Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Psycho-Pass - 01

11 Ekim 2012 saat 22:51 gönderen animedyumYakın bir gelecekte geçen hikayede, insanların ruhsal durumları ve kişilikleri "Psycho-Pass" adı verilmiş bir standart kullanılarak anında ölçülebilmekte ve değerlendirilebilmektedir. Seri, böylesi bir dünyada işlenen suçlarla başa çıkma görevini üstlenmiş bir infaz memuru olan Shinya Kougami ve görünüşe göre teşkilattaki ilk görevinde inisiyatif alan Tsunemori Akane etrafında şekillenecek.

Buram buram Philip K. Dick kokuyor seri. Aralarında nasıl bir bağ bulunduğunu bilmiyorum ama feci şekilde üstadın daha önceki başyapıtlarını andıran bir atmosfer var. En basitinden, sürekli yağan yağmur ve bölüm boyunca şehirdeki iç içe geçmişliği yansıtan ışıklı tabelalar bana doğrudan Blade Runner'ı anımsattı. Felsefik bir bilim-kurgu "mucizesi" olarak gördüğüm Blade Runner'daki gibi yine distopik bir yaşantının içine dalıyoruz. Bölüm sürerken bu yaşantının detaylarına inebilmemiz için tasarlanmış bir operasyon bizi karşılıyor. Kameralara takılan ve sisteme göre suçlu yaftasını yemiş bir kaçağın peşine düşüyoruz.

Bu noktadan sonra Psycho-Pass adı verilmiş sistemin nasıl işlediğine tanık oluyoruz. Şüpheliye doğrultulan silahın hem değerlendirme hem karar verme hem de infaz etme mekanizmasına sahip bir cihaz görevi gördüğü bu sistem de fena halde yine ustanın Minority Report adlı eserini akıllara getiriyor. "Sistem" tarafından sadece bir suç işleme potansiyeli saptandığı için cezai müeyyide uygulanabilen insanların yaşadığı bir toplumda "adalet" kavramının nasıl standartlaştırıldığını deneyimliyoruz.

Dick'in yukarıda bahsettiğim iki eseri (Blade Runner, Minority Report) anlattıkları toplumların hükmeden bir sistem baskısıyla nasıl tektipleştirildiğinden bahsederken bir yandan da giydikleri üniformalar aracılığıyla bu sistem içindeki birbirinden farksız piyonlara dönüşmüş karakterlerin (polis, dedektif vb.) aydınlanmalarına çanak tutar.

Psycho-Pass de bıraktığı ilk intiba sayesinde yine aynı kalıplara sahipmiş gibi görünen bir anime ve fakat böylesine derin derin işlenmiş bir anlatı türüne nazaran büyük bir dezavantajı var ki, o da hem ilk anime serisini yöneten hem de yaşça hayli genç olan bir yönetmenle çalışması. Hemen felaket tellallığı yapmanın da bir alemi yok tabii. Production I.G.'nin animasyonunda ve noitaminA yayın kuşağında elbet kendine ait bir noktaya varacaktır Psycho-Pass. Yine de "Dick'e Saygı Duruşu" niteliğindeki bu animenin daha usta ellerde bambaşka yerlere varabileceğini düşünmeden de edemiyorum.


Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 349 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 09:24.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler