Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Wasurenagumo

02 Haziran 2012 saat 16:56 gönderen animedyumBilmeyenler için: Young Animator Training Project, Japon Kültür Bakanlığı'nın hatırı sayılır bir bütçeyle (yaklaşık 2.5 milyon $) destek verdiği ve genç yeteneklerin sektörün ileri gelen firmalarındaki deneyimli çizerlerle birlikte çalışmalarına olanak sağlayan bir proje. Bu projenin ise şimdiye kadar izlediğim açık ara en iyi filmi Wasurenagumo.

Geçen yılki Tansu Warashi'nin de senaristi olan Tanimura Daishirou bu kez basit bir hikayeyi oldukça karmaşık bir hale getirerek mükemmel bir işe imza atıyor.

Büyük babasının sahaf dükkanında çalışan Suzuri'den kirayı almaya gelen Mizuki içine canavar mühürlenmiş bir kitap bulur. Mizuki kitabı açtığında, kitabın içinden kafası ve elleriyle normal bir kız çocuğuna benzeyen fakat ayaklarıyla bir örümceği andıran yarı sevimli-yarı korkutucu bir yaratık çıkar. Bu kız çocuğuna kanı kaynayan Suzuri onu yanına alır ve beslemeye başlar. İki karakterimiz farkında olmadan kitapta yazılmamış sonu yaşamaya başlarlar.

Sonu da dahil olmak üzere filmin içine saklanmış pek çok gizem, şekillendirmesi için seyirciye bir oyun hamuru sunuyor. Bunların en barizi ise Suzuri'nin zaman zaman göz altlarında beliren karaltılar. Örümcek kız kitaptan çıktığı andan itibaren Suzuri'yi manipüle ediyor. Ay ışığına bakarken geçirdiği değişim (filmin sonunda ağı kesen genç kız) yalnızca Suzuri'nin gözlerinde vuku buluyor. Zaman zaman izleyicinin algısını canlı tutmak için beliren ağları Suzuri son ana kadar fark edemiyor. Ettiğinde ise artık iş işten geçmiş oluyor.

Dediğim gibi, film her izleyicinin kendi okumasına izin verecek kadar esnek bir yapıda. Son sahnede bilge sahafın dükkanında çayı hazırlayan yaratık bile bu okumalara farklı bir boyut katacak kadar incelikli bir hamle. Belki o yaratık da o dükkanda bulunan ve sonu olmayan bir kitabın bilge sahaf tarafından yazılmış sonudur.


Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 311 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 04:48.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler