Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Pet Shop of Horrors

01 Eylül 2013 saat 23:32 gönderen animedyum


Chinatown'da evcil hayvan dükkanı işleten Kont D, müşterilerine çok nadir bulunan hayvanlar satmaktadır. Her müşterisine üç maddelik bir sözleşme imzalatan Kont, kuralların ihlali durumunda mesuliyet kabul etmediğini tekrar tekrar yineler ve müşterilerinden bu kurallara riayet etmelerini bekler, bir bakıma onları uyarır. Fakat elbette ki kurallar çiğnenmek içindir.Dört bölümünde de ayrı hikayelere yer veren seri, korkunun hammaddesi olarak görülebilecek gizemi hiç eksik etmeden (ve hiçbir zaman aydınlatmadan) her bölümünde çeşitli insan tiplemelerine yer veriyor. Bu insanların noksanlarını, ihtiyaçlarını, arzularını kapatacak hayvanlar satan Kont D, kendi deyimiyle "sevgi, hayal ve umut" satıyor. Eksiklerini gidermek için gelen müşterilere "insan" gibi görünen hayvanlar aracılığıyla aslında bu müşterilerin zihinlerini bulandırırken, bir yandan da insan egosunu hicvetmiş oluyor.

Kimi zaman ölmüş kızlarına tekrar kavuşmak isteyen anne baba, kimi zaman da tekrar yükselişe geçmek isteyen bir aktör Kont D'nin kapısını çalarken, yaşanan ölümleri soruşturan dedektif Leon Orcot da dükkanın gediklilerinden biri oluyor. Nihayetinde, ölenlerin veya öldürülenlerin hepsinin D'den bir hayvan almış oldukları daha sonra ortaya çıkıyor.D'nin yaptığı sözleşmedeki üç kural ise basit gibi görünmelerine rağmen oldukça etkileyiciler. Her müşteriye mutlaka ilk olarak söylenen "hayvanı kimse görmeyecek" kuralı, D'nin kendini koruma yöntemi. Tütsünün sürekli yanması, suyun temiz tutulması gibi kurallar ise müşterileri hayvandan koruma yöntemi. Hayvanın beslenmesiyle ilgili kurallar ise hayvanı koruma yöntemi. Bir bakıma, Kont D sattığı bu hayvanlarla müşterilerinin dileklerini gerçekleştiren bir cine dönüşüyor lakin dileğin devamlılığını bu kurallarla sağlamaya çalışıyor.

1999 tarihli 4 bölümlük televizyon serisi Pet Shop of Horrors, içeriği hakkında en başından ipucu veren ismini layıkıyla taşıyan bir anime. Japon animasyonlarında anlatı türü olarak nadiren tercih edilen korku, Pet Shop of Horrors'un yalnızca müşterilerle sınırlanmış kaotik dünyası içinde kendine bir yer buluyor. Pet Shop of Horrors kısacık süresine ve her bölümünde farklı bir müşteri profilini yansıtmasına rağmen bu epizodik anlatımın altından başarıyla kalkan hatta yer yer korkutmayı bile başaran bir seriye dönüşüyor.

Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 306 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 22:39.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler