Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Ace o Nerae! - Sezon 1 - İnceleme

10 Ocak 2013 saat 19:07 gönderen animedyum


15 yaşındaki Oka Hiromi hayranlık duyduğu, kendisinden bir yaş büyük olan Ryuuzaki Reika (Ochoufujin)yüzünden okulunun tenis kulübüne yazılmıştır. Antrenmanlara katılan ama tenisi ciddiye almayan Hiromi'nin o güne kadar arkadaşı Maki ve kedisi Goemon ile tekdüze bir şekilde süren yaşantısı, kulübe gelen yeni koç Munakata Jin'in onda bir ışık görmesi sayesinde tamamen değişecektir.1973 tarihli Aim for the Ace! bir spor dalını arka plan olarak benimsemiş ağır bir drama. Kimseye zararı olmadan kendi halinde takılan Hiromi'nin bir anda koç tarafından takıma dahil edilmesiyle birlikte ergenlik çağındaki bir kızın yaşadığı sonu gelmez çileler tenis müsabakalarının öncesinde, esnasında ve sonrasında trajik bir tonda işleniyor. Yavaş yavaş yaptığı sporu sevmeye başlayan Hiromi de bu acı dolu süreçte ergenlikten yetişkinliğe yapılan geçişin sancılarıyla boğuşuyor. Ne zaman onu mutlu eden, hayatına neşe getiren bir gelişme olsa çok geçmeden yaşıtlarının kıskançlıklarına ve kin dolu planlarına maruz kalıyor.

Sürekli ezilen Hiromi tek sığınağı olarak gördüğü arkadaşı Mika'dan destek alsa da içinde yaşadığı toplum (tenis takımı) onu sürekli dışlamaya ve onun mümkün olduğu kadar canını acıtmaya çalışıyor. Bu dramatik yapı Hiromi için olduğu kadar izleyici için de hayli zorlayıcı. Hiromi ve Mika haricindeki herkes neredeyse bir düşman gibi yansıtılıyor. Sürekli haksızlığa uğrayan Hiromi ister istemez mağdur sempatisini kazanıyor ve seri de amaçladığı tek taraflı bakış açısını başkarakterinin etrafına ördüğü dikenli teller sayesinde yavaş yavaş kabul ettirmiş oluyor.Acıma duygusuyla şekillendirilmiş Hiromi'nin neredeyse sıfırdan başladığı tenis kariyerinde tepeye doğru yürüyüşüne bizleri ortak eden anime ise yapılan sporun kurallarını teknik açıdan pek de umursamıyor. Çizgi dışına düşen servislerin karşılanması, topun yerde iki kez sekmesine rağmen oyunun devam etmesi, maç skorlarındaki tuhaflıklar gibi hataların yanı sıra bazen karakterlerin saç renklerinin değişmesi, ses ve ağız hareketlerindeki senkronun örtüşmemesi, uzak planlarda karakterlerin yüzlerinin tamamen farklı bir insana aitmiş gibi görünmeleri animasyondaki tutarsızlıklar olarak öne çıkıyor.

Ucundan da olsa hissettirilen romantizm ile kısmen bir derinlik yakalamış Ace o Nerae gereğinden fazla koyulaştırılmış dramatik bir yapıyı benimseyerek, genç bir kızın her zorluğa göğüs germesi sayesinde nasıl bir öykü kahramanına dönüştüğünün bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.


Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 409 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 09:22.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler