Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > eczmeltemBu Girişi Oylayın

Yılmaz özdil, Hürriyet, Vatandaşa Reçete

07 Aralık 2009 saat 11:11 gönderen eczmeltem

Eczane

Size bi reçete yazayım...

*
10 kuruşa satılan ilacı 3 kuruşa alacağız ama, bunun karşılığında, 10 eczanenin 3’ü kapanacak, hangisini tercih edersiniz?
*
Eczaneler kapanır.
*
Çünkü, bırakın yıllardır mahallenizde “en faydalı komşu” bildiğiniz eczacının iflas etmesini, 3 kuruşluk şahsi menfaat için babasını bile satan bir toplum haline getirildik.
*
Hiç çevirme suratını...
Sana soruyorum:
Dünyanın en pahalı benzinini, dünyanın en pahalı elektriğini, dünyanın en pahalı doğalgazını kullanan, dünyanın en yüksek vergisini ödeyen ülke... Nasıl olur da, Avrupa’nın en ucuz ilacını kullanır?
Hiç merak etmiyor musun kardeşim, nereden gelir bu değirmenin suyu?
*
Avrupa’da 5 ülke seçiyorlar, o 5 ülkenin ilaç fiyatlarından yola çıkarak, bizim ilaçların fiyatını belirliyorlar. Ancak, ne sihirdir ne keramet, işte burada maharet...
*
Mesela, kalp ilacı... Bakıyor, en ucuz Portekiz’de, Portekiz’in fiyatını seçiyor. Romatizma ilacı, bakıyor, en ucuz Yunanistan’da, Yunanistan’ın fiyatını seçiyor. O romatizma ilacı, İspanya’da daha pahalıymış, ilgilenmiyor, işine
neresi gelirse, orayı seçiyor.
*
Mesela, Aspirin... Bakıyor, en ucuz Fransa’da, şak, Fransa’nın fiyatını seçiyor. Halbuki, Fransa eczacısını kolluyor, sübvanse ediyor, ciro düştüğünde Fransız eczacısı çökmüyor. Vatandaşının sağlığını düşünen Fransa, eczacısının da “vatandaş” olduğunu unutmuyor.
*
Üstelik...
Zurnanın asıl zırt dediği yer.
*
Dün yaşanan bir vaka...
Tansiyon hastasına ilaç yazmış doktor. Hasta, en yüksek risk grubunda, ilacın dozu en yüksek doz, raporunda yazıyor. Hasta eczaneye geliyor, sistemi açıyor eczacı, bakıyor, o ilacı alırsa hasta, 61 lira fark ödemek zorunda... Ödeyemiyor. Tekrar sistemi açıyor eczacı, en ucuz eşdeğerini tıklıyor. En ucuzu alırsa hasta, hiç fark ödemeyecek ama, o en ucuz ilaç, en düşük doz... Yani, hiç fark ödemeyecek ama, büyük ihtimalle yakında ölecek.
*
Ekmek var, 400 gram... Ekmek var, 100 gram... İkisi de ekmek mi?
Ekmek. Doy da göreyim!
*
Demem o ki...
Sen, ilaç fiyatları ucuzladığı için eczacının isyan ettiğini sanıyorsun ama, o eczacı, aslında senin için kavga veriyor, senin için çırpınıyor. Mecbur kalırsa, gözlük satacak, vitamin satacak, bi şekilde hayatını devam ettirecek elbet...
Sana şimdiden Allah rahmet eylesin.
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 926 Yorumlar 4 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 4

Yorumlar

 1. Eski Yorum
  Aurora Borealis'ın Avatarı
  ya süper yazmış gene güzel paylaşım alem fm de birde sabahları nihat sırdar, güçlü mete, çandaş tolga ışık (gerçi daha ne isimler var ama neyse...) ya bu insanlar lazım ya süper paylaşım kardeş ellerine sağlık
  permalink
  07 Aralık 2009 saat 20:56 gönderen Aurora Borealis Aurora Borealis Çevrimdışı
 2. Eski Yorum
  Susano'o'ın Avatarı
  Agumentin almak varken Bioment kullanıyorum, aslında daha ucuz olduğundan değil. Elimizdeki stoklarda ondan olduğu için. Neyse. Eczacıların bir günahı yok ama, şu anda domuz gribi ve benzeri hastalıkların büyük bir çoğunluğu laboratuvar ortamında üretiliyor. Daha sonra toplumlarda yeterince panik ortamı yaratıldıktan sonra önce aşı sonra ilaçları piyasaya sürülerek, insanların sağlığı üzerinden paranın dibine vuruluyor. Normal bir soğuk algınlığı için bir ilaç alayım desem de 4-7 günde etkili oluyor ama ilaç almadan sadece dinlendiğimde de aynı sürede geçiyor. Bu da bende bir soru işareti olmuştur hep. Bir de doktorların promosyon almak için belli marka ilaçları yazma durumları var. Mesleğini şahsi çıkarları için kullanan insanlar da var her yerde olduğu gibi. Büyük hastanelerde doktorlar arasında politik soğuk savaşlar dönüyor. Başhekim olma yolunda ayak kaydırmalar, iftira atmalar vesaire... Bu insanlar da halkın içinden çıkıyor. Halkın hiçbir kesiminde güven kalmamış ki insanlar kendisinden başkasını düşünsün. Böyle bir ortamda öyle davranmaktan başka bir çıkış göremiyorlar. Ülkemiz ve dünya yozlaştı, çürüdü. Asıl sıkıntı bu.
  permalink
  08 Aralık 2009 saat 01:03 gönderen Susano'o Susano'o Çevrimdışı
 3. Eski Yorum
  eczmeltem'ın Avatarı
  Peki o zaman küçük bir süpriz bilgi vereyim. Augmentin ve bioment hammeddeyi aynı yerden alırlar. Aynı fabrikada aynı bantta üretilirler. Bazı elektronik markalar misali. Sonra bantta 2ye ayrılıp farklı etiket yerler. Ama herkes Susano gibi davranmaz çoğu zaman doktorunun telkiniyle ( ki kanunen yasaktır) eczacıyla güyya doğru ilacı almak için kavga eder.
  Aslında anime dünyama gündelik sıkıntılarımı sokmam ama bazen bardak doluyor. Yılmaz Özdil 'e de en azından konuyu araştırma zahmetine girdiği, bir çok meslektaşı gibi at gözlüğü takmadığı için teşekkür ediyorum.
  Aslında bu yaznın ismi " Kazın Ayağı Öyle Değil " olmalıydı.
  permalink
  08 Aralık 2009 saat 10:45 gönderen eczmeltem eczmeltem Çevrimdışı
 4. Eski Yorum
  Susano'o'ın Avatarı
  Bu olayın amacı da aynı ilacın satış pazarını büyütmek. Birisini 30 liraya satarlar, diğerini 15'e. Böylelikle zengin kesim kaliteli ilaç aldığını düşünerek rahat eder, orta direk kesim de ilaca para ayırabilir. Tabii fakir kesin ilaç alımı konusunda pek şanslı değil. Tekstil endüstrisinde olduğu gibi. Üzerine farklı bir marka yapıştırırlar. Aferin ve Benical'de de benzer bir durum söz konusu. Eczaneler de, bildiğim kadarıyla söylüyorum, anlaşmalı olduğu ilaç firmalarından en büyük kâr ile satabileceği ilaçları alır. Kendi geçimini başka türlü de sağlayamaz. Bu yüzden bir eczaneye gittiğinizde istediğiniz ilaç yerine muadil marka olanı ile karşılaşabilirsiniz. Bu pahalı olanı da olabilir, ucuz olanı da olabilir. Orası hangisinin daha fazla satıldığı ile alakalı. Burada söylemek istediğim şey daha pahalı olan ilaç her zaman daha iyi olmayabilir.
  permalink
  08 Aralık 2009 saat 20:05 gönderen Susano'o Susano'o Çevrimdışı
 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 11:29.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler