Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Tsuritama - 03

28 Nisan 2012 saat 01:22 gönderen animedyumHer zamankinden fazla sayıda kaliteli yapımın yayınlandığı bir sezonda Tsuritama aralarından en tuhafı ve en farklısı olarak yoluna devam ediyor. Tsuritama her ne kadar Nakamura Kenji'nin önceki işlerinden bile belirgin şekilde farklılaşsa da yönetmenin adını kazıdığı bazı özellikleri sürdürüyor.

Çirkinliği ve nahoşluğu da en az güzellik kadar ön plana çıkartan, zaman zaman yücelten Kenji'nin bu serideki en göze çarpan yeniliği kullandığı renk paleti. Genellikle kaotik, depresif, kuru ve solgun renklerle çalışmayı seven Kenji bu kez ezberini bozup renkleri neredeyse sıradan bir lise animesinin ayarına getiriyor. Oysa anlatım üslubunda hiçbir değişiklik yok. Yine önemli detayları ve yaratıcı anlatım tarzını ya karakterlerini fazla konuşturmayıp yalnızca hareket ettirerek (Prens'in annesinin ölü olduğunu anlamamız) ya da üzerinde düşünmemize yol açan diyaloglar aracılığıyla (büyükanne ile Haru'nun bahçedeki konuşmaları) bizlerle paylaşıyor. [C]'den sonra yeniden orta yolu bulduğunu hatırlatıyor.

Kenji'nin her işinde olduğu gibi Tsuritama'da da bir gizem mevcut. Uzaylı Haru ile kardeşi Coco'nun bel bağladıkları Yuki'nin bir balığı tutması gerek. Haru ile Coco'nun dev bir denizanasına (ing.jellyfish - birazdan lazım olacak bu bilgi) benzeyen uzay gemileri ise denizin dibinde. Balığın tutulması dünyanın kurtarılması anlamına gelecek (en azından şimdilik söylenen bu). Öte yandan dünyadaki uzaylıları ve paranormalimsi aktiviteleri (Bermuda sendromu) inceleyen tuhaf ötesi bir örgüt olan MIB a.k.a Duck da işin içinde. Akira'nın Duck merkez ile yaptığı görüşmede Coco ve Haru için kullanılan JF1 ve JF2 kod isimler de belli ki jellyfish'in kısaltmaları.

Büyükannesinin bir kez daha hastaneye kaldırılması Yuki'yi depresyona itiyor ve etrafındaki herkesi itiyor. Seri başından beri Prens'in de herkese mesafeli davrandığını biliyoruz ve bunun nedeninin annesinin ölümü olduğunu bu hafta öğreniyoruz. Sondaki çılgıncasına koşma ise Yuki'nin yağmur altındaki gaza gelişiyle paralellik gösteriyor: Her ikisi de yüreklerine oturmuş ağırlığı parçalamış oluyorlar.

Süreklilik gerektiren anlatıma hala çok uygun olmadığını düşündüğüm, daha doğrusu bölümsel anlatımda çok büyük bir usta olduğunu düşündüğüm Kenji'nin Tsuritama'ya çok iyi hazırlandığı belli. Bu bölümdeki mutluluk+teşekkür ve ölümlü çiçeklerin güzelliği tam onun isteyeceği türden metinler. Bakalım bu hikayenin altını nereye kadar kazabilecek.


Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 284 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 17:50.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler