Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Forum Genel > Anketler > Anime ve MangaJaponca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

Anketler Kategorisinde ve Anime ve Manga Forumunda Bulunan Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi? Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> @hione, Aslında kültür empoze etmeye çalıştıkları aklımın ucundan geçmemişti Zaten buna gerek yok, bütün dünyada hızlı bir kültür yozlaşması var, ...

Anket Sonuçlarını Görüntüle: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?
Çevrilmeli 85 37,78%
Çevrilmemeli 112 49,78%
Farketmez 28 12,44%
Oylayanlar: 225. Bu anket üzerinde oy veremezsiniz

Like Tree28Beğenilenler

Cevapla
 
LinkBack Konu araçları
Eski 26 Kasım 2010, 21:45   #31
moral destek ünitesi
istiyorum...
 
None
 
özz'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 21 Eylül 2009
Favori Anime: Rose of Versailles , Seirei no Moribito
Favori Manga: Fruits Basket , Kimi ni Todoke , Slam Dunk
Mesaj: 1.976
Standart İlgi: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

@hione,
Aslında kültür empoze etmeye çalıştıkları aklımın ucundan geçmemişti Zaten buna gerek yok, bütün dünyada hızlı bir kültür yozlaşması var, bundan Japonya da nasibini alıyordur, belki bir 50 yıl sonra Japonlar da kültürlerini nasıl koruyacaklarının hesabını yapıyor olacaklar. Neyse aslında o soruyu sorma amacım hem gerçekten merak etmem, bunu benim gibi düşünmüş biri araştırıp öğrenmiş midir? Hem de acaba bizim burada yaptığımız anketin amacına yakın bir düşünceleri mi vardı diye düşündüm. Acaba kendi insanları lady, lord, matmazel vs kavramları daha iyi anlayabilsinler diye mi, ya da kendi dillerine olan saygılarından dolayı mı (aslında böyle düşününce bir taraftan da onca İnglizce sözcüğün Japonca seslendirmede ne işi var diye de düşünüyorum)
Ayrıca Japonlar' ın dillerine, konuşma tarzlarına, giyimlerine, saç şekillerine, yemek yemelerine bu kadar çok özenip ya da hayran kalıp da animelerin çoğunda olan, birbirine saygı, sevgi, aile yaşamı vs çok daha önemli değerlerine özenmiyoruz. Tabi bu yazdıklarım aklını başına almış, bazı değerlerin farkında olanları kapsamıyor ama bu kişilerin sayısı oldukça az bence. Biz bu yozlaşmadan etkilenmeden çıktık belki ama daha küçük yaştakiler gümbür gümbür geliyor.
Aklımda bir soru daha var, acaba Japonya' da hala insanlar bu kadar resmi mi konuşuyorlar, yoksa bu resmiyet de azalmaya mı başladı. Animelerde resmedilen Japonya bir kandırmaca mı?
Bayanözz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26 Kasım 2010, 22:02   #32
Nefes almanın zorlaştığı
topraklar...
 
Bitkin
 
Squaw'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mekan: İzmir
Favori Anime: Rose Of Versailles, Rurouni Kenshin: Tsuiokuhen, Touch ve Legend of the Galactic Heroes
Favori Manga: Rurouni Kenshin,Fruits Basket,Nana,Mars, Rough, TenNai ve Lovely Complex..
Mesaj: 2.289
Standart İlgi: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

Geçenlerde NHK World kanalıydı sanırım yanlış hatırlamıyorsam,orda gezen bir yabancı TV muhabiri vardı Japonya'ya gitmişti,hani şu animelerde olan meşhur kaplıcalardan birisiydi,ilk başta otele girerken tıpkı animelerde olduğu gibi ayakkabılarını çıkartıyordu muhabir ve sonrasında otel görevlisi bayan resepsiyonist sunucuya hitap ederken aynen animelerde de gördüğümüz daha doğrusu duyduğumuz ''-san'' ekini getirerek sesleniyordu,sonrasında şu ilk tanışmada eğilip de birbirlerine söylenen meşhur cümlelerinden birini söylüyordu.

Sonrasında ise bir okul görüntüsüyle devam eden çekimler vardı ve aynı şekilde şu okula girerken değiştirilen ayakkabı olayı,burda da aynı şekilde yapılıyordu ve bu çekimler sanmıyorum ki izleyiciye göstermelik olarak hazırlanıp da sunulsun,kısacası izlediğimiz çoğu şey hala varlığını korumakta,zaten benim bu kültüre tutkum da burdan kaynaklanmaktadır,yeni bir kültürü alırken (biz ya da çoğu ırkın yaptığı gibi) kendilerine ait kültürü ikinci plana atmayıp yeni-eski kültürü çok güzel senkronize edebiliyorlar.

Bu nedenle ben hala ilk mesajımda yer alan orjinalliğin bozulmaması taraftarıyım,şimdi karşıt olarak,''Peki o zaman,hiçbir şey çevirlmesin'' diyen arkadaşlar olabilir fakat çeviriler diğer dillerde izlemeyen arkadaşlara biraz da olsun fayda sağlamak için değil mi, mesela konusu açılmışken bir izler olarak çok rahatsız olduğum noktalardan birisine değineyim hemen,''Lan'' kelimesi,bunun anlamı nedir hala çözebilmiş değilim, bu bizim kültürümüzde bile anlamsızken çoğu çevirmen bunu -özellikle de kızgınken sorulan- bir soru cümlesi sonuna ekliyor,bu olmadan cümle anlamını koruyamıyor mu,bu ne biçim bir anlamdır çözemedim,ekleri de çeviriye sokacaksak artık onları da nasıl bir anlam yaratarak kullanırlar bilemiyorum,bu nedenle ben çoğu kültürün bazı yönlerinin orjinal kalmasından yanayım.Özellikle de bu eklerin,orda hala kullandıklarını -daha doğrusu günlük yaşamda- bilip bilmemem önemli değil ama dediğim gibi biraz da göz zevki önemli diyorum.
givemebaby bunu beğendi.
__________________
A Shinsengumi is a Shinsengumi...
A Wolf is a Wolf...
And a Manslayer is a Manslayer...
Right Battousai?

Çevirmen olmak isteyenler
uploader olmak isteyenler
Manga Editörü Olmak isteyenler
Encoder Olmak isteyenler
BayanSquaw Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26 Kasım 2010, 23:08   #33
Whaaa??!!
 
Melek Gibi
 
bLueeekun'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Yaş: 26
Favori Anime: One Piece
Favori Manga: One Piece
Mesaj: 3.480
Standart İlgi: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

Buraya attığım mesajda demiştim. Japonlar için ekler hem kültür hemde özel birşey. Bunlar kesinlikle çevrilmemeli. Biz kendi kültürümüzü nasıl savunuyorsak tabi ki onlarda savunacak. Bu konuda chan eki için sadece kendinden küçük kişilere dendiğini söylemişti birisi, kim tam hatırlamıyorum. Neyse hepimiz biliyoruz ki bu eklerin sadece bir anlamı yok. Evet chan eki kendinden küçüğe dersin ama aynı zamanda karşında gördüğün kişiyi şirin buluyorsanda diyebilirsin ki bunu animelerde bol bol gördük. Olaya animeye ilk başlayanlar açısından bakarsak gene bu ekler aynı kalmalı. Çünkü biliyorum ki zamanla animeyle bu kadar haşır neşir olunca o eklerin çevrildiğini görünce yüzünü ekşitip, huzursuz olacak. Asıl olay bu ekleri biz kendimize göre yorumlarken bile hata yapıyoruz. Dediğim gibi eklerin birden fazla anlamı olup arada kelime oyunlarıda olabiliyor.
givemebaby bunu beğendi.
__________________
Twitter
BaybLueeekun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26 Kasım 2010, 23:13   #34
Doyamazsın demedim mi, demedim
mi...
 
enerji dolu
 
VarOlanBiri'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 23 Eylül 2009
Mekan: Mersin
Favori Anime: Slam Dunk,One piece,Code Geass,Air gear,City hunter
Favori Manga: Okumak bana göre değil:)
Mesaj: 1.587
Standart İlgi: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

Bence çevirilmemeli, her şeyin kendine has bir güzelliği var, orjinali gibi kalmalı. Ama bazen eki görmediğim zaman,abla, abi v.b şekilde çeviriyorum.
Aslında çok üşengeç olduğumdan genelde ekleri olduğu gibi bırakıyorum, chan,kun,san cığım,cuğum tarzında şeylerle uğraşamam, cümleye göre birde onu kılıfa oturtması var.
givemebaby bunu beğendi.
__________________


--OOO bir Mutlu Sonlar Katili --- **DON VOB **
Erdal'S Way....>>>>>

Zarar verir yerine ilham veririm,
karakterim bu hızlı karar veririm.

BayVarOlanBiri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26 Kasım 2010, 23:25   #35
moral destek ünitesi
istiyorum...
 
None
 
özz'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 21 Eylül 2009
Favori Anime: Rose of Versailles , Seirei no Moribito
Favori Manga: Fruits Basket , Kimi ni Todoke , Slam Dunk
Mesaj: 1.976
Standart İlgi: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

@Blue-Dragon, Japon kültürüne savaş açacakmışız gibi bir savunma yapmışsın Sanki Japonlar' a zorla -chan' sız anime izletmeyi planlıyoruz Biz izliyoruz bu animeleri, Japonlar' ın da kalkıp aman şurada -chan kullanmamışsınız, çok ayıp etmişsiniz diyeceklerini sanmıyorum. Afedersin bir kelimenin tam anlamını değil de ona en yakın anlamını kullanmak kültürlerine hakaret etmek midir? Tam anlamını vermiyor ama bir şekilde Türkçe kelimelerle anlatmaya çalışmıyor muyuz, demek ki tam olmasa da yine de karşılayan birkaç sözcük bulunabiliyormuş.
Zaten Japonlar' ı ve kültürlerini tamamen anlayabilmemiz için sanıyorum Japonya' da doğmuş, büyümüş, hatta Japon olmamız gerekiyor. Bunun dışında anlamamıza imkan yok. Ancak anlamaya çalışabiliriz, bunu da birilerinin bize Türkçe anlatmasıyla başarabiliriz. İngilizler' e de İngilizce...

Son Düzenleme özz tarafından 26 Kasım 2010 23:29 de yapıldı.
Bayanözz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26 Kasım 2010, 23:58   #36
Tetsuo'ya çay yok!
 
----
 
Luna'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 07 Ekim 2009
Mesaj: 432
Standart İlgi: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

Açıkçası ikilemde kaldım, şıklardan hiçbiri beni yansıtmıyor.
Zira benim, bir izleyici olarak oyum; 'çevrilen seriye göre o ekler konsun ya da konmasın' olurdu.
Normalde çevrilmemesi taraftarıyım, zira yavaş yavaş öğreniliyor sonuçta o eklerin nerelerde, ne için kullanıldığı ki onu öğrenme, gitgide alışma evresi de ayrı bir güzellik katıyor izleyiciye bence.
Ama çevrilmesi gereken yerler de olmuyor değil. Hele Ouran gibi bazı seriler var ki o ekleri çıkarmak tüm büyüyü bozuyor, hatta Ouran'ın ingilizce dublajında dahi 'senpai' lafı kullanılmıştır, o denli yerine başka bir şey getirilemeyen durumlar var çünkü. (gerçi o senpai lafı o dublajda acayip iğrenç durmuştu ama neyse o başka bir tartışma konusu)

Buna benzer bir başka örnek verirsem eğer, bir ingilizce dublaj sever olarak çoğu animenin ingilizce dublajını da izlerim, olmadı bir bölümünü bulur o haline de bakarım, neyse işte geçen Durarara'nın 'ingilizce dublaj kadrosu' açıklandı ve Izaya'yı tapılası ses Johnny Young Bosh seslendirecekmiş, tanıtım videosunda Johnny, Durarara'nın bir sahnesinde dublajını göstermek için ufak bir seslendirme yapmış, bahsi geçen bu sahne de meşhur Shizuo'nun 'Izaya kuuuuun' diye sırıtıp geldiği Izaya'nın da Shizuo'yu sinir etmek için Ona 'Shizuo chan' dediği sahneydi ve Johnny bu sahnede 'Shizuo' dememiş de Shizuo chan'ı aynen söylemiş. Çoğu sitede de bu tartışılmıştı 'söylemeli mi, söylememeli mi' diye. Evet ingilizce dublajda o ekler komik duruyor yalan değil ama öyle durumlar varki o eklerin yerine konacak güzellikte hakkaten bir şey yok, Izaya Shizuo'yu sinirlendirmek için takıyor o 'chan' ekini, onu Shizuo'cum yapınca cidden bir şeyler eksik geliyor bana.
Tabi ben örneği dublajdan verdim ama yine de anlatmak istediğim şeye çıkıyor işte.

Şimdi bir de 'çevrilmemeli' dediğim kısma dönersem, mesela Viktorya dönemini anlatan bir anime izliyor ya da manga okuyorum, işte orada da 'chan, sama' tarzı ekler acayip gözüme batıyor.
İşin bu tarafından bakınca da çevrilmemeli diyorum.
Bu söylediğime bir örnek olarak, sitemizin çevirmenlerinden Metamorphoser Kuroshitsuji'nin ilk dönemini çevirmişti, malum animemiz İngiltere'de geçiyor ve tek japon karakter evin uşağı Tanaka diğerleri ya ingiliz, ya hintli, ya da çinli. İşte çevirmen de bu durumu ele almış olacak ki o 'chan, sama, san' gibi ekleri kullanmamış, misal Grell'in 'Sebas chan' nidalarını da hep Sebby diye çevirmişti ki bence çok iyi yapmıştı. Söylemek istediğim şeye mükemmel bir örnek bu.
Böyle bakınca da yukarıdaki Durarara örneğinde acayip derecede 'olmalı' dediğim o 'chan' ekine ihtiyaç duymadığımı görüyorum. Ama işte biri İngiltere'de geçiyor, öteki Japonya Ikebukuro'da.
Yani birinde olmalı, ötekinde olmamalı.

İşte bu yüzden ben 'çevrilen seriye göre konsun o ekler' diyorum. Yorumların hepsini okuyamadım belki benle aynı fikirde olan birileri daha vardır.

Ayrıca hazır bahsi açılmışken bir anime izleyicisi, manga okuyucusu olarak takıldığım bir şeyi daha dile getirmek istiyorum buna benzeyen bir çeviri sorunu hakkında;
Spoiler:
Şimdi az kıt anladığım kadarıyla çoğu cümlede bu japon kardeşlerimiz 'sen' kullanmıyor da kişinin adını söyluyor mesela: kız onu onca saat yağmur altında bekletmiş olan erkek arkadaşıyla buluşmuş, yüzyüze konuşuyor diyecek ki 'geç kalman yüzünden yağmur altında ıslandım, aptal' ama kızın ağzından on bin tane erkek arkadaşının adının geçtiğini duyuyorum o esnada, hah işte tam bu noktada bazı çevirmenler bunu şöyle çeviriyor 'Otonashi'nin geç kalması yüzünden yağmur altında ıslandım, otonashi aptal'.
Ya da karakter 'seni seviyorum ve seni incitmek istemiyorum' diyecek şöyle çevriliyor 'Satou kun'u seviyorum, Satou kun'un incinmesini istemiyorum'!
İşte ben de bundan nefret ediyorum, bir kaç mangada da rastlamıştım sanırım, resmen seriden soğuyorum böyle bir cümle duyunca. Devlet asıl buna bi el atmalı.
__________________

Son Düzenleme Luna tarafından 08 Nisan 2011 13:47 de yapıldı.
Luna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27 Kasım 2010, 00:00   #37
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Kisiliksiz'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 09 Eylül 2009
Mekan: Ankara / Sincan
Favori Anime: Gunbuster, Armored Trooper Votoms, Adventure of Ganba, Cowboy Bebop, Ergo Proxy
Favori Manga: Battle Angel Alita
Mesaj: 691
Standart İlgi: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

Nasıl çevirdiğimiz, Japonlar'ın pek umurunda değil. Olay kültür mevzusuna gelmiş üstelik.

Asıl konu, çevirinin yapımdaki hikayeyi altyazı ile izleyecek olana aktarabilmesi. Buna göre günümüz Japonya'sında geçen hikayelerde, tabii ki bu ekler kullanımdaki özel anlamı nedeniyle değişmeden bırakılsa daha iyi olur haliyle. Ama söz sanatı ebabında kullanılırsa ve durumda bunu gösteriyorsa, benim şu "-chan" olayı gibi belki uygun şekilde karşılığı getirilebilir. Ama bu verdiğim örnek her zaman karşınıza çıkmıyor zaten. Haliyle çoğu ek, anlamı bozmamak adına kalıyor.

Bu dediklerim, tamamen, çevirenin olayı daha iyi yansıtması için yapacağı yoruma bağlı. Kesin bir şey söylenemez zannımca.
__________________
Hotmail adresim silinmiştir. Şimdilik bana oradan ulaşamazsınız.
Acemi Avcılar İçin İnternette Anime Avlama
BayKisiliksiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27 Kasım 2010, 01:09   #38
Whaaa??!!
 
Melek Gibi
 
bLueeekun'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Yaş: 26
Favori Anime: One Piece
Favori Manga: One Piece
Mesaj: 3.480
Standart İlgi: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

Ne savaşı canım ben kültürleri hakkında söyledim. Bizim nasıl Karagöz, Hacıvatımız var onlarında animesi var.
__________________
Twitter
BaybLueeekun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27 Kasım 2010, 01:51   #39
Ne düşünüyorsun?
 
Düsünceli
 
Beyazm'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mesaj: 855
Standart İlgi: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

Aslında bir çeviri yapılıyorsa çevirinin çeiviri olması için varsa karşılığı tamamen çevirisi yapılmalı ancak bazı konularda kalıplar artık yerleştiyse ve izlenenler tarafından öyle benimsenmiş hoş karşılanmışsa artık, yani diğer türlü göze hoş görünmüyorsa çevrilmemeli diye düşünürüm, -san, -kun gibi eklerin türkçeye çevrildiğini gördüğümde sanki japon animesi izlemiyormuşum gibi oluyorum bazen, biraz geldiği yeri kültürü de hissettirmeli olduğu kanaatindeyim, çevirilerimde çevirmedim, çevirmeyi de düşünmem açıkçası.
BayBeyazm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27 Kasım 2010, 21:15   #40
Seizon Senyaku Shimashou ka?
 
capcanlı
 
DevilRanger'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 15 Ekim 2009
Mekan: İzmir
Yaş: 23
Favori Anime: FLCL
Favori Manga: Deadman Wonderland
Mesaj: 1.101
Blog Girişleri: 1
Standart İlgi: Japonca ekler çevrilmeli mi, çevrilmemeli mi?

“ Orjinal Gönderi : bLue-Dragon Mesajı Görüntüle

Hiçbir animede bu eklerin çevrilmemesinden eklerin bizzat japonca olarak kalmasından yanayım. Bu kadar anime seyretsemde şu an Türkçe çeviride sama yerine Efendi, Lord gibi bir şey görünce hiç mutlu olmuyorum. Aksine sanki anlamını kaybetmiş gibi duruyor. Bence bu işin yeni başlayanı falan olmaz. Yeni başlasada birileri zamanla bu ekleri öğrenecek ya da izlerken japonca kalıcak çevirmen üstte not düşecek ki yeni başlayan biri bunları öğrenebilsin. Bu ekler bana bir özel isim gibi geliyor. Türkçede bunları görmeyince artık bir tuhaf oluyorum. Kulağım duysada altyazı olarakta görmek istiyorum ben bunları. Tabi Türkçeye çeviriyoruz çoğu kişi Türkçe olmalı der ama özel bir ismi nasıl Türkçeye çevirmiyorsak bunuda böyle yapmalıyız diye düşünüyorum.


Aynen katılıyorum bencede çevirilmemeli
BayDevilRanger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Etiketler
anime, japonca, shin, son, türkçe


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 02:44.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler