Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Panda Kopanda

28 Şubat 2013 saat 18:58 gönderen animedyumStudio Ghibli'yi kuran iki büyük ustanın ilk ortaklıkları olarak göze çarpan Panda Kopanda sevimli ve eğlenceli tonda seyreden iki orta metraj filmden ibaret bir anime.

Hayao Miyazaki'nin senaryosunu yazdığı, Isao Takahata'nın ise yönettiği filmlerden ilki olan 1972 tarihli Panda Kopanda, bir iş için şehri terk eden büyük annesinin yokluğunda kendi başına alışveriş yapan, yemek pişiren, ortalığı toplayan Mimiko'nun neşeli hikayesi etrafında şekilleniyor.

Alışverişten dönen Mimiko eve döndüğünde yavru bir panda ile karşılaşır. Panny ismindeki bu yavru pandanın babası olan Papa Panda da çok geçmeden bu ikiliye katılır. Anne ve babası olmayan Mimiko küçük pandaya annelik yaparken büyük pandayı ise babası olarak kabullenir.

İkinci film olan 1973 tarihli Panda Kopanda: Amefuri Circus no Maki'de ise bu ilginç aileye yavru bir kaplan katılır. Sirkten kaçan bu kaplana da bir süreliğine annelik yapan Mimiko şehirdeki insanların baskılarına ve alaylarına rağmen hayatındaki eksikliği bir şekilde gidermiş olmaktan dolayı son derece mutludur.

35 ve 40 dakikalık iki filmden oluşan Panda Kopanda çocuksu bir atmosfere sahip olmasına rağmen Miyazaki'nin gelecek yıllarda sunacağı ve klasikleşecek animeler hakkında da ipuçları içerir. Olağanüstü kadın karakterler yaratmayı seven Miyazaki için Mimiko bu geleneği başlatan isimdir. Yalnızlığını gidermek için çocuğu ve babası olarak gördüğü pandalara en başından basmakalıp roller biçer. Çocuk [Panda] yemeğini yemeli, dişini fırçalamalı ve erkenden uyumalıdır. Baba [Panda]'nın ise şapka takması, pipo içmesi, gazete okuması ve her sabah işe gitmesi gerekmektedir. Mimiko bu isteklerin gerçekçi olmadığını gördüğündeyse hiç bozuntuya vermez ve "ailecilik" oynamaya devam etmesini sağlayacak çözümler üretir.

Miyazaki'nin daha popüler eseri Tonari no Totoro'ya özellikle çizimler ve karakter tasarımları açısından bariz bir şekilde ilham vermiş olan Panda Kopanda, ustanın ilerleyen yıllarda yaratacağı klasikler açısından da önemli bir referans olarak görülebilir.

Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 394 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 00:35.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler