Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Takarajima

03 Ocak 2013 saat 16:46 gönderen animedyum


Annesiyle birlikte küçük bir han işleten Jim Hawkins, yanından ayrılmayan yavru leoparı Benbow ile birlikte hanın ve annesinin her türlü işine koşturmaktadır. Bir gece elinde büyük bir sandıkla hana gelen iri yarı bir yabancı sayesinde 13 yaşındaki Jim'in hayatı içinde korsanların, hazinelerin, ölümcül tehlikelerin bulunduğu bir maceraya dönüşecektir.1978 tarihli, 26 bölümlük Takarajima denizlere hakim olmuş bir korsanın define haritası üzerinden 19. yüzyıl İngiltere'sinde geçen eğlenceli bir serüven vadediyor. Küçük bir çocuğun gözünden aktarılan hikayede, Jim'in yakın zamanda vefat etmiş babasının ayak izlerini takip edişine ve onun gibi bir denizci olmasına şahitlik ediyoruz. Yaşadığı kasabadaki tek arkadaşı leoparı Benbow olan Jim bu yolculuk boyunca insanlara güvenmenin hem bedelini ödüyor hem de karşılığını alıyor.

Kaybettiği babasının yerine John Silver adındaki denizciyi koyan Jim, kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmeye başlayan genç bir oğlanı betimlerken John Silver ise hedefine ulaşmak için her şeyi yapmayı göze alan yetişkin figürünü canlandırıyor. Takarajima, her iki karakter arasında muntazaman yarattığı gelgitler sayesinde hem bu iki başrolünü geliştirmiş hem de vermek istediği mesajın sesini yükseltmiş oluyor: "Güçlü olan değil, iyi olan kazanır."Madhouse'un kuruluşunda da rol üstlenmiş Dezaki Osamu'nun yönettiği seri, Dezaki'nin -kendi tabiriyle- "Kartpostal Hatıralar" adını verdiği tarama kullanılmış donuk kareler aracılığıyla günümüz animasyonlarında da hala sıkça gördüğümüz bir tekniğin doğumuna ev sahipliği yaparken; başkarakter olan bir çocuğun gözünden aktarılan hikayenin çocuksu bir tavra sahip olmadan da nasıl aktarılabileceğini gösterme açısından dikkate değer bir örnek teşkil ediyor.

Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 274 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 04:51.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler