Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Chirin no Suzu

30 Mart 2013 saat 00:49 gönderen animedyum


Yeni doğmuş, sevimli bir kuzu olan Chirin sürüyle birlikte yaşadığı çiftlikte tavşanlarla, köstebeklerle, kelebeklerle oynar. Çiftliğin etrafını çevirmiş çiti asla geçmemesini isteyen annesine yarım ağızla söz verir. Rivayete göre çiftliğin karşısındaki dağlarda yaşlı bir kurt yaşamaktadır.

Soğuk bir sonbahar gecesinde çitleri kırıp ağıla dalan kurdun saldırısına maruz kalır. Kurt etraftaki başıboş koyunlara ve kuzulara saldırırken Chirin'i gözüne kestirir ama Chirin'in annesinin son anda araya girmesiyle küçük kuzu bu saldırıdan sağ çıkar... fakat annesi ölmüştür. Kurdun parçaladığı çite doğru ilerler ve sürüyle son kez göz göze gelerek annesinin intikamını almak için dağlarını yolunu tutar.1978 yapımı film, kurdun saldırısına kadar oluşturduğu bu çocuksu atmosferi bir anda elinin tersiyle itip adeta karanlık tarafa geçen bir yapıya sahip. Annesinin koynuna girip ağlarken kurtların neden koyunlara saldırdığını anlayamayan, kimsenin kurtlara saldırmayışına isyan eden Chirin çok geçmeden kurtla karşı karşıya geldiğinde ağzından şoke edici bir cümle dökülür: Chirin de bir kurt olmak istemektedir.

Güçlü olanın kendinden zayıfları yok ettiği bu dünyada, Chirin yok edilmeyi reddetmektedir. Kurdun gülüp geçtiği bu istek filmin sonuna kadar Chirin'in yüreğinde yanan bir ateşe dönüşecektir. Chirin ilk başta bizonlara, kunduzlara, tavşanlara kafa tutsa da sürekli ağzının payını alacak ama asla yılmayacaktır. Bu azim karşısında kayıtsız kalmayan kurt da Chirin'i eğitmeyi kabul edecektir.

Aradan geçen üç yıl boyunca, Chirin ayıları ve kaplanları dize getirebilen çok kuvvetli bir keçiye dönüşür. Karşısına çıkan her rakibi alt eden Chirin en sonunda bir baba gibi gördüğü kurt ile birlikte koyunlara saldırmak için eski ağılına geri döner. Çoban köpeklerini bertaraf edip ağıla dalınca küçük bir kuzuyla karşılaşır ve benliğini anımsar. Chirin bir kurt olamamıştır. Ağıla girip karnını doyurmak isteyen kurt ile savaşır. Galip çıktığı bu savaştan sonra ağıldaki koyunlardan bir kabul görmeyi bekler ama beklediğini bulamaz ve dağlarda inzivaya çekilir.

Sürüden ayrılan, benlik arayışındaki bir kuzu üzerinden toplum yaşantısına çanak tutan Chirin no Suzu güçlü olmanın sürekli yalnızlığına da dem vuran, birilerinin yaşaması için birilerinin neden ölmesi gerektiğini sorgulayan harika bir yapım.

Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 329 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 21:38.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler