Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Uchouten Kazoku - İnceleme

23 Eylül 2013 saat 20:27 gönderen animedyum


Kyoto sakinleri üç farklı gruptan oluşmaktadır: İnsanlar, tengular ve tanukiler. Eskiden Kyoto tanuki cemiyetinin liderliğini yürütmüş babası insanlar tarafından pişirilip yenilmiş olan Shimogamo Yasaburou, tengu hocası Akadama'nın getir götür işlerini halletmekte, küçük kardeşine göz kulak olmakta, fırtınalardan korkan annesine kol kanat germekte, cemiyet lideri olmak için uğraşan abisinden mütemadiyen azar işitmekte ve nefret ettiği kuzenleriyle mücadele etmektedir. Babasını insanların sofrasına götüren gerçeği öğrendiğinde hayatı tamamen değişecektir.Yojouhan Shinwa Taikei (The Tatami Galaxy) mangakası Morimi Tomihiko'nun aynı adlı mangasından uyarlanan anime, yazarın önceki eserindeki çılgın üslubu biraz törpüleyerek takibi daha kolay bir seri olarak karşımıza çıkıyor. Tatami Galaxy'deki inanılmaz uzun ve yer yer yorucu olabilecek diyalogların aksine, The Eccentric Family çok daha dingin ve sakin bir tempoda ilerliyor fakat bu temponun serinin dinamizmini yavaşlattığını söylemek imkansız.

Uchouten Kazoku, Japon mitolojisinden beslenerek yarattığı karakterlerinin başlarından geçen pek çok doğaüstü olayı (tanukilerin biçim değiştirmesi, tengular, tenguya evrilen bir insan, fırtına yaratabilen yelpazeler vb.) öylesine rahat bir üslupla aktarıyor ki kendini neredeyse alelade bir doğaüstü aile draması formuna sokuyor. Bölümler ilerledikçe serinin can damarı olan gizem yavaş yavaş aydınlanır ve taşlar yerine otururken Shimogamo ailesinin her üyesi detaylı bir şekilde tanıtılmış oluyor.Serideki bu aleladelik ortamında sergilenen Shimogamo ailesinin dramı Uchouten Kazoku'yu bir diğer münferit hikaye gibi gösterirken aysbergin görünmeyen yüzünde ise Benten karakteri ve "Friday Fellows" grubu üzerinden insanlığa yöneltilen eleştiriler hiç eksik edilmiyor. Tanukileri yiyen insanlara ne tanukiler ne de tengular karşı koyabiliyor, aksine besin zincirindeki hiyerarşi kanıksanmış bir gerçek olarak diğer canlı türleri üzerindeki hakimiyetini acımasızca sürdürüyor. Dolayısıyla insanın zaman zaman Tanrılaştırılması da kaçınılmaz oluyor.

Japon olmayan seyircilerin mitolojiye yapılan her referansı yakalaması hayli zor bir seri olan Uchouten Kazoku, bu dezavantajını bilindik bir ihanet öyküsünü görece kompleks bir ilişkiler yumağıyla anlatarak ve bu anlatımı da acı tatlı bir dille süsleyerek kendi çağının basmakalıp örnekleri arasında dikkate değer bir performans sunuyor.

Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 363 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 09:26.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler