Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Forum Genel > Anketler > Anime ve MangaLisanslı manga VS Online manga

Anketler Kategorisinde ve Anime ve Manga Forumunda Bulunan Lisanslı manga VS Online manga Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> “ Orjinal Gönderi : gundamaster ” Sırf rafta dursun da gösteriş olsun diye manga almam çünkü bence çok anlamsız. Destekte ...

Anket Sonuçlarını Görüntüle: Lisanslı manga vs Online manga
lisanslanınca okuduklarımı da alırım 7 17,95%
Okuduğumu okudum. Ne alıcam. 5 12,82%
Destek için belki alırım. 7 17,95%
Okuduğum bir seri lisanslanmışsa alırım. 2 5,13%
Okuduğum ve beğendiğim mangaları lisanslanırsa alırım. 18 46,15%
Oylayanlar: 39. Bu anket üzerinde oy veremezsiniz

Like Tree36Beğenilenler

Cevapla
 
LinkBack Konu araçları
Eski 06 Aralık 2014, 16:17   #21
?
 
None
 
Stzake'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 16 Aralık 2013
Mekan: Prontera
Yaş: 24
Favori Anime: NGE
Favori Manga: Berserk, Bleach, Tokyo Ghoul, TG:Re
Mesaj: 262
Standart İlgi: Lisanslı manga VS Online manga

“ Orjinal Gönderi : gundamaster Mesajı Görüntüle

Sırf rafta dursun da gösteriş olsun diye manga almam çünkü bence çok anlamsız. Destekte bulunma gibi bir derdim de yok. Sadece benim de ulaşabileceğim Türkçe'si bulunan mangalar isterim en nihayetinde bir okuyucuyum. Beğendiğim ve okumayı düşündüğüm bir şey bulursam da alırım.
Sanmıyorum ki aramızda okuduğu bir manganın gösterişini yapacak birileri olsun. Dışarıdan bakıldığında komik ve çocuksu duran bir hobinin özellikle. İçerisinde olan birisi için de pek bir önem sarfetmez edindiğiniz mangalar, tabi çok nadir değillerse.

Manga ciltlerinin yan yana veya üst üste o görüntüsü ben de dahil olmak üzere kimilerinin hoşuna gidebiliyor.
__________________
'
"Kendi sorunlarını çözemeyen bir kişinin, kusurlarının acısını başkalarına çektirmeye hakkı yoktur."
BayStzake Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06 Aralık 2014, 16:25   #22
Ne düşünüyorsun?
 
Alayci
 
Madman's Knowledge'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2009
Mekan: Hunter's Dream
Yaş: 34
Favori Anime: Mobile Suit Gundam 00, Kaiji, LOGH, Seirei no Moribito, Fafner
Favori Manga: Berserk, Biohazard: Marhawa Desire, Claymore, Hetakoi, The Breaker
Mesaj: 2.861
Standart İlgi: Lisanslı manga VS Online manga

Alıp okumuyorsan, güzel dursun diye rafa koyuyorsan o bir gösteriştir zaten. Gösterişden kastım illa ki birilerine nispet değil. Biblodan farksız olmaz o mangalar o raflarda. Sadece yer kalabalığı yapar. Okumadığım hiçbir şeyi kitaplığımda tutmuyorum açıkçası.
bakayalo bunu beğendi.
Madman's Knowledge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06 Aralık 2014, 21:19   #23
♪ AmanoJaku'rtar bizi
Çôjin'den ♫
 
Sersem
 
bakayalo'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 02 Ekim 2012
Mekan: Ankara
Yaş: 38
Favori Anime: NHK ni Youkoso!
Favori Manga: Love Hina
Mesaj: 1.290
Standart İlgi: Lisanslı manga VS Online manga

“ Orjinal Gönderi : Stzake Mesajı Görüntüle

Açıkçası sırf destek olayım diye kalitesini yetersiz bulduğum bir malı alacak değilim. Kimse de kusura bakmasın ve bu işi yaparken "destek olun da daha iyilerini yapalım" triplerine girmesin. En azından böyle bir konuda. Bir işi yapıyorsan ya adam akıllı yapacaksın ya da hiç dokunmayacaksın.

Yine de Death Note'ın tümünü ve Bleach'in çıktıkça ciltlerini almayı planlıyorum. Sırf her hangi bir şekilde kitaplıkta dursun diye. Açıp okuyacağımı hiç sanmıyorum.
Bleach'e pek dikkat etmişliğim yok, ama Death Note bu işin en adamakıllı yapılmış örneklerinden biri, okursan memnun kalacağını garanti ederim.

Yeri burası değil ama, sırası gelmişken, bir diğer iyi örnek, yine Hüseyin Can Erkin'in çevirisiyle Yordam Kitap tarafından yayımlanan Yengeç Gemisi: Takiji Kobayashi'nin 1929 tarihli kısa romanı Kanikousen'den 2006 yılında mangaya uyarlanıp 2009'da Japonya'da, 2010'da Türkiye'de kitap olarak basılan bir proleter edebiyatı örneği. Soldan sağa akması ve Japon isimlerinin Türkçe imlayla yazılması ilkin biraz yadırgatıcı gelebilir, ama birkaç sayfada alışırsınız. Boyut da normal kitap boyutu, 13,5x19*. Aha bi de caps:


Yordam Kitap'ın başka mangalaştırma örnekleri de var, ama onlara burada girmeyeyim. Dikkatli okurun "Yordam" isminden bile anlamış olacağı üzere, siyasi angajmanı net olan bir yayınevi.

Hüseyin Can Erkin'in Japoncadan çevirdiği manga, roman ve sair eserlerin çoğunu şurada, şurada, şurada ve şurada görebilirsiniz; yayınevlerinin ve internet sitelerinin etiketleme beceriksizlikleri sağ olsun idefix'te "Can Erkin" araması yaparsanız bunların bazılarını biraz daha ucuza bulma imkânınız da olabilir.

____________________
* Bu arada, shounen mangalar çoğunlukla B6'dan biraz daha küçük, 11,5x17,5 gibi bir standartta yayımlanıyor kitap olarak. Elimdeki en büyük manga Kenzen Robo Daimidaler OGS, o da 12,7x18,2 boyutunda. Çeviri için verilen kaynak da çoğunlukla Japonca baskının taramasından ibaret (bir bilgim yok ama baskı kalitesine bakarak böyle olduğunu tahmin ediyorum) olduğundan daha büyük boyutta basılmamasını anlayışla karşılamak lazım. Dergilerde iki katı boyutta yayımlanırken kitap olarak niye bu kadar küçük boyutta yayımlanıyor, bilemiyorum; ihtimal ki ceket/mont cebine sığsın diyedir.
Stzake bunu beğendi.

Son Düzenleme bakayalo tarafından 06 Aralık 2014 21:21 de yapıldı.
Baybakayalo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07 Aralık 2014, 13:03   #24
Çok Kişisel
Dikkat ısırır!.. Şaka
yapmıyorum...
 
Asabi
 
Aurora Borealis'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 27 Kasım 2009
Mekan: İst.
Yaş: 37
Favori Anime: G.İ.T.Shell, Skip Beat!, Attack on titan.
Favori Manga: Skip Beat!, Attack on titan.
Mesaj: 2.620
Blog Girişleri: 54
Standart İlgi: Lisanslı manga VS Online manga

“ Orjinal Gönderi : gundamaster Mesajı Görüntüle

Sırf rafta dursun da gösteriş olsun diye manga almam çünkü bence çok anlamsız. Destekte bulunma gibi bir derdim de yok. Sadece benim de ulaşabileceğim Türkçe'si bulunan mangalar isterim en nihayetinde bir okuyucuyum. Beğendiğim ve okumayı düşündüğüm bir şey bulursam da alırım.
İlginç bir nokta. Böyle bir zihniyet şekli var mı? Merak ettim cidden.. İnsan zekasi ile sosyal becerileri ile hadi materyalist ise arabasıyla, jakuzili evi ile hava atar da kitapla hava atan varsa bence atsın valla takdir edebilirim.

Fena olmasa da kitaplığıma her baktığımda yüzümde bir tebessüm oluşuyor. Teknolojinin getirilerinin yanında götürülerine bir nebze de olsa ket vurabilimişim

“ Orjinal Gönderi : MousassaKanjeri Mesajı Görüntüle

Bir tarafta eline kitap alıp okumak varken insan niye monitöre, tablete, telefona vs. bakarak okur anlamam. Buna bir de dıdısının dıdısı şeklinde İngilizce'den çevirilen Türkçe mangalar ve arada giden cümleler falan da eklenince direkt olarak Japonca'dan Türkçe'ye ve bunun mektebini okumuş insanlar tarafından çevirilen bir şeyi okumak daha mantıklı geliyor. ;)
Ek olarak ise elinizdeki bir manga hiç manga okumamış birine verip kolayca okumasını sağlayabilirsiniz çünkü dikkatini çeker ve elinde somut bir şey olur. Ayrıca kitabın kokusu yeter okumak için.
Türkçe olarak basılanların tek kötü yanı küçük boyutlarda basılmaları. Boyutlar biraz daha büyük olsaydı hiç yoktan adam ''ulan kitap aldım'' derdi. Bu şekilde sanki turistlerin yanlarında taşıdığı İngilizce-Türkçe sözlükler gibi duruyor.
Kesinlikle katılıyorum güzel noktalara değinmişsin. Manga olmasa da zorla kitaplarımı okuttuğum insanlar var ve bakış açılarını değiştirdim.

“ Orjinal Gönderi : Stzake Mesajı Görüntüle

Açıkçası sırf destek olayım diye kalitesini yetersiz bulduğum bir malı alacak değilim. Kimse de kusura bakmasın ve bu işi yaparken "destek olun da daha iyilerini yapalım" triplerine girmesin. En azından böyle bir konuda. Bir işi yapıyorsan ya adam akıllı yapacaksın ya da hiç dokunmayacaksın.

Yine de Death Note'ın tümünü ve Bleach'in çıktıkça ciltlerini almayı planlıyorum. Sırf her hangi bir şekilde kitaplıkta dursun diye. Açıp okuyacağımı hiç sanmıyorum.
Bende sırf destek olsun diye Tite gibi okumayacağım bir mangakanın mangalarını tabi ki almam. Kimse Kitapta, müzik cd'si de almaz. Ya da sinemaya gitmez. Giymeyeceği bir kıyafeti ya da kullanmayacağı bir eşyayı da almaz.
.................................................. .................................................

İnsanların bakış açılarını anlamıyorum kabul ediyorum bu benim kusurum...

Enternal sabbatı almıştım. Berserkin 15 cildini Türkçeye çevrilmeden almıştım. Ama malesef ingilizce idi. Türkçe olarak Büyülü dükkandan bir tek şu an Attack on Titan'ı bekliyorum.

Çalışan biri olarak emeğime saygı duyulmasını istiyorum.
Bu yüzden bu işe emek verenlere saygı duyuyorum.

En azından bir şeyleri başlatma cesaretleri var. Onların emeklerini hor görmek benim için aptallıktır.

Bazıları gibi ayrıntıya bakmak yerine resmin tamamını görmeyi tercih ediyorum. hiç kimse kusursuz bir iş yapamaz kusursuz değiliz ki. Elbette editler de beğenmediğimiz şeyler olabilir çeviriyi beğenmeyebilirsiniz de ama bu ortaya konuş emeği yok sayma hakkını bize vermiyor diye düşünüyorum.

Herkesin düşüncelerine saygı duyuyorum ama anlamadığımı itiraf ediyorum.

İngilizce online manga sitelerine bakıyorum ve gördüğüm bir şey var. Lisanlanan bir manganın çevirisini anında kaldırıyorlar.(Tabi ki cümlelerini saklayın bende biliyorum işin formalitesini ama çözüm bulan buluyor ) Benim için tabi ki kötü o hikayeyi artık okuyamayacağım anlamına geliyor. Ama takdir ediyorum. Bu sayede bir çok yayın evi cidden korkunç maliyetine rağmen küçük karlarla bu işi sürdürmeye devam ediyor.

Cidden Empatiden yoksunuz..
bana sakın "adamlar para kazanıyor tabi ki.." ile başlayan cümlelerle de gelmesin kimse!

Bu adamlar öyle astronomik rakamlar kazanmıyor. Çizerlerin kazandıkları paraları duyduğunuzda ki Bir derginin Genel müdürü arkadaşım derginin maaliyetinden yazarlara ödenen rakamlardan illustrator'lere ödenen paralardan hani o netten okuduğunuz karikatürleri çizenlerin aldığı maaşlardan bahsetti de çok komik rakamlardı cidden.-ki bu sadece Türkiye de yayınlanan bir dergi .. Yurt dışından gelen yayın hakkı olayına hiç girmeyeyim..
bakayalo ve Sakuragi bunu beğendi.
__________________
The past will often attack the present with the pain of your memories..
Yanıma keyfimin kahyasını, paşa gönlümü ve tepemin tasını alarak burnumun dikine gitmeye bayılıyorum...
BayanAurora Borealis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07 Aralık 2014, 18:49   #25
?
 
None
 
Stzake'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 16 Aralık 2013
Mekan: Prontera
Yaş: 24
Favori Anime: NGE
Favori Manga: Berserk, Bleach, Tokyo Ghoul, TG:Re
Mesaj: 262
Standart İlgi: Lisanslı manga VS Online manga

Çok tırışka bir muhabbet dönmeye başladı gerçekten.

Bu başlık altında bir anime veya manga hakkında teorileri tartışmıyoruz. Bu yüzden kendi doğrularınızı ve başkalarının doğruları hakkındaki düşüncelerinizi kendinize saklayabilirsiniz. Açılmış olan bir anket var ortada ve bu konuda herkes kendince düşüncelerini dile getirmekte. Ama olay başkalarının düşünceleri hakkında yorum yapmaya gelirse, ki bunu yaparken de bazı sınırlar aşılırsa iş çirkinleşir. O zaman karşı tarafa bir şeyler söyleme hakkı verirsiniz ve daha da çirkinleşmesine sebep olursunuz.

"Bende sırf destek olsun diye Tite gibi okumayacağım bir mangakanın mangalarını tabi ki almam. "
Orada anlatılmak istenen manganın kalitesizliği değil, çeviri ve editin kalitesizliği. Bleach'i seviyorum diye dalga mı geçiyorsun? Bu mudur yani?

"Kimse Kitapta, müzik cd'si de almaz. Ya da sinemaya gitmez. Giymeyeceği bir kıyafeti ya da kullanmayacağı bir eşyayı da almaz."
"Yapmaz" dediklerinin hepsini yaptım. Kimisini destek amaçlı kimisini ise zevk amaçlı. Demek ki olabiliyormuş.

"İnsanların bakış açılarını anlamıyorum kabul ediyorum bu benim kusurum..."
Tamam. Ee? Bize ne gerçekten? İnsanların bakış açılarını anlaman gerekmiyor ve anlayamıyorsun diye bu da o bakış açılarını aşağı da kılmamakta. Hadi bunu diyelim yersiz ve konudan alakasız olsa da dile getirdin, "kabul ediyorum bu benim kusurum..." bu ne ki şimdi? Kendi iç dünyanda yaşadıkların bizi ilgilendirmiyor gerçekten. En azından bu başlık altında.

"Bu yüzden bu işe emek verenlere saygı duyuyorum."
Elbette. Her ne kadar sert bir dille konuşmuş olsam da ilk yazımda bu ortada az çok bir emek olduğunun farkında olmadığım anlamına gelmiyor. Ama bu da emeğin genelleme yapacak olursak yetersiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

"Herkesin düşüncelerine saygı duyuyorum ama anlamadığımı itiraf ediyorum."
Bence sandığın kadar saygı duymuyorsun.

"Cidden Empatiden yoksunuz.."
Bu aslında "Benim sahip olduğum empatiden yoksunsunuz arkadaşlar, bilin istedim.." demek. Bunun da çoğu kişi farkındadır heralde.

"bana sakın "adamlar para kazanıyor tabi ki.." ile başlayan cümlelerle de gelmesin kimse! "
Çatır çatır da gelirim. Hoplaya zıplaya da gelebilirim. Adamlar para kazanıyor tabi ki. Bir işten para kazanmaya başladıysan artık o işte profesyonelsindir. Aldığın paranın hakkını vereceksin. Ama ben senin çalışmanı elime alıp baktığımda, bu işi bedava yapan insanların çalışmasından daha kalitesiz olduğunu farkediyorsam bu senin suçun. Seni çatır çatır da eleştiririm bu yüzden. Ve gelip bu konuda diyemezsin ki "alın da gelişelim".

İstersem elimdeki parayı kafama göre hiç kullanmayacağım şeylere harcarım ve o şeyleri sadece satın almak bile bana zevk verebilir. Buna israf diyebilirsiniz ama bunu burada eleştirmek kimseye düşmez. Bir kitabı sırf kapağı güzel diye almışlığım var, sayfaları içerisinden çıkartıp dolabımın bir köşesine yapıştırmıştım. Aynı şekilde bir t-shirt'ü çok beğenip üzerime göre olanı bulamayınca büyüğünü alıp üstündeki resim hariç diğer yerleri kesip duvarıma çivilemişliğim de var. Ufaktım o zamanlar ama hayatım boyunca bir çok şeyi amaçlarının dışında satın aldığım ve kullandığım çok oldu (hiç kullanmadığım da). Kimilerine bu israf gibi gelebilir ama benim için bir şeyi amacının dışında kullanmak bir nevi yaratıcılık gibiydi.

Atıyorum, Bleach'in bütün ciltlerini satın alıp, bir sandalye çekerek karşısına çekip sigara yaktıktan sonra arkama yaslanarak o kitapların orada duruşunu izlemek, bölümler hakkında düşünceye dalmak bana aşırı derecede zevk verebilir. Bu da kimseyi ilgilendirmez. Kimsenin bunu burada eleştirmeye hakkı yoktur.

Son olarak, sert konuştuğumun farkındayım. En azından, düşüncelerimi güzel bir elbise içerisine sokup kelimelere dökmüyorum. Çırıl çıplaklar.
bLueeekun, Akuma_Blade, AkuTan ve 3 kişi bunu beğendi.
__________________
'
"Kendi sorunlarını çözemeyen bir kişinin, kusurlarının acısını başkalarına çektirmeye hakkı yoktur."

Son Düzenleme Stzake tarafından 07 Aralık 2014 18:55 de yapıldı.
BayStzake Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07 Aralık 2014, 19:59   #26
Çok Kişisel
Dikkat ısırır!.. Şaka
yapmıyorum...
 
Asabi
 
Aurora Borealis'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 27 Kasım 2009
Mekan: İst.
Yaş: 37
Favori Anime: G.İ.T.Shell, Skip Beat!, Attack on titan.
Favori Manga: Skip Beat!, Attack on titan.
Mesaj: 2.620
Blog Girişleri: 54
Standart İlgi: Lisanslı manga VS Online manga

“ Orjinal Gönderi : Stzake Mesajı Görüntüle

"Bu yüzden bu işe emek verenlere saygı duyuyorum."
Elbette. Her ne kadar sert bir dille konuşmuş olsam da ilk yazımda bu ortada az çok bir emek olduğunun farkında olmadığım anlamına gelmiyor. Ama bu da emeğin genelleme yapacak olursak yetersiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Sert konuştuğunu düşünmüyorum.. Ama yazdıklarımı sana cevaben değildi.. Noktalamadan sonraki sadece kendi düşüncelerimdi birine cevap değil.. Noktalama ile ayırmamın sebebi buydu benim hatam söylemem gerekiyordu..
__________________
The past will often attack the present with the pain of your memories..
Yanıma keyfimin kahyasını, paşa gönlümü ve tepemin tasını alarak burnumun dikine gitmeye bayılıyorum...
BayanAurora Borealis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07 Aralık 2014, 20:35   #27
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
AkuTan'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 19 Eylül 2009
Mesaj: 547
Standart İlgi: Lisanslı manga VS Online manga

Burada 3. bir kategori açalım tartışmaya

"Bende sırf destek olsun diye Tite gibi okumayacağım bir mangakanın mangalarını tabi ki almam. Kimse Kitapta, müzik cd'si de almaz. Ya da sinemaya gitmez. Giymeyeceği bir kıyafeti ya da kullanmayacağı bir eşyayı da almaz."

Bende buna katılmıyorum. Cümleyi böyle yazdığınızda çok doğru, haklıymışsınız gibi geliyor fakat konumuza uyarladığımızda bence pekte öyle değil. Şahsen ben bilmediğim bir seri hakkında birşey almam, önce korsan olarak elde eder çok beğendiysem, parama değeceğini düşünüyorsam gider alırım. Ancak aldığım ürünü zaten çoktan oynamış / okumuş / izlemiş olduğumdan ne yazık ki benim için bir kullanışlığı yok, aşırı bayılmadıysam veya aradan çok uzun bir süre geçmediyse tekrar tekrar da aynı şeyi okuyup oynayan biri değilim çünkü, kısaca söylediğin gibi işime yaramayan birşey almış oluyorum yani sadece rafta renk katıyor.

Peki bu salaklık mıdır? Bazı arkadaşlara göre öyle olsa da ben kendi yaptığımı salaklık olarak görmüyorum. Evet belki para israfı, belki paramı sadece destek olmak adına bana göre bir kullanışlığı olmayan bir ürün için harcıyorum ama bunu ben daha çok satın almadan önce korsan olarak indirip, aldığım zevkin karşılığını vermiş gibi görüyorum. Eğer beğendiğim yapımı bile sırf destek olmak için alamam diye kestirip atarsam zaten bu sektör ölür.

Ve konuyla ilgili olarak cevabım da "Okuduğum ve beğendiğim mangaları lisanslanırsa alırım." olacak. Henüz elimde hiç Türkçe manga yok, maalesef şimdiye kadar çevrilmiş mangaların parama değdiğini düşünmüyorum ben. Gerçi geçen gün rosario vampire çevrilmeye başlanmış diye duydum bir arkadaş d&r'da gördüğünü söyledi, onu alabilirim belki oda aslında alacağım bir ürün değil de çorbada tuzumuz bulunsun hesabı. Destek olmak önemli tabi ama körü körüne her resim çizen japonun eserini alacak kadar da bütçem yok tabi.
bakayalo bunu beğendi.
__________________

Son Düzenleme AkuTan tarafından 07 Aralık 2014 20:43 de yapıldı.
AkuTan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07 Aralık 2014, 20:36   #28
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Alter'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 28 Mayıs 2012
Mekan: Ankara(Rize)
Yaş: 22
Favori Anime: Gintama
Favori Manga: One piece
Mesaj: 72
Standart İlgi: Lisanslı manga VS Online manga

Eğer bir iş resmi olarak yapılıyorsa neredeyse kusursuz olmalıdır. Ben de bunun aksini savunanları hiç anlamadım. Bunu düşünenlerin sorumluluk hakkında hiçbir fikri olmadığını düşünüyorum. Hatta resmi olmasına dahi gerek yok elinden gelenin en iyisini yapmalısın bir iş yaparken.
BayAlter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07 Aralık 2014, 21:08   #29
moral destek ünitesi
istiyorum...
 
None
 
özz'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 21 Eylül 2009
Favori Anime: Rose of Versailles , Seirei no Moribito
Favori Manga: Fruits Basket , Kimi ni Todoke , Slam Dunk
Mesaj: 1.976
Standart İlgi: Lisanslı manga VS Online manga

Elbette gönlümüzden geçen para verip aldığımız hizmetin kusursuz olmasıdır. Ama orijinal eserin yaratıcısı bile kusursuz bir eser ortaya çıkaramıyorken, günümüzde çevirilerine ve yayınına yeni başlanmış eserlerde, hele ki bizimki gibi Uzak Doğu kültür eserlerine çok yabancı bir ülkede, kusursuz bir hizmet beklemek şu an için fantastik bir durum.
Özellikle kendinizden değer biçin, çeviri yapan, manga editleyen arkadaşlar, ilk çevirileriniz, ilk manga editiniz kusursuz muydu acaba? Peki yıllar geçtikçe kendinizi nasıl geliştirdiniz, iyi yönde geliştirdiğinizi düşünerek, ilk ortaya koyduğunuz projeye dönüp baktığınızda yaptığınız işi beğenir misiniz? Kalitede başarı tecrübeyle gelişen bir şey. Açıkçası okunan eserlerde yazım kurallarına falan fazlasıyla takıntılı biri olarak fikrim, mangaların yavaş yavaş dilimize kazandırılması ve ucundan da olsa insanların dikkatini çekmeye başlaması fazlasıyla takdir edilmesi gereken bir durum. Sonuçta bir yerde taşın altına elini koymuş birileri var. Zamanla eksiklerini ve kusurlarını gidereceklerine inanıyorum ve bu sebepten en azından sevdiğimiz bir eseri yayınlarlarsa lisanslı olarak alınması gerektiğini, bunun bile bu işle uğraşanları cesaretlendireceğini düşünüyorum. Pazar payı ne kadar büyürse gelişmesi de o kadar çabuk olacaktır.
Aurora Borealis ve bakayalo bunu beğendi.
Bayanözz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07 Aralık 2014, 21:59   #30
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Alter'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 28 Mayıs 2012
Mekan: Ankara(Rize)
Yaş: 22
Favori Anime: Gintama
Favori Manga: One piece
Mesaj: 72
Standart İlgi: Lisanslı manga VS Online manga

“ Orjinal Gönderi : özz Mesajı Görüntüle

Elbette gönlümüzden geçen para verip aldığımız hizmetin kusursuz olmasıdır. Ama orijinal eserin yaratıcısı bile kusursuz bir eser ortaya çıkaramıyorken, günümüzde çevirilerine ve yayınına yeni başlanmış eserlerde, hele ki bizimki gibi Uzak Doğu kültür eserlerine çok yabancı bir ülkede, kusursuz bir hizmet beklemek şu an için fantastik bir durum.
Özellikle kendinizden değer biçin, çeviri yapan, manga editleyen arkadaşlar, ilk çevirileriniz, ilk manga editiniz kusursuz muydu acaba? Peki yıllar geçtikçe kendinizi nasıl geliştirdiniz, iyi yönde geliştirdiğinizi düşünerek, ilk ortaya koyduğunuz projeye dönüp baktığınızda yaptığınız işi beğenir misiniz? Kalitede başarı tecrübeyle gelişen bir şey. Açıkçası okunan eserlerde yazım kurallarına falan fazlasıyla takıntılı biri olarak fikrim, mangaların yavaş yavaş dilimize kazandırılması ve ucundan da olsa insanların dikkatini çekmeye başlaması fazlasıyla takdir edilmesi gereken bir durum. Sonuçta bir yerde taşın altına elini koymuş birileri var. Zamanla eksiklerini ve kusurlarını gidereceklerine inanıyorum ve bu sebepten en azından sevdiğimiz bir eseri yayınlarlarsa lisanslı olarak alınması gerektiğini, bunun bile bu işle uğraşanları cesaretlendireceğini düşünüyorum. Pazar payı ne kadar büyürse gelişmesi de o kadar çabuk olacaktır.
Fakat şöyle bir durum var, biz çeviri ve edit yaparken o işle ilk kez uğraşıyoruz ama o insanlar bunun eğitimini almış oluyor ya da en azından olmalı. Hatalar tabii ki olabilir arada çıkacak bir kaç imla hatası ya da harf farklılığı sıkıntı olmaz, büyük bir çeviri hatası olmadığı sürece. Bunun yanında redaktör ya da editör diye bir kavram var iş yapıldıktan sonra bunu denetleyip hatalarını söyleyen kişiler. O yüzden hataların fazla olması sadece özensizlik ve okuyucu olan hakaret olarak görülebilir.
Örneğin Akılçelen yayınları ilk olarak Death Note çıkardı ve editi gerçekten kötüydü ama şimdi FMA'ya bakınca editinin neredeyse kusursuz olduğunu görüyorsunuz. Bu gibi bir durum tabii ki hoş görülebilecek bir şey ama Gerekli Şeyler gibi yayın evleri ise kendilerini geliştirme gereği duymuyorlar ne yazık ki.
Konu hakkında şu an çıkan neredeyse her mangayı almışımdır kardeşimle beraber. Bazıları güncelde olduğum seriler bazılarını ise hiç okumadım fakat kardeşim hepsini aldığımız yayınlardan takip ediyor mesela. Ayrıca para vererek katkıdan çok bedavaya okuduğum o kadar eserin parasını vermeye çalışıyorum denebilir.
bakayalo bunu beğendi.
BayAlter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Etiketler
line, manga


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 19:45.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler