Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Ginga e Kickoff!! - İnceleme

05 Nisan 2013 saat 17:37 gönderen animedyum


Endüstriyel futbolun geldiği nokta malumunuz. Üzerinde akıllara seza paraların döndüğü bir iş kolu artık futbol. Futbolcuların, teknik direktörlerin, menajerlerin, kulüplerin ekmek parası olan bu spor artık izleyicilerin de gelir sağlayabilecekleri bir kaynağa dönüşmüş durumda. Kendinizi, sırf bahis oynadığınız için hiç tanımadığınız oyuncuların adlarını haykırırken veya onlara söverken bulmanız modern futbolun sıradan bir getirisi artık.

Kapitalizmin çoktan ele geçirdiği dünyada, futbol da hayatın her alanındaki diğer konular gibi yalnızca indirgenmiş sayısal bir değere sahip. Maç skorları, kimin kaç gol attığı, ilk yarıyı hangi takımın önde geçeceği her şeyin üstünde artık. Sahanın altındaki soyunma odalarında bulunan taktik tahtalarında ebedi uykusundan yalnızca maç günleri uyandırılan sporun ruhu eskilerin bildiği ve saydığı bir yücelikken, günümüz dünyasında ise gülünç bir isim tamlamasından fazlası değil.

Çocukken boş arsalarda, arabaların seyrek geçtiği asfalt yollarda, alınan harçlığın gönül rahatlığıyla yatırıldığı 1 saatlik halı saha maçlarında oynadığı futbolu hatırlayan kaldı mı? Camdan avazı çıktığı kadar bağıran anneyi duymazdan gelip çoktan akşamın çöktüğü o saatlerde topun peşinden koşturmaya devam eden çocuklar var mı hala? Topu her ayaklarına aldıklarında hayranı oldukları futbolcunun ismini zikredenlerin sesi çıkıyor mu acaba? Endüstriyel futbol mahalle aralarına kadar mı sızdı yoksa?
"Futbol asla sadece futbol değildir" - Simon Kuper
"Birinciysen birincisindir, ikinciysen hiçbir şey" - Bill Shankly


Sporun güzelliğinin, o sporu yapabiliyor olmaktan fazlası olmadığını bilen sayılı insanların medarıiftiharıdır Ginga e Kickoff!! Yaptığının bir spor olduğunun bilincine varmış bir avuç çocuğun 39 bölümlük macerasını anlatır. Defansın göbeği, takımın teleskobu Shou arkadan bağırır; Ouzou defansın önünde topu kontrol eder ve orta sahadaki kardeşi Ryuuji'ye oynar; sağ kanattan fuleli adımlarla kopup gelen Erika'ya yüksek bir pas gelir; Erika'nın hiç bekletmeden pasını aktardığı Kota kaleyi görür ve şutunu çeker... Gol olup olmadığı zerre kadar umurlarında değildir.

Ginga e Kickoff!! futbol sporuna saygı duyar ve bu sporun mümkün olan her uygulamasını ekrana taşır. Predators takımı galaksinin zirvesine çıkabilmek için sahada terini akıtır ve körler futbolundan kadınlar futboluna, minyatür kaleden 2'ye 2 yapılan maçlara kadar futbol yelpazesini başından sonuna kadar turlar. Bunun yalnızca bir spor olduğuna ve her sporun aynı tek özelliğe sahip olduğuna inatla vurgu yapar: Spor kazanmak için değil, rekabetin yarattığı keyfin tadına varmak için yapılır.

Predators mağlubiyet aldığında bile eğlenmiş, futbol sevgisi sayesinde keyif almış, aşkının karşılığını bulmuştur. Endüstriyel futbol için yeni bir gün doğar. İstatistikler tutulur, kalpler karşılıklı kırılır, spordan parayı doğuracak nefret itinayla her gün yaratılır ama sonra dünyanın öbür ucundan Ginga e Kickoff diye bir mucize doğar ve Shun'un o ayarsız sesiyle nefis bir mesaj verir: Jinsei wa ha ha!
Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 441 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 01:34.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler