Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Shingeki no Kyojin - Sezon 1

29 Eylül 2013 saat 17:05 gönderen animedyum


İnsanlar, birkaç asır önce devler tarafından yok edilmenin eşiğinden dönmüşlerdir. Devler birkaç katlı bir bina uzunluğunda, zekadan yoksun, insanları beslenme ihtiyacından ziyade zevk için yiyen canlılardır. İnsanların küçük bir bölümü, devlerin en büyüğünden bile daha uzun duvarlara sahip bir şehre kendilerini kapatarak sağ kalmayı başarmışlardır.

Günümüzde ise şehir 100 seneyi aşkın bir süredir herhangi bir devle karşılaşmamıştır. Genç bir delikanlı olan Elen ile üvey kız kardeşi Mikasa bir anda ortaya çıkan çok büyük bir devin şehrin duvarlarını yerle bir etmesine şahit olurlar. Daha küçük devler şehre dolmaya başlarken, iki çocuk da annelerinin canlı canlı yendiğini izlemek zorunda kalırlar. Elen tüm devleri öldüreceğine ve insanlığın intikamını alacağına yemin eder.Çiçeği burnunda firma Wit Studio'nun ilk animesi olan Shingeki no Kyojin, mangasından doğan popülariteyi yayınlanmasından aylar önce kullanıp hayli yüksek düzeyde beklenti yaratmış bir seri. Anime tarihinin mihenk taşlarından biri olan Death Note'un da yönetmeni Araki Tetsurou'nun yönettiği Attack on Titan, aynı Death Note'ta olduğu gibi yine her profilden izleyiciyi yanına çekmeyi başarmış ve dünya genelinde ses getirmiş bir yapım fakat kendi yarattığı beklentileri karşılama konusunda ise oldukça tembel.

Post-apokaliptik bir atmosfere, fazlasıyla ilgi çekici bir konuya sahip olmasına ve kolaylıkla seinen türüne yerleştirilebilecek gelişmelere yer vermesine rağmen Shingeki no Kyojin'in sendeleyen bir shounen olduğu gerçeği bölümler ilerledikçe yineleniyor. Altı doldurulmamış karakter, başkahraman, başdüşman gelişmeleri; yarattığı gizeme dair teori üretmeye fırsat vermeyen muhafazakarlığı; ilk bölümlerde caka satan animasyonunun zayıf bir bütçe planlamasına yenik düşerek ilerleyen bölümlerde fena halde kusurlu oluşu ve bu kusurların önemsenmeyişi Shingeki no Kyojin'in bilindik "bir diğer pazarlama stratejisi" yaftasını kuşanmasını sağlıyor.Seyirciyi okura dönüştürme çabasının bariz bir örneği olan Shingeki no Kyojin, ilk sezonundaki ketum tavrını final sahnesine kadar sürdürüyor. Ne titanların nereden geldikleri, gelmelerine neyin neden olduğu, duvarların neyi sembolize ettikleri açıklanıyor ne de seyirciye teori üretmek için herhangi bir ipucu sağlanıyor. Animenin kapanışıyla birlikte seyircinin elinde kalan tek çare, mangaka Hajime Isayama'nın açıkladığı üzere 20 cilt süre(bile)cek mangaya yönelmek oluyor. Dolayısıyla Shingeki no Kyojin'in animesi, hiçbir şekilde açıklanmamış olmasına rağmen devamının geleceği bariz olan ilk sezonuyla saatler uzunluğundaki başarılı bir manga reklamı olmanın ötesine geçemiyor.

Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 453 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 04:02.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler