Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Haha o Tazunete Sanzenri - İnceleme

28 Ocak 2013 saat 18:50 gönderen animedyum


Ailesiyle birlikte Genoa'da yaşayan Marco ilkokul çağındaki küçük bir çocuktur. Babasının dolandırılması yüzünden ailesinin içine girdiği borç batağından bihaber olan Marco, annesinin Arjantin'e gidip çalışmak zorunda olduğunu son anda öğrenince yıkılır. İtalya'nın 1881'de içinde bulunduğu ekonomik koşullar Marco'nun anne babasını böyle bir karar almak zorunda bırakmıştır.

Annesinden koparılmayı bir türlü sindiremeyen Marco zamanla okulu aksatmaya ve bulabildiği her işte çalışmaya başlar. Eve para getirip annesinin Arjantin'den gelmesi için uğraşan Marco, annesinden ayda bir gelen mektuplar bir anda kesilince boyundan büyük bir maceraya atılacaktır.1976 tarihli, 52 bölümlük bir seri olan Haha o Tazunete Sanzenri (daha yaygın adıyla, Marco), İtalyan yazar Edmondo De Amicis'in Cuore isimli çocuk romanındaki bir bölümün anime uyarlaması. Lupin the Third'de Hayao Miyazaki ile çalışmış ve daha sonraları Miyazaki ile birlikte Studio Ghibli'yi kuracak olan Takahata Isao'nun yönettiği Marco tam anlamıyla gerçekçi ve masum bir yolculuğun hikayesi.

Hikayenin başkarakteri ve aynı zamanda kahramanı olan Marco isimli küçük bir çocuğun annesine yeniden kavuşmak için atıldığı maceralarla şekillenen anime, bu küçük çocuğu adeta kendi bünyesinde yetiştiren bir tavra sahip. Daha ilk bölümde annesini son kez gören Marco, zaman içinde ata binmeyi de ateş yakıp kamp kurmayı da gemide yelkenleri açmayı da öğrenir. Annesine kavuşmak için her şeyi yapmaya hazır olan Marco 2 yıllık bu süreç içerisinde şeklen değişmese de manen tam bir yetişkine dönüşür.Fakat seri bu yetişkinliği ön plana çıkarmak yerine Marco'nun öksüz kalmış bir çocuğunkine ait çırpınışına vurgu yapar. Marco yeri geldiğinde lüks restoranlarda da yemek yer, çöpleri de karıştırır. Son ekmeğini küçük bir çocukla paylaştığı da olur, para kazanmak için gücünün yetmediği işlere atıldığı da. Yolculuğu boyunca sayısız insanla tanıştığı gibi, insanların nasıl canlılar olduğunu da deneyimler.

Yalnızca düşlerinde kavuşabildiği annesi, o düşlerin de karabasanlara dönüşmesiyle sürekli Marco'nun korkularını arttırır. Birçok kere çaresizliğe yenik düşerek Genoa'daki evine dönmeyi düşünmeye başlayan Marco şevki her kırıldığında da yanı başında ona destek olan insanlar bulur. Haha o Tazunete Sanzenri, bu macerayı anlatırken "bir öykü kahramanının başından geçen hayali olaylar" sıradanlığına sığınmanın aksine Marco üzerinden hem çocukların hem de yetişkinlerin izleyebileceği, oldukça dramatik ve eğlenceli bir anlatı sunmayı başarır.


Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 261 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 05:11.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler