Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Sakamichi no Apollon - 05

11 Mayıs 2012 saat 20:41 gönderen animedyumSentarou'nun aile bağlarının ardından sıra Kaoru'da. Watanabe her iki karakterini sürekli sivrilterek mümkün olan en çıplak halleriyle sunmaya gayret ediyor. Açıkçası mangayı okumadım ama hikayenin genel olarak örneklerini daha önce sıkça gördüğümüz bir dramaya benzediğini düşünüyorum. Görünüşte iki zıt kutbun aslında derinlerde bir yerde birbirlerine çok yakın hayatlar geçirerek buraya kadar gelmeleri anlatılıyor.

Her ikisinin mazileri de olası travmalarla dolu. Sentarou'nun babası üzerinden atılan depresif çocukluk tohumu, Kaoru'nun durumunda ise anneye yüklenmiş. İki karakter, şu anda, küçük yaşta kaybettikleri (ölme anlamında değil) anne ve babalarının rollerini üstlenmiş durumdalar. Sentarou bir dolu küçük çocuğun ve ev işlerini yapan annesinin yanında ailenin babası gibi. Eve geldiğinde çocuklar onun bacağına sarılıyorlar, bir yere gitmek istediklerinde onun elini tutuyorlar. Sanki sabahtan işe gidip gece yorgun argın eve gelen bir baba gibi Sentarou.

Kaoru ise topluma fazla karışmayan, babasını (kocasını) bekleyen bir çocuk (anne) rolünde. Daha doğrusu, halasının, hakkında ileri geri konuştuğu annesinin görevini devralmış gibi. O sevimsiz kuzeniyle sivri dilli halasının bulundukları, halasının ahbapları eve geldiklerinde piyano çalarak gösteri maymununa dönüştürüldüğü evde nefes almasını sağlayan tek şey babasının bir süreliğine de olsa geri gelmesi. Nahoş bir ev ortamında yaşamayı zorla kabullenmesinin, bu çileyi çekebilmesinin tek nedeni babası.

Geçmişleri bu kadar benzeyen fakat mevcut karakterleriyle farklı rolleri betimleyen bu iki karakter artık serinin geçtiği güncel zaman dilimi içinde de aynı hisleri tatmaya başlıyor. Kaoru'nun kırılan kalbinin bir benzerini çok yakında Sentarou'da da göreceğiz (mangayı okumadan söylüyorum ama çok belli).

Watanabe'nin bu kadar bilindik ve tahmin edilebilir (klişenin hoşgörülü tabirleri bunlar) bir hikayeyi mümkün olan en temiz şekilde aktarmasıysa sanırım yönetmenin ne kadar marifetli bir insan olduğunun göstergesi. Akıcı üslubu ve gereksiz her detayı yontarak anlatıyı sivriltmesi sayesinde seriyi tek bir hedefe odaklaması bu büyük ustanın Sakamichi no Apollon'a en büyük yardımı. Zira bu hikayenin pek bir ses getirmesi, en azından 10 yıl sonra bile akıllarda yer etmesi kendi başına çok zor, ne de olsa her alanda (edebiyat, sinema, müzik vs.) benzer örnekleri daha önce deneyimledik. Watanabe ise sürpriz içermeyen bu romantizmi müzikle yan yana yürüterek işin içine bir miktar da olsa çeşni katmayı başarıyor. Müzikleri ise bir tanrıçanın yaptığı düşünülürse sanırım "Hikayen daha önce anlatılmış olsa bile bu hikayeyi kimse senin ağzından dinlemedi" düsturunu benimseyerek bir bakıma bu basmakalıp romantizm öyküsüne meydan okuyor. Şimdiye kadar bariz bir üstünlük kurduğunu söyleyebilirim.


Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 281 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 01:36.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler