Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Zetsuen no Tempest - 01

05 Ekim 2012 saat 14:42 gönderen animedyumMahiro adında esrarengiz bir arkadaşa sahip sıradan bir lise öğrencisi olan Yoshino, arkadaşının ailesinin mezarını ziyaret eder. Mahiro 1 aydır ortalarda görünmemektedir ve Yoshino da bunu pek sallamaz bir görüntüdedir. Mahiro'yu soruşturan Yamamoto bir anda kendisine silah çekince Yoshino ne yapacağını bilemez. Tam bu esnada geri dönüp arkadaşını kurtaran Mahiro'nun artık büyülük güçleri vardır. Ailesinin katillerini avlamak için Hakaze adındaki bir cadıyla anlaşma yapmış olan Mahiro, Yoshino'ya dünyanın kıyamete doğru sürüklendiğini söyler.

Konuyu bu kadar çok isim zikredip anlatınca bölümü izlememiş olanlar için nasıl da hepsi birbirine karışıyor, değil mi? Bölüm de ilk dakikalarında aynı şekilde bir bulamaca doğru yol alıyor. Sağdan soldan fırlayan karakterler, onların arasındaki husumetler ve bu karakterlerin hepsinin de seride önemli bir rol oynadıklarının vurgulanması iyice kaotik bir anlatıma sebebiyet veriyor. Nereden baksanız en az 6 tane kilit karakter düzensiz bir tempoda bize tanıtılıyor. Elbette Yoshino ile Mahiro'nun başrolde olduklarını anlıyoruz ama diğer karakterlerin de serideki denge unsurlarından biri olduğunu çok çabuk çözüyoruz.

Hepsini geçtim, bölümdeki ses... en azından şarkı yönetimi tam bir işkence. Bütün bir bölüm boyunca diyalogların altına, üstüne, önüne, gerisine yamanmış upuzun keman soloları sayesinde delirmemek elde değil. Hem karakterlerin sözlerini yutuyor hem de bölüme manasız bir nostalji/gerilim katmaya çalışıyorlar. Bu kadar uzun süren ve "gıygıy" kıvamına indirgenmiş keman seslerinin akabindeyse kapanış şarkısı olarak seçilmiş indie rock parçayla birlikte kafa gerçekten sürmenaj oluyor.

Kapanışın ardına yerleştirilmiş gelecek hafta fragmanında da aynı "gıygıy"ların kullanılması, serinin bir tür keman fetişi olduğunu bana düşündürdü. Açıkçası Bones'un attığı bir shounen ai kazığı olan No.6'ya karakter ve konu planlaması olarak bir hayli benzettiğim Zetsuen no Tempest'in ilk bölüm itibarıyla animasyonu dışında elle tutulur hiçbir yanını göremedim. Keman yayıyla ilgili söyleyeceklerimi ise kimsenin görmesini istemem.


Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 744 Yorumlar 2 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 2

Yorumlar

 1. Eski Yorum
  serinin çevirisi mevcutmu ya ? bu konu hakkında bi bilgi verirseniz minnettar olurum !! şimdiden teşekkürler !! ;)
  permalink
  06 Ekim 2012 saat 12:18 gönderen shmz1 shmz1 Çevrimdışı
 2. Eski Yorum
  animedyum'ın Avatarı
  bilmem, forumda arat istersen.
  permalink
  07 Ekim 2012 saat 17:25 gönderen animedyum animedyum Çevrimdışı
 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 19:13.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler