Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Forum Genel > Anketler > Anime ve MangaJaponca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

Anketler Kategorisinde ve Anime ve Manga Forumunda Bulunan Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi? Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> Tabii ki japon aimelerinde özellikle aksiyon ve kılıç varsa sama dono ekleri çok önemli.... Bence eklenmeli........

Anket Sonuçlarını Görüntüle: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?
Çevrilmeli 85 37,78%
Çevrilmemeli 112 49,78%
Farketmez 28 12,44%
Oylayanlar: 225. Bu anket üzerinde oy veremezsiniz

Like Tree28Beğenilenler

Cevapla
 
LinkBack Konu araçları
Eski 26 Kasım 2010, 11:36   #21
Samurai Shadown
 
Eğlenceli
 
Donfo'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 16 Temmuz 2010
Yaş: 34
Mesaj: 197
Blog Girişleri: 1
Standart İlgi: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

Tabii ki japon aimelerinde özellikle aksiyon ve kılıç varsa sama dono ekleri çok önemli....
Bence eklenmeli.....
__________________

Donfo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26 Kasım 2010, 12:58   #22
ヽ༼ຈل&
#860;ຈ༽ノ
Raise Ur
Dongersヽ༼ຈ&
#1604;͜ຈ༽A
417;
 
Alayci
 
Aequitas'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 27 Aralık 2009
Yaş: 24
Favori Anime: Dragon Ball Z, Hajime no İppo, One Piece
Favori Manga: RuroKen, Recca, GANTZ, Slam Dunk
Mesaj: 1.304
Blog Girişleri: 1
Standart İlgi: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

Ben de izleyici olarak söylemeliyim:

Herşey çevirilecek diye bir kayde yok. Konuşmalar ve konu seyirciye iyi aktarıldıktan sonra -kun, -san, -dono, -sama, -chan gibi eklerin çevrilmemesinin o kadar sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. Bizim hayatımızla karşılaştırmak ya da animenin geçtiği yerde karşılaştırmak açıkçası bana saçma geliyor. Abi animeyi yapanlar animede bu ekleri kullanmış mı? Dikkat edin, ingilizce fansub'ı yapandan bahsetmiyorum. Seiyuu'lar -san diyor mu? Diyor. Şimdi şöyle düşünün...

Flame of Recca adlı animede Magensha adlı karakter kişilerle konuşmadan önce adlarının başına mister ve miss gibi ingilizce ekler getiriyor. Ve bunlar doğal Olarak Bayan, Bay, Bey gibi çeviriliyor. Ama Yanagi adlı karakter de Fuuko-chan, Recca-kun gibi hitap ediyor. Şimdi bu ikisi de Bay, Bey, Bayan diye çevirilirse fark ne olur?

Ki emin olmamakla birlikte izlediğim animelerden edindiğim izlenimlerle -san, -chan, -kun arasında yakınlık, samimilik farkları olduğunu düşünüyorum.

Bir orta yaşlı bir bayan karakterin(genellikle animelerde güzel, seksi ve güler yüzlü yaparlar bu tür karakterleri ve arkadaş grubundan birinin annesidir) çocuğuna eklediği - chan,mesela ; ''Akira-chaaan'', buradaki tatlılık anlamı katarken, Akira'ya çocukluk arkadaşı Sakura'nın eklediği chan eki, yakınlıktan gelir.

Bir de şöyle birşey var ki, shoujo, okul, romantizm türlerindeki animelerde sık karşılaştığımız, ekin büyük anlam taşıdığı animeler var. Mesela orada san'dan, eksize veya -kun'a geçmek büyük anlam taşıyor.

Şöyle diyeyim ki bırakın bunun çevrildiğini, koyulmasa, düz bırakılsa bölümün anlamını kaybettiği yerler oluyor. Yani o kadar boş animeler var Ya ben çok hayal kuruyorum ya da öyle birşey var. Bir animede bir bölüm bu eklerin kullanılıp kullanılmaması ile kaynamıştı sanırım

Veya R.Kenshin izleyenler bilir, küçük kız vardı, lokantada çalışan, Yahiko-chan dediğinde Yahiko'ya, Yahiko kızıyordu. Bunun Bay olarak çevrildiğini düşünemiyorum.
givemebaby bunu beğendi.
__________________
BayAequitas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26 Kasım 2010, 14:05   #23
moral destek ünitesi
istiyorum...
 
None
 
özz'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 21 Eylül 2009
Favori Anime: Rose of Versailles , Seirei no Moribito
Favori Manga: Fruits Basket , Kimi ni Todoke , Slam Dunk
Mesaj: 1.976
Standart İlgi: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

3 seçenek bu anket için az gibi görünüyor

Ben bu kadar, ille de çevrilsin taraftarı olmam ama etrafta bu kadar ateşli savunucular görünce muhalefet etmeden duramıyorum Bana kalırsa da çok gerektiği yerde çevrilmeden bırakılmalı ama herşey orjinal haliyle güzel, o yüzden olduğu gibi bırakılmalı fikrine karşıyım.
Tabi ki Japonlar' ın kendine özgü yemek çeşitleri vs aynen kullanılmalı zaten tartışma konusu bu değil.
Japonca kulağa sempatik gelmesinin dışında benim için diğer diller gibi yabancı bir dildir. Türkiye' de İnglizce gibi çok kullanılan bir dil olsaydı ve etrafta yarı Türkçe yarı Japonca konuşan tipler dolaşsaydı başka şeyleri tartışır olurduk belki de, neden dükkan isimleri Japonca vs. Japonca konusunun bu kadar tabu olmasına biraz şaşırıyorum sadece.

@Aequitas çok doğru demişsin, -san' dan -kun, -chan' a geçişin anlatıldığı bir animede bu ekler kullanılmak zorunda gibi görünüyor. Zaten resmiyeti en başta soyadlarını kullanarak ifade ediyorlar. Ama -san için illa bay, bayan, bey, hanım kullanmak zorunda değiliz. Resmi konuşma dili diye bişey var, sizli-bizli konuşma yani, cümle içinde 2. çoğul şahıs eklerini kullanmak da anlatabilir bu durumu. Ayrıca -chan' ın bay ya da bayan diye çevrildiğini hiçbir yerde görmedim Yahikocık gibi bişey demeye çalışmışlar sanırım.

@Sylar, o ayrımı yapmak da siz çevirmenlerin maharetine kalıyor ama fikrimi sorarsan

- Sakaki-san? 2. çoğul şahıs ekleriyle resmiyet kazandırılabilir.
- Sakaki-sama? sanki hayranlık, tapma gibi bir anlam mı var. Bunu anlamadım, hikayedeki durumuna bakılmalı.
- Sakaki-chan? Biz nasıl çok samimi olduğumuz arkadaşlarımızla aramızda Ayşeciğim, Aliciğim diye konuşuyorsak buna benzer bir şey olabilir.
- Sakaki. Aynen kalır
Bayanözz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26 Kasım 2010, 15:35   #24
Çok Kişisel
Dikkat ısırır!.. Şaka
yapmıyorum...
 
Asabi
 
Aurora Borealis'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 27 Kasım 2009
Mekan: İst.
Yaş: 37
Favori Anime: G.İ.T.Shell, Skip Beat!, Attack on titan.
Favori Manga: Skip Beat!, Attack on titan.
Mesaj: 2.620
Blog Girişleri: 54
Standart İlgi: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

farketmez isteyen istediği gibi çevirebilir ama hioneye katılıyorum onların kendi kültürlerine ait bir hiyerarşi. olduğu gibi kalması anlam katar..
__________________
The past will often attack the present with the pain of your memories..
Yanıma keyfimin kahyasını, paşa gönlümü ve tepemin tasını alarak burnumun dikine gitmeye bayılıyorum...
BayanAurora Borealis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26 Kasım 2010, 18:39   #25
Seni
 
Suspus
 
hione'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 01 Eylül 2009
Mekan: İstanbul/Ataşehir
Yaş: 34
Mesaj: 377
Standart İlgi: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

sevgili muhalefet-chan ahh pardon muhalefet hanım () olayı daha güncel bir şekilde anlatırsam daha açıklayıcı olacak sanırım, bizler AMT İstanbul buluşmaları neticesinde en azından bir kaç kezde olsun bir araya geldik öyle değilmi , bu buluşmalardan yola çıkarak örneklendirme yapacak olursa;
en başta bu ekleri geçtim hangi buluşmada birisi bir diğerine soy adıyla hitap etti ? buda nerden çıktı diyeceksin eee bu adamlar ilkez tanıştıkları birine yada aralarında resmiyet olan kişilerle soyadlarıyla hitap ediyorlar, birine ilk adıyla hitap edebilmen için yaa aranda bi samimiyet olacak yada karşındaki buna müsede edicek ki ona ilk adıyla seslenebilesin , hade bunu geçtim dielim konumuz '-ekler' , hangi buluşmada biri sana muhalefet hanım yada sayın muhalefet die seslendi , en fazla yaşça küçük biri abla ekiyle hitap etmiştir o kadar , olaya birde tam tersi açıdan bakalım isterseniz hep japoncadan örnek vererek olmaz tabi ; kendi yakın geçmişimize bakacak olursak 'efendi' die bir kelimemiz var bana kalırsa bununda bir japonca karşılığı yoktur , bütün bu konuştuklarımızı tam tersi bir durum olarak düşünürseniz yane konuştuğumuz animeler türkçe bizler ise japon olsaydık , bu efendi kelimesini japoncaya dono yada san diye çevirmek pekte uygun olmazdı herhalde ...


not: özlem affına ve aramızdaki küçücükte olsa samimiyete dayanarak sana hitafen yazdım ama üslubumda ve hitap tarzımda bi hata varsa affola ...

Son Düzenleme hione tarafından 26 Kasım 2010 18:42 de yapıldı.
Bayhione Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26 Kasım 2010, 19:09   #26
moral destek ünitesi
istiyorum...
 
None
 
özz'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 21 Eylül 2009
Favori Anime: Rose of Versailles , Seirei no Moribito
Favori Manga: Fruits Basket , Kimi ni Todoke , Slam Dunk
Mesaj: 1.976
Standart İlgi: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

Yok canım ne demek. İlk cümlende gülmeye başladım zaten. Ben de senin sözlerini çürütmeye çalışayım o zaman Öncelikle bizler buluşmalardan önce bu sitede bir aile olmuştuk zaten ( diyerek hemen kompliman yapayım ) Ya tabi ki ben de çok resmiyeti sevmeyen biriyimdir, özellikle de biraz konuşmuşluğumun olduğu kişilerle. Ama sokaktaki adama kalkıp sen demem, siz derim kesinlikle, bir şey rica edeceksem karşımdaki benden yaşça küçük bile olsa bazen siz dediğim olur. Alışkanlıklar var bir de, benim büyüğüm birine (akrabalar dışında) komşum vs, hele hele patronuma sen demem, siz derim. Ben diyorum ki bazı ekleri tamam çevirmesinler madem tamamen kaldırsınlar ve resmiyetse cümleyi sizli bizli, samimiyetse durumu anlatan bir şekle soksunlar. Bunu yapmanın o kadar zor bir şey olduğunu düşünmüyorum.
Tamam ben de seviyorum Japonca' yı, birilerine şaka yollu -chan, -san demeyi ama anime izlerken zaten duyduğum bir şeyi yazı olarak da görmenin o kadar da gerekli olmadığını düşünüyorum. Hatta sadece karakterin adının söylendiği bir kelimenin yazılması bile gerekli olmuyor bazen, 10 kişi Naruto diyor diye, 10 kere Naruto yazmak gibi bir şey bu.
Neyse konuyu daha fazla dağıtmadan, tarihi animelerde Avrupa' da geçen, lordların, ladylerin olduğu zamanları anlatan hikayelerde (çoğunda) neden Japonca ekler kullanılıyor da oldukları gibi bırakılmıyor bu ünvanlar, hiç düşündünüz mü?
Bayanözz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26 Kasım 2010, 19:48   #27
Tank Komutanı oldu WOT oynuyor
 
uykucu
 
NitroCharger'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 16 Mart 2010
Mekan: İstanbul
Yaş: 33
Favori Anime: Bleach
Mesaj: 304
Standart İlgi: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

Yerinde bir anket. Ben cevrilmesini istemiyorum. Bana japon animesi izlediğimi hissetiriyor. Sanki onlar olunca tadı başka geliyor. Cevrilip yapıldığında kendimi Amerikan dizisi izlemiş gibi hissediyorum. Buda kendi yorumum
givemebaby bunu beğendi.
__________________
BayNitroCharger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26 Kasım 2010, 20:05   #28
Seni
 
Suspus
 
hione'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 01 Eylül 2009
Mekan: İstanbul/Ataşehir
Yaş: 34
Mesaj: 377
Standart İlgi: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

senin endişeni şu anda tam olarak yazdığın son cümleden anlamış bulunmaktayım (yada artık anladığımı zannediyorum) , olay kültür empoze etmek diyorsan eğer bu senin benim yada yaşını başını almış anime izleyicileri için pek sorun teşkil edecek bir mesele değil gibime gelior , zira benim bu konudaki fikrim bir animeyi neden dublajlı değilde kendi dilinde izlemek istememle aynı nedeni paylaşıyor yane tamamiyle bu şekilde keyif almamdan kaynaklanan bi durum, ama olayı daha geniş bir pencereden bakacak olursak yane anime izlemeye başlayan yada hali hazırda izlemeye devam eden genç izleyiciler bazından konuyu ele alacak olursak dediğine bir nebzede olsa katılıyorum ama buda tamamen izleyen kişinin ne tür bir aile ve kültür temeline sahip olduğuyla ilgili bir problem zannımca...
Bayhione Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26 Kasım 2010, 21:27   #29
Ne düşünüyorsun?
 
None
 
antioksidan'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mekan: Κωνσταντινούπολι`
Yaş: 25
Favori Anime: Hellsing Ultimate
Favori Manga: manga is for puffs
Mesaj: 459
Standart İlgi: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

Çevrilmemeli. Ben çevirmiyorum zaten. Güzel de durmuyor. Kimi eklerin tam karşılığı olmuyor, olsa dahi tam anlamı karşılamıyor.
__________________
Okan
antioksidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26 Kasım 2010, 21:42   #30
Ne düşünüyorsun?
 
None
 
ademania'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mekan: Bursa - İstanbul
Yaş: 25
Favori Anime: Death Note
Mesaj: 1.030
Standart İlgi: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

Çevirmen olarak da izleyici olarak da çevrilmemesi taraftarıyım, hangisi uygun oldu hangisi olmadı diye bakmak yerine hepsini olduğu gibi bırakmak en iyisi.
givemebaby bunu beğendi.
__________________
Bayademania Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Etiketler
anime, japonca, shin, son, türkçe


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 11:30.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler