'ın filosundaki komutanlardan birisidir.Kendisine ''Bewitching Eyes'' da deniliyor.

Oskar'ın Mittermeyer ile olan dostluğu serideki en çok kıskandığım temalardan birisiydi. Oskar'ın kişiliğine ya da ayrıntısına pek girmek istemiyorum,sadece bulunduğu konumu en iyi kullanan kişilerden birisi olduğunu belirtmek isterim,belki de bu özelliğiyle benim
serideki en çok sevdiğim isimdir.

Wolfgang Mittermeyer:

Reinheard'ın filosunda bulunan diğer önemli isimlerden birisi de Gale Wolf'dur.Çağrıldığı diğer isim de Gale Wolf olup,seride kendisine yakıştırılan isimlerden en çok beğendiğim diyebilirim.Tabii Oskar sonrası

Oskar ile olan dostluğunun getirisi olarak akıl açısından da görev açısından da hiç ayrı yollarda gitmeyen birisidir,neredeyse birlikte adım attıklarını söyleyebiliriz.Sadece Wolf,Oskar'a göre biraz daha yufka yürekli diyebiliriz.


Legend of the Galactic Heroes

Genel Bilgi
Anime Türü
Askeri,Bilim Kurgu,Drama,Uzay,Opera

Favori

Üye degerlendirmesi
Müzik
100%100%100%
10
Video
100%100%100%
10
Hikaye Anlatımı
100%100%100%
10
Karakter
100%100%100%
10
Tasarım
100%100%100%
10
İzlenebilirlilik
100%100%100%
10
Genel
100%100%100%
10
1 üye oyladı 100% averaj

Tanıtım Araçları

Eski 08 Mart 2015, 22:12   #1
Mae govannen, mellon nîn.
 
çok yorgun
 
Kudo Shin'ichi'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 03 Ekim 2013
Mekan: Lothlórien
Mesaj: 774
Standart İlgi: Legend of the Galactic Heroes

Şimdilerde izliyorum ve gerçekten güzel şuan için. Yalnız mangaka insanların isimlerini çok aramış sanırım. Nasıl bir özentidir mi desem, başka bir şey mi bilemedim. Anime İngiliz, Alman, İskandinav(özellikle Hollandalı) kaynıyor resmen. Madem kurgu yapıyorsun isim uydur gitsin. Henüz bir tane bile Japon ismine rastlamadım. Sanırım henüz böyle kültürel karmaşa içinde oldukları bir dönem.

Bu arada yanlış anlaşılmasın, anime çok güzel. İsimlere gıcık oldum sadece. Yok walter von schenkopp muş da bilmem von bilmem neymişte. Hani bir de söyleyebilseler. Adamın ismi, Siegfried mesela, onlar Çikfirido diyor. Neyse yahu.

Çizimleri de pek çok eski animeye oranla daha güzel. Tabii günümüz için kötü diyebiliriz orası ayrı.

Biraz kötüledim gibi oldu ama öyle olmadığı anlaşılmıştır sanırım.
__________________

BayKudo Shin'ichi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08 Mart 2015, 22:15   #2
Ne düşünüyorsun?
 
Alayci
 
Madman's Knowledge'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mekan: Hunter's Dream
Yaş: 34
Favori Anime: Mobile Suit Gundam 00, Kaiji, LOGH, Seirei no Moribito, Fafner
Favori Manga: Berserk, Biohazard: Marhawa Desire, Claymore, Hetakoi, The Breaker
Mesaj: 2.850
Standart İlgi: Legend of the Galactic Heroes

@Kudo Shin'ichi
İsimlerin farklı milletlere ait olmasının sebebi elbette var. Galaktik bir birliktelik var. Şu an olduğu gibi Dünya bir sürü milletten oluşmuyor seride. Federasyon ve Galaktik birlik diye ayrılmış durumda. Farklı milletlerden de oluştuğunu düşünürsek bir sürü farklı isim olması gayet doğal aslında.
Squaw ve esaklan987 bunu beğendi.
Madman's Knowledge şuan çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08 Mart 2015, 22:26   #3
Mae govannen, mellon nîn.
 
çok yorgun
 
Kudo Shin'ichi'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 03 Ekim 2013
Mekan: Lothlórien
Mesaj: 774
Standart İlgi: Legend of the Galactic Heroes

Ben hiç olmasın demiyorum yanlış anlaşılmasın. Tabii ki olabilir. Ama izlediğim yere kadar hiç japon ismi yok mesela(ilerde çıkacaktır muhtemel ayrı ama...), belli milletlerle sınırlanmış. Söylediğin gibi bir mantıkla yapıldığını düşünmüyorum ben.

NOT: Tabii bu konu çok uzatmaya değmez. Konuşulacak daha güzel ve önemli şeyler var animede. Şimdilik izlemedeyim. Bitirmek lazım önce.
__________________


Son Düzenleme Kudo Shin'ichi tarafından 08 Mart 2015 23:16 de yapıldı.
BayKudo Shin'ichi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10 Mart 2015, 09:46   #4
Ne düşünüyorsun?
 
ölü gibi
 
esaklan987'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 26 Ağustos 2014
Favori Anime: Ashita no Joe, Akage no Anne, Rose of Versailles, Ginga Eiyuu Densetsu, Ginga Tetsudou 999
Favori Manga: Ashita no Joe, Rose of Versailles, Maison Ikkoku, Kubikiri Asa, Hokuto no Ken
Mesaj: 442
Standart İlgi: Legend of the Galactic Heroes

“ Orjinal Gönderi : Kudo Shin'ichi Mesajı Görüntüle

Şimdilerde izliyorum ve gerçekten güzel şuan için. Yalnız mangaka insanların isimlerini çok aramış sanırım. Nasıl bir özentidir mi desem, başka bir şey mi bilemedim. Anime İngiliz, Alman, İskandinav(özellikle Hollandalı) kaynıyor resmen. Madem kurgu yapıyorsun isim uydur gitsin. Henüz bir tane bile Japon ismine rastlamadım. Sanırım henüz böyle kültürel karmaşa içinde oldukları bir dönem.

Bu arada yanlış anlaşılmasın, anime çok güzel. İsimlere gıcık oldum sadece. Yok walter von schenkopp muş da bilmem von bilmem neymişte. Hani bir de söyleyebilseler. Adamın ismi, Siegfried mesela, onlar Çikfirido diyor. Neyse yahu.

Çizimleri de pek çok eski animeye oranla daha güzel. Tabii günümüz için kötü diyebiliriz orası ayrı.

Biraz kötüledim gibi oldu ama öyle olmadığı anlaşılmıştır sanırım.
Kudo, Squaw'ın tanıtımında söylediği gibi çizim faktörünü kenarına alırsan çok iyi olur. Az değil, eski bir yapıt. Normal yani. Zamanına göre o çizimler ya da müzik olsun, başka bir konu olsun 80'li yılların en iyi başyapıtı olarak görülmesini sağlayan şeyler Zeta Gundam ile. Hatta daha bugün bile Zeta ve LoGH gelmiş geçmiş en iyi eserler olarak görülüyor.

İsim konusuna gelelim: Gundamaster'ın söylediği gibi, başka milletler olunca doğal bir durum. Daha Türk bile göreceksin, daha dur. Bu konu şahsen benim gıcık olmama neden olmadı; hatta daha fazla sevmeme bile neden oldu.

Nedeni ise şu: Şu ana kadar izlediğim yapıtlar içerisinde LoGH kadar detaylı anlatım yapan bir eser görmedim, her şey ince ince anlatılıyor. Ve bence mükemmel anlatılıyor, o kadar sevilmesinin diğer bir nedeni o. Aynı şekilde anlatım tarzı enfes, yani o kadar kalabalık bir akış içerisinde kim ne oldu ya da o kim gibi bir soru oluşmuyor. Bu yüzden zaten kadro ayrı bir tebrik edilmeli. Ve ilerleyen aşamalarda enfes belgeselleri olacak geçmişi anlatan ya da daha başka konuları işleyen. Örneğin "Dünya neden bu duruma geldi?" ya da başka birçok soruyu inan derinlemesine alacaksın.

Ve senden ricam sabretmen olacak, lütfen sabret. LoGH bırakan kişiler arasında genel bir tutum vardır, şöyle söylerler: "Bu eseri izlemeyip, bırakan kişiler büyük ihtimalle 26 bölüme kadar bekleyememişlerdir." diye.

Yani, senden ricam sabretmen olacak. Özellikle diğer sezonlar, yani iki, üç ve dört tam anlamı ile bir şaheser. Hatta eserin ne kadar ince ince işlenildiğini müzik konusunda bile anlamışsındır. Müzikleri inan, 80'li yıllar içerisinde Maison Ikkoku ve Zeta ile beraber benim için bir başyapıt.
Squaw bunu beğendi.

Son Düzenleme esaklan987 tarafından 10 Mart 2015 09:49 de yapıldı.
esaklan987 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10 Mart 2015, 14:30   #5
Mae govannen, mellon nîn.
 
çok yorgun
 
Kudo Shin'ichi'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 03 Ekim 2013
Mekan: Lothlórien
Mesaj: 774
Standart İlgi: Legend of the Galactic Heroes

esaklan,

Öncelikle söyleyeyim animeyi bırakmak aklımın ucundan bile geçmedi. İzlemeye devam ediyorum. Şu ana kadar sevdim de.(yukarıda söylemiştim) Çizimler konusunda rahatsız değilim açıkcası. Biraz şeker kız candy'e benziyor çizimler ama yukarıda dediğim gibi pek çok eski animeye oranla daha güzel.

İsimler konusunda ise katılmıyorum. Sadece bu animede değil pek çok animede de bu sorun(bana göre) var. Başka milletlerin olması sorun değil ama burada mesele o değil. Neyse bu konuda anlaşamayız. Ama bu konuda son fikrim animeyi inşallah bitirebilirsem ortaya çıkacak.

Şuan daha başlardayım ama olayların oluşu biraz oldu bittiye getiriliyor gibi hissettim. Özellikle strateji noktasında. Ama şimdiye kadar izlediğim animeler içinde(hatırladıklarım kadarıyla) flashback i en yerinde ve dozunda kullanan anime bu oldu.
__________________

BayKudo Shin'ichi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10 Mart 2015, 15:10   #6
Ne düşünüyorsun?
 
ölü gibi
 
esaklan987'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 26 Ağustos 2014
Favori Anime: Ashita no Joe, Akage no Anne, Rose of Versailles, Ginga Eiyuu Densetsu, Ginga Tetsudou 999
Favori Manga: Ashita no Joe, Rose of Versailles, Maison Ikkoku, Kubikiri Asa, Hokuto no Ken
Mesaj: 442
Standart İlgi: Legend of the Galactic Heroes

Yok yahu Kudo, ben sana bırak ya da bırakmama diye söylemedim aslında onu. Herhalde sevgimden olsa gerek, ister istemez herkesin bu yapımı bırakmayıp bitirmesini ve benimle beraber övmesini istiyorum.

Tabii şaka bir yana, isimler konusu inşallah bitirdiğin zaman oturur dediğin gibi.

O konu için dediğim gibi biraz beklemen lazım, yapım çok fazla oturuyor. Yani çok fazla olgunlaşıyor o 110 bölüm içerisinde. Karakterler olsun ya da akış olsun birçok doğrultu dediğim gibi çok fazla oturuyor. O hadi oldu ve bitti dediğimiz savaşlar, daha doğrusu oldu bittiye getirilen savaşlar olsun ya da başka birçok durum olsun.

Aslında benim bu başlık altında söyleyeceğim çok şey var. Daha önce çok fazla forum içerisinde övdüğüm için pek dilim gitmiyor şimdi bir şey söylemeye. LoGH maalesef sadece etiketlerden "Sci-Fi, Space, Military" görüldüğü için o şekilde savaş var ya da başka bir şey var durumuna geliyor. Aslında bütün bu türlerin yanı sıra, belirtilmesi gereken, daha doğrusu haykırılması gereken bir tür var. O "SLICE OF LIFE" türü.

İnanın, izlediğim yapımlar içerisinde ben böyle mükemmel bir SOL görmedim. Daha doğrusu, tüm bu "Sci-Fi, Space, Military" gibi türlerin SOL ile bu şekilde bu kadar iyi kullanıldığına tanık olmadım. Hayatın kendisinin bu kadar iyi kullanıldığına tanık olmadım. Daha ilk bölümler içerisinden belli olduğu için spoiler yazmama pek gerek yok. Örnek olarak Reinhard'ın ablası ile ilişkisi olsun ya da Kircheis'ın Reinhard ya da Annerose ile ilişkisi olsun veya Yang'ın Julian ile ilişkisi olsun. İnanın, öyle aktarılıyor ki, abla-kardeş ya da baba-oğul veya birçok ilişki. Büyüklerin küçüklere yol göstermesi, onlara rehber olması ya da küçüklerin büyüklere karşı olan tutumu ya da daha birçok konu. Samimi söylüyorum, sırf Yang'ın bulunduğu SOL kısımları bile izlenir. O adamın o rahatlığı, o sakinliği ya da o olgunluğu, inanın SOL kısımlar ile beraber tekrar tekrar izlenmeye değer.

Tabii bütün bunların yanında, bir de Kei Ogura'nın seslendirdiği o enfes parçalardan biri girerse eğer:


Daha ne olsun?

Bu söylediklerim çok fazla oldu, biliyorum. Yine fanlık yapmadan edemedim; ancak LoGH için kesinlikle değer bu tutumum. Neyse, daha fazla uzatmadan konuyu kapatayım.

Kudo, dediğim gibi çok sevdiğim için sanırım biraz hassasiyet gösteriyorum. Umarım dediğin gibi oturur ve benim aldığım keyif sana da gelmiş olur ilerleyen zamanlarda. Yine inşallah bitirdiğin zaman tekrar konuşalım.
Squaw bunu beğendi.
esaklan987 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10 Mart 2015, 20:01   #7
Nefes almanın zorlaştığı
topraklar...
 
Bitkin
 
Squaw'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mekan: İzmir
Favori Anime: Rose Of Versailles, Rurouni Kenshin: Tsuiokuhen, Touch ve Legend of the Galactic Heroes
Favori Manga: Rurouni Kenshin,Fruits Basket,Nana,Mars, Rough, TenNai ve Lovely Complex..
Mesaj: 2.289
Standart İlgi: Legend of the Galactic Heroes

“ Orjinal Gönderi : Kudo Shin'ichi Mesajı Görüntüle


Şuan daha başlardayım ama olayların oluşu biraz oldu bittiye getiriliyor gibi hissettim. Özellikle strateji noktasında. Ama şimdiye kadar izlediğim animeler içinde(hatırladıklarım kadarıyla) flashback i en yerinde ve dozunda kullanan anime bu oldu.
İsim konusunda tartışmaya girme niyetinde değilim ama Japonya tabanlı geçmeyen bir yapım olduğu için isimler pek de rahatsız etmemeli diye düşünüyorum. Neyse, bu konuda her izlerin kendine göre fikri vardır bir şey diyemem, her izlere, yani olumlu veya olumsuz gelen her eleştiriye açık olan bir insanım. Lakin, bu noktada araya girme hissi yaşadım. Yazacaklarım umarım yanlış anlaşılmaz fakat çok merak ettim, şu an kaçıncı bölümdesiniz?

Sorum garip gelebilir ama şu yukarıda cümlenize çok takıldım ve kesinlikle ama kesinlikle bu noktada karşı yorum yapmak isterim. Siz LoGH serisinden bahsediyorsunuz değil mi? Taktik savaşlarının, uzun uzadıya süren düşman konuşmalarının ve bir savaşı, birkaç bölümden fazlasına yediren bir seriden bahsederken, ''Olayların oldu bittiye getiriliyor hissi'' yorumu beni şaşırtmadı dersem yalan olur doğrusu. Her karakteri derinlemesine inceliyor, dediğiniz gibi geriye dönüşler çok kaliteli bir şekilde izleyicisine aktarılıyor, ama en önemlisi her olayı, yani serininin tabanını oluşturan savaşları ve hayal kırıklıklarını en ince detayınaa kadar ele alıyor, hangi noktada oldu bitti getirilme olayı var, hala çözebilmiş değilim.

Neyse, umarım seriyi noktaladığınızda ekran karşısından mennun bir şekilde ayrılırsınız.

NOT:
Bu arada o resimlerime nolmuş yahu? Sanırım yenileme zamanı gelmiş.
__________________
A Shinsengumi is a Shinsengumi...
A Wolf is a Wolf...
And a Manslayer is a Manslayer...
Right Battousai?

Çevirmen olmak isteyenler
uploader olmak isteyenler
Manga Editörü Olmak isteyenler
Encoder Olmak isteyenler

Son Düzenleme Squaw tarafından 10 Mart 2015 20:04 de yapıldı.
BayanSquaw Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10 Mart 2015, 20:17   #8
Mae govannen, mellon nîn.
 
çok yorgun
 
Kudo Shin'ichi'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 03 Ekim 2013
Mekan: Lothlórien
Mesaj: 774
Standart İlgi: Legend of the Galactic Heroes

Söyleyeyim hemen. Daha başlardayım dediğim gibi ilk 10 bölümdeyim. Strateji noktasında, benim ilgim seviyesinde ilgili olunmadığından böyle yorum yaptın diye düşünüyorum. açıklamaya başlamadan önce şunu da söyleyeyim. Animeyi kötülemeye çalışmıyorum. Öyle bir niyetim yok. Sonra şunu da söyleyeyim. Aşağıda yazdıklarımı spoiler içine almıyorum ama izlemeyenler için olabilir.

İlk bölümdeki savaşta fena gitmiyordu işleniş. Sonraları biraz biraz hızlı geçtiler. Özellikle şu bölümde "İserlohn'un Zaptı!" Yang bir plan yaptı taa kaç bölüm önce ama olay bu noktaya geldiğinde, ayrıntıları, karşı hamlelerin de yetersiz olduğu bir şekilde işlediler. Hop içeriye sızdılar, sonra biraz uğraş kale tak diye alındı. Tek bölümün yarısında aldılar. Bilmem anlatabildim mi? Stratejik anlamda anlatımı yeterli bulmadım. Daha uzun uzun anlatabilirdim ama gerek yok. Daha önce dediğim gibi tüm bu noktalar hakkında en doğru sonuç bitince olur. Şimdilik bunlar sadece izlenim. Belki isim konusu hariç olabilir.
__________________


Son Düzenleme Kudo Shin'ichi tarafından 10 Mart 2015 20:39 de yapıldı.
BayKudo Shin'ichi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yorum

Etiketler
askeri, çizim, hilda, hildegard, izleme, müzik, roman, romantizm, space, tarihi, yeni, önemli


Tanıtımı görüntüleyen aktif kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Tanıtım Araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 08:21.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler