Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Robotics;Notes - 01

13 Ekim 2012 saat 22:49 gönderen animedyumChuuoutanegashima Lisesi'nin Robot Çalışmaları Kulübü kapanma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Kulübün iki üyesinden biri olan Kaito Yashio yalnızca robot dövüşlerine ilgi duymakta, kulübün şu anki haliyle bile ilgilenmemektedir. Kulübün laubali ve işe yaramaz başkanı Akiho Senomiya ise devasa bir robot yapmak ve kulübün kapanmaması için uğraşmaktadır. Günlerden bir gün, Kaito daha sonra Kimishima Raporu olarak bilinecek arttırılmış gerçeklik notunu keşfeder. Notta, Kou Kimishima adındaki bir kişinin dünyaya karşı kurduğu komplo yazmaktadır.

Beklentiye girmemeyi öğrendim. Ciddi anlamda güncel seri takip etmeye başladığım günden şu ana gelinceye kadar her fırsatta anime sektörü tarafından resmen terbiye edildim. Stüdyosu, yönetmeni, müzisyeni, animasyonu vs. hiç fark etmiyor. O beklenti dönüp dolaşıp adamı sırtından şişleyebiliyor.

Steins;Gate geçen seneyi sallamış ve popülerlik anlamında net bir şekilde galip ayrılmışken (sevin ya da sevmeyin) adında noktalı virgül bulunacak her anime için mevcut bir pazar zaten hazırdı. Dolayısıyla R;N de duyurulduğu günden itibaren sürekli iştah kabartarak kitlesini parmak ucunda bekletmeye başlamıştı. Eh, ilk bölümü izledikten sonra sanırım hepimiz ayaklarımızı yere basabiliriz.

Hemen laf sokmaya, gördüğüm birkaç tane abukluktan bahsetmeye niyetli değilim. Sırf moe açığını kapatmak için kondurulmuş kız karakterden ve onun yanındaki umursamazlığı sayesinde çok havalıymış gibi görünen oğlan karakterden ve bunların on yüz bin milyon baloncuklu klişelerinden de yakınmayacağım. Robotics;Notes'un benim canımı sıkan ve çok acemice bulduğum bir yanından dert yanacağım: Kaito ile Akiho'nun hangara girdikleri ve Gunvarrel'ı bize ilk kez gösterdikleri sahne.

Bu sahneye kadar bölüm kendine has akışında ilerliyor. Bu, öyle çok da yenilikçi bir akış değil; hadi nazik olmayayım, basbayağı klişe bir akış ama mühim değil. O sahneye kadar biz karakterleri az çok tanımaya ve içlerinde bulundukları dünyayı gözlemlemeye başlıyoruz. Fakat hangara girip mechayı ilk gördükleri anda Kaito zaten Akiho'nun da bildiği mechanın şeceresini anlatmaya başlıyor. Bu zaten başlı başına bir hata zira madem her ikisi de bunu biliyorlar Kaito neden tekrar baştan anlatıyor? Cevabı çok kısa süre sonra veriliyor. Kaito içinden konuşarak bu bilgileri aslında bize aktarıyor. Tamam da o ana kadar Kaito serideki bir karakter, niçin dış ses anlatıcı rolüne de soyunuyor? Hikaye böyle anlatılmaz ki!

Kaito o ana kadar içinden konuşsa eyvallah ama sırf biz seriye dair bir olguyu (Gunvarrel nedir, ne değildir) bilmiyoruz diye karakteri dışına çıkıp anlatıcı rolüne geçiş yapması nedir allasen?! Buram buram amatörlük kokuyor. Keza bu amatörlüğün farklı bir versiyonunu da bölümün sonlarına doğru Akiho'nun ağzından dinliyoruz, neyse bari bu seferki anlatım biraz da yenilir yutulur cinsten. Gerçi Akiho, Gunvarrel'in çıkış noktası olan animeyi daha önce bin kez dinlemiş arkadaşına anlatırken ben de en az Kaito kadar sıkıldım ama olsun, hiç değilse seriye dair bir olguyu makul bir anlatımla öğrenmiş oldum.

Neyse. Ben de biliyorum ki R;N ileride çok farklı noktalara gelecek ve yine biliyorum ki S;G kadar sevilen bir seri olmanın yakınlarında dolaşacak. Öyküsünü merak ettiğim için ben de izlemeye devam edeceğim lakin ne yazık ki en ufak bir beklenti kırıntısı bırakmayan bu açılış bölümünden sonra pek de meraklısı olmayacağım.


Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 278 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 10:02.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler