Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Anime/Manga/Visual Novel Sohbet > Anime Tartışmaları


Anime Tartışmaları Sevdiğimiz , Seyrettiğimiz Animeleri Hep Birlikte Tartışalım.


Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

Anime/Manga/Visual Novel Sohbet Kategorisinde ve Anime Tartışmaları Forumunda Bulunan Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar? Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> Güzel bir soru, görünce çok heyecanlandım ve hemen bütün yorumları tek tek okudum. Eklenebilecek pek fazla şey yok açıkçası çünkü ...

Like Tree4Beğenilenler

Cevapla
 
LinkBack Konu araçları
Eski 26 Eylül 2009, 20:24   #71
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Cemis'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 11 Eylül 2009
Mekan: Samsun
Yaş: 23
Favori Anime: Nodame Cantabile
Favori Manga: Naruto
Mesaj: 58
Standart İlgi: Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

Güzel bir soru, görünce çok heyecanlandım ve hemen bütün yorumları tek tek okudum. Eklenebilecek pek fazla şey yok açıkçası çünkü sekiz sayfada konunun hemen hemen her yönü üzerinde durulmuş.

Bence bu işler de sanat gibi; öncelikle kendiniz için yaparsınız ama sonradan insanlarla paylaşmak ve akabinde de yararlı olabilmek istersiniz -ya da istemezsiniz, kişiliğinize bağlı olarak değişir. Ki bu, maddi/manevi bir karşılık beklenmeden yapılan bütün işlerde böyledir. Beğenilmek için yapmazsınız belki ama yaptıktan sonra beğenilmek istersiniz ve bu da denildiği gibi çok doğaldır. En azından bir teşekkür almak, takdir edilmek, faydalı olabilmek veya eleştiri almak ve bunların akabinde de tatmin olmak yahut birtakım konularda kendinizi daha da geliştirebilmek -artık sizin için hangisi/hangileri ise- gibi bir isteğiniz yoksa yaptığınız çalışmaları toplumla paylaşmanın bir anlamı, önemi yoktur zaten.

Benim bu işe bulaşmamdaki sebepler de şunlardı: Yapılan fansub çalışmalarına hayran olup nasıl yapıldığını merak etmem, yabancı dilimin yeterli düzeyde olup olmadığını görmek için yanıp tutuşuyor olmam, çeviri yeteneğimi test etme ve geliştirme arzum ve deneyimi kazanmak isteğim. Biraz da hayrım dokunur diye düşünmüştüm ama şimdilerde olayı böyle algılamıyorum; belki de o dönemde yaptığım çalışmalar fazla izlenilmediğinden bu iş bana daha çok kişisel geliyor.

Sonuç olarak eğer yaptığınız işler takip ediliyor ve siz de övgüler alıyorsanız elbette ki mutlu mesut olursunuz fakat bunlar iş bittikten sonra olan şeyler. İşinizi bitirmeden önceki amaçlarla bitirdikten sonraki amaçlar değişir. Bana kalırsa bu iki faktörden birisi bile olmasa fansub/çeviri işi çekilmez.
BayCemis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22 Kasım 2009, 17:37   #72
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Skullchukka'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 08 Eylül 2009
Mekan: Hollanda
Yaş: 28
Favori Anime: no naku koro ni
Mesaj: 115
Standart İlgi: Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

İlginç bir başlık olmuş, forumda çok vakit geçiremediğim için henüz görüyorum.
Hmm, neden? Güzel bir soru, yerinde bir soru.

Ben kendime öyle "animeci" demem, diyemem. Çünkü izlediğim (bitirdiğim) serilerin sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Japonya & kültürü ile anime ile tanışmadan önce tanıştım, o yüzden benim için "Japonya'nın bir başka yüzü" oldu. Sonra 'Higurashi' serisini izledim. Hatalarına rağmen, gerçekten çok başarılı olduğuna inandığım bir seriydi.
Başka bir arkadaşımı da bu seriye başlattım, ancak İngilizce bilgisi yetersiz olunca ve 2. sezonu henüz çevrilmemiş olunca, dedim ben çevireyim.
2. sezon çevirisini (24 bölüm) tamamladığımda güzel hissettim, gerçekten zevk aldığımı farkettim. Her şeyden önce, boş vaktim çok vardı, İngilizcemin körelmesini engelliyordu. Özellikle Higurashi gibi lisanı ağır sayılabilecek konuşmaların bol geçtiği bir seri söz konusuysa.

Şimdilerde "no naku koro ni" serilerine kendimi adadım diyebilirim. Niçin? İngilizcesi yeterli olmayanların da bu serileri tanımasını diliyorum çünkü. Her ne kadar bir "anime uzmanı" konumunda olmasam da, geri çekilip de Türk izleyicilerinin ne tür animeleri izlediğine baktığım zaman pek hoş bir tablo gördüğümü söyleyemeyeceğim. Ancak canla başla çalışan bir "Türkçe Fansub, Çeviri" yapma hevesinde insan gruplarını gördükçe, biraz kendime geliyorum.

"Değişiklik yapmak isteyenler" çerçevesinde, çorbada benim de tuzum olsun istedim sanırım. Çok az tanınan bir seriyi seçmiştim. Derdim elbette "+REP" ya da "EMEĞE SAYGI, AGA" olmadı. Yalnızca bir iki takipçimin olduğunu bilmek bana yetti. Vardılar da. O yüzden bu kadar aydır hala devam ediyorum. Yoksa "benim 3-4 saatimi verdiğim bir anime bölümünü indiren 15 kişinin yüzünü bile görmemişim, niye devam edeyim ki?" diye düşünmeye devam etseydim, herhalde çoktan yarıda kalmış olurdu.

Ha, bir de görsel roman çeviri olayı var ki, o tamamen farklı bir dünya. Vakit buldukça onun için de yorum yaparım. (:

Tek tek üşenmeden diğer insanlara cevap da yazayım.

“ Orjinal Gönderi : hipernova Mesajı Görüntüle

Dünyada hiç bir insan var mıdır ki anime/film vs. çevirirken tanınmak ilgi göstermek istemesin. Animeyi sevdirmek için çeviri yapıyorum diyen yalan söylüyordur kime neyi sevdiriyorsun ki. En fazla sevdiğin seriyi çevirerek onu sevdirip dolaylı olarak benim sevdiğim seriyi benim çevirimle izleyip beğendiler diyerek tatmin olursun.
Yup. 15 kişinin hayatında yarattığım inanılmaz değişim beni kişisel tatminin uçlarına götürüyor. O yüzden bir senedir bu seriyi çeviriyorum. Haklısın.

“ Orjinal Gönderi : hipernova Mesajı Görüntüle

Sadece ego tatminidir . İngilizce'nin Japonca'nın veya x bir dilinin gelişmesi o fansub veya çevirinin bir sonucudur hiç kimse "Hacı dilimi geliştirmek için şu çeviri işine gireyim" diyerek girmemiştir.
Ben İngilizcemin körelmemesi için çeviriyorum mesela.

Alıntı yapayım;

“ Orjinal Gönderi : Umineko görsel romanında bir yerde

Herkes bu hayatta bir şekilde kabul görmek ister.
Burası doğru. Ama bu bir amaç değildir. Ben açık açık söyleyeyim. Benim bu serileri çevirmedeki tek amacım, kalitesinin iyi olduğunu düşündüğüm şu serileri, İngilizcesi yetmeyen Türk anime izleyicisine tanıtmak, onların da izlemesini sağlamak. Sadece yüzlerce saatimi harcadıktan sonra, Türkiye'nin başka bir ucundaki X kişisinden kuru da olsa "Çevirilerin için teşekkürler" cevabını aldığım zaman seviniyorum. Niçin? Çünkü insanlara bir şeyler katma doğrultusu üzerindeki çabalarımın karşılığı olduğu için. Karşılık nedir, bir teşekkür mü? Hayır. O mesaj sadece gösteriyor ki, birisi, bir yerde, benim çevirimden faydalanmış. Demek ki yaptıklarım boşa gitmiyor. Bu da kabul görme isteğidir.

Ego tatmini farklı bir şeydir. Ego dediğin gibi ilkel çağlardan beri insanlarda varolduğuna inanılan bir şeydir. Ancak bir çizgi çizerken çok dikkatli olmalısın, çizginin öbür tarafında kimleri bıraktığının farkında değilsen tehlikeli bir çizgiye dönüşebilir.

“ Orjinal Gönderi : Susano'o

"Bir ağaçta hem elma, hem armut yetişmez ama, bu başka ağaçlarda başka meyvelerin yetişmediği anlamına gelmez. Elmalar sadece çevresinde elma gördüklerinden, dünyada sadece elmalar var sanabilir. Aynısı armutlar için de geçerli. Uzun sözün kısası, herkesi kendiniz gibi sanmayın. Yolun yarısına gelmeden de insan sarrafı olmaya kalkmayın. Yoksa dünyayı tanıyamazsınız ve günün birinde çok şaşırırsınız."
Benzer bir söz Hollandaca'da da var, gerçekten çok mantıklı ve realist bir yaklaşım. Kulağa küpe cinsten. (:

“ Orjinal Gönderi : 4sprz

Ama benim acıdığım bu emeği harcamak değil bu emeği vefakar olmayan anime severlere harcamak büyük kayıp. Bölümleri hızlı verirsen senden kralı yok ama bekletirsen hemen salakça konuşmalar başlar hatta küfürler bile edilir.
Kim ne derse desin, az çok katılmadan edemeyeceğim buna.
Popüler olmayan bir seri seçtiğim için böyle yorumları kısmen daha az alıyorum. Hatta biraz haddimi aşmam gerekirse, bu seri takipçilerinin biraz daha anlayışlı ve saygılı olduğunu söyleyebilirim. 'Ben takip ediyorum, ondan izleyenler kesin benim gibidir' demiyorum elbette. Ancak hep söylediğim gibi, 'arkanıza yaslanıp izleyebileceğiniz bir seri' olmadığı için, hitap edeceği kesimler biraz daha belli. Gerek içindeki konunun ağırlığı olsun, gerekse diğer etmenler olsun, 4sprz'in bahsettiği 'anime kitlesinden' daha az kişiyi çekiyor kendine Higurashi ile Umineko.

Terbiyesizlik kötü şey. Hiçbir karşılık beklemeden yaptığın şeylerin sonucunda saygısız yorumlar aldığında hem sinirleniyorsun, hem de üzülüyorsun. İsim vermeyeceğim ama tanıdığım bir sitenin chatboxunda çok saygısız pek çok yorum görüyorum. "Hacı xx ne zaman çıkacak ya? Çevirsenize artık." gibi terbiyesiz, kimi zamanlarda ise "Bak xx'i çevirmicekseniz biz çevircez, ne milleti oyalıyonuz?" gibi haddini aşan yorumları gördüğümde gerçekten düşünüyorum, ben bu gibi insanlara mı çeviri yapıyorum?

Ama bu konuya böyle bakmak karamsarlıktan öte bir şey getirmez. İyi yönden bakmak lâzım. Affedersiniz böyle hödükleri düşünmektense, varsın yoksun 5 kişi takip etsin sizden o seriyi, aklı başında hatta sevecen olsunlar, bence onlar yeter de artar. Ben sanırım o yüzden şanslıyım bile. Nerde çokluk orada... kötülük durumu yok sanırım bende. (: Takipçilerimin hepsine saygılar ve sevgiler buradan.

“ Orjinal Gönderi : Skullchukka

Tek tek üşenmeden diğer insanlara cevap da yazayım.

Üşendim. Yeter bu kadar şimdilik. xD
BaySkullchukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22 Kasım 2009, 17:47   #73
back in black
 
Acımasız
 
Susano'o'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 30 Ağustos 2009
Mekan: Zanarkand
Yaş: 34
Favori Anime: Seirei no Moribito
Favori Manga: Vagabond, RuroKen
Mesaj: 1.807
Blog Girişleri: 5
Standart İlgi: Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

@Skullchukka
Güzel yaklaşım. Okurken biraz kendimi gördüm doğrusu Higurashi'nin sadece ilk sezonunu izlemiş birisi olarak, umineko ve diğer "...no naku koro ni" parçaları ile beni tanıştıran kişi olarak tanıyorum seni. Görsel roman olayına henüz bakma fırsatım olmadı ama, farklı bir dünya olduğunu az çok tahmin edebiliyorum. Bu yaklaşımla devam edersin umarım
__________________

Spoiler:

人の精神の本質はその意識と潜在意識の戦いで定められる事であり。
BaySusano'o Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22 Kasım 2009, 18:28   #74
Manwa lazım!
 
Eğlenceli
 
armadaxster'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 10 Eylül 2009
Mekan: Bursa - İstanbul
Yaş: 24
Favori Anime: Darker Than Black
Mesaj: 423
Standart İlgi: Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

Şöhret!

Her insan içinde bulunduğu toplumun bireyleri tarafından yüceltilmeyi ister. Bu insanın doğasında olan temel duygulardan birisidir. Hepimizin bireyi olduğu bu anime aleminde kendisini daha çok kişinin tanıması ve yüceltmesi, bir çevirmenin en derindeki duygusu olabilir. Yukarıda bahsi geçen yardım, yabancı dili geliştirme vs. ancak ikinci planda kalan amaçlardır. Temel hedef doğal olarak şöhret olmalıdır.

[Sadece kendi fikrim, kimse alınmasın lütfen.]
__________________
Bayarmadaxster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22 Kasım 2009, 23:33   #75
düşünemiyorum
 
None
 
muhtesemmatrix'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 10 Eylül 2009
Yaş: 30
Favori Anime: osmanın maceraları
Mesaj: 362
Standart İlgi: Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

İlk çevirdiğim seriyi sadece kız arkadaşımın izlemesi için yapmıştım tey tey.Ama temel olarak herkes bir genellemeye giriyor.Fakat tüm genellemeleri bozan rockchu gibi bir kişilik var adamın sloganı yeter.
"Dinleyerek değil sallayarak çeviriyorum"
Baymuhtesemmatrix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22 Kasım 2009, 23:48   #76
Ne düşünüyorsun?
 
KopkopKop
 
kordiseps'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 27 Ekim 2009
Mekan: Sakarya-Ankara-Bolu
Yaş: 29
Favori Anime: Cardcaptor Sakura,Higurashi,Toradora,School Rumble:)
Favori Manga: Claymore, Ichigo 100%
Mesaj: 111
Standart İlgi: Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

Sevdiği bi animeyi kimse çevirmiodur.
Bismillah diip başlamıştır o insan :p
Ya da şu da olabilir:
vatana millete hizmet
Baykordiseps Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23 Kasım 2009, 00:36   #77
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Zaman Efendisi'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 30 Ağustos 2009
Mekan: Türkiye/İstanbul
Yaş: 39
Favori Anime: ToraDora!
Mesaj: 659
Blog Girişleri: 1
Standart İlgi: Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

“ Orjinal Gönderi : kordiseps Mesajı Görüntüle

Sevdiği bi animeyi kimse çevirmiodur.
Bismillah diip başlamıştır o insan :p
Ya da şu da olabilir:
vatana millete hizmet
Yanılıyorsun. Sadece hoşuma giden animeleri çeviriyorum
__________________
信吾血
AnimeZE
BayZaman Efendisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23 Kasım 2009, 00:38   #78
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Zaman Efendisi'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 30 Ağustos 2009
Mekan: Türkiye/İstanbul
Yaş: 39
Favori Anime: ToraDora!
Mesaj: 659
Blog Girişleri: 1
Standart İlgi: Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

“ Orjinal Gönderi : armadaxster Mesajı Görüntüle

Şöhret!

Her insan içinde bulunduğu toplumun bireyleri tarafından yüceltilmeyi ister. Bu insanın doğasında olan temel duygulardan birisidir. Hepimizin bireyi olduğu bu anime aleminde kendisini daha çok kişinin tanıması ve yüceltmesi, bir çevirmenin en derindeki duygusu olabilir. Yukarıda bahsi geçen yardım, yabancı dili geliştirme vs. ancak ikinci planda kalan amaçlardır. Temel hedef doğal olarak şöhret olmalıdır.

[Sadece kendi fikrim, kimse alınmasın lütfen.]
Hiç düşünmedim. Hatta herkesden saklıyorum. Bu benim özelim. Hoşuma gidiyor.
__________________
信吾血
AnimeZE
BayZaman Efendisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27 Kasım 2009, 01:20   #79
MPQ
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
MPQ'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 27 Eylül 2009
Yaş: 25
Mesaj: 84
Standart İlgi: Bir insan neden fansub ve çeviri işi yapar?

Bir daha uykuluyken 8 sayfa yazı okumayacağım O_o yazılanları okuduktan sonra benim de yazasım geldi.

Shoujo no Sekai'yi kurmadan önce, tek shoujo okuyan ben gibi bir şeydim. yani bundan 4,5-5 sene önce. Okuyanlar vardı tabii ama bulunduğum forumlarda yok denecek kadar az yorum vs yazıyorlardı. Ben sap gibi kaldığımı hissediyordum. Vampire Knight ın ilk bölümü çıktığında tek okuyan bendim. Öyle güzel bir şeyi okuyup kimseyle konuşamamak!!!! 3 veya 4. ciltten sonra birden patlama yaptı o. O kadar zaman yalnızdım:uzgun:
Yeni yeni manga editi vs gelişiyordu ve çevrilen seriler ya shounen ya da genellikle ecchi falandı. Sonra kendi sınıf arkadaşlarımla, veya forumlardaki başka kişilerle konuştuğumda "shoujo okuma potansiyeli" olduğu halde İngilizce sorunu yüzünden bunlardan mahrum olduklarını gördüm.
Ben de arkadaşımla ufaktan ufaktan başladım. Çok tutmayacağımızı biliyordum. Çünkü shoujo manga okur sayısı dediğim gibi yok denecek kadar azdı. İlk başlarda çevirdiğimiz bir bölüm üstünden aylar geçse de taş çatlasa 18-20 kere falan iniyordu(bu popüler olanı, düşünün artık). Ama ben çevirirken gerçekten de "bunu okumayı bekleyen 3 kişi var" vs diyerek çeviriyordum. Ego işi olmadı hiç. Yani 18 indirme sayısıyla ego nasıl şişebilir ki Allah aşkına O_o! Anca bırakır daha fazla rezil olmayayım dersin. Yani sevdiğim seri tutulmasa bile çeviririm
Neyse tabii ki herkeste bir hırs vardır. Elbette ben de büyümek, grubun tanınması vs gibi şeyleri istedim hala da istiyorum. "Türkiye'nin ilk ve tek shoujo manga çeviri grubu". Tek olmasını gerçekten çok istiyordum ama bir sürü shoujo grubu çıktı şu son 2 senede. Kimse üstüne alınmasın kimseye garezim yok ama tek başladım tek bitirmek isterdim. Tek olmaya takığım :spit:
Yine de çoğu zaman zamanımı boşa harcadığımı düşünüyorum, daha doğrusu bunu biliyorum. Ama durup durup yine edit vs yapıyorum -ki editten nefret ederim.
Niye yaptığımı ben de bilmiyorum. Doğru düzgün shoujo çevrilmiyor, shoujo okuyorum diyince dalga geçiliyor vs diye sinir olup shoujo grubu kurmak istedim. editör çıkınca kimseyi de bulamayınca sinir olup fotoşop bilmediğim halde sıfırdan öğrendim. Türkçe edit dersi niye yok! varsa da niye böle dandik dandik, "arkadaşlar bu silgi, bunla siliyoruz, bunla da yazıyoruz" gibi şeyler var diye sinir olup tam teçhizatlı bir edit dersi hazırladım...
Sevmediğim seriye başlarda başlamadım. Tamam Sakuraya başladım ama editi kolaydı, çocuk mangasıydı (ki değilmiş :S),birden okuyunca sarıyordu falan...ama sonuç ortada. 4-5 senede 5 cilt tamamlandı Şu anda da sevmediğim bir seri çevirmiyorum. Sadece arada sıkılıyorum. Zaten 5-6 tane seri var çevirdiğim. Sıkılınca bir diğerine atlıyorum. Ya da bir süre edit-çeviri yapmıyorum. Sonra zaten özleyip geri dönüyorum "Özür dilerim Lovely Complex seni ihmal ettim. Aslında ne kadar eğlenceliymişsin. Niye ara verdim ki??! Seni seviyorum" gibi bir pişmanlıkla geri dönüyorum
İngilizcem çeviri işinden sonra gelişti mi? Hayır aksine battı. Gramerim bozuldu resmen. Ama cümleyi görünce düzgün bir şekilde çevirebiliyorum. Bunda da bence kişinin İngilizceyi gramer vs olarak ne kadar bildiği değil Türkçe'yi nasıl kullandığı önemli. Kaç tane üniverste hazırlık atlamış (boğaziçi dahil) kişinin çevirilerini değiştirdim. sen çeviri yapma, dedim (mesela "yap ve gel" değil "yapıp da gel" olmalı...) İngilizcem gelişmedi ama çeviri kabiliyetimin geliştiğini söyleyebilirim. Zaten inş. tercüman olmak istiyorum^^ Çeviride yaratıcı bir şeyler kullanabilmişsem hele mutluluktan uçuyorum XD
Benim motivasyonum daha çok işte bu çevirdiğim farklı cümlelerden ve bizi takip eden kişilerden geliyor. Sevimli kişiler ve sevimli yorumlar alırsam bir sonraki bölümü "bunu "o" okuyor, bekliyordur" diyerek çeviriyorum. Ama sevmediğim bir tip gelip de soğuk soğuk yorumlar yaptıysa veya karakter olarak kötüyse ve bizi takip ediyorsa o zaman şevkim kayboluyor doğrusu
MPQ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27 Kasım 2009, 01:34   #80
Ne düşünüyorsun?
 
None
 
antioksidan'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mekan: Κωνσταντινούπολι`
Yaş: 25
Favori Anime: Hellsing Ultimate
Favori Manga: manga is for puffs
Mesaj: 459
Standart İlgi: Bir insan neden fansub yapar?

“ Orjinal Gönderi : antioksidan Mesajı Görüntüle

Çünkü biri çevirmeli. Sen çevirmezsen ben çevirmezsem biz çevirmezsek dil bilmeyenler nasıl anime izler?
Lan, bunu ben mi yazmışım? Sarhoşken bir daha mesaj yazmayacağım

Çevirmen olunca kızlar teklif ediyormuş. Ya, o yüzden.
__________________
Okan
antioksidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Etiketler
çeviri, fansub


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 16:07.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler