Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Anime/Manga/Visual Novel Sohbet > Anime Tartışmaları > Anime Tanıtımları ve İncelemeleri


Anime Tanıtımları ve İncelemeleri Animeler Hakkında Bilgi Almak İsteyenler İçeriye Bakmalı.


Rose Of Versailles

Anime Tartışmaları Kategorisinde ve Anime Tanıtımları ve İncelemeleri Forumunda Bulunan Rose Of Versailles Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> KÜNYE: Animenin Adı: Versailles no Bara Diğer Adları: Rose of Versailles, Lady Oscar,Berusaiyu no Bara Kategori: Tv Serisi Bölüm Sayısı: ...

Like Tree6Beğenilenler

Yorum
 
LinkBack Tanıtım Araçları
Rose Of Versailles
Yayınlayan Squaw
01 Eylül 2009
Standart Rose Of Versailles

KÜNYE:
Animenin Adı: Versailles no Bara
Diğer Adları: Rose of Versailles, Lady Oscar,Berusaiyu no Bara
Kategori: Tv Serisi
Bölüm Sayısı:40
Firma/Stüdyo: TMS Entertainment
Yönetmen: Osamu Dezaki,Tadao Nagahama,Yasuo Yamayoshi
Animasyon: Shingo Araki
Müzik: Kouji Makaino
Dizayn: Shingo Araki
Orjinal Eser: Riyoko IkedaKONU:
Ana konu aslında iki kadın karakterin üzerinde yoğunlaşırken İhtilal dönemine yaklaşmakta olan Fransa'da yaşananları bize güzel bir kurgu ve işleyişle sunuyor, tamamıyla Fransız İhtilali dönemine tanıklık etmemizi sağlıyor.

Kendi istediği hayatı yaşayamamış olan iki kadın karakterimizden;Maria Antoniette hiç bilmediği bir ülkeye annesi tarafından daha 14 yaşındayken gelin olarak gönderilir,her şeyi bir oyun gibi gören Antoniette başlarda çok zorlanır ve bu bocalama Antoniette hala çok küçük yaşlardeyken -sanırım 16 yaşındayken- kralın ölmesi üzerine Fransa Kraliçesi olmasının şaşkınlığıyla daha da şiddetlenir.

Oscar'ın hikayesine gelince,5 kız çoçuğundan sonra,erkek çoçuk beklerken 6.kız çocuğuna sahip olan Kraliyet Ordusu'nda görevli General Jarjeyes,son doğan kızını erkek gibi yetiştirir ve 14. yaşına bastığında Oscar'ın Avusturya Prensesi olup da Fransa'ya gelin gelen Maria Antoniette'nin korumalığı görevine gelmesi için elinden geleni yapar. Tüm itirazlarına rağmen bu görevi üstlenmek zorunda kalan Oscar,görevinin bir kız çoçuğuna bakıcılık yapmaktan öteye geçemeyeceğini düşünür.Bu yüzden isteksizce başladığı bu görevin ilerleyen zamanlarında Maria Antoniette'nin hem sırdaşı hem koruması hem de en iyi dostu olur.Oscar içine gireceği bu zorlu dönemlerin getirisini bilmeden hayatına devam ederken Andre de yanından bir an olsun bile ayrılmayacaktır.

İlerleyen zamanda ana konunun temel taşını oluşturan Fransız ihtilali patlak verir.Maria Antoniette'nin ''Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler'' sözüyle hafızalara kazınacak olan olayların başlangıcına,Fransız ihtilali'ne,Bastille'in halk tarafından ele geçirilişine ve Antoniette'nin giyotine kadar gidiş hikayesine tanıklık edeceğimiz yolculuğumuz başlamak üzeredir.Oscar ise bu ihtilal döneminde hangi tarafta olacağına karar verirken önce bocalasa da kendi doğrularına inandığı yönde kararını verecek, hayatına kendi doğruları ekseninde devam edecektir.

Aslında hikaye aşk ve dostluk olarak yansıtılsa da tarihin önemli bir evresi olan Fransız İhtilali dönemini tüm çıplaklığıyla ortaya seriyor.İzleyiciye tamamıyle Kraliyet ailesinin iç yüzünü,saray içinde ve saray etrafında dönen entrikaları,Fransız İhtilali Dönemi'nin başlangıç evresinde Kraliyet Ailesinin yaşadıklarını ve son aşama olan giyotine kadar nasıl geldiklerini,her iki tarafın da -hem Kraliyet Ailesi'nin hem de asil olmayan halkın- hem haklı yönlerini hem de haksız yönlerini çekinmeden izleyicisine sunan bir yapımdır.KİŞİSEL YORUM:
Anime dünyasının içine çekip de beni anime yapımlarıyla bütünleştiren tek seri Rose Of Versailles'dir diyebilirim.Tarihi anime karakterleriyle bağdaştıran,bağdaştırmaktan da öte direk hayatımıza yerleştiren bir seri,öyle ki seriyi izlerken içimde bir Oscar yönü bulmaya çabaladım ve çevremde Andre'nin huzurlu dünyasına sahip birileri olduğuna inandırdım ya da Maria Antoinette ve Fersen kadar aşık bir çift aradım.Fransa'nın o sokaklarında olup yolumu kaybederek karşıma çıkacak bir Versay Sarayı arama isteği duydum...

İzlerken tarih bilincini bir kenara bırakıp olayları anlama,Antoniette'nin ''Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler!'' cümlesinin ardındaki nedenleri çözmeyi çabaladım.Bir insanı,o olduğu için sevmenin ne anlama geldiğini gözler önüne sererken arkadaşlığı da göz ardı etmemenin ne demek olduğunu yaşadım.Çizimlerinin eskiliğine rağmen benim gibi birçok izleyicisinin gönlünü fethetmeyi başarmış bir yapımdı RoV (olmaya da devam edecektir umarım ).Çizimleri yanında içinde sakladığı o karakterlerin dünyası ama hepsindne öte gerçekliği gözler önüne seren tarihi olaylarıyla insanı kendi dünyasında
yaşatmayı başarmış bir seri olmuştur eminim.

İzlerken en çok Oscar aşığı olanalrın tarafındaydım,bu tutkuyu kimse bilemez ya da bilir ama kabullenemez.Oscar anime dünyamdaki karakterler içinde bambaşkadır çünkü...Ne o başkası gibi olabilir ne de başkası onun gibi!Olamaz aslında çünkü ''Oscar olabilmek!'' demek bambaşka bir anlamdır.Bu anlamı tanımlayabilmek için Oscar'ı en ince özelliğine kadar tanımak,tanımaktan öte anlayabilmek önemlidir.Bunu da kimimiz başarabilyorken kimimiz gözden kaçırabiliriz ama sonuçta Oscar,yine de Oscar'dır

Sadece dostluk ve aşk temasının işlendiği izlenimini veren bir seri olsa da aslında tarihte büyük bir yer edinen ''Fransız İhtilali''nin ne kadar yıkıcı bir dönüm noktası olduğunu, birçok yaşamı nasıl mahvettiğini bir kez daha gözler önüne seriyor.Asıl güzelliği de yaşananları sadece bir taraf yönünden işlememiş oluşu,yeri geldiğinde zengin dünyayı suçlarken yeri geldiğinde fakir halkın da suçlu olduğu yaşantıları gösteriyordu ya da tam tersi bir durum sergiliyordu.Bazen Asiller Dünyası'nın getirisi davranışların acımasızlığına tanıklık ediyorduk.Neye ya da kime hak vereceğimiz önemli değildir aslında,bu gerçeklği izleyip de hiçbir zaman değiştirileyemecek gerçekleri kabul etmemiz bu serideki farketmemiz gereken en önemli nokta olmalı!Karakterlerin gerçekliği ise kabullenebileceğimiz en güzel öğeydi...

KARAKTERLER:
Oscar François de Jarjayes


Babası hep erkek bir evlat isteğini bastırabilmek için Oscar'ı bir erkek gibi yetiştirir ve ilerleyen yıllarda önce Maria Antoinette'nin korumalığına gelir sonra da mesleğinde Muhafızlar Birliği'nin Komutanlığına getirilecek kadar ilerler ama çoğu zaman yine de mutsuzluk hisseder.

Gururlu,düşünceli,asil olmasına karşın çoğu asilden daha gerçek bir kalbe sahip bir kişiliktedir.Zaman ilerledikçe Antoniette ile çok iyi bir dostluğa adım atar.Kraliçeyi her yanlış adımında uyaracak,görevi Kraliyet Ailesi korumalığı olmasa bile O'nu her daim korumaya yemin eder.


André Grandier

Çoçukluğundan beri her zaman Oscar'ın yanında olmuştur.Bu durum sadece bedensel olarak değildir,her tehlikede de Oscar'ı kurtaran Andre'dir.

Çevresindeki insanları her anlamda düşünen bir yapıya sahip olan Andre,Oscar'ı kendisinden bile en iyi anlayan kişidir.Sahip olduğu konumu da asla unutmayan Andre, Asiller Dünyası'ndaki en dürüst insanlardan biridir,ne de olsa onların kanına sahip değildir.


Axel von Fersen

Tarihte gerçekten yaşamış bir kişiliktir.

Tarihte önemli rollerden birini üstlenmiş olan Fersen,zaman içerisinde Oscar ve Andre ikilisi yanında yerini alacaktır çünkü arkadaş canlısı kişiliği sayesinde herkes için iyi bir dost olacaktır.


Marie Antoinette

Fransa'nın hüzünlü tarihinde sıkışıp kalanlardan birisidir.

Oscar'a en çok güvenenlerden birisi olan Antoinette,bilgisiz kişiliği yanında aslında insancıl tarafı olan bir yapıya da sahiptir.Sadece bu özelliğini zaman zaman unutur.


Louis XVI
Maria Antoniette’nin evleneceği taht varisidir.Antoinette ile aynı yaşlarda olan Louis, babasının ölümü üzerine tahta geçerek,Fransa Kralı olur.

İçine kapanık,bulunduğu konumun aksine tamamıyla utangaç olan Lous,karısı Antoniette’yi ne kadar çok seviyor olsa da,ona bunu göstermeyi başaramayan birisidir.

Marie Therese d'Autriche
Maria Antoniette’nin annesidir.

Avusturya Kraliçe’si olan Marie,hiç istemediği halde ülke ilişkilerinden dolayı küçük kızı Antoniette’yi gönülsüz bir şekilde Fransa’ya gelin gönderir. Kızının,saraya yerleştikten sonraki bazı davranışlarını onaylamasa da bulunduğu uzaklıktan dolayı,ona yardım etmekte zorluk çeker ve bu durum Therese’yi günden güne büyük üzüntülere sürükler.


General de Jarjeyes

Oscar’ın babası olan General,çok sert bir kişiliğe sahip asilzadelerdendir.Tarihte yaşamış olan karakterlerden birisidir.

Oscar’a karşı her zaman sert tavırlar sergileyen bir babadır.Sahip olduğu bu tavırlar aslında sadece Oscar’a karşı değildir,tüm çevresine karşı her zaman böyle tavırlar sergileyen sert bir General olan Jarjayes,Oscar konusunda hep büyük umutlar beslemektedir.

Madame de Jarjeyes
Oscar’ın annesidir.Bulunduğu konuma rağmen çok alçakgönüllü bir yapısı olan karakterlerden birisidir.Oscar’ın bulunmuş olduğu durumuna her zaman üzülen fakat bu konuda pek bir şey yapamayan ama Oscar’a büyük değer veren bir annedir.


Victor Clement de Girodelle

Oscar’ın görevini isteyen asilzadedir.Görev bilincini her şeyin üzerinde tutan,bulunduğu konumu asla kötüye kullanmayan çok iyi bir askerdir.Zamanla Oscar ile birlikte aynı amaç doğrultusunda devam etmek için,aldığı görevi en iyi şekilde sürdürecektir.


Comtesse du Barry
Kraliyet Ailesi’nin yanında yer alan Asilzade’ler arasında yerini alabilmek için,hiçbir şeyi sakınmadan yapabilecek yapıya sahip olan bir karakterdir.

Hırslı,gözü yükseklerde olan ve bunlar için çevresindeki herkesi ve her şeyi,hatta kendisini bile kullanmaktan çekinmeyen bir yapıya sahiptir.


Madame de Polignac
Antoniette,Kraliçe olduktan sonra bir dönem yanında bulunan en yakın kişilerden birisidir.

Lüks yaşamı,kraliyet hayatını ve zenginliğin en büyüğünü isteyen,gözü yükseklerde olan,bunun için de Antoniette’ye,hep sahte bir yakınlık gösteren kişilerden birisidir.Saray entrikalar içerisinde önemli bir yere sahip olan bir karakterdir.

Alain de Soisson:

Seride Andre sonrası en sevdiğim erkek karakterdir Alain.

Ulusal Koruma Birliği'ndeki Oscar'ın emrindeki kişilerden birisidir.Başlarda Oscar'ın asil kanı taşıması nedeniyle agresif bir kişilik sergilemektedir ama askine Alain oldukça insancıl bir yapıya sahiptir.


Rose Of Versailles

Genel Bilgi
Anime Türü
Drama,Macera,Romantizm,Shoujo,Tarihi

Favori

Üye degerlendirmesi
Müzik
76%76%76%
7,6
Video
69%69%69%
6,9
Hikaye Anlatımı
80%80%80%
8,0
Karakter
76%76%76%
7,6
Tasarım
74%74%74%
7,4
İzlenebilirlilik
79%79%79%
7,9
Genel
79%79%79%
7,9
10 kullanıcı oyladı 76% averajla

Tanıtım Araçları

Eski 01 Eylül 2009, 01:51   #1
back in black
 
Acımasız
 
Susano'o'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 30 Ağustos 2009
Mekan: Zanarkand
Yaş: 34
Favori Anime: Seirei no Moribito
Favori Manga: Vagabond, RuroKen
Mesaj: 1.807
Blog Girişleri: 5
Standart İlgi: Rose Of Versailles

Bunu da hala izlemedim. Tanitimi okuyunca izleyesim geldi ama
__________________

Spoiler:

人の精神の本質はその意識と潜在意識の戦いで定められる事であり。
BaySusano'o Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01 Eylül 2009, 07:25   #2
çok sıkıldım
 
Depresyonda
 
lantis'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mekan: Sivas
Yaş: 36
Favori Anime: Magic Knight Rayeart, Rurouni Kenshin, One Piece, Slam Dunk, Basilisk
Favori Manga: Fairy Tail, Rurouni Kenshin, One Piece, Veritas, The Breaker
Mesaj: 1.532
Standart İlgi: Rose Of Versailles

ben televizyonda izlemiştim çooook eskiden bir ara bu seriyide izlemek lazım tanıtım için teşekkürler
__________________

Baylantis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01 Eylül 2009, 08:57   #3
Ne düşünüyorsun?
 
Alayci
 
Madman's Knowledge'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mekan: Hunter's Dream
Yaş: 34
Favori Anime: Mobile Suit Gundam 00, Kaiji, LOGH, Seirei no Moribito, Fafner
Favori Manga: Berserk, Biohazard: Marhawa Desire, Claymore, Hetakoi, The Breaker
Mesaj: 2.863
Standart İlgi: Rose Of Versailles

Çocukluğumun aşkıydı Oscar. Annemle oturur izlerdik. Tekrar izleme planımız var seriyi.
Madman's Knowledge şuan çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01 Eylül 2009, 09:59   #4
back in black
 
Acımasız
 
Susano'o'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 30 Ağustos 2009
Mekan: Zanarkand
Yaş: 34
Favori Anime: Seirei no Moribito
Favori Manga: Vagabond, RuroKen
Mesaj: 1.807
Blog Girişleri: 5
Standart İlgi: Rose Of Versailles

çok ilginçtir, benim de babam ismi çok tanıdık geldi falan dedi bu seri için
__________________

Spoiler:

人の精神の本質はその意識と潜在意識の戦いで定められる事であり。
BaySusano'o Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10 Eylül 2009, 12:04   #5
heyheyleri tepesinde
 
çok yorgun
 
lafolya'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Yaş: 37
Favori Anime: darker than black,loveless
Mesaj: 532
Standart İlgi: Rose Of Versailles

benim fovorim olan anime serilerinden biridir. özellikle oscar ın erkek gibi davranmaya ve kraliçenin özel koruması olmaından ve sonra asıl kimliğinin ortaya çıkmaya başlamasıyla beraber yaşadığı karmaşanın aşıya kaçmacan yansıtılması gerçekten insanı etkiliyor..
görev sorumluluğu ve benliği arasındaki çelişkilerin yansıtılması sonunda gerçek aşkını anlaması güzel bir şekilde izleyiciye anlatılmış..

annemle beraber izlediğim bir seri olmasıda ayrıca benim için ayrı bir önem taşır. annem hep asker kız başlamadı daha diye sorup başladığında tüm işlerini bırakarak benimle izlerdi...
Bayanlafolya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10 Eylül 2009, 20:14   #6
Ne düşünüyorsun?
 
None
 
zhenya'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mekan: İstanbul
Yaş: 35
Favori Anime: Legend of the Galactic Heroes,Ghost in The Shell,Macross...
Favori Manga: Berserk,Vagabond,Akira...
Mesaj: 655
Standart İlgi: Rose Of Versailles

Listemin 2.sırasındaki yerini herzaman koruyacak ve ne zaman kafama sıkılsa son sahnelerini izleyip hüzünlendiğim kendime işkence ederken biyandan da çocukluk yıllarıma döndüğüm anime ...Ahh Oscar ahh ...Onun o duruşu vardıya rüzgara karşı ...Bak yahu gene izleyesim geldi
Aequitas bunu beğendi.
__________________
Spoiler:


zhenya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10 Eylül 2009, 20:34   #7
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Kisiliksiz'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Ankara / Sincan
Favori Anime: Gunbuster, Armored Trooper Votoms, Adventure of Ganba, Cowboy Bebop, Ergo Proxy
Favori Manga: Battle Angel Alita
Mesaj: 691
Standart İlgi: Rose Of Versailles

Bir bölümünde, Andre, artık Oscar'ın kadın olduğu gerçeğini kabul etmesi gerektiğinden bahsederek;

Spoiler:
kendisi ile tartışmaya başlar. Tartışma biraz sertleşir ve Andre Oscar'ın yakasına yapışır ve aralarında bir anlığına da olsa küçük arbede durumu gerçekleşir. Oscar'ın gömleği yırtılır ve yatağa serilir. Andre şaşkındır. Oscar'ın yüzü bize dönük: "Şimdi bana ne yapacaksın Andre?" der.


Öyle bir ifade ile söyler ki bunu ekran karşısında şok geçirerek "Ulan Andre, iyi halt yedin!" demişimdir.
Muhakkak izlenmesi gereken yapımlar listesinde ilklerde yer alır.
BayKisiliksiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10 Eylül 2009, 21:59   #8
Nefes almanın zorlaştığı
topraklar...
 
Bitkin
 
Squaw'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mekan: İzmir
Favori Anime: Rose Of Versailles, Rurouni Kenshin: Tsuiokuhen, Touch ve Legend of the Galactic Heroes
Favori Manga: Rurouni Kenshin,Fruits Basket,Nana,Mars, Rough, TenNai ve Lovely Complex..
Mesaj: 2.305
Standart İlgi: Rose Of Versailles

Ve o sahnenin devamı asıl beni etkilemiştir Kişiliksiz hem de öyle bir etkilemiştir ki Andre'nin şu sözleri (aklımda kaldığı şekilde yazacağım en son izleyişimden 1 yıl geçti sanırım);

Spoiler:
''Gül'ler her zaman gül'dür,isteği renge bürünse de istediği çiçeğin şekline girse de kokusu her zaman onun ''Gül'' olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir....''


Gibi bir repliği söyler ve kapıyı çarpıp gider...

Aslında ne çok anlam barındıran bir cümledir Oscar'ın kadın olduğu gerçeğini inkar edişinde dair...
Aequitas bunu beğendi.
__________________
A Shinsengumi is a Shinsengumi...
A Wolf is a Wolf...
And a Manslayer is a Manslayer...
Right Battousai?

Çevirmen olmak isteyenler
uploader olmak isteyenler
Manga Editörü Olmak isteyenler
Encoder Olmak isteyenler
BayanSquaw Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07 Aralık 2009, 20:24   #9
Tereyağlı ballı ekmek...
 
Ruhsuz
 
kiyoshi'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 17 Eylül 2009
Mekan: İstanbul
Yaş: 33
Favori Anime: C.C.Sakura,M.K.Rayearth
Mesaj: 51
Standart İlgi: Rose Of Versailles

Fransız İhtilalini bu animeyle kavramıştım (: Kanal 6 da verilmişti üstelik son bölümüne kadar izlemiştim.bence kesinlikle izlenmeli..
__________________
......
Bayankiyoshi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yorum

Etiketler
anime, devam, konu, kurgu, müzik, oyun, rose of versailles, tarihi, önemli


LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: http://www.animemangatr.com/forum/anime-tanitimlari-ve-incelemeleri/71-rose-versailles/
Göderen For Type Tarih
Lady Oscar(Rose of Versailles,Versailles no Bara)+Trke altyaz+ndirme linkler This thread Refback 28 Ağustos 2011 00:09

Tanıtımı görüntüleyen aktif kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 misafir)
 
Tanıtım Araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 11:22.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler