Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Çıkmaz Sokak "Fanservice"

15 Haziran 2012 saat 04:11 gönderen animedyum

Özgün senaryo yaratmada varılan çıkmaz sokak - ki varışın temel nedeninde insanların büyük bir hızla aynı yerleri oyarak dünyanın sonunu getirmeye yaklaşmalarının, hayal kurma ve ileriyi görebilme ufkuna sahip yazarların yaratıcılıklarını depresyona feda etmelerine yol açtığının yattığını düşünebiliriz - nedeniyle anime dizilerinde kullanılan anlatı tekniklerinde belirgin bir sıradanlaşmanın (tektipleşme) revaçta olduğu, kötü bir tercümeyle ise ana akıma dönüştüğü bir felç hali sektörün tamamına sirayet etmiş durumda.

Sokağın (veya labirentin) üç tarafı kapalı bölümüne kanalize edilmiş yazarlar bir anlık tıkanıklık yaşayıp geri gitmeye çalışadursunlar, arkada bekleyen ve onlarla aynı yola "koşulmuş" yazarlar da aynı hataya düşüp aynı çıkmaz sokağa dahil oluyorlar. Gelenlerle birlikte sokak nüfusunun gittikçe artmasının, sokağın çıkışını engellediğini ve yeni gelecek yazarları "burası dolu" diye bir ibare ile karşılayıp geri döndüreceğini düşünebilirsiniz. Fakat bu küçük ve dar sokak o kadar elastik bir yapıda ki öngörülen kapasitesinin çok daha üzerinde, fizik kurallarına bile karşı gelecek bir sayıya kadar limitlerini zorlayabiliyor.

Peki -konumuz anime olduğu için- anime senaristlerinin (yapımcıları da eklememiz gerekir) her yeni gelenle birlikte oksijeni daha da azalan bu gudubet sokakta nasıl düşüneceklerini beklemeliyiz? İnsanda, oksijensiz kaldıkları anda beş dakika içinde ölen beyin hücrelerinin küçücük bir mıknatısa benzeyen bu sokakta azalan oksijen oranı nedeniyle hızla tükenişlerine gözlerimizi kapatmalı mıyız? Düşünmeyen bir insanın "yaratmak" eyleminden haberi olabilir mi? Ya da ortaya koyduğu eserini "yarattım" diyebilir mi?

Bu bahsettiğim sokağın adı "Fanservice". "Özelleme" olarak çevrilebilecek bu anime anlatı düsturu elbette ki öncelikli olarak izleyiciyi kayıran "özel" bölümler, "özel" çizimler ve hatta "özel" anlarla karşımıza çıkıyor[1]. Hem düşünme yetisini bir külfet gibi görerek yalnızca göze "güzel gelen şeyler" görmeye kilitlenmiş günümüz izleyicisi (dünya genelinde) bu "özeller" sayesinde yalnızca ağzına çalınan balın tadına vararak memnun ediliyor (ayrıca izlediği animenin kendisi adına tasarlandığını [imal edildiğini] duyumsayarak kendisini özel hissetmiş oluyor) hem de sokak henüz taşmadığı için eser yaratacak "yaratıcıların" ortaya koydukları "benzerler" stüdyolar ve maalesef ki izleyici tarafından "kayırılıyor." Oysaki bu benzerler, pahalı taklitlerden başka bir şey değil. Hepsi tekil bir mantığın güncellenmiş, günümüze uyarlanmış formları.

Alan razı, veren razı. "Sanatsallığı" söylemesi hoş ama anlaması uzun bir kelime zanneden izleyici kitlesinin yön verdiği (çok bilinmez ama müşteridir her sanata yön veren) bir sanat biçemi olan animede de ana akım idelerin, yol soran yapım stüdyolarına ve yönetmenlere ve yazarlara ve çizerlere ve seslendirme sanatçılarına ve müzisyenlere gösterdiği tarafın, yalnızca girişini ve önündeki yaldızlı harflerle yazan "Fanservice Sk. 1-?" tabelasını görebildiğimiz çıkmaz sokağa bizi sokmasından daha kolaycı bir semt planlaması olamaz.

"Fanservice bugünlerde gerçek bir hikaye akış şeması bileşeni. Her on animeden altısında (sallıyorum) bir adet plaj, bir tane de banyo veya kaplıca bölümü olmak zorunda"[2]. Günümüzdeki animelerde yukarıda belirttiğim "özel" kavramı; sokaklar arasındaki yolculuğunda keşfedecek yeni manzaralara, kaldırımlara, asfaltlara, yayalara, hava koşullarına özünde meraklı animenin arabasının içine bilinçli bir şekilde yerleştiriliyor, deposuna kalitesiz benzin kamuflajında şırınga yerine pompalanarak enjekte ediliyor. Fakat bu yakıtla bile oksijen sensörü düzensiz çalışacak ve eninde sonunda istenen uyuşukluk seviyesine ulaşılabilecek olmasına rağmen arabanın kendisi artık uzaktan kumandalı bir oyuncağa dönüştürülmüş durumda. Yaratıcıların maceraperest olması gereken şoförlüklerine, odaklanma güçlüğü çektiği için hiç tahammül edemeyen izleyici önce arabayı tahsis eden yapım şirketlerine, sonra da arabayı farklı sokakların içinden geçirebilecek yol tariflerini verme potansiyeli olan senaristlere emniyet kemeri taktırıyor. "Aman sakın diyeyim fazla hız yapma. Ben heyecanlanıyorum sonra, kafam kaldırmıyor."

Bununla da yetinmeyen izleyici yeni yollar keşfetmeyi hiç istemediği için güzergahı, mola yerleri, yavaşlanılacak ve hızlanılacak yokuşları, virajları her daim belli olan, daha önce yüzlerce kez harfiyen izlediği bu yolu değiştirmeye, hiç değilse farklı bir şeritten gitmeye bile katlanamıyor. "En iyi yol, bildiğin yoldur."

İşte bu düşünme külfetini artık sağlığına bir tehdit gibi algılayarak otokontrol manyağına dönüşen izleyici kitlesinin kartopu misali genişlediği bir sektörde özgünlük -ama belki de öncelikle farklılık- yaratma peşindeki yaratıcıların sayısı da hayli düşük kalıyor. Fanservice artık sadece bir sokak değil, diğer düşünce tarlalarını da yutmaya başlayan bir yaşam alanı. Hani şu sınırları belli olan ama o sınırları hipnotik uyuşturucularla (şehrin gürültüsünden uzak ve şehir merkezine 15 dakika mesafede [acaba o yüzden gürültüden uzak olabilir mi?]) yokmuş gibi davranan toplu konutların, alışveriş merkezlerinin, şehirlerin, ülkelerin içlerinde bulunduğu söylenen türde bir yaşam alanı: Herkesin, oksijeni giderek tükenen aynı hava kütlesinden beslendiği, nüfusu parabolik bir fonksiyonla artan, tektipleştirdikeri nüfus sayesinde kendileri de farkında olmadan tektipleşen insanların evlerinin balkonlarından sarkıp laf attıkları, ikaz ettikleri, aşağıladıkları, sadece girişi olan, çıkışı için o kalabalık arasında bir kahramanlık yapmanız gereken türde üç tarafı kapalı bir "kuytu".

Zaman kötü
Mekan kuytu
Çıkmaz sokak
Değil aslında o
İlk yapıldığında
Mapustu

Notlar:
[1] Bir türlü limitine ulaşamayan sokağın başka yazarları tarafından "klonlanmış" diğer eserlere daha önce rast gelmişseniz görür görmez tanıması çok kolay olan bu maskenin altında yapım şirketlerinin "kayıran" suratlarının yattığını da bir süre sonra anlayabilirsiniz. [?]

[2] Nihbrin, Fan Service Hakkında, 18.11.2011 (http://nihbr.in/?p=3157) [?]


Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 518 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 14:13.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler