Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Kanashimi no Belladonna

22 Ocak 2013 saat 22:20 gönderen animedyum


Fransız tarihçi Jules Michelet'nin La Sorcière isimli kitabından uyarlanan 1973 tarihli Kanashimi no Belladonna, aynı zamanda animenin babası olarak bilinen Tezuka Osamu'nun 60'ların başında kurduğu Mushi Production'ın Animerama üçlemesinin (Sen'ya Ichiya Monogatari, 1969; Cleopatra, 1970) de son filmi. Üçlemenin diğer iki filminin aksine yönetmen koltuğunda Tezuka'nın değil, Yamamoto Eiichi'nin oturduğu 90 dakikalık bir film olan Kanashimi no Belladonna anime sektörü düşünüldüğünde arthouse sinemanın nadir örneklerinden biri olarak öne çıkıyor.Bir çiftçi olan Jean ile soylulardan biri olan Jeanne evlenmeye karar verirler lakin köyün baronu bu ikilinin izdivaçlarına izin vermeden önce Jeanne'ın ırzına geçer. Tecavüzün ardından karısına yeniden başlamayı teklif eden Jean'ın aşkı ise zamanla yok olmaya başlar. Köy halkı tarafından da dışlanmaya başlayan Jeanne gitgide içine kapanır ve günün birinde yanı başında beliren Şeytan ile anlaşma yapar. Şeytan, Jeanne'a istediği gücü verirken Jeanne da bazı fedakârlıklarda bulunmak zorunda kalır.

Orta Çağ Avrupası'nda geçen hikaye, aslında son derece bilindik bir kavram olan cadılığın etrafında dönüyor. Şeytan'ın isteklerini kabul etmeye muhtaç kalan Jeanne'ın asilzade ve aşk dolu bir kadından soğuk ve sapkın bir cadıya dönüşümü filmin geneline yayılmışken, bir yandan da başlarda Jeanne'ı adeta taşlayacak kadar nefretle dolmuş köy halkının vebaya yakalandıktan sonra Jeanne'ı nasıl yücelttiği işleniyor. Veba karşısında eli kolu bağlanmış ve tek çare olarak Jeanne'ın zehirli çiçeğinden medet uman kraliyet erkanı da aynı dönüşümden nasibini alıyor fakat otoritesine saldırıda bulunulduğunu düşündüğü anda halkını hiçe sayan bir kararla rüştünü bir kez daha ispat ediyor.Ancak filmin pek çok kereler farklı aracılarda karşımıza çıkmış bu konusunun ve konuyu gayet yabancılaştırarak bitiren son karesinin pek bir önemi yok. Kanashimi no Belladonna başta da belirttiğim üzere bir arthouse sinema örneği olduğu için öncelikle konuyu nasıl anlattığına eğilmekte fayda var.

Cinselliğin, ama özellikle de sapkınlık düzeyindeki bir cinsellik anlatımının ön plana çıktığını ve Jeanne'ın Şeytan ile anlaşmasının hemen akabinde filme hükmetmeye başladığını göz ardı etmek imkansız. Bir penisi andıran ve bir sperm gibi hareket eden Şeytan'ın Jeanne'ın elinde sertleşmesi ve uzaması ile başlayan bu hükmediş, vebadan kurtulan halkın adeta büyük çaplı bir seks partisinde ise iyice şirazeden çıkarak aşırı grotesk sayılabilecek sahnelerle izleyeni zorlayan bir yapıya sahip. Oturak yeri penis şeklinde çizilmiş bir salıncakta sallanan Jeanne'ın gözetiminde, vajinasını timsahın ağzına kaptırmış kadınlar ile kolları devasa penislere dönüşen erkeklerin yaptıkları seks bir alemden ziyade bir katliamı andırıyor.

Filmin bu oldukça cüretkâr tavrı animasyonunda kullanılan farklı tekniklerde de ön plana çıkmış durumda. Hareketsiz görüntülerin sıkça göze çarptıkları animasyonda yağlı boya teknikleri de karikatür renklendirmeleri de kurşun kalem taramaları da mevcut. Hareketsiz görüntülerin bulundukları sahnelerin genelinde kaydırmalı çekim tekniği kullanarak kareyi genişleten film, animasyon açısından tamamen deneysel bir izlek sunuyor.

Dönemin animeleri ve anlatılan hikayeler düşünüldüğünde, günümüzde bile özgünlüğünü korumaya devam eden Kanashimi no Belladonna başkarakteri Jeanne'a olduğu kadar izleyene de hayli zorlu bir süreçle meydan okuyor.

Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 620 Yorumlar 1 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 1

Yorumlar

 1. Eski Yorum
  CloudT'ın Avatarı
  Art olarak o kadar harika bir yapım ki ne kadar anlatsam kafi gelmez. Yapımın, döneminin dışında olduğunu ve şu an bile bu sanatı yakalayabileceklerini sanmıyorum. Ayrı bir atmosferi, havası, çekiciliği var.

  Hikaye/senaryo olarakta fena değildir. Bu sefer ahım şahım diyemem ama 10/7.5 verebilecek kadar iyi olduğunu söylemeliyim.

  Onun dışında, karakterler ve verdiği mesaj olarakta takdire şayan bir durumla karşı karşıyayız.


  Nasıl överim tam olarak kararsız kaldığım şu dakikalarda, izleyemen varsa mutlaka izlesin demeyi borç bilirim.
  permalink
  23 Ocak 2013 saat 17:11 gönderen CloudT CloudT Çevrimdışı
 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 03:34.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler