Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Btooom! - 01

05 Ekim 2012 saat 17:00 gönderen animedyumSakamoto Ryouta, annesiyle yaşayan 22 yaşındaki bir işsizdir. Gerçek dünyada onu öne çıkartan hiçbir özellik yoktur lakin İnternet üzerinde, Btooom!! adlı oyunun en iyi oyuncularından biridir. Günün birinde, tropik bir adayı andıran bir yerde uyanır. Oraya nasıl ve niçin geldiğiyle ilgili hiçbir şey hatırlamamaktadır. Ryouta etrafta dolaşırken birine rastlar ve ondan yardım ister. Yabancının cevabı ise Ryouta'ya bomba atmak olur. Ryouta hem hayatının tehlikede olduğunu hem de en sevdiği oyunda bir şekilde mahsur kaldığını anlar.

Accel World ile başlayıp Sword Art Online ile devam eden "sanal dünya yaşantısı" fikrine Btooom! da bir yerinden dahil oluyor. Gerçi bu seferki oyun diğer iki örneğin aksine rol yapma üzerine değil. Silah olarak yalnızca bomba atılabilen bir oyunun gerçek hayatta "oynandığı" bir dünyanın içindeyiz ki bu da gayet farklı bir konsept sunmak için yeterli. Karakterlerin birbirlerine yaklaşmaları doğal olarak bir dezavantaj yaratacağından onların arasındaki dövüşler biraz daha pusu kurmak ve tuzağa düşürmek üzerine oluyor.

Madhouse gibi bir firmanın böylesine rağbet görmüş bir tarza yönelmesi çok alışıldık bir durum değil. Özellikle SAO'nun gördüğü talep sayesinde tavan yapmış "oyunlu animeler" piyasasından nasıl bir beklentileri olduğunu tahmin etmek güç. Gerçi bu serideki oyun da cazip bir shoot 'em up havası verse de Madhouse işin biraz daha teknik yönüne ağırlık vermeye çalışmış. Lain, Arjuna, Baccano, Durarara, Madoka gibi animelerde çalışmış karakter tasarımcısı Kishida Takahiro sayesinde bu geniş kadrolu animenin karakterlerini -en azından görsellikleriyle- ilgi çekici kılmayı denemiş.

Öte yandan serinin başrolü Ryouta bu ilgi çekicilikten adım adım uzaklaşan bir tip olarak göze çarpıyor. Sıfıra doğru geri sayan bir küpü uzağa fırlatıp patladığını gördükten sonra bile benzer küplerin de aynı mekanizmaya sahip zaman ayarlı bombalar olduklarını anlamak için bayağı zorlanıyor. "Attım, niye patlamadı?", "Atıyorum, bu sefer olacak... tüh, niye olmadı?" gibi akıl tutulması geçirdiği nöbetler, oyunun dünya sıralamasında 10. sıraya yükselmiş bir oyuncu için pek de yenilir yutulur cinsten değiller.

Henüz ilk bölümünde bizlere gösterdiği vahşet ise serinin bir seinen olacağının bariz bir göstergesi. Şiddetin dozunun nasıl ayarlanacağı ve hayatta kalma savaşında karakterlerin nasıl stratejiler izleyecekleri serinin seyrini çizecekmiş gibi duruyor. Nihayetinde gerçek hayata taşınmış bu vahşet yüklü oyunu kimin kazanacağı ve herkesi bu adaya tıkıştıranların da kimler oldukları henüz ilk bölümden ortaya çıktı bile.

Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 660 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 19:47.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler