Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Chuunibyou Demo Koi ga Shitai - 01

04 Ekim 2012 saat 17:30 gönderen animedyumÖnce Nichijou, sonrasında ise Hyouka ile üstüne yapışmış K-On yaftasından kurtulmaya çalışan Kyoto Animaton'ın yeni projesi olan Chuunibyou Demo Koi ga Shitai, yine bu animelerin hepsinde görebileceğimiz unsurları tekrar eden bir yapıya sahip. Karakterlerin gündelik hayatta anormal davrandıkları minik anlar sayesinde güldürmeye çalışan ve çoğu zaman da klişelerden öteye geçemeyen bir yapı bu.

Takanashi Rikka ile Togashi Yuuta adındaki iki karakter arasında geçecek romantik komedide Yuuta "8. sınıf rahatsızlığı" olarak da bilinen chuunibyou'yu atlatmıştır. Hastaları süper güçlere sahip olduklarına ve dünyayı kurtarabileceklerine inandıran bu rahatsızlığı orta okuldaki son senesinde kendini derslerine vererek atlatan ve artık iyileşmiş olan Yuuta lisedeki ilk senesinde Rikka ile bir anlaşma yapmak zorunda kalır. Rikka hâlâ chuunibyou rahatsızlığının etkisindedir. Eski ve yeni hasta bir arada olmayı nasıl başarabilecektir?

Sinopsiste belirtilmiş olan chuunibyou Japonya'da sonradan yaygınlaşmış, argo bir terim. Argodan kastım küfür içermesi değil, tamamen türetilmiş bir kelime olması. (Terimin tarihçesi).

İlk bölümden öne çıkan iki öğrenci de onların etrafını saran tipler de anime sektörü için gayet klişe karakterler: "Süper kahramanlık" oynayan ama artık bundan utanan Yuuta ve daha ilk bölümde bu çocuğa gökten bir iple inen Rikka. Yuuta geçmişini geride bırakıp topluma adapte olmaya çalışırken (yeni okulunda arkadaş yapmaya kasarken), Rikka ise çocuğun hayal gücünü yeniden alevlendirmeye çalışan ilahi bir figürü andırıyor.

Hyouka'daki -özellikle serinin 2. yarısındaki- olağanüstü derecede sıkıcı anlatımdan büyük çoğunluğunda farklı bir görüntü çizmeyen Chuunibyou'nun 12 bölüm sürmesi belki de tek avantajı. Kyoto Animation'ın fazla geçmeden her şeyi moeye bağlayıp sevimli olmak dışında hiçbir emek sarf etmeyen seriler yaratmadaki ısrarı öyle görünüyor ki bu animeye fazla sirayet edemeyecek. Hoş, şu haliyle de bu animenin nasıl gelişeceğini ve nasıl sonlanacağını tahmin etmek hiç de zor değil. "Güldük, eğlendik, hadi şimdi dağılabiliriz" hafifliğinin bir diğer örneği.


Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 341 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 17:51.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler