Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Shingeki no Kyojin - 01

07 Nisan 2013 saat 17:19 gönderen animedyumHer sezon öncesi kendimce ufak bir öngörü yapıp rehberlerin en sonuna o sezonda en çok öne çıkacağını düşündüğüm iki serinin görsellerini koyuyorum. Yetmezmiş gibi twitter üzerinden kupon yapmaya da başladım. Yine sürprizlerden yattığımı söyleyebilirim ama hiç değilse favorilerde hedefi buldum gibi.

Aklın yolu da bir gerçi. Herkesin beklediği iki seri de bu beklentilerin boş yere olmadığını kanıtladılar. 2 gün arayla yayınlanan Aku no Hana da Titan da şu an en çok konuşulan animeler olmuş durumda. Fakat belli ki Titan çok geçmeden herkesi kucaklayıp kendini izleten bir seri olacak.

En son Death Note'un böyle bir etki yarattığına şahit olmuştum. "Anime ne yaw?" insanlarını bile yanına çekip resmen gündem yaratan bir seriydi. Shingeki de aynı potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. Özgün ve başka mecralara da uyarlanabilecek (live action film/dizi) esneklikte olan epope benzeri bir hikaye, destansı özellikleri sivrilten müzikler, yer yer aşırı yükseltilmiş ve çok iyi kotarılmış fps (OP öncesi çarpışma), karakter tasarımlarında seçilen karikatüristik çizimler sayesinde neredeyse hiç fark edilmeyen ve sahneye çok iyi yedirilmiş CGI (çanın çalması), daha yeni biten harikulade başka bir serinin (Jojo) sanat yönetmeni Yoshihara Shun'ichirou ve -tekrar başa dönerek- tüm bunları idare eden Death Note'un yönetmeni Araki Tetsurou.

Filmlere yaraşır kalitedeki fragman zaten az çok fikir vermişti, yani ne beklediğimizi biliyorduk. Devasa titanlar cüce insanlara saldıracak, hızlı bir aksiyon yaşanacak, epik savaşlar cereyan edecekti. İlk bölüm ise önceki cümlenin yalnızca ilk virgülüne kadar olan kısmı canlandırarak acele etmediğini gösterdi, ki zaten serinin de 2-cours (24-26 bölüm) süreceği açıklandı. Fakat açılış bölümü, fragmanın haber vermediği başka bir yönünü çıkardı Shingeki no Kyojin'in: Hiç yontulmamış ve çok sert bir dramatik yapı.

Bir anneye oğlunun savaşta öldüğü nasıl anlatıl(a)maz üzerinden başlayan bu bodoslama dalış, bölüm sonundaki gore sekansla iyice vahşi bir yapıya büründü. Belli ki başkarakter Eren ve ondan daha çok korkulan Mikasa hariç bu serideki herkes kolayca harcanabilir. Açıkçası yine bir shounenle karşı karşıyayız ama bu seferki, klonlanmış günümüz shounenlerinin aksine daha ziyade Fullmetal Alchemist ayarında bir ciddiyete ve cesarete sahip.

Benim asıl dikkatimi çekense titanların tasarımları oldu. Fırtına öncesi 1 saniyelik sessizliğin ardından duvardan "ceee" diyen devasa titan bir anatomi modeline benzerken, boy olarak daha kısa olanların ise vücutlarını kaplayan derileri vardı. Sanki boyları kısaldıkça insan formuna bürünüyorlarmış gibi bir izlenim yarattı. Mangayı her zamanki gibi okumadım ama eğer bu tasarım bilinçli bir tercihse duvarların dışındaki dünyayı merak eden Eren'in (ve onunla beraber bizim) aydınlatacağı gerçek ilginç bir etimoloji fikrine varabilir.

Bu seriyi haftalık yazmayan bloggerı dövüyorlar, yine de belirteyim istedim.

Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 284 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 11:53.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler