Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > MetatronBu Girişi Oylayın

Onarmaya çalışmak mı,yıkıp yeniden başlamak mı?

17 Ocak 2011 saat 14:20 gönderen Metatron
Güncellendi 19 Ocak 2011 - 20:39 by Metatron

Kumdan bir kale düşünün. Çevresine güzel su kanalları yapmış, hendekler kazmışsınız.

Yalnız öyle bir yere inşa etmişsiniz ki kalenizi, dalgalar güçlendikçe önce su kanalları doluyor, sonra heybetli surlarınız tuzlu suyun ellerinde giderek erimeye başlıyor.

Sizse elinizde küçük plastik kovanız, sahilden topladığınız kuru kumlarla surları onarmaya çalışıyorsunuz. Yaptığınız yamalar, bir sonraki dalganın darbesiyle çirkin şekiller almaya başlıyor.

Küçük plastik kovanızla habire koşturup duruyorsunuz. Kan, ter ve panik içinde!..

O kadar odaklanmışsınız ki “onarmaya”, bu yıkımın artık sizin kontrolünüzde olmadığını göremiyorsunuz.

Oysa bir dursanız, durup da yukarıdan baksanız kaleye, çamur haline gelmiş surlara ve dalgalara; onarmaya harcadığınız sürede yepyeni bir kale inşa edilebileceğini göreceksiniz. Denizin biraz ötesinde, yeni bir başlangıç yapabileceksiniz.

Yaşam da birçoğumuz için böyle geçip gidiyor.

Katlanamadığımız bir işimiz, sevmediğimiz bir çalışma ortamımız ya da gururumuzu inciten bir yöneticimiz oluyor bazen.

“Alışmaya” çalışıyoruz. İncinen yerlerimize her gün küçük yamalar dikiyoruz.

Ertesi gün sökülüyor yamalarımız, yara bere içinde, delik deşik, yorgun argın dönüyoruz evlerimize. “İşimi sevmiyorum ama dayanmak zorundayım!” diyoruz. Her şeyi bırakıp düşlerimizin peşinden gitmek, bir lüksmüş, şımarıklıkmış gibi görünüyor gözümüze. Öyle ki utanıyoruz da bazen, gitme düşlerimizden!

Parasal anlamda risk alalım ya da almayalım; “Çevrem ne der? Yıllardır çalışıp aldığım terfilerim ne olur?” kaygılarımız, hırslarımızdan ve profesyonel (!) değerlerimizden vazgeçemeyişimiz ve daha birçok neden bile bizi yeni başlangıçlardan alıkoyabiliyor.

Aynı durum ilişkiler için de, bitmiş ama süregelen evlilikler için de, hani o hep gidip yerleşmek istediğimiz huzur dolu sahil kasabası için de geçerli; değil mi?

Bazen bir şeyi onarmak için, önce tamamen yıkmak gerekmez mi?

Hayatınızdaki bazı kumdan kaleler, denize karışmayı çoktan hak etmedi mi?


Deniz Yalım Kadıoğlu
mikan06 ve exista bunu beğendi.
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 1173 Yorumlar 8 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 8

Yorumlar

 1. Eski Yorum
  Aurora Borealis'ın Avatarı
  bir binanın temelini ne kadar onarırsan onar ilk depremde yıkılmaya mahkumdur...
  permalink
  24 Ocak 2011 saat 13:29 gönderen Aurora Borealis Aurora Borealis Çevrimdışı
 2. Eski Yorum
  Beyazm'ın Avatarı
  Tam aksi bence sağlam temele sahip bir binanın üst katları ne kadar zarar görürse görsün yeniden onarılabilir.
  permalink
  29 Ocak 2011 saat 22:13 gönderen Beyazm Beyazm Çevrimdışı
 3. Eski Yorum
  Hei'ın Avatarı
  Onarmaya çalışıyoruz:Çünkü emeklerimizin boşuna gitmesini istemiyoruz.Daha iyi olur diye ümit ediyoruz Ümidimizin yerini cesaret aldığı zaman, ancak o zaman yeni başlangıçlar yapabilecek duruma gelebileceğiz.
  Sağlam temeller üzerine kurulan binalar ancak onu yapan kişi yıkmak isterse yıkılır.
  permalink
  01 Şubat 2011 saat 18:01 gönderen Hei Hei Çevrimdışı
 4. Eski Yorum
  Aurora Borealis'ın Avatarı
  onarılamaz değil onarılabilir elbette ama ilk depremde gene yıkılacak tekrar ve tekrar... yıpratacak.. azar azar tüketecek taki temelinide yok edene kadar .. belki çok olmsuz bir düşünce tarzım var bu konuda ama temeli yıkıp yeni bir temel yapmayı, yıkılmışın üzerini onarmaya tercih ederim en azında neyi yanlış yaptığımı bildiğimden bu sefer daha sağlam bir temele sahip olur binam.. diye düşünüyorum..

  kimse emekleri boşuna gitsin elbette istemez çabalamak mücadele etmek vazgeçmemek elbette güzel sonunda hüsaran olmasına rağmen değecekse tabi...
  permalink
  01 Şubat 2011 saat 23:11 gönderen Aurora Borealis Aurora Borealis Çevrimdışı
 5. Eski Yorum
  Hei'ın Avatarı
  Kesinlikle karamsar bir düşünce değil fakat bu düşünce tarzının şöyle dezavantajlarıda olabilir ki bunlar kimi zaman o hasarları onarmaktan daha zordur.ilk artçı depremde temeli yıkmayı düşünürsen mücadeleci ruhun yok olur.ve bence dahada önemlisi yeniden attığın temellerin sayısı fazlalaşırsa yeni başlangıçların güzel olacağı inancını da yitirirsin ki bu daha acı verici olur.
  permalink
  03 Şubat 2011 saat 15:56 gönderen Hei Hei Çevrimdışı
 6. Eski Yorum
  Beyazm'ın Avatarı
  Bence karamsar düşünüyorsun, aslında karamsarlıktan ziyade yaşadığın bir şeyler seni böyle düşünmeye itmiş olmalı, bir bıkkınlık intilkam duygu tepkimesi de olabilir bu, çünkü bahsettiğimiz şey bir bina değil, yani yıkıp yensini yapınca eski temel ya da üstyapı tamamen yok olmuyor hafızamızdan, veya daha iyisini yapacağımızı ya da yaptığımızın eskisinden daha fazla içimize sineceğini asla kestiremiyoruz, bunlar çok ince elenip sık dokunacak şeyler, öyle hadi olmuyorsa elveda demek malesef kolay olmuyor.
  permalink
  04 Şubat 2011 saat 00:23 gönderen Beyazm Beyazm Çevrimdışı
 7. Eski Yorum
  Aurora Borealis'ın Avatarı
  çok karamsar değilimdir aslında ya ama yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey olduğu konusunda haklısın. bir insanı bir kez affettin mi ikinci hatasınada vize vermiş gibi hissediyorum.

  "çünkü bahsettiğimiz şey bir bina değil, yani yıkıp yensini yapınca eski temel ya da üstyapı tamamen yok olmuyor hafızamızdan"

  bende bundan dolayı yıkılmaya mahkumdur diye düşünmüştüm. aslında güzellikleri unutmaya çok çabuk meyilli iken, kötü anıları unutmak yada affetmekte insan olarak çok yetenekli değiliz diye düşünüyorum..( ya da ben yeteneksizim desem daha doğru)

  @ hei; çok güzel bir düşünce tarzın var. mücadeleci olmak elbette güzel ve dediğin doğru hasarları onarmak yenisini elbette inşa etmekten daha kolay bir yanda bildiğin diğer yanda hiç bilmediğin güven problemi çektiğin bir temel.. ama beyaz'ın dediği gibi keşke benzetme değil, bahsettiğimiz konu gerçek bina temelleri olsaydı. insanlar ne kadar güçlü ve dirayetli olurlarsa olsunlar, bu dünyada en çabuk incinip kırılabilen yaratıklar. bir vazo düşün bin parçaya ayrılmış sen bir güzel yapıştırıp eski haline getirebilirsin ama artık o eski vazo değildir, ve bir dokunuş tuzla buz olmasına da yetebilir...
  permalink
  04 Şubat 2011 saat 13:56 gönderen Aurora Borealis Aurora Borealis Çevrimdışı
  Güncellendi 04 Şubat 2011 - 14:04 by Aurora Borealis
 8. Eski Yorum
  exista'ın Avatarı
  Bence önce onarmaya çalışacaksın olmadı mı kendini daha fazla harap etmeye gerek yok, bazen en iyisi sıfırdan başlamaktır.
  permalink
  28 Şubat 2011 saat 23:03 gönderen exista exista Çevrimdışı
 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 00:25.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler