Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Forum Genel > Anketler > Anime ve MangaTercüme manga dergisi nasıl olmalı?

Anketler Kategorisinde ve Anime ve Manga Forumunda Bulunan Tercüme manga dergisi nasıl olmalı? Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> Tercüme manga dergisi çıkaracağız. Kusogaki ile ben. İnşallah. Nasıl bir şey olsun? Öncelikle karar verdiğimiz kadarını bir anlatayım, sonra henüz ...

Anket Sonuçlarını Görüntüle: Hangisi sizi dergiyi almaya yöneltir?
Bildiğim ve sevdiğim veya methini duyduğum mangalar 31 54,39%
Hiç duymadığım, ama başlangıcı ilginç görünen yeni mangalar 26 45,61%
Oylayanlar: 57. Bu anket üzerinde oy veremezsiniz

Like Tree72Beğenilenler

Cevapla
 
LinkBack Konu araçları
Eski 29 Aralık 2014, 15:12   #1
♪ AmanoJaku'rtar bizi
Çôjin'den ♫
 
Sersem
 
bakayalo'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 02 Ekim 2012
Mekan: Ankara
Yaş: 38
Favori Anime: NHK ni Youkoso!
Favori Manga: Love Hina
Mesaj: 1.290
Standart Tercüme manga dergisi nasıl olmalı?

Tercüme manga dergisi çıkaracağız. Kusogaki ile ben. İnşallah. Nasıl bir şey olsun?

Öncelikle karar verdiğimiz kadarını bir anlatayım, sonra henüz kesin karar vermediğimiz konularda görüşlerinizi almak istiyorum. Bu konu biraz da ön araştırma gibi olacak. Esasen bir anket yapıp görüşleri seçenekler üzerinden toplamayı tasarlıyoruz; ama anket hangi kısımlardan oluşmalı, neler sorulmalı, cevap seçenekleri neler olmalı gibi konuları netleştirmek için önce serbest atış usulü görüş ve öneriler almamız lazım. Nitekim iyi planlanmamış bir anket, araştırmayı boşa çıkarır; doğru soruları sormadan doğru cevapları alamayız. Takdir edersiniz ki böyle bir anket için fazla atış hakkımız da yok: Her hafta her hafta yeni birer anket yapamayız; hele ilk anketin hafifçe düzeltilmiş hali olarak yeni bir anket sunarsak en fazla ikinci seferde hedef kitlemiz pes eder, üçüncü ankete kimse cevap vermez. İyi planlanmış bir anketle bir kerede görüşleri almalıyız. Hâlâ kafamıza takılan bir şeyler olursa da bir iki ay sonra en fazla bir anket daha yaparak araştırmamızı sonuca bağlamalıyız. Eksik bir şey bırakmayayım diye konu açılış mesajını hayli uzun tuttum, pek de anket konusuna benzemedi; ama neticede görüş toplama amaçlı olduğundan, tartışma bölümüne değil anket bölümüne açmayı münasip gördüm; münasebetsiz görülürse değiştirilebilir.

Dergi ayda bir çıkacak, bu kesin; dolayısıyla Japonya'da da ayda bir yayımlanan mangaları yayımlayacağız. Öncelikli hedef kitlemiz shounen'in üst kesiti ile seinen'in alt kesiti, yani liseli oğlanlar olacak, bu da kesin. İlk sayıda 4 veya 5 manganın tefrikasına başlayacağız, bu da hemen hemen kesin; 2 ayda bir de yeni tefrika ekleyerek derginin hacmini yavaş yavaş arttırmayı planlıyoruz, en azından ilk yıl boyunca. Böylece yaklaşık 160 sayfa ile başlayacak olan derginin 13'üncü sayısı 360 sayfa civarında olacak. Sayfa adedi düşmesin ve dergiyi ilk defa gören okuyucu da okuyabileceği bir şey bulabilsin diye yeni tefrika içermeyen sayılarda birer tekli manga (yomikiri/one-shot) yayımlamayı tasarlıyoruz. Derginin ilk yaşını 13'üncü sayıda 2 ya da 3 yeni tefrika sunarak kutlamak gibi hareketler de düşünüyoruz. Dergiyi para verip alan okuyucuyu ödüllendirmek ve yeni okuyucular çekmek için ara sıra eşantiyonlar da vereceğiz tabii (poster, sticker, maskot vs).

Derginin satış fiyatı muhtemelen 10 lira olacak; nitekim Japonya'da da manga dergilerinin ortalama fiyatı 500 yen, yani yaklaşık 10 lira. Derginin eski sayıları da İnternet üzerinden sipariş verilerek satın alınabilecek, fakat dergide yayımlanan her manga tefrikasının ilk fasikülü, fiziksel olarak yayımlanmasının 1 ay sonrasından itibaren İnternet sitesinde ücretsiz olarak da okunabilecek (haliyle derginin ikinci sayısının çıkışından itibaren ilk sayının tamamı ücretsiz okunabilecek). Ayrıca derginin tamamı, İnternet üzerinden de yarı fiyatına veya daha azına (onu ancak belli bir yayıncı ile anlaştıktan sonra netleştirebiliriz) okunabilecek. Sadece belli bir manga ile ilgilenen okuyucu da cüzi bir bedel (fasikül başına 1~1,5 lira gibi) ödeyerek, bütün dergiye para ödemek zorunda kalmadan ilgilendiği manganın eski fasiküllerine erişebilecek.

Dağıtım işini bizim üstlenmemiz hiçbir şekilde mümkün değil. Dergiyi ya kendi dağıtım ağına sahip bir yayıncının bünyesinde çıkaracağız ya da dergi dağıtımı odaklı KDD gibi bir şirkete havale edeceğiz. İki ihtimalde de en azından bütün D&R'lara (20 il), büyük ihtimalle aynı zamanda bütün NT'lere (60'tan fazla il) ve bizzat irtibata geçeceğimiz diğer kitabevlerine (Bursa Kültür Merkezi gibi) dağıtılacaktır. Dergi çıkmadan iki üç ay önce İnternet sitesini açıp potansiyel okurlardan talep ve tavsiyeler alarak eklemeler de yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca tabii ki İnternet üzerinden sipariş ve abonelik de mümkün olacak.

Şimdi, biz bu dergide ne yayımlayalım? Zaten popüler olan veya bir şekilde duyulmuş olan mangalar mı yayımlayalım, yoksa yeni yeni başlamış, fazla bilinmeyen ama tutacağına kanaat getirdiğimiz mangalar mı? Türkçe çevirisi hiçbir yerde olmayan mangalar mı yayımlasak, yoksa İnternet'te iyi kötü bir Türkçe çevirisinin olması bilinirlik açısından avantajımıza mı olur? İngilizce çevirisinin olup olmaması acaba ne kadar etkiler potansiyel okuyucuyu? Derginin ilk sayısını alıp da içindeki mangaların çoğunu İnternet'te İngilizceye çevrilmiş olarak bulabileceğini fark eden okuyucu dergiye devam etmekten vazgeçer mi? Vazgeçecek okuyucuların oranı derginin satışını baltalayacak ölçüde olur mu? Öte yandan yeni başlamış ve sonuna kadar devam edip etmeyeceği bile belli olmayan bir mangayı yayımlamak fazla mı riskli olur?

Ne tarz şeyler yayımlayalım? Tarzımızı ne kadar dar, ne kadar geniş tutalım? Ne yayımlarsak satar, ne yayımlarsak sıkıntı çıkar? Misal, ecchi ve şiddet her türlü satacak şeyler, kime sorsak onu söylüyor, ama bizim kafamızdaki başlangıç dörtlüsünde ikisi de yok; şimdi satmaz mı bu dergi? Ya da mesela tarzı geniş tutup her taraftan okuyucu çekmeye çalışmak ile dar tutup kemik bir kitleye sahip olmak arasında nasıl bir denge kurmalıyız acaba? Kızlar da alsın diye shoujo koyarsak kişiliksiz mi olur dergi? Ya da koymazsak kitlemizi fazla mı kısıtlamış oluruz? Seinen okuyucuya da hitap edecek shounen mangalar ve shounen okuyucuya da hitap edecek seinen mangalar şeklinde düşünüyoruz ama acaba akabinde hangisine yönelmek daha doğru olur? Tadımlık bir iki hafif seinen koyup damardan shounen mangalara ağırlık vermek mi daha doğru olur stratejik açıdan, yoksa shounen okuyucuyu da çekecek şeylerle başlayıp gitgide seinen'e ve ciddiyete kayarak okuyucumuzu da kendimize benzetmek mi?

Ya türler? Belli bir türe ağırlık versek mi? Mesela bilim-kurgu ağırlıklı shounen-seinen dergi? Fantastik ağırlıklı? Gündelik hayat ağırlıklı? Karanlık? Komedi? Japon işi komedinin bizde ne kadar gideri var acaba? Gag Manga Biyori yayımlasak (ilerleyen sayılarda eklemeyi düşünüyoruz) tutar mı mesela? Ya da bilim-kurgu okuyucusu manga dergisi okur mu? Derginin yarısı fantastik kurgu olsa, fantastik edebiyat okuyucusunu çeker mi? Sonra roman okuyucusunu veya henüz hiçbir şeyin sürekli okuyucusu olmayan ortaokul çocuklarını mangaya çekmeye çalışmak iyi bir fikir mi, yoksa mevcut manga okuyucusunu dergiye çekmeye mi odaklanmak lazım?.. Sorular, sorular...

Bunların haricinde de konu hakkında görüşlerinize açığız tabii, sadece bu soruların cevapları için açmadım konuyu. Türkiye'de bir tercüme manga dergisinin satma potansiyeli var, bunu biliyoruz. Bilmediğimiz, bu potansiyeli nasıl sahaya çekeriz. Halihazırda 10 kadar manga yayımlandı/yayımlanıyor. Bunlardan sadece biri (Death Note) birden fazla baskı yapabildi, ama o da manga için epey sağlam iş çıkardı: İlk cilt 6 baskı, ikinci cilt 5 baskı, 3 ve 4. ciltler 4'er baskı, 5-9. ciltler 3'er baskı, 10-12. ciltler 2'şer baskı yaptı. Ortalama 3 desek, 2 binden fazla okuyucu demek. Ve bunların yarısı bu mangayı teker teker, çıktıkça almıştır. 5 bin kişi bunun ilk cildini alıp nasıl bir şey olduğuna bakma ihtiyacı hissetti, en az 1000 kişi de son cilde kadar veya set olarak aldı. Demek ki o okuyucu bir yerlerde var. Ama bir yerlerde olan o okuyucu One Piece'i de Hellsing'i de Vampire Knight'ı da ilk baskısını tüketecek kadar almadı. Onlarda yanlış olan neydi, Death Note'ta doğru olan neydi?.. İşte, biz istiyoruz ki bunu bulalım ve Death Note Türkiye'de çok satan tek manga olarak kalmasın; manga yayınları çeşitlensin, manga okuyucuları artsın ve bilinçlensin, kaliteli eserler kaliteli çevirilerle sunulsun (ve tabii biz de onları sunarak bu işten para kazanalım, çünkü daha yapacak çoook şeyimiz var manga ve anime konusunda). Öyle bir şey olmalı ki zaten manga okuyan insanlar sırf destek olsun diye almasın; manga diye bir şeyden ancak kulaktan dolma haberdarlığı olanlar da ilgi duyarak, merak ederek, devamı için sabırsızlanarak alsın; alan hem okusun hem okutsun.

Kafamızdaki başlangıç dörtlüsünü de buradan paylaşayım ki onlar üzerine görüşler ve alternatif önerileriyle konu kolayca genişleyebilsin: OnePunch-Man, Yotsuba&!, Sakamoto desu ga?, Uchuu Senkan Yamato 2199.

Oldu olacak, derginin ilerleyen sayılarında eklemeyi düşündüğümüz mangalardan bazılarını da yazayım: Otoyomegatari, Hinamatsuri, Shinazu no Ryouken, Teppuu, Ajin, Tomodachi Game, Daidai wa Hantoumei ni Nidone Suru, Gag Manga Biyori, Planetes, Sidonia no Kishi...

Sorularımızdan yalnızca birini anket konusu yapıyorum: Meşhur manga mı yeni manga mı? Lütfen kendi adınıza cevap verin ve "destek olsun" diye düşünmemeye çalışın. Farz edin ki bunu bizim gibi iki çulsuz çıkarmıyor da Rahmi Koç çıkarıyor; torunu mangalarla kafayı bozmuş, o da sırf torunu için parası neyse verip telifleri almış, taş gibi yayın ekibi kurmuş, manga dergisi çıkarıyor. Meşhur mangalar yayımlarsa mı alırsınız, yeni mangalar yayımlarsa mı?
bLueeekun, Luna, ramo ve 13 kişi bunu beğendi.

Son Düzenleme bakayalo tarafından 29 Aralık 2014 17:57 de yapıldı. Sebep: tl;dr için koyultma; dağıtım meselesi
Baybakayalo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29 Aralık 2014, 15:39   #2
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Alter'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 28 Mayıs 2012
Mekan: Ankara(Rize)
Yaş: 22
Favori Anime: Gintama
Favori Manga: One piece
Mesaj: 72
Standart İlgi: Tercüme manga dergisi nasıl olmalı?

Güzel bir proje düşünmüşsünüz, gerçekten başarılı bir proje olabilir.
Hiç lafı uzatmadan sorulara kendi naçizane fikrimi söyleyeyim.
İlk olarak seçtiğiniz 4 manga gerçekten iyi bir başlangıç olabilir, fakat Yotsubato'nun ilk sayıları biraz boş bir seri gibi göründüğünden dolayı sıkıntı çıkarabilir.
Diğer türlü, bence yayınlayacağınız mangalar şöyle bir düzen izlerse daha iyi olabilir: Bir tane İngilizce'ye çevrilmemiş bir manga ben bunun İnternet'ten de okurum diyen okuyucunun dikkatini çeker. Ayrıca bir tane bilinen bir seri yayınlamanız iyi serileri de yapıyorlar izlenimi uyandırır. Yani, hem sizin tutma potansiyeli olduğunu düşündükleriniz hem de tutan mangaları yapmak para kazanmak ya da derginin tutması için daha iyi olur.
Bunun dışında, serilerinizin türünü sınırlamayın bence, her türden güzel serileri içersin. Böylece hem ulaşacağınız kitle artar hem de okuyucuya özgürlük sunarsınız. Şöyle bir örnek vereyim, Shounen okuyan genç erkekler bile Shojou türünü okuyup sever genellikle, hatta Sword Art Online(ne kadar nefret etsem de batırdı güzelim konuyu) kızlara hitap edecek bir seri ama erkekler arasında da yaygın. Aynısı Seinen ve Josei için de geçerli, bu yüzden her türü içermesi sizin ve okuyucunun yararına olacaktır.
Bir de aralara haber ya da Japon dergilerinde paylaşılmış yazıları da katarsanız daha dikkate değer olabilir.
Dergi çıktığı zaman abonelerinizden biri de ben olacağım, çevirilerin ve editin kaliteli olacağı şimdiden belli.

Edit: Bu arada bu dergi resmi bir şey olacağı için editinde yeniden çizim kullanılırsa iyi olabilir, çünkü en azından benim gözümde resmi bir iş kusursuza yakın olmalı. Örneğin işinin en iyilerinden editörler, yine çevirinin hakkını verecek çevirmenler ve iyi bir Türkçe'si olan redaktörler.
Kusogaki, Tolip ve bakayalo bunu beğendi.

Son Düzenleme Alter tarafından 29 Aralık 2014 16:10 de yapıldı.
BayAlter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29 Aralık 2014, 16:37   #3
Ne düşünüyorsun?
 
ölü gibi
 
esaklan987'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 26 Ağustos 2014
Favori Anime: Ashita no Joe, Akage no Anne, Rose of Versailles, Ginga Eiyuu Densetsu, Ginga Tetsudou 999
Favori Manga: Ashita no Joe, Rose of Versailles, Maison Ikkoku, Kubikiri Asa, Hokuto no Ken
Mesaj: 442
Standart İlgi: Tercüme manga dergisi nasıl olmalı?

Yine ben de kendi görüşlerimi paylaşmaya çalışacağım.

Öncelikle tebrik ediyorum, umarım istenileni verebilir ve hoş olabilir. Böyle bir düşünce cidden hoş. Emeğiniz, karşılığını alır umarım. Sonuç itibari ile sadece maddi olan bir açı değil, onlar tatlı yönler tabii. Burada ciddi bir sevgi ve zevk, aynı şekilde paylaşım ve bilgilendirme ve yayma için uğraş söz konusu. Umarım hakkı ile devam edebilir, kolay gelsin.

Fiyat makul, ancak "ücretsiz" konusu için tanıtım biraz kısıtlanmalı diye düşünüyorum. Yani her manga için değil, istisnalar olmalı. Mesela yukarıda yorum üzerinden konuşalım. İngilizce çevirisi olmayan bir manga, tanıtım açısından ücretsiz olmamalı. Kullanıcı merak edip, almalı. Bu işin bu yanı düşünülmeli. Sonuç itibari ile emek var, karşılığı alınmalı. Aynı şekilde popüler açı ilk olarak yayınlanarak, güven kazanılmalı, daha sonra risk alınmalı. Ki eğer kalite kanıtlanmışsa, zaten kullanıcı takip ediyor olur ve bir şey alabilir. Yani denge sağlanmalı. Zor ile başlayıp, kolay ile bitirmek pek hoş değil. Yani tanınan yapımlar üzerinden gidilip, daha sonra tanınmayan, çevirisi olmayan yapımlar yer almalı.

İlk olarak tür konusu mantık açısından ters. Yani bahsettiğiniz ağırlık, "liseli oğlanlar" hedefi ise, tür sınırlaması koymanız lazım. Ya da "liseli oğlanlar" için bahsedilen tür ağırlık alıp, diğer türler hafife indirilmeli ya da nasıl ağırlık istiyorsanız, o şekilde şekillendirebilirsiniz.

Belli bir alana ağırlık verebilmeniz için, bilgili kişi sayısı düşünülmeli. Yani Türkiye içerisinde takip eden kişi sayısı az, dolayısıyla "bilinçli" olan hayli az. Bilinçsiz kullanıcılar ya da bilgisiz kullanıcılar ziyaret ediyor sizi. Yani bu sektör içerisinde araştırma yapıp, bilgili kişiler için ya da belli bir tür sevgisi olan kişiler için değil, daha merak uyandıracağı, ilgi çekici alan ağırlık almalı. Ya da genel alan ağırlık almalı. Mecha herkese hitap etmez mesela, ancak komedi çok yaygın bir alan, dolayısıyla çok daha fazla merak eden ve alanı olur. Ona göre şekillendirmeniz lazım diye düşünüyorum.

Aslında satış imkanı çok değişkenlik gösterebilir. Yapımcı, çevirmen ve birçok etken yönünden kaliteli oldu ki, o kadar rahat alınma imkanı var. Kullanıcılar beğeniyor. Açıkçası tavsiye yapmamız zor olmuş. Neden? Çünkü siz kendiniz yapacaksınız. Kalitenizi sizin bildirmeniz lazım. Sadece giriş için bazı etkenler olabilir.

İlk dörtlü için hoş olmuş, sadece bu yeterli. Daha doğrusu sadece Uchuu Senkan Yamato 2199 bile yeterli. Ve tabii devamı için arttırma olayı, hem kullanıcı kısmını heveslendirir, hem de kazanç için iyi bir yol oluşturur.

Ve devamı için gözlerim yaşardı. Cidden nasıl kaliteli olacağını şaşırdım. Planetes gibi bir manga bile sanırım kalite için nasıl ilerleyeceğini gösteriyor.

Diyecek pek fazla bir şey kalmadı. Allah tamamını erdirsin.
Kusogaki ve bakayalo bunu beğendi.
esaklan987 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29 Aralık 2014, 16:57   #4
♪ AmanoJaku'rtar bizi
Çôjin'den ♫
 
Sersem
 
bakayalo'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 02 Ekim 2012
Mekan: Ankara
Yaş: 38
Favori Anime: NHK ni Youkoso!
Favori Manga: Love Hina
Mesaj: 1.290
Standart İlgi: Tercüme manga dergisi nasıl olmalı?

Ek olarak her ihtimale karşı belirteyim: Yayımlayacağımız her şeyi, yayım haklarını alarak yayımlayacağız. Ne kadar telif bedeli ödememiz gerekir, bedel ödemeden alma imkânımız da olur mu, Japan Foundation veya benzer bir kuruluşu telif bedelleri için sponsorluk yapmaya ikna edebilir miyiz... bunları henüz bilmiyoruz. Türkiye'de manga yayımlayarak Türk ve Japon kültürlerini yakınlaştırmayı kendine gaye edinmiş bir Japon tanıdığımız, yayım haklarını almanın sıkıntı olmayacağını söylediğinden, biraz da ona güvenerek yayıncı arayışına başladık. Henüz bu konuda Japon manga yayıncılarıyla görüşmüş değiliz. Abartılı telif bedelleriyle karşılaşmamız veya bedeliyle de olsa izin alamamamız da bir ihtimal. Dolayısıyla ilk mesajda isimlerini sıraladığım mangaların hiçbirini yayımlayacağımız kesin değil. Biz yüzümüzü karartıp isteyeceğiz bakalım; verirler mi, verdikleri fiyata alabilir miyiz, onu zaman gösterecek.

Dergi için başından beri düşündüğümüz başlangıç tarihi de 2016 Ocak, yani bu fikir aklımıza ilk geldiğinde kendimize tanıdığımız sürenin son 1 yılına geldik.

Bir de açıklık getireyim: Yayımlayacağımız her bir manganın sadece ilk fasikülü İnternet üzerinden ücretsiz okunabilecek. Yani her halükârda tanıtım amaçlı olacak o hizmet.
Kusogaki ve Sakuragi bunu beğendi.
__________________

Son Düzenleme bakayalo tarafından 29 Aralık 2014 17:02 de yapıldı.
Baybakayalo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29 Aralık 2014, 17:23   #5
Nasıl ders çalışıyorduk ?
 
çok sinirli
 
cakiphan'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 06 Mayıs 2013
Mekan: Trabzon / Karabük
Yaş: 27
Favori Anime: Gintama,Danna ga Nani wo Itteiru ka Wakaranai Ken
Favori Manga: Gintama,Jitsu Wa Watashi Wa
Mesaj: 1.000
Standart İlgi: Tercüme manga dergisi nasıl olmalı?

Tür , içerik yada hangi manga kısmı hariç . Okuyucuya nasıl ulaşacaksınız kısmı beni düşündürüyor. Dağıtım internet üzerinden sipariş usulüyle mi , belli başlı büyük şehirlerde yine belli başlı kitapçılarda olacak sadece yoksa ben Karabük'te Migros'ta başka dergilerin yanında yada Kiler'deki 3-15 tl arasındaki o kitap yığınının arasında bulabilecek miyim? Kaç senedir manga okuyorum ama Trabzon'ta 2-3 kere gittiğim Forum ve burada Karabük'te arkadaşımın internetten aldığı Vampir Knight dışında görüp dokunabildiğim başka manga yok . Derginin dağıtımını nasıl yapacaksınız ?
Ha birde konuyu okumadan ankette 1. ye oy verdim ama şimdi 2 diyesim var.
bakayalo bunu beğendi.
Baycakiphan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29 Aralık 2014, 17:46   #6
Ureshiku ne yoo konoyaro!!
 
terbiyesiz
 
Kusogaki'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 02 Ekim 2010
Mekan: Ankara
Yaş: 25
Favori Anime: Black Lagoon, Kill la Kill, Ergo Proxy, Hunter x Hunter,One Piece, Haganai, DMC, SnK, Watamote
Favori Manga: Fujimi Lovers, Wagatsuma, Again, GE, Jitsu wa Watashi, Kangoku Gakuen, Boku Girl,
Mesaj: 1.244
Standart İlgi: Tercüme manga dergisi nasıl olmalı?

İnternetten abonelik satmayı da düşünüyoruz.
__________________
BayKusogaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29 Aralık 2014, 17:46   #7
♪ AmanoJaku'rtar bizi
Çôjin'den ♫
 
Sersem
 
bakayalo'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 02 Ekim 2012
Mekan: Ankara
Yaş: 38
Favori Anime: NHK ni Youkoso!
Favori Manga: Love Hina
Mesaj: 1.290
Standart İlgi: Tercüme manga dergisi nasıl olmalı?

Dağıtım meselesine değinmeyi unutmuşum, onun için de bir paragraf ekliyorum. Özetle şu kadarını söyleyeyim: dergiyi inşallah çıkarabilirsek, çok büyük ihtimalle Karabük NT'ye de gidecektir Ama grosmarketlere falan dağıtmamız en azından başlangıçta imkânsıza yakın. İlk sayıyı 1000 nüsha basarız muhtemelen. D&R, NT ve diğer seçme kitabevleri dedin mi yaklaşık 300 nokta yapıyor. Her birine 3'er nüsha bırakacak halimiz yok, ayak altı yerlere en az 10'ar, kimisine 20'şer vermek lazım; karşılığında satmasına fazla ihtimal vermediğimiz yerlere 2'şer nüsha bıraksak, bitti gitti. Migros'a falan koyabilmek için 10 bin basmak lazım. Şu an için hayal etmesi bile zor. Peynir ekmek gibi satılacak ki anca
crows005 ve cakiphan bunu beğendi.
__________________

Son Düzenleme bakayalo tarafından 29 Aralık 2014 18:06 de yapıldı.
Baybakayalo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29 Aralık 2014, 18:05   #8
moral destek ünitesi
istiyorum...
 
None
 
özz'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 21 Eylül 2009
Favori Anime: Rose of Versailles , Seirei no Moribito
Favori Manga: Fruits Basket , Kimi ni Todoke , Slam Dunk
Mesaj: 1.976
Standart İlgi: Tercüme manga dergisi nasıl olmalı?

Ben 1. şıkkı tercih ettim çünkü sonunu görmediğim bilmediğim bir şeye para vermem ben.
Ancak şunu belirtmeliyim, şahsen ben bu tarz bir dergiyi almayı düşünmem. Dergi değil de bir seriyi çevirip yayınlayacak olsanız hoşuma giden bir şeyse alıp arşivlerim ama öbür türlü dergi birkaç ay sonra çöp olur. Sırf içinde bir seriyi seviyorum diye koca bir dergi alıp, hepsini evde tutmak zor bir iş.
Onun dışında dergi işi gerçekten zor görünüyor. Eserlerin tek tek teliflerini alacaksınız, seriler belki tutar, belki tutmaz, siz çevirmekten belki sıkılacaksınız, o sebepten belki bildiğiniz yapımları yayınlamanız daha az riskli olur ama onlar da zaten internetten ulaşılabilir olduğundan para verip almayı kimse istemeyebilir. Bunun yanında, güncel seriler de merakı körüklediği için takip edilirliği arttırabilir.
Bunlar benim görüşlerim, sizin hevesinizi kırmak istemem ama dergi işi Türkiye' de (anime-manga bilmeyen bir ülkede) çok riskli. Yapacağınız iş çok kaliteli olmalı ve en önemlisi reklam...
bakayalo bunu beğendi.
Bayanözz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29 Aralık 2014, 18:22   #9
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
 
Giriş Tarihi: 27 Nisan 2014
Mekan: izmir
Yaş: 1
Favori Anime: one piece
Favori Manga: shingeki no kyojin
Mesaj: 7
Standart İlgi: Tercüme manga dergisi nasıl olmalı?

bence başlangıçta tarza ya da türe çok takılmadan popüler, tutacağı garanti serilerle başlayıp, daha sonra dergi biraz yer edince araya az bilinen ama güzel serileri sıkıştırarak gitmekte fayda var. internette türkçe'sinin olup olmamasının çok bir şey değiştireceğini sanmıyorum. sonuçta bunu sadece arşivlemek için alacak olanlar çok sayıda olur diye düşünüyorum, ayrıca internetteki çevirisi kötüyse farkınız da belli olur . ama belli bir türe ya da tarza ağırlık vermenin okuyucu kitlesini çok daraltacağını düşünüyorum, zaten kitle bu haliyle de çok çok geniş değil. ama çok güzel bir fikir, bu zamana kadar hiç yapılmamış olması asıl üzücü olan tarafı, sonuna kadar destekliyorum.
Kusogaki ve bakayalo bunu beğendi.
Bayrophobos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29 Aralık 2014, 18:34   #10
Ne düşünüyorsun?
 
----
 
Alter'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 28 Mayıs 2012
Mekan: Ankara(Rize)
Yaş: 22
Favori Anime: Gintama
Favori Manga: One piece
Mesaj: 72
Standart İlgi: Tercüme manga dergisi nasıl olmalı?

özz haklı aslında bayağı yanlış hatırlamıyor isem 3-4 yıl önce Heavy Metal dergisi Türkiye'ye gelmişti ama şu an kimse haberdar değil. Heavy Metal dergisi ise Amerika'da Shounen Jump neyse aynı kalitede bir dergiydi. O yüzden aslında bayağı tehlikeli bir iş. Bunun yanında bizim milletimiz kalite özürlü ayrıca cimridir. Eğer internette bulabilirse bir seriyi kesinlikle oradan okuyacaktır, isterse tamamen sallamasyon bir çevirisi olsun fark etmez. Bu yüzden bayağı tehlikeli iş Türkiye'de manga çeviri dergisi.
tabibitosan bunu beğendi.
BayAlter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Etiketler
anket, dergi, devam, ecchi, komedi, manga, manga dergisi, satış, seinen, shoujo, shounen, tartışma, türkçe, yeni, şiddet


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 22:13.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler