Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > Virgül, Nokta..................
Bu Girişi Oylayın

Hiroshima-06.08.1945-8:15

06 Ağustos 2010 saat 12:35 gönderen Aurora BorealisII. Dünya Savaşı' nın son aşamasında 6 Ağustos 1945 Pazartesi saat 08:15'te Amerika Amerika 'nin Uranyum-235 tipi atom bombası "Little Boy"(Küçük Oğlan) ile gerçekleştirdiği toplu katliâm. Nagasaki'ye düzenlenen atom bombası saldırısı ile birlikte askerî tarihinde gerçekleştirilen yegane nükleer saldırısıdır. 1945 yılının sonuna kadar Hiroşima'da atom bombası saldırısından dolayı yaklaşık 140.000 kişi hayatını kaybetti.Amerika önceden Japonların hayat ve hareket tarzlarını araştırarak onların en çok dışarıda oldukları saatini saptamış ve saldırı saatini sabah 08:15 olarak kararlaştırmıştı.Japonya 10 Temmuz 1945'te Yüksek Savaş Yönetimi Kongresinde Sovyetler Birliği aracılığıyla mütareke yolunu aramak üzere Fumimaro Konoe'yi özel elçi olarak yollamayı kararlaştırarak Sovyetlere teklif ettiyse,17 Temmuz 1945'te Almanya'nın Postdam kentinde Müttefikler liderleri Harry S. Truman, Winston Churchill ve Josef Stalin'in katılımıyla Potsdam Konferansı ve ertesi gün Sovyetler Birliği Japon özel elçinin yollanmasını reddetti.26 Temmuz 1945'de Müttefikler "Postdam Demeci" ile Japonya'yı teslim olmaya çağırdı. Ancak ilanın taslağında varolan İmparatorluk sistemin korunmasına dair madde kaldırıldığı için Japon Başbakanı Kantarö Suzuki Potsdam Demecini kabul edemedi. Böylece Japonya'nın teslim isteği geri çevirmiş oldu.

Bunun amacı iki çeşit atom bombasının etkisini canlı insanlarla denemek içindi. Amerika Hiroşima'daki katliâmından sadece 3 gün sonra 9 Ağustos 1945 saat 11:02'de Nagasaki'de Plütonyum-239 tipi atom bombası "Fat Man" (Şişko Adam) ile ikinci katliâmı gerçekleştirdi. (Wikipedia alıntıdır.)


1945 yılından bu güne acısını hala yaşayan hiroşimaya yapılmış olan bu insanlık ayıbını yıl dönümünde bir kez daha kınıyorum..
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 425 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 06:31.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler