Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Uchuu no Kishi Tekkaman - İnceleme

01 Mart 2013 saat 21:38 gönderen animedyum


Atmosferi çok kirlenmiş olan Dünya gezegeni üç yıl içinde yok olacaktır. İnsanlar ikinci bir gezegen arayışına girmiş ve bunun için de uzay araştırmalarına yönelmişlerdir. Waldarians adındaki uzaylıların saldırısına uğrayan, babasının da içinde bulunduğu araştırma gemisi yok edilince hikayenin başkahramanı olan Johji intikam yemini eder ve 26 bölüm sürecek savaş başlar.1975 tarihli anime tekdüze anlatıma sahip basit bir mecha serisi. Babasının intikamını almak isteyen Johji her bölümde Pegas isimli dev robotun içine girer ve Tekkaman'a dönüşür. Tekkaman atmosferin dışında gezinebilen ve uzaylılarla savaşabilen bir sayborgu andırsa da aslında Pegas'ın içine giren Johji'nin vücudunu kaplayan süper güçlü bir kostümden başka bir şey değildir. Johji, Pegas ismindeki robotun içine girer. İçeride adeta mumyalanan Johji'nin vücudu teknolojik malzemelerle kaplanır ve Tekkaman'a dönüşüm gerçekleşmiş olur.

Mecha serilerde öne çıkan bir özellik olan kişiliksizleştirme, Tekkaman'da da bu mumyalanma faslıyla gerçekleştirilir. Robotun içine giren ve mumyalanarak Tekkaman'a dönüştürülen Johji'nin yüzü, boşlukta verilen savaşlar sırasında hiç gösterilmez. Serinin kahramanı artık Johji değil, Tekkaman'dır; belki de hiçbir zaman Johji olmamıştır.Farklı silahlar ve teknikler kullanarak Tekkaman'ı yok etmeye çalışan uzaylılar, 1970'lerdeki pek çok eserde karşımıza çıkan uzaylı betimlemelerinden farklı düşmeyen bir üslupla grotesk çizimlere sahip böcekleri andırmaktalardır. Tekkaman istisnasız her bölümde başka bir düşmana karşı mücadele eder ve elbette ki her bölümün sonunda kazanır.

Yarısında iptal edilen bir seri olan Space Knight Tekkaman, mecha özelliklerinden ziyade shounen kalıplarını uygulayan ve kendini asla yenilemeyip sadece tekrar eden bir tempoya sahiptir: Waldarians her bölümde farklı bir planla çıkagelir ve insanlara saldırır, bu planın ne olduğu insanlar tarafından çözülmeye çalışılır ve bölümün son 4 dakikasında Pegas'ın (ve içindeki Johji'nin) uzaya çıkıp düşmanları aynı yöntemlerle mağlup etmesiyle de sonlanır.

Space Knight Tekkaman, son derece rahatsız edici seslendirmeleri (Tekkaman'ın böğürtüsü, Johji'nin fevri çıkışları vs.) ve monoton temposuyla başı-sonu belli bölümler sunan ve kendini geliştirmek bir kenara dursun, son derece tahmin edilebilir gelişmeleriyle izleyiciyi de sıkan bir yapıya sahip olmaktan kurtulamıyor.


Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 267 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 22:13.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler