Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Anime/Manga/Visual Novel Sohbet > Anime Tartışmaları


Anime Tartışmaları Sevdiğimiz , Seyrettiğimiz Animeleri Hep Birlikte Tartışalım.


Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

Anime/Manga/Visual Novel Sohbet Kategorisinde ve Anime Tartışmaları Forumunda Bulunan Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar? Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> Kendi açımdan cevaplarsam... Ben ingilizce geliştirmem ve bu işe bu kadar emek harcayan insanlara borçlu olduğumu düşünerek başladım başka da ...

Like Tree4Beğenilenler

Cevapla
 
LinkBack Konu araçları
Eski 13 Eylül 2009, 13:07   #31
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
 
Giriş Tarihi: 10 Eylül 2009
Yaş: 29
Favori Anime: Naruto
Mesaj: 7
Standart İlgi: Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

Kendi açımdan cevaplarsam...

Ben ingilizce geliştirmem ve bu işe bu kadar emek harcayan insanlara borçlu olduğumu düşünerek başladım başka da hiç bir sebebi yok. Popülerlik denmiş ama burada birisi popülerlikten bahsetmeseydi asla aklıma gelen bir öğe olmazdı...

Bu iş kesinlikle akla yatkın bir iş değil ki ben bu işle ilgilenen biri olarak çoğu zaman kendime kızarım ve bu işle ilgilenmeyi akıllıca görmem.(Bu lafım kimseye değildir, kimseye de laf söylemiyorum bu işe benim bakış açım budur.) Çeviri, encode, upload, edit vs. vs. bu işlerin çoğunun yapılıp animenin sunulmasına kadar ortalama 6-7 saatlik bir emek gerektiriyor. Ama benim acıdığım bu emeği harcamak değil bu emeği vefakar olmayan anime severlere harcamak büyük kayıp. Bölümleri hızlı verirsen senden kralı yok ama bekletirsen hemen salakça konuşmalar başlar hatta küfürler bile edilir. ( Evet kenichiyi yaptığım zaman bazı insanlar bana bunu üstü kapalı bir şekilde bana yavaş verildiği için küfür edildiğini söylemişti ki işin kötüsü bunu diyenin bir çevirmen olması...)

Ayrıca bir de beni rahatsız eden bir olay var ki o da fansub grubuna güvenme/güvenmeme olayı. Neymiş efendim yarım proje bırakılınca takip eden canım, biricik anime severlerimizin bize güveni azalıyormuş!! İçimdem şu anda ''Yok yaa'' diyorum.

1 nisanda Kenichiyi bıraktık diye bir şaka yaptık görmeniz lazım sanki maaşa bağlamışlar da beni, ya tam yapın bir işi ya başlamayın diyenler, hesap soranlar, 30 bölüm izleyip bir teşekkür etme zahmetine girmeyipte artistlik yapıp hesap soranlar.... İşte benim bu tarz insanlara hizmet vermem benim en çok canımı sıkan şey ve üstüne bir de gruplara güvenden bahsederler.

Ben anime izleyicisine güvenmiyorum ki siz ne güveninden bahsedersiniz gibi bir durum var.

Benim anime takipçilerinden bir beklentim yok, yanlış anlaşılmasın tek istediğim garip garip yazılar yazmasınlar, çevirmenleri rahat bırakıp canını sıkmasınlar. Teşekkürü zaten geçiyorum bizim için en büyük teşekkür iyi bir ürün çıkarıp bu ürünün takip edildiğini görmektir.

Neyse konuyu biraz dağıtmış olabilir, üslubum kimilerine göre sert gelebilir ama bu işe neden başladınız gibi bir soru soruluyorsa bu gibi konularında konuşulması gerektiğini düşünüyorum.
Bay4sprz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13 Eylül 2009, 13:19   #32
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Borastus'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 02 Eylül 2009
Mekan: istanbul
Yaş: 27
Favori Anime: NGE
Mesaj: 286
Standart İlgi: Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

Fansub işine başlamanın büyük oranda merak ve anime dünyasına birşey kazandırmak olduğunu düşünüyorum. 2-3 bölüm çevirdikten sonra olayların nasıl olduğunu ve aşamaları anlıyorsunuz gerçekten. Ama asıl benim merak ettiğim başka bir nokta var:
Nasıl oluyor her hafta çevirme yapma gibi bir motivasyona girilebiliyor.
Bana göre burda başka hususlar var. Bir çeviri grubuna girince ister istemez yeni insanlar ile tanışıyorsunuz sizinle birçok ortak noktası bulunan (en kötü anime izlemek vardır değil mi). Bu insanlar ile çeviri yapma bölüm hazırlamak gibi konularda konuştukça insan ister istemez kendini bu işin içinde hissediyor."Bak sence burda ne yazalım - Gerçekten zormuş bu bölüm - Bugun yetişmeyecek yarın hazır ama" tarzı konuşmalar hoşa gidiyor ve ciddi bir iş yaptığınızı hissediyorsunuz. Sorumluluk duygusu yayılıyor zaten çeviri "grubu" deniyor tek bir kişinin yaptığı işten daha çok. Bir süre sonra da arkadaşlarımı yarı yolda bırakmayayım duygusu ön plana çıkıyor. Bu arada tek kişinin yaptığı işler de var onları da yok saydığımı zannetmeyin.

Yabancı dil bakımından japonca geliştirebilme konusu tamamen doğru bence de. Ancak ingilizce konusunda tam olarak katılmıyorum. Bir çok fansub grubunun ingilizceye çevirisi çok basit kullanılan kelime sayısı çok az gerçekten. Bu fark ingilizce film izlerken anlaşılıyor. Lunar-Anbu gibi gerçekten çeviri yapabilen gruplarda var ama sayısı oldukça az gibi. Bu yüzden ingilizceye gerçekten katkı sağlıyor ama ingilizceyi geliştirmek için anime çevirmek yerine film-kitap çevirmek daha doğru geliyor bana. Tabi animeyi sevmek gibi konularda var orası da ayrı.
BayBorastus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13 Eylül 2009, 15:13   #33
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Seifukusha'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 06 Eylül 2009
Mekan: İstanbul
Yaş: 28
Favori Anime: Seirei no Moribito
Favori Manga: Detective Conan
Mesaj: 348
Standart İlgi: Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

Türkçe altyazısı bulunmayan animelere altyazı yaparak izlenebilmesini sağlıyorum.
Japoncamı geliştiriyorum.
Elimle hazırladığım birşeyi başkalarının izleyip yorumda, katkıda bulunması hoşuma gidiyor.
Çoğu kimse bahsetmez ama, rapidpremium puanları da kazanmıyor değiliz
BaySeifukusha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13 Eylül 2009, 15:26   #34
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Deddo'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 08 Eylül 2009
Mekan: Wired
Yaş: 25
Favori Anime: FMA, Gundam 00
Favori Manga: Re-Take
Mesaj: 105
Standart İlgi: Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

Tabii ki ona buna hava atmak!!! Başka ne neden olabilir, bırak allasen!Şaka canım. Benimki direk hobi ve kullanmayı sevdiğim dil ve programlarda alıştırma/el pratiği yapma platformu. Beleşe sunma kısmını ise sourceforge gibi siteleri kurcalarsanız anlarsınız diyorum. Benim gibi neredeyse bütün meslektaşlarım "Bilgi ve medya herkese açık ve bedavadır." mantığıyla hareket ederler. İki satır kod yazdım, bilgisayarım 10 saat açık kaldı encode oldu, upload yaptım diye güzel paylaşım +rep maskesi altında sizden ne umabilirim ki? Para umamam, teşekkür umamam (edersiniz o ayrı), hiçbir şey umamam. Lisede ödev yapmayınca "Yapmıyon da bana mı yapmıyon?" diyen hoca misali. Meyvesini sizden daha çok yediğim bir şeyi niye yapmayayım ki?
__________________
ITUOTAKU Fansub
www.ituotaku.com
Deddo Blog
deddosubs.wordpress.com
BayDeddo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13 Eylül 2009, 15:42   #35
Ne düşünüyorsun?
 
Artis
 
hipernova'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: İstanbul
Yaş: 25
Favori Anime: Cowboy Bebop, Bleach, Samurai Champloo, Berserk, Gantz, Baccano!, Code Geass
Mesaj: 58
Standart İlgi: Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

Ben zaten herkes bu amaçla bunu yapıyor demedim elbette ki, cümlemde belirttim her insan aynı değildir zaten herkes de yazmış sebebini.

Ama dediğim şey o amaçla yapmıyorsa (dikkat ettiyseniz başlamıyor demiyorum çünkü çoğu kimse böyle başlamaz başlasa da bunun utandırıcı bir şey olduğunu düşünüp söylemez) bile mutlaka bilinçaltında bir tatmin etme isteği vardır.

Kimse de bunu inkar etmesin diyorum. Çünkü her şeyin bir karşılığı vardır, çalışmaların sonucu ya maddi bir kazanç elde edersin ya da böyle manevi bir huzur.

Eğer köle filan değilsen (ki kölelik malum 20. yy'ın başlarında kaldırıldı) yaptığın en küçük bir işte bile karşılık beklersin. Para kazandığın bir işteysen takdir beklemek, insanların seni övmesini beklemekle beraber maddi bir şey beklersin fakat böyle hiç tanımadığın insanların iyiliğine bir şeyi onca zaman harcayarak karşılıksız olarak yapıyorsan takdir görülmeyi mutlaka istersin. Bu da egonu tatmin etmeni sağlar.

Buraya kadar yazdıklarım istisnasız her insan için geçerlidir. Bir de ek olarak;

Ayrıca her ne kadar internette ne kadar ünlü olunur tartışılır ama yaptıklarınla senin adın veya nickinden bahsedildiğinde "ha o mu bak bak o şunları şunları yaptı, az hizmet vermedi" falan dedirtmeyi isteyip bir nevi lokal de olsa bir şöhret elde etmeyi de aklının ucundan geçirmeyi isteyenler yok değildir.

Ha bu bence gayet hoş bir düşünce, abuk subuk insanlar hiç bir faydalı iş yapmayıp internette ünlü oluyorlar örnek ekşi sözlükte author, airlangga gibi yazarları sözlük okuyanlar bilir abuk subuk trollükler yaparak bugün lokal bir şöhret elde etmişlerdir, veya facebook'ta saçma sapan videolarda gudiklik yapanlar aynı şekilde; böyle tanınmaktansa anime çevirerek tanınmak gerçekten gurur verici.


Neyse galiba kendimi pek iyi ifade edemediğim için yanlış anlaşıldığım şimdiden yanlış bişeyler söylediysem özür dilerim.
Bayhipernova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13 Eylül 2009, 18:27   #36
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Kisiliksiz'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Ankara / Sincan
Favori Anime: Gunbuster, Armored Trooper Votoms, Adventure of Ganba, Cowboy Bebop, Ergo Proxy
Favori Manga: Battle Angel Alita
Mesaj: 691
Standart İlgi: Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

Başkası ne için yapıyor bilmiyorum ama ben kişisel tatmin için yapıyorum. Lakin benim "Kişisel Tatmin" meselesi şöyle:

Ben sinemada tür olarak bilimkurguyu severim. Ama bu bilimkurgu mevzusu öyle bolca fanteziye batırılmış olmamalı, fantezi olacaksa da bunu gayet iyi yedirmeli. Yani tür kırması tabir edilen yapımları fazla sevemiyorum. Fantezi ise fantezi, bilimkurguysa bilimkurgu olacak. Ama bunu asla cıvık bir şekilde bana sunmayacak... Sunacaksa bile bunun farkında olarak iletecek.

Benim bu kafaya uygun gördüğüm yeni yapımlardan ilki Death Note'tu: fantezi olayı var ama bunu hikayesine gayet iyi yedirmiştir. Ardındaki ekipte ne yaptığını bilerek çekmiştir animeyi.

WitchBlade, fantezidir, hafif bilimkurgudur ama özünde "Anne olmak nedir?" "Aile olmak nedir?" diye mevzularıda içinde barındıran bir yapımdır. Bu sebeple onu da severim.

Şimdi benim bu kafaya göre tür kırması olmayıp, anlatacak dertleri, hikayeleri olduğuna, tek vuruşluk, hemen unutulacak bir yapım dahi olsa bunu bilinçli bir şekilde yapabildiğine inandığım yapımların büyük bölümü 80'lerden 90'lardan. Bu birincisi.

Eski yapımları çeviren fazla alt yazı grubu yok. Eskiler çevrilse de, Space Adventure Cobra gibi bizim memlekette az çok bilinen yapımlar önceliğe alınıyor. Kimi çevirmenler eski yapımları çevirmeye başlıyor ama devamı gelmiyor. Bu ikincisi.

Fansub yada alt yazı yapmanın özü bana göre bilinmeyen yapımları tanıtmaktır. Ama sevdiğimi sevdirme mevzusu değil: Mesela "Zamanınıza yazık animeler" başlığı altında sevdiğim bir yapımın adı geçen bir mesaj görünce sevindim. Niye mi? Çünkü adam izlemişte beğenmemiş, yani o animeyi biliyor. Eş dost sorduğunda izleme diyecek, ama izlediği için bunu diyecek. Ha şunu da belirteyim, benim vasıtamla izlemiş biri de değil. Benim bir alakam yok. Peki niye seviniyorum? Bir animeyi sadece benim bilip bir başkasının bilmediği durumu övünç duyulacak bir mevzu değil. Yahu bu da iyi kötü bir yapım onun hakkında da başkaları bir iki kelam etsin istiyorum. Eh çoğunluk Türkçe alt yazı ile izliyor. Hatta Türkçeye çevrilenler daha çok biliniyor. O zaman... Bu da üçüncüsü.
BayKisiliksiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14 Eylül 2009, 10:02   #37
9 - 4 Formatör
 
Mutlu
 
 
Giriş Tarihi: 03 Eylül 2009
Mekan: Balıkesir
Yaş: 31
Mesaj: 100
Standart İlgi: Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

İlk izlediğim anime Love Hina'ydı. İngilizce'm yoktu. Sözlükle izlerdim. Anlamam için yazmam gerekiyordu. Yaza yaza izlemeye çalışıyordum. Sayfalar dolusu teksir kâğıtlarım hala durur. Eskiden ne olduğumu hatırlamamı sağlıyor.

Program arayışına girdim. Elle yazmak zor oluyordu. İstiyordum ki Türkçe altyazıyı izlerken göreyim. Altyazı kavramıyla tanıştım. Subtitle Workshop'la istediğim şekilde izleyebileceğimi düşündüm ve baktım ki fevkalâde faydası var. Bu iş böyle devam etti bir süre. Sonra aynı sıkıntıyı başkalarının da çekiyor olabileceğini düşündüm Gto izlerken. Belki de benim gibi uğraşanlar vardı. Zaten izlerken bir yandan anlamak için çevirip kaydettiğim şeyleri düzenlemeye başladım ve işte o kötü İngilizce'yle, o gto çevirisi çıktı ortaya. Sonrasında böyle devam etti. Eskisi kadar olmasa da hala çeviri yaparken önce kendimi düşünüyorum. Çünkü hala mükemmel ölçüde anlayamıyorum.

Başkalarının sevdiği, ama benim sevmediğim bir animeyi sırf popülerlik kazanmak için kendime eziyet edip çevirmem. Bencillik edip önce kendimi düşünüyorum. Türkiye'deki ilk fansub grubunu kurup ilk fansub'ı yaparken, acaba aklımızda ne kadar popüler olma düşünmesi vardı? Tartışılır...

Elbetteki insanlar çeviri yaptıktan sonra kendilerine yapılan olumlu yorumlardan hoşlanırlar, hatta haz alırlar. Bunu ego tatmini olarak gören de olabilir, yaptığı işin karşılığı olarak gören de... Mesele olaya ne açıdan baktığınızdır.

Acaba haksız yere o kadar küfür yedikten sonra, gerçekten ego tatmini için uğraşan bir insanın bu işi devam ettirebilmesi mümkün mü...? Bence değil.
Baykazasker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14 Eylül 2009, 19:21   #38
Chocomeru~!
 
Melek Gibi
 
SteamHive'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Gezginim.İstanbul,İzmir,Ankara cosplay ve Con'larda beni bulabilirsiniz.Ancak Balıkesir'de yaşıyorum
Favori Anime: PSWG,ParaKiss.
Favori Manga: ZONE-00.
Mesaj: 254
Standart İlgi: Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

Evet kazasker arkadaşımıza tamamen katılıyorum.Bazen ufacık bir yeri yanlış çevirsek sadece anlamında hafif bir bozukluk olsada "Bu ne yaa?Madem yapamıyorsunuz o zaman neden başlıyorsunuz?" gibisinden yorumlar alıyoruz.İnsanlık hatası bile kabul edilmiyor çeviri işinde.
__________________

BayanSteamHive Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14 Eylül 2009, 20:08   #39
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Kisiliksiz'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Ankara / Sincan
Favori Anime: Gunbuster, Armored Trooper Votoms, Adventure of Ganba, Cowboy Bebop, Ergo Proxy
Favori Manga: Battle Angel Alita
Mesaj: 691
Standart İlgi: Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

Popüler olan anime için zaten 3-4; grup, kişi, artık ona talip ne kadar adam varsa zaten çevirmeye koyulur. Sen de o yapımı sevince zaten içinden diyorsun "Tamam arada kaynamış sevdiğim başka bir animeye de ben el atayım."

Ama başlık altında benim aklıma başka bir şey takıldı. Şimdi pekte umursadığım bir yapım var diyelim, fazla bilinmiyor. Önem vermesem de "Fena değil, ben sevemesem de başkası sever" diyip çeviriye girişeniniz olur muydu?

Yani fazla takmadığınız ama çevrilmeli diye düşündüğnüz bir yapımı çeviriye girişir misiniz?
BayKisiliksiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14 Eylül 2009, 20:11   #40
Bıraktım bu işleri. :(
 
Dans
 
Cynthia'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 05 Eylül 2009
Mekan: Detroit Metal City
Yaş: 22
Favori Anime: Lovely Complex
Favori Manga: Tsubasa RESERVoir CHRoNiCLE
Mesaj: 319
Standart İlgi: Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

Kıt olan İngilizce sözcük haznemi (dilbilgisi çok iyidir benim ama kelime haznem de bir o kadar kötüdür) geliştirmek için çeviriyorum.
BayanCynthia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Etiketler
çeviri, fansub


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 22:41.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler