Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > Kozou no KakimonoRuhsuz bir adamın ruhunu aktardığı ruh karmaşasındaki ruhsal mekan
Bu Girişi Oylayın

"Türkiye'de bir alt kültür olarak manga" projesi nedir?

06 Şubat 2011 saat 01:12 gönderen Ryuk
Güncellendi 09 Şubat 2011 - 13:51 by Ryuk

Tübitak'ın liseler arası yaptığı proje yarışmasına "sosyoloji (toplumları inceleyen bilim dalı)" alanında katıldık. Ortağım ve ben anime ve manga takipçisi olduğumuz için konu seçimibu yönde oldu. Popülerliği daha az olduğu için "Anime" faktörünü çıkartıp sadece "Manga" faktörünü ele aldık. Projede araştırılan şey manganın hem hayranlar tarafından, hem de manga yayınlayan, satan yayın evleri açısından Türkiye'deki genel durumudur.

Proje ilk etapta yarışma için hazırlanmaya başlamasına karşın kısıtlı zaman ve konunun genişliği nedeniyle yarışma için yaptığımız kısım sadece bir giriş olarak düşünüldü. Danışman sosyoloğumuzun önerisi, ve bize gayet sıcak davranan yayın evlerinin teklifleri ile projeyi ileride kitap çıkartma seviyesine kadar ilerletmeye karar verdik.

Proje'nin ilk aşaması tamamlandı ve bir giriş olarak yarışmaya gönderildi. Bu ilk aşama için Türkiye'de yayınlanan Manga hakkındaki kitap ve dergiler incelendi, iki tanesi (worless, zhenya) bu forumdan olmak üzere dört kişi (bizle birlikte altı) ile bir odak grup görüşmesi yapıldı, üç tane yayın evi (Gerekli Şeyler, Arunas, Tudem) ile görüşme yapıldı. Bunlardan çıkarılan sonuçlarla bir rapor hazırlandı ve yarışmaya gönderildi.

İleriye dönük düşüncelerde belli okuyucu gruplarına (belli yaşlar, cinsiyetler...) yönelik daha detaylı odak grup görüşmeleri, başka yayın evleriyle de görüşmeler, anketler, konunun piri diye tabir edilebilinecek kişiler ile birebir görüşmeler planlanıyor.

Umarım AMT üyeleri olarak projemizden desteği esirgemezsiniz.

Proje ekibi:
Göktuğ Korkmaz
Umut Çavdar
ramo bunu beğendi.
Gösterim 586 Yorumlar 1 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 1

Yorumlar

  1. Eski Yorum
    Aurora Borealis'ın Avatarı
    eğer ufakta olsa yardımım olduysa ne mutlu bana keriminde benden farklı düşündüğünü zannetmiyorum. ileride de manga konusunda yardımımımız dokunacaksa seve seve yardım ederim(iz)..başarılar...
    permalink
    06 Şubat 2011 saat 01:38 gönderen Aurora Borealis Aurora Borealis Çevrimdışı
 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 22:13.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler