Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > Virgül, Nokta..................
Bu Girişi Oylayın

Bu gün birini öldürdüm.

20 Aralık 2009 saat 01:29 gönderen Aurora Borealis
Güncellendi 21 Aralık 2009 - 18:06 by Aurora Borealis

Not: bu bir örneklemdir.

-bu gün çok hızlılar ilk işimiz hemen geldi.

Sıradan bir gün. Çok sıradan hem de. Her zaman yaptıklarınız yaptığınız…..

-Ee o zaman bu günün senin için ne farkı var? Bu garip gülümseme ifadesi ne?

Bu günün diğerlerinden benim için ne mi? farkı var? O zaman söyleyeyim. Ama önce başka bir şey söyleyeyim. Bu gün ben birini öldürdüm.

-Haa! Şaka yapıyorsun dimi?

Hayır. Gayet ciddiyim ne var bunda?

-He tabi öyledir.

İnanıp inanmanız umurumda değil

-Ne saçmalıyorsun. Gelmiş birini öldürdüm diyorsun durup dururken. Sen her zamanki sensin işte, sen birini öldüremezsin

O nedenmiş

-Öyle işte sen katil olmazsın

Ne o korktunuz mu yoksa bir katille tanışmaktan.

-Eğer gerçekten böyle bir şey yaptıysan buraya neden geldin? Bir katilin aramızda olmasını istemeyeceğimizi de tahmin etmiş olman gerekiyordu.

Söyler misiniz bana sizle her gün aynı şeyleri yapıp aynı monotonlukta yaşarken, sizden farkım cinayet işlemiş olmam mı oluyor? O zaman size şunu söylememe izin verin. Siz ile ben, hatta sokakta ki her hangi biri arasında hiç bir fark yok. Çünkü her an herhangi biriniz katil olabilirisiniz.

-Saçmalama! Ben asla birini öldürmem.

Kesin konuşmak için bu kadar emin olma bence

-Ciddi değil be baksana rahatlığına

-Ciddi değilsin değil mi? Yoksa böyle rahatça gelip bunu burada söyleyemezdin.

Nedenmiş o? siz kimsiniz ki? Ayrıca kime ne diyeceksiniz. Bu birini öldürmüş bize itiraf etti. Ee sonra

-Saçmalamayı kes lütfen. Korkutuyorsun. Durup dururken sana ne oldu böyle? Solunda mı kalktın, yoksa biri mi kızdırdı seni?

Direk uyandım. Birini öldürdükten sonra buraya geldim ve buraya kadar geldiğim sürede kimse kızdırmadı beni. Dedim ya bu günde sıradan bir gün

-Hayır. Senin için farklı bir gün. Sen birini öldürdüğünü söylüyorsun.

O mu? Aslında o da sıradandı. Tek fark, söylememin tek sebebi öldürdüğüm kişi bana, katil olduğumu söyleme cesaretimin olup olmadığını sormuştu. Ama cevabını duyacak vakti yoktu. Onun cevabı görmesini istedim.

-He tabi. Kimi öldürdün peki

Bu bir sır

-O zaman neden birini öldürdün?

Oda bir sır

-O zaman sen birini öldürmedin. Çünkü ortada ne sebep var ne maktul

Yani ortada hiçbir şeyin olmaması benim söylediğimin gerçek olmadığı anlamına mı geliyor?

-Birini öldürdüğünü söylüyorsun ve bunu gayet rahat normal sıradan sanki çişe gidip gelmişsinde bunu söylüyormuş gibi söylüyorsun ama katil olduğunu gösterir kanıt yok

Yani ortada kanıtın olmaması benim katil olmadığımı mı gösteriyor? Ve sırf bu yüzden ben birini öldürdüm desem de bu beni katil yapmıyor öylemi?

-senle uğraşamayacağım gerçektende bu gün tuhafsın hatta korkutucusun

-o zaman sana bir şey sorayım. Madem katilsin birini öldürmek için bir sebebin olmalı

Sebebim yok

-sebebin mi yok! Rast gele önüne çıkan herhangi birini ya da herhangi birimizi öldürebilirsin durup dururken öyle mi?

Kriterim yok demedim. Öldürmek için özel bir sebebim yok dedim.

-Hey çocuklar bırakın artık saçmalamayı

-Evet, bu kadar cinayet roman ya da filmi geyiği yeter artık. Bu maktul ile işimizi bitirelim artık. İlk yüzeysel tarama bitti. Katil veya katiller özellikle göz kapaklarını gözleri açıkta kalacak şekilde yapıştırmış. Sanırım ölmeden önce görmesini istediği bir şey varmış. Bu arada ilk taramada ölüm şeklini bulamadık. Bağlam izi yok. Darbe yok. Yüzeysel hiçbir iz yok. İç otopsiye başladığımızda bir şeyler buluruz.

-Tamam, ben açmaya başlıyorum.

Ha bir şey daha birini öldürmek için illa kendini, kendi ellerini kullanmana gerek yok.

-Tamam, artık başlayabilir miyim?

Ne demek tabii ki. Birini öldüremeyeceğini söylüyorsun ama neşteri ilk vuran olmakta hiç tereddüt etmiyorsun

-İkisi farklı şeyler. Zaten ölmüş birini bir kez daha öldüremem dimi? sivri zekalı çekil…..
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 1074 Yorumlar 11 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 11

Yorumlar

 1. Eski Yorum
  Susano'o'ın Avatarı
  Herkesin içinde olan bir şey bu, sanırım bunu söylemek istiyorsun. Öyle bir durum geliyor ki, tüm inançlarımız bir an için kenara çekiliyor ve olan oluyor. Belki de inançlarımız insanları öldürmenin yanlış bir şey olmadığını söylüyor. Böyle insanları ruh hastası olarak etiketleyip, paketleyip en yakın hapishane veya tımarhaneye postalıyoruz ve hayat kaldığı yerden devam ediyor. Peki asıl hata nerede?
  permalink
  20 Aralık 2009 saat 15:00 gönderen Susano'o Susano'o Çevrimdışı
 2. Eski Yorum
  Aurora Borealis'ın Avatarı
  hata heryerde ve hiç bir yerde tabi bu ironik bir örnek oldu ama örneklemden devam edersem bence kendini savunurken birini öldürebilirsin yada kazayla da olabilir keza hikayede aslında cinayeti işleyen "ben birini öldürdüm" diyen kişi değil neşteri vuran kişi
  ben sadece kesin kararlara varmak için acele etmemek ve büyük konuşmamak gerektiğine inanıyorum bu hikaye 15 dakkada çıktı ama düşündüğümü anlatmanın en kolay yoluydu(tabularımda yıkılabiliyor demek ki )
  permalink
  20 Aralık 2009 saat 23:29 gönderen Aurora Borealis Aurora Borealis Çevrimdışı
 3. Eski Yorum
  necromancer'ın Avatarı
  ''ben kimseyi öldüremem'' diyen kişi en fazla birini öldürmeye kabiliyetinin yetmeyeceğini ima ediyordur bence.
  ayrıca''kimseyi öldüremem'' cümlesi başlı başına bir hatadır..
  öldürmek kısaca bir canlının hayatına son vermek demek ve insanlar için bu eylem tamamen değişken bir mantık çerçevesinde algılanır.
  ki bunun en güzel örneğini katil kelimesinin anlamına baktığımızda görebiliriz.. sözlüklerde baktığınızda anlamların arasında aynı zamanda ''insan öldüren kimse'' cümlesini görüyoruz.. yani insanlık kendi koyduğu kurallar arasında öldürme eylemini sınıflandırmış/sınırlandırmıştır..
  bir sinek öldürdüğümüzde katil olmuyoruz ancak insan öldürdüğümüzde katil oluyoruz.. her iki durumdada bir canlının hayatına son vermiş olmuyormuyuz??

  evrenin kuralları her canlıyı eşit gördüğü halde insanlığın çıkarlarına göre bu eşitliği bozması.. işte asıl hata bu.. duruma göre öldürmek yanlış ve doğru olabiliyor insanlık için.. canınızı sıkarsa bir sineği öldürebilirsiniz ancak insan öldürdüğünüzde bu yanlış oluyor.. ancak yetki verildiğinde insan öldürmek kahramanlık bile sayılabiliyor (bkz: askerler)

  kısaca ''ben kimseyi öldüremem'' diyen kişiler.. aynısını söylemeye devam edin.. duruma göre insani bile öyle güzel öldürürsünüzki.. aynı bir sinek gibi..
  permalink
  14 Ocak 2010 saat 04:02 gönderen necromancer necromancer Çevrimdışı
 4. Eski Yorum
  Aurora Borealis'ın Avatarı
  aslında bu hikayenin anlatılan konunun dışında bir amacı var. bu kendim için yazdığım bir hikayeden bir bölümken, bir gün bir konuşmada takıldığım bir konu yüzünden bazı yerlerini değiştirip bir arkadaşıma yazdım. çok ironik bir örnek oldu.

  "asla" diye bir şey olmadığını ile herkesin her an herşeyi yapabileceğini,insanların aslında göründüklerinde farklı olabileceği gibi kimsenin kimse ile ilgili herşey bildiklerini sandıkları kadar bile bilemeyeceklerini ve kimsenin masum olmadığını özetle açıklamak amaçlıydı.

  neden hikaye olarak yazdın dersen, ne kadar bunları bu şekilde anlatsamda anlatayım unutulur. insan hafizasından güzellikleri malesef bir kalemde silerken acıları asla silmez.(tabi herkesin algıda seçiciliği farklı). dahası müzik gibi, sinema gibi, kitap gibi,anime ve manga gibi şeylerden duydukalarımızı, gördüklerimizi ve okuduklarımızı da kolay unutmayız.

  ayrıca ''kimseyi öldüremem'' cümlesi başlı başına bir hatadır..

  kelime anlamını kenara atarsam doğru o sadece örnek öyle kalırsa iyi olur iddiali şeyler söylerken hayatın senin için hazırladıklarını hesaplayamazsın en iyisi orta karar

  bir sinek öldürdüğümüzde katil olmuyoruz ancak insan öldürdüğümüzde katil oluyoruz.. her iki durumdada bir canlının hayatına son vermiş olmuyormuyuz??

  canı yanan varlıklarda bir tepki var. (gene senin iç güdü olayına geldik) canım yandı yakanın canını yakmalıyım.(genelleme değil tabiki) etki tepki gibi. herkesin sabrının dayandığı bir nokta var. ama ben bir canlının yaşamına son vermeden kastına farklı bakıyorum. hayvanların öldürülmesine karşıyım. ama sinek konu dışı
  bu bir döngü. hayatta kalmak için yaşamak için güçlünün güçsüzü öldürdüğü. genel bir kural bu (güçte tabi kendine göre farklı maddi, fiziki vs..) ama insan öldürmek o farklı bir şey... başkasına verilmiş olan ve bir amaç için yaratılmış duyguları olan ve hisseden düşünen, birileri için evrende bir anlam ifade eden birini yok ediyorsun. birileri için bir anlamı yok ediyorsun. ee yok ettin noldu hiç ...
  gerçi avatarı izledikten sonra iyice emin olduğum tek şey insan dediğimiz "biz" yani tek bildiğimiz doğruyu ve yanlışı ayırt etme becerisine sahip olduğumuz halde sadece yok etmeyi biliyoruz.

  evrenin kuralları her canlıyı eşit gördüğü halde insanlığın çıkarlarına göre bu eşitliği bozması.. işte asıl hata bu..

  insanlığın çıkarlarına göre mi? insanlar kendi çıkarlarına göre kendileri mi? bu eşitliği bozuyor... şuçlamak saçma geliyor...biz yapıyoruz suçu başkasına atıyoruz. aslında eşitliği herkese eşit tutuyor bozmuyor oda bozulduğunda kendince hatta tepki veriyor.(bkz. hastalıklar, doğal afetler....)

  "yetki verildiğinde insan öldürmek kahramanlık bile sayılabiliyor"

  bu benim anlamadığım bir konu. daha doğrusu anlamak istemediğim.. bütün dünyayı tek bir ülke yönetsin .. ee sonra... tatmin edicek mi bu o yöneteni ...yetmiyor. yetmeyecekte. asla yetinmeyi bilemeyeceğiz...
  permalink
  14 Ocak 2010 saat 12:22 gönderen Aurora Borealis Aurora Borealis Çevrimdışı
 5. Eski Yorum
  necromancer'ın Avatarı
  hayvanların öldürülmesine karşıyım. ama sinek konu dışı
  bu bir döngü. hayatta kalmak için yaşamak için güçlünün güçsüzü öldürdüğü. genel bir kural bu

  mesela beslenmek için bir geyik/tavşan vs.. öldürürsün/avlarsın veya bir aslan sana saldırdığında kaçamıyorsan savaşıp öldürmek zorunda kalabilirsin hayatta kalmak için..
  ancak sinek gibi canlılar bu döngünün içine girmiyor bu yüzden örnek olarak sineği kullandım
  sinek gibi canlıları öldürmenin sebebi ne hayatta kalmak nede yaşamak.. sadece canımızı sıktığı için öldürüyoruz.. ufak ve karşı koyamayacak kadar güçsüz bir canlı olduğu için tereddütsüz saldırabiliyoruz çünkü insanlara göre bir sineğin hayatı çok ucuz/değersiz/anlamsız geliyor ve başka canlılara göre bir sinek öldürdüğünde kimse seni suçlamaz kısaca sonucunda toplumdan dışlanma ihtimalinin olmadığı ve bize zarar veremeyecek kadar güçsüz olan her canlıyı öldürmeye hakkımız olduğunu düşünüyoruz büyük ihtimalle... buda herkesin belli şartlarda her canlıyı öldürebiliceğini (en azından öldürmeye çalışabiliceğini) kanıtlıyor çünkü içimizde var (dediğin gibi içgüdülere geldi sonuç )

  bu benim anlamadığım bir konu. daha doğrusu anlamak istemediğim.. bütün dünyayı tek bir ülke yönetsin .. ee sonra... tatmin edicek mi bu o yöneteni ...yetmiyor. yetmeyecekte. asla yetinmeyi bilemeyeceğiz... sonunda aynen dediğin gibi olucak.. en son dünyada sadece tek bir ülke hüküm sürücek ve o ülke tatmin olucak.. ancak bu olduğunda dünya nüfusundan geriye sadece 1-2 milyon kalıcak büyük ihtimalle.. kısaca nasıl olursa olsun insanlığın sonunu yine insanlık getiricek..
  permalink
  14 Ocak 2010 saat 15:39 gönderen necromancer necromancer Çevrimdışı
 6. Eski Yorum
  Aurora Borealis'ın Avatarı
  çok güldüm yaa önce
  ama bir sinek beni bu kadar güldürdüğü halde demek istediğin şey acı bir gerçek
  (iç güdüleri kontrol altında tutmak iyidir.)
  en son dünyada sadece tek bir ülke hüküm sürücek ve o ülke tatmin olucak
  tatmin olucağını hiç sanmıyorum. dediğin gibi
  insanlığın sonunu yine insanlık getiricek.
  bu dünyayı mahvedip yaşanabilecek diğer her yeride mahvetmek için durmayacak (avatar da anlatıldığı gibi)

  sonra şeytan tanrının huzura çıkıp diyecek ki işte insan! diye cehennemin kapısında ki uzun kuyruğu gösterecek...
  (bu da başka bir fantastik hikayeden alıntı dini boyuttan bahsetmek amaçlı söylemiyorum)

  not: sinekler sandığın kadar güçsüz değildir (bkz: nihatla sivrisinek, bknz: sıtma ile insanı öldürebilen sinek.....)
  permalink
  14 Ocak 2010 saat 18:06 gönderen Aurora Borealis Aurora Borealis Çevrimdışı
  Güncellendi 14 Ocak 2010 - 20:12 by Aurora Borealis
 7. Eski Yorum
  necromancer'ın Avatarı
  çok güldüm yaa önce
  neden güldüğünü anlamadım ama

  not: sinekler sandığın kadar güçsüz değildir (bkz: nihatla sivrisinek, bknz: sıtma ile insanı öldürebilen sinek.....)
  eminmisin ? (bkz: raid,günlük gazeteler, eğer gazete kesmezse diye kenara ayrılmış dergiler.. vs.. )
  şaka yapıyorum tabi
  permalink
  15 Ocak 2010 saat 00:28 gönderen necromancer necromancer Çevrimdışı
 8. Eski Yorum
  Aurora Borealis'ın Avatarı
  konuyu açıklama amacını,özünü kenara koy öyle oku. bir sinekten bağladın konuyu

  eminmisin ? (bkz: raid,günlük gazeteler, eğer gazete kesmezse diye kenara ayrılmış dergiler.. vs..

  gece gece yaa iyi geldi.. ama doğru.
  genede vurmak kolay değil.(raidi saymassak insan için atom boması ne ise sinek için raid o)

  nihat sırdarın sivrisineğimisin yoksa sen itiraf et
  permalink
  15 Ocak 2010 saat 01:21 gönderen Aurora Borealis Aurora Borealis Çevrimdışı
 9. Eski Yorum
  necromancer'ın Avatarı
  özünü kenara koy öyle oku. bir sinekten bağladın konuyu
  tmm belki biraz komik olabilir

  genede vurmak kolay değil
  bir arkadaşım ''sinek savar'' olarak adlandırdığı ufak bir yastıkla uyuyor gece sinek uyandırdığında tavana konmasını bekliyor sonra yastığı fırlatıyor.. ve tekrar yastığa sarılıp uyumaya devam ediyor ilk duyduğumda çok gülmüştüm

  nihat sırdarın sivrisineğimisin yoksa sen itiraf et
  kendisini tanımamamdan dolayı gerekli tepkiyi veremeyeceğim
  permalink
  15 Ocak 2010 saat 01:32 gönderen necromancer necromancer Çevrimdışı
 10. Eski Yorum
  Aurora Borealis'ın Avatarı
  ilginç bir yöntem ama denemeyi bile düşünmüyorum. konu nerden nereye geldi bravo valla bize )

  nihat sırdar benim sıkı takip ettiğim bir radyocu alemde akşam 17:00 dan sonra başlıyor sivride onun yayın arkadaşı ama bazen gülmekten öldürüyor herif beni
  permalink
  15 Ocak 2010 saat 01:48 gönderen Aurora Borealis Aurora Borealis Çevrimdışı
 11. Eski Yorum
  necromancer'ın Avatarı
  aynen neyse konuyu daha fazla batırmayalımda

  pek radyo dinlediğim söylenemez o yüzden ilk defa duyuyorum daha bir ara denk gelirsem denerim bi
  permalink
  15 Ocak 2010 saat 02:00 gönderen necromancer necromancer Çevrimdışı
 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 22:10.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler