Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

K - 01

06 Ekim 2012 saat 19:05 gönderen animedyumSonbahar sezonunun en beklenen serisi olan K, yayına başlayacağı güne kadar sızdırılan fragman videoları hariç hakkında hiçbir bilgi paylaşılmayan bir animeydi. Özgün bir anime olmasından kelli GoHands'in sır gibi sakladığı hikaye ilk bakışta bilindik bir iyi-kötü savaşını andırıyor.

Toplum düzenini koruyan, kolluk kuvvet benzeri bir ekip ile serserilerden oluşan bir diğer grubun arasındaki mücadeleyle açılan bölüm serinin hikayesi hakkında yalnızca minik ipuçları vererek ilerliyor. Animenin özgünlüğü muhafaza edilirken açılış bölümü ve dolayısıyla seri, teknik departman anlamında resmen bir GoHands gövde gösterisine dönüşüyor.

GoHands'in iki yıldır yayınladığı Mardock Scramble filmlerinde gösterdiği üstün nitelikli animasyon K sayesinde resmen serileştirilmiş bir hüviyete bürünüyor. Açıkçası ancak bir filmin bütçesine uygun düşebilecek kadar detaylı ve yenilikçi bu animasyonu yalnızca filmlerde görebilmek kendi adıma hem sevindirici hem de üzücüydü. Mardock Scramble ile özdeşleşmiş bu tekniklerin saflığını şimdi biraz kaybettiğini düşünüyorum lakin haftalık süreçte böylesi bir animasyonla karşılaşabilecek olmama ise çok seviniyorum.

Öte yandan, MS filmlerindeki kadroyu K için neredeyse tamamen korumuş GoHands sırtını sadece animasyona yaslamıyor. Serinin müzikleri olağanüstü! Özellikle kovalamaca sahnelerine gösterdikleri uyum zaten kusursuz bir seviyede ancak seçilen parçalar kesinlikle çok doğru tercihler. Hele ki elektronik müzik temelli ara parçalar bende hemen şimdi OST'yi dinleme isteği uyandırdılar.

Serinin o gizeminin devam ettiği ve sezonun en beklenen animesi olmasına yol açan haftalarda duyurulan seslendirme kadrosu da beklentileri tavan yapmıştı, ki ilk bölümün ardından o beklentilerin layığını bulduğuna inanıyorum. Sözün özü, animasyon+müzik+seslendirme sayesinde teknik anlamda -ilk bölüm için konuşacak olursak- sezonun en tepedeki animesi K.

Hikaye anlatımına gelindiğiyse bilinçli yapıldığı belli olan ilginç bir seçimden bahsedebiliriz. Mardock Scramble'ın tabiatı gereği sahip olduğu uzun metraj sinemasal anlatım K'de adeta bir video klipler kolajına dönüştürülmüş. Muazzam seçilmiş ve sahnelere ekstra bir değer katan şarkılar tersten bakıldığında ise bölümü görselleştirilmiş bir müzik ziyafetine çeviriyorlar. Animeleştirmeden önce tasarlanmış resimli taslak (storyboard) yerleşimi bölümün içinde rahatlıkla seçilebilir bir görüntü çiziyor. "Kaykaylı karakterin saldırma sahnesinde arkada şu parça çalar" - "Başkarakterin kaçmaya başladığı sahneye şu parçayla bağlanır" - "Akabinde gelen kılıçlı delikanlının kurtarma sahnesinde şu parça girer" vb. hayli metodik bir anlatım göze çarpıyor.

Belki de serinin tamamen özgün bir yapım olmasından ve bu nedenle ilk bölümün de gerçek bir reklam stratejisi gibi görülmesinden dolayı bu video klip mantığını mazur görmek lazım. Serinin tamamının bu kadar statik bir anlatım güdeceğini zannetmiyorum. Sonuçta iyiyle kötünün savaşı gibi görünen ama ne iyilerin o kadar iyi ne de kötülerin o kadar kötü olmadıkları bir animeyle karşı karşıyayız. 13 bölüm süreceği gibi bir bilgi var ANN'de, ki böylesi büyük bir bütçe için son derece makul bir periyot olarak düşünülebilir. Şimdilik aşikar olan tek dezavantajı, bu kadar geniş bir karakter kadrosunu gerektiği yere taşıyıp taşıyamayacağı. 13 bölüm için pek de olası gözükmüyor.


Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 298 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 15:00.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler