Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Anime/Manga/Visual Novel Sohbet > Anime Tartışmaları


Anime Tartışmaları Sevdiğimiz , Seyrettiğimiz Animeleri Hep Birlikte Tartışalım.


Anime Dünyasındaki Takıntılar/İnanışlar

Anime/Manga/Visual Novel Sohbet Kategorisinde ve Anime Tartışmaları Forumunda Bulunan Anime Dünyasındaki Takıntılar/İnanışlar Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> Animelerde sıkça geçen hikayelerden birisi de Urashima Taro hikayesi. Bu bir antik Japon efsanesi. Hikaye şöyle: Urashima Taro bir balıkçıdır. ...

Like Tree25Beğenilenler

Cevapla
 
LinkBack Konu araçları
Eski 19 Kasım 2011, 00:18   #11
Boku wa "colt" tomo
shimasu
 
----
 
desesperado'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 18 Nisan 2010
Yaş: 34
Favori Anime: Utawarerumono
Favori Manga: Berserk
Mesaj: 35
Standart İlgi: Anime Dünyası'ndaki Takıntılar/İnanışlar

Animelerde sıkça geçen hikayelerden birisi de Urashima Taro hikayesi. Bu bir antik Japon efsanesi. Hikaye şöyle:

Urashima Taro bir balıkçıdır. Bir gün bir deniz kaplumbağasına eziyet eden çocuklara rastlar ve kaplumbağayı onların elinden kurtarıp denize salar. Ertesi gün onu büyük bir kaplumbağa ziyaret eder ve kurtardığı küçük kaplumbağanın Denizler İmparatoru'nun kızı olduğunu söyler. İmparator onu teşekkür etmek için deniz altındaki sarayında beklemektedir. Kaplumbağanın verdiği büyüyle solungaçlara sahip olan Urashima, büyük kaplumbağanın kabuğuna tutunarak denizin dibindeki saraya ulaşır. Orada imparatorun yanında, kurtardığı kaplumbağayı yani Otohime'yi gerçek haliyle, büyüleyici güzellikteki bir deniz kızı olarak görür. Birkaç gün kadar sarayda Otohime'yle vakit geçiren balıkçı sonunda evini özler ve gitmek için izin ister. Otohime de ona bir kutu (tamatebako) verir ve bunu asla açmaması şartıyla evine dönebileceğini söyler. Sonunda geldiği gibi bir kaplumbağa ile evine dönen Urashima herşeyi değişmiş bir halde bulur. Evini ve annesini yerinde bulamaz. Tanıdığı kimseye de rastlayamaz. Sonunda kasabalılara Urashima Taro'yu tanıyıp tanımadıklarını sorar. Nesiller önce öyle birinin yaşadığını, denize gidip bir daha geri dönmediğini öğrendiğinde, denizin altında sandığı gibi birkaç gün değil üç yüz yıl geçirdiğini anlar. Bu umutsuzluk ile elindeki tamatebakoyu açtığında kutudan bir duman bulutu yükselir ve Urashima Taro birden bire üç yüz yıl yaşlanıverir.

İlk Clannad'da rastlamıştım bu isme. İlk bölümde Nagisa, sınıfta kaldıktan sonra tüm sınıf arkadaşlarının değiştiğini, herşeye yabancı olduğunu söylüyordu.Kendisini Urashima Taro'ya benzetiyordu. Tıpkı onun üç yüzyıl sonra evine dönmesi gibi herşeyin yabancı gelmesinden dem vuruyordu.
Yine Clannad'ın 10. bölümünde tiyatro kulübü odasında, Kotomi tozlanmış bir kutuyu açıyor ve içinden bir toz bulutu çıkıyor. Kotomi'nin ağzından çıkan söz: "Tamatebako?" oluyor. Yine burada Urashima Taro'nun hikayesindeki kutuya açıkça gönderme yapılıyor.

Hikaye ilk anime çalışmalarında bile kullanılmış. İlk anime 1915 yılında ortaya çıkıyordu. Urashima Taro'nun 1918 yapımı bir animasyonu mevcut ama malesef bulamadım. Buradan 1931 yapımı ikinci Urashima Taro animesini izleyebilirsiniz.

Küçük Denizkızı Ponyo tasarlanırken de bu hikayeden oldukça faydalanıldığını okumuştum. Bunların dışında daha birçok animede bu hikayeye bir şekilde değinildiğini biliyorum, ama çoğunu izlemediğim için hangi anime, hangi bölüm, hangi sahne yardımcı olamayacağım. Bu konuya hakim birileri bilgi verirse sevinirim...
bedifeci, Squaw, painscream ve 1 kişi bunu beğendi.
Baydesesperado Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19 Kasım 2011, 01:41   #12
Nefes almanın zorlaştığı
topraklar...
 
Bitkin
 
Squaw'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mekan: İzmir
Favori Anime: Rose Of Versailles, Rurouni Kenshin: Tsuiokuhen, Touch ve Legend of the Galactic Heroes
Favori Manga: Rurouni Kenshin,Fruits Basket,Nana,Mars, Rough, TenNai ve Lovely Complex..
Mesaj: 2.289
Standart İlgi: Anime Dünyası'ndaki Takıntılar/İnanışlar

Clannad'daki göndermeleri hatırlıyorum,hatırladıkça bir kez daha izleyesim geldi şimdi.Ama kendime mazoşistçe davranmaya niyetim yok çünkü Clannad başına oturunca After Story de ardından gelecek biliyorum.

Ben bu hikayeyi ilk olarak Love Hina'da izlemiştim.Hatta o seride bu hikayeye ait olan birçok gönderme mevcuttu.Love Hina'da yer alan Otohime isimli karakterin kaplumbağalara aşırı sevgisi vardı.Hatta karakterlerin yaşadığı pansiyonun (pansiyon da kaplıca banyolarına ait bir pansiyondu biliyorsunuz) yanındaki kullanılmayan evde de bir Kaplumbağa Krallığı buluyorlardı.Zaman içersinde Kaolla'nın yanından ayrılmayan evcil hayvanı olan kaplumbağası evden bir şeyler yürütüp yürütüp köhne yere taşıyordu.Kahramanlarımız da izleri sürerek yer altından gelen ve yıllardır yaşamlarını orda sürdüren (yüzyıllardır desek daha doğru olur) kaplumbağalar ile karşı karşıya kalıyordu ve büyük bir savaş veriyorları.Liderleri de öyle böyle değil gerçekten de devasa bir kaplumbağa idi...Bahsini ettiğim bölümde de bu hikayeye ait göndermeler vardı.Çok net hatırlamamakla beraber aklımda kalanlarla paylaşım yapmak istedim.Umarım faydası olmuştur çünkü seriyi izleyeli 5-6 yıl oluyor.Yanlışlarım varsa şimdiden affola.

Benim de aklıma gelen ve ne zamandır paylaşmayı düşündüğüm bir iki öğe vardı. Gelmişken ona değineyim.Öncelikle yapımcıların ya da mangakaların gül takıntısı.Güle birçok anlam yüklemeyi severler ama bunu en çok kullanan kişi -daha doğrusu benim anime tarihimde yer almış olarak- Ikeda Riyoko'dur.Rose of Versailles isimli serisinin adı bile bunu bariz şekilde anlamamızı sağlar.Türkçe anlam olarak Versay'ın Gülü olsa da Ikeda,serisinde yer alan her dişiyi bir gülle benzeştirmiştir ama en çok da Oscar'ı bir gülle betimlemeyi tercihleri arasına almıştır.Özellikle de finalinde dile getirilen beyaz gülle daha çok bağdaştırmıştır ama ben en çok bu betimlemeyi daha doğrusu özdeşleşmeyi Andre'nin ağzından yaptığı yorumlarla severim.Her severin en çok benimsediği sahnede Andre'nin o kelimeleri izlerlerini derinden vurur,bilirim.Hatta biz de Oscar'la birlikte o okları yiyip onun acısını tadarız.Andre'nin,Oscar'a ''bir erkek değil de kadın'' olduğunu anımsatmak için ortaya döktüğü cümlelerinde gülü alet ettiği sahneyi hiçbirimiz unutamamıştır eminim.

28. bölümün son dakikalarına doğru o en anlamlıı replikler kulağımıza çalınmıştır;

''Güller her zaman güldür,isteği renge bürünse de istediği çiçeğin şekline girse de kokusu her zaman onun ''Gül'' olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir....''Bunun dışında Ikeda,diğer bir yapımı olan Onii-sama e... serisinde/mangasındaki karakterlere de gülden gelen anlamları yüklemeyi ihmal etmemiştir.Dediğim gibi 'gül' simgesi bir obje olarak karşımıza geliyorsa ya da takıntı halinde görülüyorsa aklıma gelecek ilk isim her zaman Ikeda olacaktır.

Ikeda harici diğer yapımcılara da haksızlık etmek istemiyorum aslında.Özellikle de Saiunkoku Monogatari yapımlarında yer alan Bara-Hime Hikayesi'ne haksızlık etmek istemem.Ne de güzel ne de melankolik bir hikayedir o...Öyle güzeldir ki izleyicilerine, 'keşke yan hikaye olarak bundan bir Ova ya da Special izleyebilsek' bile dedirtebilir.

Gelelim diğer takıntılara,bu aslında çoğu kez komedi unsurunda kullanılıyor;Sadako. Bu da genelde Halka filminden aklımıza kazınmıştır ama anime camiasında birçok göndermede karşımıza çıkmaktadır.İlk olarak dikkatimi Yamato Nadeshiko Deshiko Shinchi Henge serisindeki ana karakterin sık sık yaptığı göndermeyle yani sık sık Sadako havasına girmesiyle aklıma kazındı.

Hatta en son izlediğim Eyeshield 21 serisinde bile buna yapılan gönderme sıkça karşıma çıkmaktaydı.Tüm klişe hemşire görüntüleri kafanızdan silip atın çünkü böyle bir hemşire sizi hemen ayaklandırabilir ya da tam tersi bir durum söz konusu olabilir. İşte ben buna görünüşüyle bile yeterli diyorum,kişiliği sımsıcak olsa da onu gören her hasta hatta her hasta yakını direk kendine geliveriyordu.

jinxleus ve desesperado bunu beğendi.
__________________
A Shinsengumi is a Shinsengumi...
A Wolf is a Wolf...
And a Manslayer is a Manslayer...
Right Battousai?

Çevirmen olmak isteyenler
uploader olmak isteyenler
Manga Editörü Olmak isteyenler
Encoder Olmak isteyenler

Son Düzenleme Squaw tarafından 19 Kasım 2011 15:44 de yapıldı.
BayanSquaw Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11 Şubat 2012, 18:12   #13
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
 
Giriş Tarihi: 27 Mayıs 2011
Yaş: 25
Favori Anime: Naruto
Favori Manga: Naruto
Mesaj: 2
Post Ertuğrul Fırkateyni' nin Hikâyesi

Ertuğrul Fırkateyni' nin Hikâyesi

Bundan 117 yıl önce Sultan Abdülhamid’den Japon İmparatoruna nezaket ziyareti için gönderilmişti Ertuğrul Firkateyni. Albay Osman Bey komutasında 1889 yılının Temmuz ayında yola çıkan gemi, Devlet-i Âli’nin ayakta olduğunu göstermek maksadıyla limanlara uğraya uğraya yol alıyordu. İmam, doktor, kâtip, fotoğrafçı dâhil 569 mürettebatı taşıyan Ertuğrul’da o yıl Bahriye Mektebi’ni bitiren genç teğmenler de vardı. Gidiş yolculuğu 11 ayda bitti. Gerekli temaslar sağlandıktan sonra 15 Eylül 1890’da eve dönmek için demir aldı Ertuğrul. Ancak Japonya’da tayfun mevsimi başlamıştı. Yola çıktıktan bir gün sonra, 16 Eylül’de yakalandıkları şiddetli dalgalar, gemiyi 500 ‘Osman oğluna’ mezar yaptı.
Osmanlı Japon ilişkilerini başlattığı varsayılan bu kazadan 117 yıl sonra Kushimoto yakınlarındaki Oshima (büyük ada) kıyılarında hummalı bir çalışma yürüyor. Bodrum Sualtı Arkeoloji Enstitüsü, firkateynin enkazını ve su altında olduğu düşünülen diğer eşyayı çıkarmak için Ocak ayında bir çalışma başlattı. İlk haberlere göre kalıntılar su yüzüne çıkmaya başladı ve cephaneliğin de yeri tespit edildi. Enkazın tamamının 3 yıl içinde çıkarılması planlanıyor. Buraya kadar bir problem görünmüyor ancak 4 yıldır Japonya ve Türkiye’deki arşivlerde Ertuğrul Firkateyni’ni araştıran Japon Türkolog Nobuo Misawa, son gelişmeleri duyduğunda şaşkınlığını gizlemiyor: “İyi de biz kazadan hemen birkaç ay sonra enkaza inmiş, ne var ne yoksa hepsini çıkarıp Osmanlı’ya göndermiştik zaten…”

Bodrum Sualtı Arkeoloji Enstitüsü Organizasyon sorumlusu İdil Reşa ise geminin battığı yerin kayalık bir bölge olduğuna dikkat çekerek bu yıl kazı yapmak niyetinde olmadıkları halde kumun üzerine çıkmış bazı parçalara ulaştıklarını söylüyor. İlk dalışlarda geminin kazan ve şaft gibi ana parçaları olmadığı görülmüş. Reşa, bu parçaların daha önceki bir çalışmada çıkarılmış olabileceğini düşünüyor. Ancak Enstitü, Misawa’nın araştırmasından haberdar değil. Enkazın büyük bölümünün kayaların altında olması heyette kuma gömülmüş çok fazla buluntu olduğu yönünde bir kanaat oluşturmuş. Üç hafta içinde yapılan dalışlarda gemiye ve mürettebata ait çok sayıda kalıntı olduğunu gördüklerini belirten Reşa, sadece gelecek yıla kadar zarar görmesinden endişe edilen parçaları çıkardıklarını hatırlatıyor.

İstanbul’da bulunan Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’ndeki eşya listesi, Misawa’yı doğruluyor. Gemideki top ve mürettebatın özel eşyaları dâhil her şey Japon İmparatoru Mikado’nun talimatıyla 1892’de İstanbul’a iletilmiş. Resmî evrak konusunda bir sorun yok ama listede bahsedilen eşyaların nerede olduğu sorusuna ne Misawa ne de Türk müze yetkilileri cevap verebiliyor. İhtimallerden biri o tarihlerde Deniz Müzesi henüz kurulmadığı için, gönderilen eşyanın bir depoya konulduğu ve orada unutulduğu. Diğer ihtimalse şehitlerin acılı aileleri arasında paylaştırılmış oldukları. Eldeki tek kayıt Ertuğrul’da bulunan topun iade edildikten sonra Osmaniye Fırkateyni’ne konulduğu yönünde.

Toyo Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nobuo Misawa, yaklaşık 20 yıldır Osmanlı tarihi üzerine araştırma yapan bir Türkolog. 2003 yılında Japonya Başbakanlığı’nın başlattığı ‘Tarihteki Önemli Kazalar’ projesi kapsamında Ertuğrul Faciası’nı araştırıyor. Sıkça anlatıldığı gibi Japonya ile Osmanlı İmparatorluğu’nu yakınlaştıran ilk temas, 1888’de imparator Mikado’nun amcasının İstanbul ziyareti. Japon İmparatoru bu seyahatin ardından amcasına gösterilen misafirperverliğe teşekkür maksadıyla Sultan 2. Abdülhamid’e bir teşekkür nişanı gönderiyor. 1889 ortalarında İstanbul’dan gönderilen firkateynse, Abdülhamid’in teşekkürlerini ve İmparatora takdim edilecek imtiyaz nişanını iletmek maksadıyla yola çıkıyor.

YOLCULUĞUN ERTELENME SEBEBİ KOLERA SALGINI
1890 yılının Haziran ayında Yokohama limanına ulaşan gemi, bir ay boyunca gerekli temasları sağlıyor ve en geç Ağustos’ta ayrılmak için hazırlıklara başlanıyor. Misawa, burada Türkiye’de pek bahsedilmeyen bir ayrıntıya temas ediyor. “Geminin ayrılacağı günlerde Japonya’da kolera salgını baş göstermiş. Ülkenin büyük kısmı bu salgın sebebiyle karantinaya alınmış. Maalesef Ertuğrul da karantina bölgesinde kalmış.” Bu salgın talihsizliklerin başlangıcı olmuş sadece. Eylül ayı başlarında karantina kalktığında yeni bir sıkıntı çıkmış Ertuğrul mürettebatının karşısına. “Eylül, Japonya için tayfun ayı demektir.” diye özetliyor Misawa. Heyetten dönüşü birkaç hafta daha ertelemeleri isteniyor ancak İstanbul’dan ‘dönün’ emri gelince Ertuğrul 15 Eylül’de Yokohama limanından demir alıyor. Ve bu yolculuk çok kısa sürüyor.

Hikâye’nin buraya kadarki kısmı nispeten aşina. Misawa’nın Japonya’daki arşivlerde yaptığı çalışma daha çok kaza sonrasını aydınlatmayı hedefliyor. Japonca kaynaklara dayanan ilk araştırma olma niteliği de taşıyan rapor, henüz Türkçeye çevrilmese de Misawa yaklaşık bir yıldır Türkiye’de konuyla ilgili tüm evrakı elden geçirmeye çalışıyor.

Bir arkeolog heyetinin fırkateynin enkazı üzerinde çalıştıklarını basından öğrendiğini söylüyor. Nobuo Misawa, Japonya’daki iki Ertuğrul araştırmacısından biri. Buna rağmen kendileri ile temasa geçilmemesini yürütülen araştırmanın arkeolojik nitelikte olmasına bağlıyor: “Enkazın çıkarılması çok önemli. Yapılan işi tenkit etmiyorum fakat Türkiye’de Ertuğrul kazasıyla ilgili bir takım yanlış bilgiler var. Bunların düzeltilmesi gerekiyor.” Öncelikle firkateynin Titanik gibi okyanusun ortasında batmadığını hatırlatıyor. Yola çıktıktan yaklaşık iki gün sonra fırtınaya yakalanan gemi, Oshima kasabasına doğru sürükleniyor ve kayalıklara çarparak batıyor. Bu yüzden enkaz kıyıdan yalnızca 10-15 metre açıkta ve 11-25 metre derinlikte bulunuyor. Çarpmanın etkisiyle su alan gemide can kaybının bu kadar fazla olmasının sebebi ise kazan dairesinde meydana gelen patlama. Mürettebat boğularak değil, patlama sebebiyle hayatını kaybetmiş.

JAPON KAYNAKLARINA İLK KEZ BAKILIYOR
Bodrum Sualtı Arkeoloji Enstitüsü’nün Ocak ayı içinde 3 hafta süren çalışması, gemi aksamının çıkarılmaya başlanması ile gündeme geldi. Misawa, enkaza ilk kez iniliyormuş gibi bir hava uyandırılmasını anlamakta zorlanıyor. “Bu firkateyn imparatorun misafiriydi ve kazada geminin kaptanı da kaybolmuştu. İmparator Mikado, ne olursa olsun Kaptan Osman Paşa’nın bulunması talimatını verince deniz altında 5 ay kadar arama yapıldı ama maalesef Osman Paşa’nın cesedi bulunamadı. Bu esnada çıkarılan toptan nişana, paradan özel eşyalara kadar bütün parçalar Hariciye Nazırlığı tarafından İstanbul’a gönderildi.”

Japon Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı liste ile birlikte gönderilen eşyaların nasıl bir rota izlediğini arşivlerdeki belgelerle anlatıyor Misawa. Üçü denizaltı uzmanı 628 kişinin katıldığı arama çalışması sonucunda toplanan her şey, 18 Kasım 1891’de Yokohama’ya, oradan da 28 Aralık’ta bir Fransız posta gemisiyle İstanbul’a gönderilmiş. Listedeki bilgiye göre teslim edilenler arasında 8 büyük 4 küçük top, 182 adet tüfek ve nişan, para, kılıç gibi şahsi eşyalar bulunuyor. Osmanlı Hükümeti’nin 1893’te teşekkür maksadıyla kurtarma çalışmasına katılan heyete gönderdiği nişan ve paranın belgesi de yine Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nde.

Türkiye’de yayımlanan araştırmalarda kazanın tarihi, ölü ve yaralı sayısı gibi pek çok konuda muhtelif rakamlar dikkat çekiyor. Detaylar konusunda dönemin Oshima kaymakamının günlüğünden faydalanan Misawa, kazanın ayın 18’inde değil 16 Eylül’de saat 21.30 civarında meydana geldiğini söylüyor. Kaynaklardaki ihtilaf, Japon basınının olayı farklı tarihlerde vermesinden kaynaklanıyor. Yine bu araştırmaya göre şehit sayısı 495 ya da 497. Bu bilgi ise kazadan hemen önce tutulan ve şimdiye kadar hiç kullanılmayan karantina raporuna dayanıyor. Türkiye’deki kayıtlarda ise bu sayı 538’le 600 arasında değişiyor.

Kaza sonrasına dair yaygın hatalardan bir diğeri de Japonya’da toplanan yardım paraları ile ilgili. Doç. Dr. Misawa, Japonya’da büyük kaza ve felaketlerde yardım kampanyası başlatmanın eski bir gelenek olduğunu söylüyor. Fakat 1890’a kadar yalnızca yurtiçindeki olaylar için yardım toplanmış. Ertuğrul Faciası’nın ardından kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına ulaştırılmak üzere kampanya başlatılması bu anlamda bir ilk kabul ediliyor. Yaklaşık bir ay süren kampanyalarda 5 bin yen, o devirdeki karşılığı ile 20 bin frank, Japonlar için çok anlamlı bir gösterge olan pirinç fiyatı üzerinden hesaplandığında ise bugünkü karşılığı ile 400 bin YTL toplanmış. Bugüne ulaşan bilgilere bakıldığında yardımlarla birlikte anılan tek isim Torajiro Yamada. Oysa Misawa en başarılı kampanyanın Jichi Shinpou gazetesi tarafından yürütüldüğünü söylüyor. Kaza sonrası hayatta kalan 69 kişiyle birlikte gazetesi adına İstanbul’a gelen Shotarou Noda, Yamada’dan çok daha önemli bir isim Misawa’ya göre. Sultan Abdülhamid’le de görüşen, padişahın teklifi üzerine iki yıl İstanbul’da Harbiye öğrencilerine Japonca dersi veren Noda’nın ülkesine dönmeden önce Müslüman olduğu biliniyor.

Nobuo Misawa başkanlığında hazırlanan Ertuğrul Faciası Raporu, 2005 yılında Japon Hükümetine sunulmuş. Yaklaşık bir yıldır Türkiye’de bulunan Misawa, şu anda kazanın yabancı basındaki yansımalarını inceliyor. Gelecek yıl tamamlanması planlanan çalışma bittiğinde bu konuda şimdiye kadar yayımlanmış en kapsamlı araştırma olacak.
BayUzumaki_Naruto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Etiketler
anime, fantastik, izlemek, japonya, son, yeni, önemli


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 11:53.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler