Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Sennen Joyuu

23 Kasım 2012 saat 02:18 gönderen animedyum


Ginei Stüdyoları, çağın koşullarına ayak uyduramadığı için tasfiye kararı aldıktan sonra şirketin 70 yıllık tarihindeki en gözde aktris olan Chiyoko Fujiwara'nın belgeselini çekmesi için Genya Tachibana'yı görevlendirir. Kameramanıyla birlikte yollara düşen Genya, inzivaya çekilmiş aktrisin evine vardığında kadının hem sinema kariyerini hem de özel hayatını barındıran bir hikaye dinleyecektir.

Satoshi Kon'un 2001 tarihli filmi, merhum yönetmenin diğer işlerinde de göze çarpan kendine has tarzın belki de en sivrildiği ve adeta filmin hüviyetini tanımladığı bir anlatımla izleyiciyi kucaklıyor. Düş ve olgu arasında mekik dokuyan ama çabucak bundan da vazgeçerek kurmaca ile gerçekliğin homojen bir yapısını hazırlayan filmin, sahne geçişlerinde uyguladığı teknikler bir noktadan sonra artık bunların "geçiş" olarak değerlendirilmesini bile imkansız kılıyor.Film ilerledikçe, Chiyoko'nun hayatında yaşadığı olgular ile kamera önünde oynadığı roller arasındaki farklar gitgide silikleşiyor. Kadının oynadığı filmlerdeki zaman akışı tarihsel olarak geriye doğru ilerlerken (1940'lardan Edo Çağı'na doğru) bu filmlerdeki diğer karakter rolleri hemen hemen hiçbir değişikliğe uğramıyor. Yüzü yaralı kötü adam ve fettan rakibe, hedefine ulaşmaya çalışan Chiyoko'nun yoluna taş koyan insanlar olarak her filmde görünüyorlar. Oynadığı filmlerdeki Chiyoko ile Sennen Joyuu'da belgeseli çekilen Chiyoko arasındaki saydamlık ve hatta ayniyet ise bu hedef sayesinde anlam kazanıp belirginleşiyor.

Ne sinemaya ne de oyunculuğa düşkün olmayan Chiyoko, daha okula giden küçük bir kız çocuğuyken polislerden kaçmasına yardım ettiği esrarengiz ressamı bulmak için sinema kariyerine adım atıyor. Film çekmek için gittiği her yerde ressamın arayışında olan Chiyoko, oynadığı filmlerde de hep bir erkeğe kavuşma gayesiyle hareket eden bir karakteri canlandırıyor. Adamdan kendisine yadigar kalan anahtarı asla boynundan çıkarmıyor, olur da anahtar bir şekilde çekim sırasında kaybolursa ortalığı velveleye veriyor. En nihayetinde, bu anahtar var olan en önemli "şeyi" açıyor.Sennen Joyuu'nun hareket noktası olarak yerleştirilmiş bu anahtarın aslında neyi açtığı, iç içe geçmiş filmlerde pek çok farklı şekillerde işleniyor. Bazen dolunaydan bir gece öncesi, bazen II. Dünya Savaşı'ndaki harabeler arasında ayakta kalmayı başarmış bir duvar resmi, bazen de simsiyah boşlukta yapılan bir uzay yolculuğu ile anahtarın açtığı kapı örtülü biçimde ima ediliyor.

Kurmaca ile gerçekliğin, hayaller ile olguların ayırt edilemez derecede birbirlerini tamamladıkları bir yapı sayesinde küçük bir kızın ilk aşkını kendi filminde canlandıran Satoshi Kon, Godard'ın "Sinema, saniyede 24 kere gerçektir!" sözünün altındaki yaldızlı halıyı yarattığı animasyon karakteristiğiyle durmaksızın çekiyor. Sennen Joyuu bitip kapanış jeneriği akmaya başladığında Chiyoko'nun belgesele alınan hayat hikayesi bile muğlaklaşıyor ve izlediğimiz hikayenin aslında Chiyoko'ya değil, Satoshi Kon'a ait olduğunu tekrar hatırlatıyor.


Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 337 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 08:18.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler