Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Nazo no Kanojo X - İnceleme

02 Temmuz 2012 saat 03:32 gönderen animedyum

Lise çağındaki iki gencin üzerinden cinselliğe, romantizme, duygulara, korkulara, tecrübesizliğe ve bunlar gibi pek çok kemikleşmiş olguya göz atan Nazo no Kanojo X alışıldık yöntemleri elinin tersiyle iterek yepyeni, sıra dışı ve hayli garip bir anlatım sunuyor. Her karesine sembolizmin sindiği seri, salya gibi ne çok sempatik ne de çok antipatik bir vücut sıvısı aracılığıyla karşı cins ilişkilerine farklı bir boyuttan bakıyor.Terbiyeli ve sessiz oğlan karakter ile sınıfta birden kahkaha atmaya başlayan kız karakter arasında ilk bakışta görülemeyen denge seri ilerledikçe belirginleşmeye ve netleşmeye başlıyor. Bu dengede her iki karakterin de daha önce sevgililerinin olmamasının rolü çok önemli fakat ikisinin aslında birbirlerine ne kadar benzediklerini yalnızca deneyimsizliklerine bağlamak mümkün değil. Sevgilisini ıslak düşlerinde farklı rollere sokan ya da her fırsatta fanteziler kuran tek kişi oğlan değil.

Bir oğlanın gözünden aktarılan animede hayli güçlü bir sembolizm ve metafor yağmuru mevcut. Bunlardan en barizi, hislerin karşı tarafa aktarılmasını sağlayan salya transferi. Salyanın zaman zaman yoğunluğu yüksek bir sıvı gibi çizilmesi ister istemez cinsel imaları da yanında getiriyor lakin Nazo no Kanojo X bu imaları asla kesinleştirmiyor, onları sınırlandırmıyor.

İkinci olarak da oğlan karakterin deneyimsizliğini, daha önce sevgilisinin olmayışını aktarmak adına kız karakter için kullanılan uzaylı benzetmesi. Serinin başlarında çantasında UFO takısı bulunan, kâküllerinden gözleri hiç görünmeyen, donunda taşıdığı makası inanılmaz hızlı ve etkili kullanan kız karakter, hem izleyici hem de oğlan karakter için resmen bir "yabancı" gibi tanıtılıyor.


Oysa bölümler ilerledikçe hem oğlanın hem de kızın gözünden tanımaya başladığımız kız karakterin de fantezileri, arzuları, "şekil almış yastıkla" geçen geceleri; yani cinselliğe karşı bir merakı, açlığı bulunuyor. Seri hiç çaktırmadan attığı adımlarla çok kısa süre içinde iki karakter arasındaki dengeyi, nihayetiyle birlikteyse ikisinin denkliğini vurgulayarak sona eriyor.

Hikayesini bir oğlanın gözünden anlatmasına rağmen oğlanın kazandığı veya kızın fedakarlık ettiği türden, bir tarafın (büyük oranda kadının) diğer tarafa yaranmaya çalıştığı türden bir seri değil Nazo no Kanojo X. Cinsel eşitliği cinsellik kullanarak savunan, bir bakıma şekilli örneklerle gösteren nadir güzelliklerden biri.


Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 310 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 19:09.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler