Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Tsuritama - 01

13 Nisan 2012 saat 13:20 gönderen animedyum


Nakamura Kenji benim en sevdiğim yönetmen değil ama kesinlikle fetiş yönetmenim. Yaşayan yönetmenler arasında tarzına kalpten bağlandığım, hep daha iyisini beklediğim bir insan. Hal böyle olunca onun ismini hangi projede duyarsam beklentilerim tavanı delip gökyüzüne ulaşıyor.

Nakamura'nın eserlerinde sembolizm ve animasyonun hep dirsek temasında ilerlediklerini görüyoruz. Kimi zaman alabildiğine yoğunlaştırılmış ve çözümlemesi zor, kimi zamansa oldukça basit çıkarımlarla yüzeysel bir sembolizm kullanıyor ama mutlaka kullanıyor. Animasyon konusundaysa asla sıradanlaşmayan, daima yenilik peşinde koşan bir üslubu var. Neredeyse hiçbir eserini diğerine benzetmek mümkün değil (bazı sahnelerde kullanılan teknikler dışında). Mononoke gibi inanılmaz dolgunlukta bir animenin hemen ardından, Kuuchu Buranko gibi alışılmadık bir anlatıyı yine alışılmadık tekniklerle sunabiliyor. Her ne kadar [C] The Money of Soul and Possibility Control beklentilerin çok uzağında kalmış ve iyi kotarılmamış bir proje olsa da bu animede bile Nakamura'nın daha önce denenmemiş olan bir konuya cüret ettiğini görebiliyoruz.


Tsuritama'da da durum farklı değil. "Balık tutmakla ve dünyayı kurtaracak dört delikanlıyla ilgili bir anime." Kelalaka?! Çocuklardan biri uzaylı olduğunu iddia eder, diğeri gözetleme kulesinin tepesinde kral edasıyla bir ördekle konuşur, ötekini ne zaman stres bassa suyun içinde boğulduğunu hisseder, sonuncusu ise ağırbaşlılığından ödün vermeden bu üç manyağın arasında "normallik" görevi üstlenir. Bilindik Nakamura Kenji karakterleri işte.Nakamura yine bölüm başında bir Mononoke göndermesi yapıştırır ve seriyi biraz daha o yöne kaydıracakmış havası verir. Oysa bölüm içinde, liseye giden dört oğlanın zibilyon kez anlatılmış hikayelerini tekrarlayacakmış gibi bir atmosfer yaratır fakat bölüm başında anlatılan efsaneyle gidişata dair birtakım ipuçlarını hemen hazır eder. Bu çocuklar dünyayı hangi tehlikeden kurtaracaklar (bir tehlike var mı ki?), bunu balık tutarak mı yapacaklar, 11 bölümde (kahrolası noitaminA) bunu nasıl başaracaklar hep birlikte izleyeceğiz fakat diyelim ki Nakamura Kenji yine [C]'de olduğu gibi çuvalladı, hiç gocunmadan devam ederim zira onun yönettiği animelerin en kötüsü bile izlenmese de en azından uzun uzun "bakılacak" kadar güzel yapımlar.
Devamını Oku...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 315 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 11:30.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler