Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Anime/Manga/Visual Novel Sohbet > Anime Tartışmaları


Anime Tartışmaları Sevdiğimiz , Seyrettiğimiz Animeleri Hep Birlikte Tartışalım.


Hangi Animeyi Hangi Sıralamayla İzlemeliyim?

Anime/Manga/Visual Novel Sohbet Kategorisinde ve Anime Tartışmaları Forumunda Bulunan Hangi Animeyi Hangi Sıralamayla İzlemeliyim? Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> Mobile Suit Gundam yapımları ilkin erken final yaptırılarak sona eren 1979 yapımı bir TV serisi olarak başladı. Fakat seriyi sağdan ...

Like Tree56Beğenilenler

Cevapla
 
LinkBack Konu araçları
Eski 22 Ağustos 2016, 12:52   #31
Geçse de yolumuz bozkırlardan,
denizlere çıkar sokaklar.
 
Depresyonda
 
Akuma_Blade'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 11 Eylül 2009
Mekan: İskenderun / Hatay
Yaş: 34
Favori Anime: Gundam, Votoms, Lain, GITS, Blackjack, FMP, NHK ni Youkoso, Nadesico, Yamato, Fafner, Akira
Favori Manga: Blame, KOR, Mermaid's Forest, KKNJ, NGE, FSS, Aku no Hana, Detective Conan, Jiraishin, Akira, Alive
Mesaj: 2.564
Blog Girişleri: 6
Standart İlgi: Hangi Animeyi Hangi Sıralamayla İzlemeliyim?

Mobile Suit Gundam yapımları ilkin erken final yaptırılarak sona eren 1979 yapımı bir TV serisi olarak başladı. Fakat seriyi sağdan soldan duyarak sonradan izlemeye başlayan insanların serinin yayınlanması sonucu stüdyoya birçok Mail yollaması sonucu stüdyo seriyi elden geçirmiş bir film üçlemesi olarak yayınlamak zorunda kaldı ve bu film üçlemesinin kazandığı başarı sonucu Mobile Suit Gundam serisi birden çok evrene ve klasik evren için de birden çok çoklu anlatıma sahip bir çokluevren serisi haline geldi.

=Universal Century evreni (1979'da başlayan klasik evren)

Direkt Prequel'ler:

-Mobile Suit Gundam The Origin (2015) : 4 bölüm
Mobile Suit Gundam (1979)'ın genişletilmiş yorumu olan Manga'nın, serinin öncesindeki olayları Char ve Sayla karakterlerini odağına alarak işleyen prequel kısımlarından yapılan bir adaptasyondur.

-Mobile Suit Gundam The Origin: Loum Arc (2017) ??
Mobile Suit Gundam The Origin (2015)'in ticari başarısı üzerine 4. OVA'da yeralması gereken Loum Savaşı hikayesi önceki paketin içerisinden çıkartıldı ve ayrı bir OVA serisi haline getirilmesine karar verildi. Henüz yayınlanmamış olan bu Anime, Zeon ve Federasyon arasındaki ilk büyük çatışma olan Loum Savaşı'na odaklanır ve klasik hikaye bu kısımdan itibaren başlar.

01- Mobile Suit Gundam (1979) : 43 bölüm
Mobile Suit Gundam'ın ilk versiyonu ve klasik hikayenin genelini oluşturan kısımdır.

Revize versiyonlar:

-Mobile Suit Gundam : Movie Trilogy (1980-1982)

TV serisinin kurgusunun yeni sahnelerin eklenerek revize edildiği bir film üçlemesidir. Değişikliklerin tüm listesi buradan görülebilir.

Yan Hikayeler:

Bu bölümdeki tüm hikayeler başka bir cephede ve başka ana karakter odaklarıyla işlenen ama neticede klasik seriye teğet geçen hikayelerdir.

-Mobile Suit Gundam MS IGLOO: Hidden One Year War (2004, 3 bölüm) ve Apocalypse 0079 (2005, 3 bölüm)

Toplamda 6 bölümlük bu miniseri klasik serinin aksine olaylara Federasyon değil de Zeon odağından bakmaktadır. İlk 2 bölüm klasik seriden önce geçerken 3. bölüm klasik serinin ilk 12 bölümü içerisinde, 4. bölüm klasik serinin 25. bölümünden hemen önce, 5. ve 6. bölümler ise klasik serinin son 3 bölümünün arka planında geçer.

-Mobile Suit Gundam MS IGLOO 2: Gravity of Battlefront (2009, 3 bölüm)
6 bölümlük MS IGLOO'un direkt bir parçası olmayan bu yapımdaki anlatım Federasyon odaklı anlatıma geri dönmektedir. İlk iki bölüm klasik seriden önce geçmekte iken 3. bölüm 25. bölümün bitimiyle aynı sıralarda sona ermektedir.

-Mobile Suit Gundam: 08th MS Team (1995, 12 bölüm + 1 film + 1 kısa bölüm)
Klasik serinin 12. bölümünün bitimine paralel başlayan yapım klasik serinin 31. yada 34. bölümüne yakın bir aralıkta sona ermektedir. (Son bölüm olan "Last Report"'da yeralan epilogue kısımlar ise TV serisinden 1 yıl sonra geçmektedir)

Serinin yönetmeni Takayuki Kanda'nın trafik kazası sonucu ölümü üzerine serinin finalinin yeni bir yönetmenle toparlanması için vakit kazanmak için "Miller's Report" adlı bir film de yayınlanmış olup film 08th MS Team'in 7. bölümün bitiminden hemen sonra başlayıp 9. bölümün başlamasından hemen önce sona ermektedir ve 17 dakika kadar yeni sahne içermektedir. Bunun yanısıra serinin Blu Ray setine eklenen "Battle in Three Dimensions" bölümü de 8. bölümle 9. bölüm arasında geçmektedir.

-Mobile Suit Gundam 0080: War in the Pocket (1989, 6 bölüm)

Klasik serinin 30. bölümünden hemen önce başlayan hikaye klasik serinin bitiminden kısa bir süre sonra sona ermektedir.

-Mobile Suit Gundam: Thunderbolt ~ December Sky (2016, 1 film)

Klasik serinin 30. bölümünden hemen önce başlayan hikaye klasik serinin bitiminden kısa bir süre sonra sona ermektedir. Bir Manga uyarlaması olan bu yapımın Anime'ye uyarlanmış kısmı, Manga'nın 8 cildinin ilk 3'ünü oluşturmaktadır ki Manga'daki bu kısımlar klasik seriden 1 yıl kadar sonra geçmektedir.

-Gundam: Evolve (2004)
Gundam evrenlerine ait sırasız hikayeler içermekte olan bir paket olan Evolve'un 1. bölümü klasik seriye ilişkin bir kolaj iken, 15. bölüm klasik serinin 39. bölümünün bir tür remake'idir, 11. bölüm ise TV serisinden hemen sonra geçmektedir.

-Gundam: Battlefield Record ~ Avant Title (2009)
PS3 için piyasaya sürülen Gundam Senki 0081 oyunun prologue'u olan bu kısa bölüm klasik serinin son iki bölümü ile aynı sıralarda geçmektedir.

Ara Seri:

-Mobile Suit Gundam 0083: Stardust Memory (13 bölüm + 2 Picture Drama + 1 özet film)

İlk bölümündeki prologue klasik serinin 42. bölümünün sonu ile paralel işlenen yapımın geneli klasik serinin bitiminden 3 yıl sonra, Mobile Suit Zeta Gundam'dan ise 4 yıl önce geçmektedir. "Mayfly of Space" adlı Picture Drama'lar Cima Garahau karakterinin arka plan hikayesine teğet geçmekte olup ilki 5. bölüme paralel ilerlerken, ikincisi atlaya atlaya son bölüme dek gittiğinden son bölümle izlenmesi tavsiye edilir. "Last Blitz of Zeon" adlı film ise yeni sahne barındırmayan ve birçok önemli kısmı atlayan bir özettir.

Ayrıca Gundam Evolve'un 4. bölümü bu serinin 10. ve 11. bölümleri arasında geçmektedir.

Devam Serileri:

02 - Mobile Suit Zeta Gundam (1985), 50 bölüm
Bu yapım klasik seriden yaklaşık 8 yıl sonra geçmektedir.

Alternatif İşleniş:

-Mobile Suit Zeta Gundam: A New Translation (2005)
Zeta Gundam'ın 20. yıl serisi olan bu yapım %35-40 kadar revize edilmiş sahneler ve bazı sahnelerin yeniden kurgulanmış hallerinden oluşmaktadır ama hikayedeki tek önemli değişiklik TV serisinin sonunun yoksayılarak bundan sonra sıradadaki seri olan Mobile Suit ZZ Gundam'ın olay akışından çıkmasıdır. Mobile Suit Unicorn Gundam yoğun şekilde ZZ Gundam senaryosuna atıflar içerdiğinden bu film üçlemesi non canon kabul edilmelidir.

Ayrıca Gundam Evolve'un 2. bölümü bu serinin 6. bölümünden hemen önce, Gundam Evolve'un 12. bölümü bu serinin 9. bölümünden hemen önce, Gundam Evolve'un 13. bölümü bu serinin 12. bölümü ile aynı sıralarda ve Gundam Evolve'un 9. bölümü bu serinin son iki bölümüne yakın sıralarda geçmektedir.

03 - Mobile Suit ZZ Gundam (1985), 47 bölüm
Mobile Suit Zeta Gundam'ın bitiminden 3 hafta sonra geçmektedir. İlk bölüm bir parodi ve çıkan kısmın özeti olduğundan atlanabilir.

Ayrıca Gundam Evolve'un 10. bölümü bu serinin bitiminden sonra geçmektedir.

04 - Mobile Suit Gundam: Char's Counter Attack (1988), 1 film
Mobile Suit ZZ Gundam'ın bitiminden 4 yıl kadar sonra geçmektedir.

Ayrıca Gundam Evolve'un 5. bölümü bu filmin sonuna alternatif bir değişiklik yapmaktadır.

05 - Mobile Suit Gundam Unicorn (2010-2014), 7 bölüm
Char's Counter Attack'ın bitiminden 3 yıl sonra geçmektedir.

Bu OVA serisinin TV'deki yeniden yayını olan Gundam Unicorn : RE 0096 ise herhangi bir yeni sahne içermemekte olup her OVA'nın ikiye bölünmesinden oluşturulmuştur. Shiuchi Ikeda'nın bölüm başında anlattığı özetler ve yeni eklenen OP-ED segmentleri dışında herhangi bir ekleme yapılmamıştır.

Bu yapım aynı zamanda revize edilmiş zaman diliminin sonunu temsil etmektedir.

Canon Açısından Revize Edilmemiş İleri Dönem Serileri:

Bu bölümdeki yapımların önceki Anime'lerle direkt bir bağı bulunmaz. Ayrıca ana hikaye ile yegane bağları sonradan hazırlanmış bazı Manga'lar üzerinden kurulmaya çalışılıp Sunrise'ın UC'nin ileri geleceğini anlatma konusunda isteksiz olduğu bir dönemde çıkıp bütçe kesintilerine uğradığından önceki serilerle kıyaslanmaları hatalı sonuçlar verecektir.

-Mobile Suit Gundam F91 (1991), 1 Film
Char's Counter Attack'dan 30 yıl sonra geçtiği varsayılmaktadır. Yoshiyuki Tomino'nun üzerinde çalıştığı ve 54 bölüm olarak planladığı TV serisinin ilk çeyreğinini henüz tamamlamamışken Sunrise'ın bütçeyi kesmesi sonucu elde kalan 2 saatlik footage'in yeniden kurgulanarak vizyona sokulmasından oluşmuştur.

Ana hikaye ile bazı devamlılık bağlantıları Gundam F90, Gundam Silhoutte F91 ve Crossbone Gundam (ve onun parçaları olan Steel 7 ve Skull Heart) Manga'larında sağlanmaya çalışılmıştır.

-Mobile Suit Victory Gundam (1993), 51 bölüm

Mobile Suit Gundam F91'den 30 yıl sonra geçtiği varsayılmaktadır. Gundam F91'de olduğu gibi bütçe kesintileri ve Sunrise'ın müdaheleleri sonucu külliyatın en yanlış anlaşılan örnekleri arasında yerini alacak şekilde grotesk bir seri haline gelmiştir.

Yuichi Hasegawa'nın Crossbone Gundam Ghost ve Crossbone Gundam Dust Manga'ları ile Gundam F91 çevresinde oluşturulmaya çalışılmış sınırlı devamlılık ile arada bağlantı kurulmaya çalışılmıştır.

-G Savior (1999) , 1 Film

Kanada yapımı bir Gundam live action filmi olup Victory Gundam'dan 70 yıl sonra geçtiği varsayılmaktadır. Gerek senaryo ana hikayenin yazarlarına ait olmadığından, gerekse kurgu önceki yapımları hiçbir şekilde hissettirmediğinden canon olup olmadığı muallaktır. Öte yandan ertesi yıl hazırlanan ve farklı bir kadroyu işleyen PS2 oyunu Angel Halo gibi eski serilerde bahsi geçen bazı mekanlarda geçmektedir.

-Ring of Gundam (2009), kısa film
Gundam'ın 30. yıl etkinlikleri için hazırlanan bir kısa film olmasına karşın geçtiği ileri zaman dilimi, arka plan ve son hakkında birçok şeyi izleyicinin kendi yorumuna bırakan fazlaca açık sonlu bir yorumdur.

=Alternatif Uzak Gelecek

-Turn A Gundam (1999), 50 bölüm veya 2 özet film

Tüm teknolojilerin ortadan kalkıp insanlığın 18. yüzyıl seviyesine indiği, 2345 yıl sonra geçen Correct Century adlı bir takvime sahip bir yorum olmasına karşın entropi tanklarında hala U.C. evreninin binlerce yıl geçmişindeki MS'lerin bazıları varlığını korumaktadır. Seri herhangi bir karakter/olay bağlantısı taşımamasına karşın Future Century, After Colony ve After War evrenlerine ilişkin subliminal bazı frame kullanımlarıyla oluşturulan bazı segmentlere sahiptir.

"Earth Light" ve "Moonlight Butterfly" adlı iki özet filme sahiptir fakat bunlar yeni sahneler barındırmazlar.

-Gundam: Reconguista in G (2013), 26 + 1 bölüm

Yoshiyuki Tomino'nun Turn A Gundam'dan 500 yıl sonra geçtiğini varsaydığı bu seride Turn A Gundam'ın aksine dış uzaydaki güç blokları ortadan kalkmamıştır ve "Moonlight Butterfly" in etki gücünün çok daha küçük olduğu varsayılmıştır.

"From Past to Future" adlı kısa metrajlı bölümü 16. ve 17. bölümler arasında geçmektedir. Ayrıca Yoshiyuki Tomino serinin devamı niteliğinde olacak uzun metrajlı bölümler üzerinde çalıştığını belirtmiştir.
Squaw, UnderminE ve Hedon bunu beğendi.
__________________


Son Düzenleme Akuma_Blade tarafından 22 Ağustos 2016 12:58 de yapıldı.
BayAkuma_Blade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22 Ağustos 2016, 14:25   #32
Nefes almanın zorlaştığı
topraklar...
 
Bitkin
 
Squaw'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mekan: İzmir
Favori Anime: Rose Of Versailles, Rurouni Kenshin: Tsuiokuhen, Touch ve Legend of the Galactic Heroes
Favori Manga: Rurouni Kenshin,Fruits Basket,Nana,Mars, Rough, TenNai ve Lovely Complex..
Mesaj: 2.288
Standart İlgi: Hangi Animeyi Hangi Sıralamayla İzlemeliyim?

“ Orjinal Gönderi : suke Mesajı Görüntüle

Mesajı editledim, yorucu oldu biraz o yüzden bugünlük bu kadar. O kısım tamam, daha sonra yapacağım listeleri de sonraki mesajlarda yaparım artık. Ayrıyeten Saint Seiya'yı adaşım eklemiş, beni büyük bir zahmetten kurtarmış.

@Squaw: Ben Kenshin için tv serisine Kyoto arc tamamlanana kadar ara verdirtmezdim, 60 küsürlü bölümlerde hikaye filler rotasına giriyor ve anime tamamlanana kadar yani 90lara kadar da böyle devam ediyor. Tvde filler bölümleri izlemiştim ama animeyi indirip izlediğimde Kyoto arc bittiğinde gerisine dokunmamıştım. Sonra da diğer ovalara baktım. Zaten Tsuiokuhen serinin en harika şeyi. Ama tv serisine ara verip de onu izlemek pek benim tercih edeceğim bir şey değil, yine senin dediğin gibi de izlenebilir. Genelde hikayede aşırı bir zıtlık oluşturmayacağı sürece yapımları çıktığı zamanlara göre sırayla izlemek tercihim. Zaten Kenshin'in tadını alan bütün yapımlarını hatmeder.
Mangasını okumuş muydun hatırlamıyorum suke ama senin dediğin sıralama da mantıklı, zaten sen manganın olay örgüsü sıralamasını vermiş oluyorsun. Yani mangasında dediğin düzende gidiyor olaylar. Sen dediğin şekilde sıralama yap, olmazsa ben onu ilk mesaja editleyip ekleyeyim. Dediğin gibi OVA'sı Kenshin çatısı altındaki en harika şey ama ben her yapımını ayrı severim. Tomoe'ci olmama rağmen Kaoru bölümlerini dahi keyifle izlemiştim. Neyse, dediğim gibi senin sıralamanı ekleyeceğim o karakterleri az çok tahmin edebilirler. Dediğin gibi OVA'yı izleyince herkesin iştahı kaçmasın, senin düzeni ekleyelim. Zira bana ilk OVA'yı izlettirmişlerdi de seriye alışmam biraz zaman almıştı. :/

Bir de, dediğin gibi filler ama ben o bölümleri de izlemiştim. Filmindeki gibi filler olmasına rağmen sevmiştim. Neyse, işi yine sana yıkmış oldum.
__________________
A Shinsengumi is a Shinsengumi...
A Wolf is a Wolf...
And a Manslayer is a Manslayer...
Right Battousai?

Çevirmen olmak isteyenler
uploader olmak isteyenler
Manga Editörü Olmak isteyenler
Encoder Olmak isteyenler
BayanSquaw Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22 Ağustos 2016, 16:58   #33
Mae govannen, mellon nîn.
 
çok yorgun
 
Kudo Shin'ichi'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 03 Ekim 2013
Mekan: Lothlórien
Mesaj: 773
Standart İlgi: Hangi Animeyi Hangi Sıralamayla İzlemeliyim?

suke eline sağlık, ekledim onları. Akuma, Gundam için eline sağlık ama onu eklemem için düzenlemem gerekecek. Yani daha düzenli, rahat anlaşılır görünmesi için. Eklemem zaman alabilir. veya başka biri düzenlemeye girişirse memnuniyet duyarım.

Squaw,
Kenshin'i düzenleyeceksin sanırım. Bekliyorum.

UnderminE, dediğin yöntemde mantıklı ve ben de düşündüm yapmadan önce ama bütün harflerin grup değilde kendi başına görünmesi açısından böyle bıraktım. Ortak bir görüş çıkarsa ona göre yapalım.
__________________

BayKudo Shin'ichi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22 Ağustos 2016, 17:04   #34
(*´_ゝ`)
 
None
 
UnderminE'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Wired
Yaş: 23
Favori Anime: Ping Pong
Favori Manga: Jojo, Sidooh
Mesaj: 3.000
Standart İlgi: Hangi Animeyi Hangi Sıralamayla İzlemeliyim?

Ben düzenlerim, şimdiden söyliyim de başka birisi daha girişmesin boşu boşuna 2-3 kişi çalışmayalım ^^ (Düzenlediğimde bu mesaja eklerim)

Edit: Şu an için böyle, eğer yanlışlıklar veya "burası olmamış" dediği bir yer varsa Akuma şeyapsın yazının sahibi o sonuçta.
Spoiler:
Mobile Suit GundamMobile Suit Gundam yapımları ilkin erken final yaptırılarak sona eren 1979 yapımı bir TV serisi olarak başladı. Fakat seriyi sağdan soldan duyarak sonradan izlemeye başlayan insanların serinin yayınlanması sonucu stüdyoya birçok Mail yollaması sonucu stüdyo seriyi elden geçirmiş bir film üçlemesi olarak yayınlamak zorunda kaldı ve bu film üçlemesinin kazandığı başarı sonucu Mobile Suit Gundam serisi birden çok evrene ve klasik evren için de birden çok çoklu anlatıma sahip bir çokluevren serisi haline geldi.

=Universal Century evreni (1979'da başlayan klasik evren)

Direkt Prequel'ler:
 • Mobile Suit Gundam The Origin (2015) : 4 bölüm | Mobile Suit Gundam (1979)'ın genişletilmiş yorumu olan Manga'nın, serinin öncesindeki olayları Char ve Sayla karakterlerini odağına alarak işleyen prequel kısımlarından yapılan bir adaptasyondur.
 • Mobile Suit Gundam The Origin: Loum Arc (2017) ??| Mobile Suit Gundam The Origin (2015)'in ticari başarısı üzerine 4. OVA'da yeralması gereken Loum Savaşı hikayesi önceki paketin içerisinden çıkartıldı ve ayrı bir OVA serisi haline getirilmesine karar verildi. Henüz yayınlanmamış olan bu Anime, Zeon ve Federasyon arasındaki ilk büyük çatışma olan Loum Savaşı'na odaklanır ve klasik hikaye bu kısımdan itibaren başlar.
 1. (01) Mobile Suit Gundam (1979) : 43 bölüm | Mobile Suit Gundam'ın ilk versiyonu ve klasik hikayenin genelini oluşturan kısımdır.
 2. Revize versiyon: Mobile Suit Gundam : Movie Trilogy (1980-1982) | TV serisinin kurgusunun yeni sahnelerin eklenerek revize edildiği bir film üçlemesidir. Değişikliklerin tüm listesi buradan görülebilir.

Yan Hikayeler:

Bu bölümdeki tüm hikayeler başka bir cephede ve başka ana karakter odaklarıyla işlenen ama neticede klasik seriye teğet geçen hikayelerdir.
 1. Mobile Suit Gundam MS IGLOO: Hidden One Year War (2004, 3 bölüm) ve Apocalypse 0079 (2005, 3 bölüm) | Toplamda 6 bölümlük bu miniseri klasik serinin aksine olaylara Federasyon değil de Zeon odağından bakmaktadır. İlk 2 bölüm klasik seriden önce geçerken 3. bölüm klasik serinin ilk 12 bölümü içerisinde, 4. bölüm klasik serinin 25. bölümünden hemen önce, 5. ve 6. bölümler ise klasik serinin son 3 bölümünün arka planında geçer.
 2. Mobile Suit Gundam MS IGLOO 2: Gravity of Battlefront (2009, 3 bölüm)|6 bölümlük MS IGLOO'un direkt bir parçası olmayan bu yapımdaki anlatım Federasyon odaklı anlatıma geri dönmektedir. İlk iki bölüm klasik seriden önce geçmekte iken 3. bölüm 25. bölümün bitimiyle aynı sıralarda sona ermektedir.
 3. Mobile Suit Gundam: 08th MS Team (1995, 12 bölüm + 1 film + 1 kısa bölüm) | Klasik serinin 12. bölümünün bitimine paralel başlayan yapım klasik serinin 31. yada 34. bölümüne yakın bir aralıkta sona ermektedir. (Son bölüm olan "Last Report"'da yeralan epilogue kısımlar ise TV serisinden 1 yıl sonra geçmektedir)
  Serinin yönetmeni Takayuki Kanda'nın trafik kazası sonucu ölümü üzerine serinin finalinin yeni bir yönetmenle toparlanması için vakit kazanmak için "Miller's Report" adlı bir film de yayınlanmış olup film 08th MS Team'in 7. bölümün bitiminden hemen sonra başlayıp 9. bölümün başlamasından hemen önce sona ermektedir ve 17 dakika kadar yeni sahne içermektedir. Bunun yanısıra serinin Blu Ray setine eklenen "Battle in Three Dimensions" bölümü de 8. bölümle 9. bölüm arasında geçmektedir.
 4. Mobile Suit Gundam 0080: War in the Pocket (1989, 6 bölüm) | Klasik serinin 30. bölümünden hemen önce başlayan hikaye klasik serinin bitiminden kısa bir süre sonra sona ermektedir.
 5. Mobile Suit Gundam: Thunderbolt ~ December Sky (2016, 1 film) | Klasik serinin 30. bölümünden hemen önce başlayan hikaye klasik serinin bitiminden kısa bir süre sonra sona ermektedir. Bir Manga uyarlaması olan bu yapımın Anime'ye uyarlanmış kısmı, Manga'nın 8 cildinin ilk 3'ünü oluşturmaktadır ki Manga'daki bu kısımlar klasik seriden 1 yıl kadar sonra geçmektedir.
 6. Gundam: Evolve (2004) | Gundam evrenlerine ait sırasız hikayeler içermekte olan bir paket olan Evolve'un 1. bölümü klasik seriye ilişkin bir kolaj iken, 15. bölüm klasik serinin 39. bölümünün bir tür remake'idir, 11. bölüm ise TV serisinden hemen sonra geçmektedir.
 7. Gundam: Battlefield Record ~ Avant Title (2009) | PS3 için piyasaya sürülen Gundam Senki 0081 oyunun prologue'u olan bu kısa bölüm klasik serinin son iki bölümü ile aynı sıralarda geçmektedir.

Ara Seri:
 1. Mobile Suit Gundam 0083: Stardust Memory (13 bölüm + 2 Picture Drama + 1 özet film) | İlk bölümündeki prologue klasik serinin 42. bölümünün sonu ile paralel işlenen yapımın geneli klasik serinin bitiminden 3 yıl sonra, Mobile Suit Zeta Gundam'dan ise 4 yıl önce geçmektedir. "Mayfly of Space" adlı Picture Drama'lar Cima Garahau karakterinin arka plan hikayesine teğet geçmekte olup ilki 5. bölüme paralel ilerlerken, ikincisi atlaya atlaya son bölüme dek gittiğinden son bölümle izlenmesi tavsiye edilir. "Last Blitz of Zeon" adlı film ise yeni sahne barındırmayan ve birçok önemli kısmı atlayan bir özettir.
  Ayrıca Gundam Evolve'un 4. bölümü bu serinin 10. ve 11. bölümleri arasında geçmektedir.

Devam Serileri:
 1. (02) Mobile Suit Zeta Gundam (1985), 50 bölüm | Bu yapım klasik seriden yaklaşık 8 yıl sonra geçmektedir.
 2. Alternatif işleniş: Mobile Suit Zeta Gundam: A New Translation (2005) | Zeta Gundam'ın 20. yıl serisi olan bu yapım %35-40 kadar revize edilmiş sahneler ve bazı sahnelerin yeniden kurgulanmış hallerinden oluşmaktadır ama hikayedeki tek önemli değişiklik TV serisinin sonunun yoksayılarak bundan sonra sıradadaki seri olan Mobile Suit ZZ Gundam'ın olay akışından çıkmasıdır. Mobile Suit Unicorn Gundam yoğun şekilde ZZ Gundam senaryosuna atıflar içerdiğinden bu film üçlemesi non canon kabul edilmelidir.
  Ayrıca Gundam Evolve'un 2. bölümü bu serinin 6. bölümünden hemen önce, Gundam Evolve'un 12. bölümü bu serinin 9. bölümünden hemen önce, Gundam Evolve'un 13. bölümü bu serinin 12. bölümü ile aynı sıralarda ve Gundam Evolve'un 9. bölümü bu serinin son iki bölümüne yakın sıralarda geçmektedir.
 3. (03) Mobile Suit ZZ Gundam (1985), 47 bölüm | Mobile Suit Zeta Gundam'ın bitiminden 3 hafta sonra geçmektedir. İlk bölüm bir parodi ve çıkan kısmın özeti olduğundan atlanabilir. Ayrıca Gundam Evolve'un 10. bölümü bu serinin bitiminden sonra geçmektedir.
 4. (04) Mobile Suit Gundam: Char's Counter Attack (1988), 1 film | Mobile Suit ZZ Gundam'ın bitiminden 4 yıl kadar sonra geçmektedir. Ayrıca Gundam Evolve'un 5. bölümü bu filmin sonuna alternatif bir değişiklik yapmaktadır.
 5. (05) Mobile Suit Gundam Unicorn (2010-2014), 7 bölüm | Char's Counter Attack'ın bitiminden 3 yıl sonra geçmektedir.
  Bu OVA serisinin TV'deki yeniden yayını olan Gundam Unicorn : RE 0096 ise herhangi bir yeni sahne içermemekte olup her OVA'nın ikiye bölünmesinden oluşturulmuştur. Shiuchi Ikeda'nın bölüm başında anlattığı özetler ve yeni eklenen OP-ED segmentleri dışında herhangi bir ekleme yapılmamıştır. Bu yapım aynı zamanda revize edilmiş zaman diliminin sonunu temsil etmektedir.

Canon Açısından Revize Edilmemiş İleri Dönem Serileri:

Bu bölümdeki yapımların önceki Anime'lerle direkt bir bağı bulunmaz. Ayrıca ana hikaye ile yegane bağları sonradan hazırlanmış bazı Manga'lar üzerinden kurulmaya çalışılıp Sunrise'ın UC'nin ileri geleceğini anlatma konusunda isteksiz olduğu bir dönemde çıkıp bütçe kesintilerine uğradığından önceki serilerle kıyaslanmaları hatalı sonuçlar verecektir.
 1. Mobile Suit Gundam F91 (1991), 1 Film | Char's Counter Attack'dan 30 yıl sonra geçtiği varsayılmaktadır. Yoshiyuki Tomino'nun üzerinde çalıştığı ve 54 bölüm olarak planladığı TV serisinin ilk çeyreğinini henüz tamamlamamışken Sunrise'ın bütçeyi kesmesi sonucu elde kalan 2 saatlik footage'in yeniden kurgulanarak vizyona sokulmasından oluşmuştur.
  Ana hikaye ile bazı devamlılık bağlantıları Gundam F90, Gundam Silhoutte F91 ve Crossbone Gundam (ve onun parçaları olan Steel 7 ve Skull Heart) Manga'larında sağlanmaya çalışılmıştır.
 2. Mobile Suit Victory Gundam (1993), 51 bölüm | Mobile Suit Gundam F91'den 30 yıl sonra geçtiği varsayılmaktadır. Gundam F91'de olduğu gibi bütçe kesintileri ve Sunrise'ın müdaheleleri sonucu külliyatın en yanlış anlaşılan örnekleri arasında yerini alacak şekilde grotesk bir seri haline gelmiştir.
  Yuichi Hasegawa'nın Crossbone Gundam Ghost ve Crossbone Gundam Dust Manga'ları ile Gundam F91 çevresinde oluşturulmaya çalışılmış sınırlı devamlılık ile arada bağlantı kurulmaya çalışılmıştır.
 3. G Savior (1999), 1 Film | Kanada yapımı bir Gundam live action filmi olup Victory Gundam'dan 70 yıl sonra geçtiği varsayılmaktadır. Gerek senaryo ana hikayenin yazarlarına ait olmadığından, gerekse kurgu önceki yapımları hiçbir şekilde hissettirmediğinden canon olup olmadığı muallaktır. Öte yandan ertesi yıl hazırlanan ve farklı bir kadroyu işleyen PS2 oyunu Angel Halo gibi eski serilerde bahsi geçen bazı mekanlarda geçmektedir.
 4. Ring of Gundam (2009), kısa film | Gundam'ın 30. yıl etkinlikleri için hazırlanan bir kısa film olmasına karşın geçtiği ileri zaman dilimi, arka plan ve son hakkında birçok şeyi izleyicinin kendi yorumuna bırakan fazlaca açık sonlu bir yorumdur.
=Alternatif Uzak Gelecek
 1. Turn A Gundam (1999), 50 bölüm veya 2 özet film | Tüm teknolojilerin ortadan kalkıp insanlığın 18. yüzyıl seviyesine indiği, 2345 yıl sonra geçen Correct Century adlı bir takvime sahip bir yorum olmasına karşın entropi tanklarında hala U.C. evreninin binlerce yıl geçmişindeki MS'lerin bazıları varlığını korumaktadır. Seri herhangi bir karakter/olay bağlantısı taşımamasına karşın Future Century, After Colony ve After War evrenlerine ilişkin subliminal bazı frame kullanımlarıyla oluşturulan bazı segmentlere sahiptir.
  "Earth Light" ve "Moonlight Butterfly" adlı iki özet filme sahiptir fakat bunlar yeni sahneler barındırmazlar.
 2. Gundam: Reconguista in G (2013), 26 + 1 bölüm | Yoshiyuki Tomino'nun Turn A Gundam'dan 500 yıl sonra geçtiğini varsaydığı bu seride Turn A Gundam'ın aksine dış uzaydaki güç blokları ortadan kalkmamıştır ve "Moonlight Butterfly" in etki gücünün çok daha küçük olduğu varsayılmıştır.
  "From Past to Future" adlı kısa metrajlı bölümü 16. ve 17. bölümler arasında geçmektedir. Ayrıca Yoshiyuki Tomino serinin devamı niteliğinde olacak uzun metrajlı bölümler üzerinde çalıştığını belirtmiştir.
Kudo Shin'ichi bunu beğendi.
__________________

Son Düzenleme UnderminE tarafından 22 Ağustos 2016 18:21 de yapıldı.
BayanUnderminE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22 Ağustos 2016, 18:04   #35
Memento mori
 
None
 
suke'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 17 Ekim 2009
Favori Anime: Keijo!, Ninja Slayer, Danganronpa
Favori Manga: I Am a Hero, Chikan Otoko, Houkago Play
Mesaj: 739
Standart İlgi: Hangi Animeyi Hangi Sıralamayla İzlemeliyim?

@Squaw: Benlik bir şey yok valla, sen güzel güzel yazmışsın, sadece benim öyle bir huyum var, eğer ağır spoilerlık bir durum yoksa çıkış tarihlerine göre izliyorum. Eğer ova film special kısımları çok vakit almayacak şeylerse onların birini bitirip diğer yapımlarla kıyaslıyorum bir sonraki sezona geçmeden. Ama listeleme açısından senin yazdığın üzerinden gitmiş editlemiş olayım.

Spoiler:

Rurouni Kenshin
 1. Rurouni Kenshin: Meiji Kenkaku Romantan (1996-1998) (94 bölüm) TV serisi, 62. bölüm sonrası fillerdan oluşuyor.
 2. Rurouni Kenshin Special (1998) (1 bölüm) TV serisinin 95. bölümü.
 3. Rurouni Kenshin Recap (1997) (1 bölüm) TV serisinin 34-56 arasınının özet bölümü
 4. Rurouni Kenshin: Meiji Kenkaku Romantan - Ishinshishi e no Chinkonka (1997) (1 bölüm) TV serisindeki filler bölümler ayarında bir film.
 5. Rurouni Kenshin: Special Techniques (1997) (1 bölüm) Hiten Mitsurugi Ryuu tekniklerinin anlatıldığı özel bölüm.
 6. Rurouni Kenshin: Meiji Kenkaku Romantan - Tsuioku-hen (1999) (4 bölüm) Hikayenin en önemli parçası, TV serisinde yaşanan olayların çok daha öncesinin anlatıldığı ova
 7. Rurouni Kenshin: Meiji Kenkaku Romantan - Seisou-hen (2001) (2 bölüm) Hikayenin sonunu anlatan ova
 8. Rurouni Kenshin DVD-BOX Special Ending (2007) (1 bölüm) Mangadaki sonu anlatan kısacık bir bölüm.
 9. Rurouni Kenshin: Meiji Kenkaku Romantan - Shin Kyoto-hen (2011-2012) (2 bölüm) Kyoto-arc'ın yenilenmiş alternatif versiyonu
Ultra mega hiper süper son için manganın son arcını okumanız tavsiye edilir.

Squaw bunu beğendi.
__________________

Danganronpa LN Çevirileri >>> Forum / Blog
MyAnimeList
Steam
Twitter
suke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22 Ağustos 2016, 18:32   #36
Shimoneta gelecekti?
 
yalnız
 
starscream936'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 19 Temmuz 2015
Mekan: Manisa
Yaş: 20
Favori Anime: Date a Live, To Love-ru, The World God Only Knows
Mesaj: 357
Standart İlgi: Hangi Animeyi Hangi Sıralamayla İzlemeliyim?

Benim de bir sorum olacak Kiss x Sis animesini hangi sıraya göre izliyoruz OVA bölümleri daha önce çıkmaya başlamış ama TV serisinden sonra da çıkmaya devam etmiş nasıl izleyeceğiz?
Baystarscream936 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22 Ağustos 2016, 18:46   #37
(*´_ゝ`)
 
None
 
UnderminE'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Wired
Yaş: 23
Favori Anime: Ping Pong
Favori Manga: Jojo, Sidooh
Mesaj: 3.000
Standart İlgi: Hangi Animeyi Hangi Sıralamayla İzlemeliyim?

“ Orjinal Gönderi : starscream936 Mesajı Görüntüle

Benim de bir sorum olacak Kiss x Sis animesini hangi sıraya göre izliyoruz OVA bölümleri daha önce çıkmaya başlamış ama TV serisinden sonra da çıkmaya devam etmiş nasıl izleyeceğiz?
Geçenlerde listeme eklemiştim, iyi hatırlattın.
Spoiler:
Kiss x Sis
Serinin odak noktası ecchi olduğu için uzun bir süre mangadan kafalarına göre sahneler alıp animeye ekledi stüdyo. OVA'nın bitmesi de 7 yıl sürdüğü için biraz karışıklık var. Önerilen izleme sırası şu şekilde:
 1. Kiss x Sis (2008) OVA | 0-1-2 Bölümler
 2. Kiss x Sis (2010) Tv | 1-9 Bölümler
 3. Kiss x Sis OVA | 3. Bölüm
 4. Kiss x Sis Tv | 10-12 Bölümler
 5. Kiss x Sis OVA | 4. Bölümden itibaren sonuna kadar
starscream936 bunu beğendi.
__________________
BayanUnderminE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22 Ağustos 2016, 19:06   #38
Mae govannen, mellon nîn.
 
çok yorgun
 
Kudo Shin'ichi'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 03 Ekim 2013
Mekan: Lothlórien
Mesaj: 773
Standart İlgi: Hangi Animeyi Hangi Sıralamayla İzlemeliyim?

Son eklediklerinizi ana mesaja ekledim haberiniz olsun. Şimdi önceki sayfalarda eklenemeyen sadece Pokemon kaldı.

Bu arada ben Digimon'u eklemiştim. Bir ara Yugioh'u da yaparım. Uzun soluklu şounenlerden bazılarını halletmiş oluruz. Aklınıza geldikçe yapın.
__________________

BayKudo Shin'ichi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22 Ağustos 2016, 19:48   #39
(*´_ゝ`)
 
None
 
UnderminE'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Wired
Yaş: 23
Favori Anime: Ping Pong
Favori Manga: Jojo, Sidooh
Mesaj: 3.000
Standart İlgi: Hangi Animeyi Hangi Sıralamayla İzlemeliyim?

Bunlar da bugünlük aklıma gelenler. İstekleri her türlü alır araştırır buluruz tekrar hatırlatayım

Haruhi Suzumiya serisi
Spoiler:
Haruhi Suzumiya Serisi
Çoğu yapımda olduğu gibi Haruhi'de de yayınlandığı tarihe göre ve kronolojik sıraya göre izleme yolu mevcut. Önerilen hali elbette yayınlandığı tarih çünkü yap-boz gibi parçaların bir araya getirilmesi amaçlanmış.

Not: "2009 sezonuna ait 15. bölüm" şeklinde yazıldığında 2009 sezonunun ilk bölümü kast ediliyor. Çoğu indirme ve izleme sitelerinde 28 bölüm tek bir sezon halinde verilmekte. Kronolojik sıralamada buna özellikle dikkat edin.


Yayınlanma sırasına göre:
 1. Suzumiya Haruhi no Yuutsu (2006) - 14 Bölüm
 2. Suzumiya Haruhi no Yuutsu (2009) | 15-16-17 Bölümler | Bölüm numaraları önceki sezonun devamı şeklinde.
 3. İsteğe göre izlenebilir: Suzumiya Haruhi no Yuutsu (2009) | 18-22 Bölümler | Bu şekilde ayrılmasının sebebi, bu sezonda 16. bölümden itibaren 23. bölüme kadar Endless Eight isimli bölümlerin yer alması. Birbirinin aşağı yukarı aynısı 8 bölümden oluşuyor. İlk, iki ve sonuncu Endless Eight bölümünü izlemek yeterli olacak. Yine de aradaki bölümlere de göz atılabilir.
 4. Suzumiya Haruhi no Yuutsu (2009) | 23. Bölümden sonuna kadar
 5. Suzumiya Haruhi no Shoushitsu (2010) - Film
Kronolojik sıralamaya göre:
 1. Suzumiya Haruhi no Yuutsu (2006) | 2. ve 3. Bölüm
 2. Suzumiya Haruhi no Yuutsu (2006) | 5. Bölüm
 3. Suzumiya Haruhi no Yuutsu (2006) | 10. Bölüm
 4. Suzumiya Haruhi no Yuutsu (2006) | 13. ve 14. Bölüm
 5. Suzumiya Haruhi no Yuutsu (2006) | 4. Bölüm
 6. Suzumiya Haruhi no Yuutsu (2009) | 15. Bölüm
 7. Suzumiya Haruhi no Yuutsu (2006) | 7. Bölüm
 8. Suzumiya Haruhi no Yuutsu (2006) | 6. ve 8. Bölüm
 9. Suzumiya Haruhi no Yuutsu (2009) | 16. ve 17. Bölüm
 10. İsteğe göre izlenebilir: Suzumiya Haruhi no Yuutsu (2009) | 18-22 Bölümler (Endless Eight)
 11. Suzumiya Haruhi no Yuutsu (2009) | 23. Bölümden sonuna kadar
 12. Suzumiya Haruhi no Yuutsu (2006) | 1. Bölüm
 13. Suzumiya Haruhi no Yuutsu (2006) | 12. Bölüm
 14. Suzumiya Haruhi no Yuutsu (2006) | 11. Bölüm
 15. Suzumiya Haruhi no Yuutsu (2006) | 9. Bölüm
 16. Suzumiya Haruhi no Shoushitsu (2010) - Film
Spin-off:
 1. Nagato Yuki-chan no Shoushitsu (2015) - 16 Bölüm | Alternatif evren.
Kami nomi zo Shiru Sekai / The World God Only Knows
Spoiler:
Kami nomi zo Shiru SekaiThe World God Only Knows veya TWGOK isimleriyle de anılabilir çoğu yerde.
 1. Kami nomi zo Shiru Sekai (2010) - 12 Bölüm
 2. Kami nomi zo Shiru Sekai II (2011) - 12 Bölüm
 3. İsteğe göre izlenebilir: Kami nomi zo Shiru Sekai: 4-nin to Idol (2011) - OVA | Filler değil, manganın 54. ve 55. bölümlerinin uyarlaması.
 4. Kami nomi zo Shiru Sekai: Tenri-hen (2012) OVA - 2 Bölüm | 3. sezonun daha iyi anlaşılması için mutlaka izlenmeli.
 5. Kami nomi zo Shiru Sekai III: Megami-hen (2013) - 12 Bölüm

Aria Yapımları
Spoiler:
AriaAqua ve sonrasında gelen Aria isimli manganın uyarlamasıdır.
 1. Aria The Animation (2005) - 13 Bölüm
 2. Aria The Natural (2006) - 26 Bölüm
 3. Aria The OVA: Arietta (2007) - 1 Bölüm
 4. Aria The Origination (2008) - 13 Bölüm
 5. Aria The Avvenire (2015) - 3 Bölüm | 10. yıl özel. Seriden hoşlanıldıysa mutlaka izlenmeli.
Ek Yapım:
 1. Aria The Natural: Sono Futatabi Deaeru Kiseki ni... (2006) - 5 dakikalık özel bölüm | Aria The Natural'ın 0. bölümü olarak geçiyor, isteğe bağlı izlenebilir.
__________________

Son Düzenleme UnderminE tarafından 22 Ağustos 2016 19:50 de yapıldı.
BayanUnderminE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23 Ağustos 2016, 00:19   #40
Mae govannen, mellon nîn.
 
çok yorgun
 
Kudo Shin'ichi'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 03 Ekim 2013
Mekan: Lothlórien
Mesaj: 773
Standart İlgi: Hangi Animeyi Hangi Sıralamayla İzlemeliyim?

Yu-gi-oh'u yapıp ekledim. Şimdi Pokemon da tamam olunca üçlüyü tamamlamış olacağız. Bekliyoruz.

UnderminE, son yaptıklarını ekledim.
__________________


Son Düzenleme Kudo Shin'ichi tarafından 23 Ağustos 2016 00:22 de yapıldı.
BayKudo Shin'ichi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Etiketler
amt, devam, izleme, tavsiye, yeni, önemli


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 23:13.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler