Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Jinrui wa Suitai Shimashita - 01

04 Temmuz 2012 saat 16:50 gönderen animedyumHer sezon... ama her sezon illa bir tane kafadan çatlak bir yapım görmeliyim. Fakat bu delilik asla itici olmamalı, kendini çabucak sevdirecek kadar özgün olmalı. Ya animasyonundaki bir pikselde daha önce hiç denenmemiş bir renk barındırmalı ya konusu akla hayale gelmeyecek kadar mantıksız olmalı ki mantık sınırlarını yok etmeli ya da tamamen üzerine kurabileceğiniz yepyeni bir karakter tanıtmalı. Aslında benim bu saydığım -meli, -malı şartlamalarını boşverin, formülleşmiş anlatım tekniklerini uygulamaması bile özgün kalması için yeterli.

Nano.Ripe'in müziklerini, hele ki vokalist Kimiko'nun detonemsi sesini Hanasaku Iroha'dan beri seviyorum. Dolayısıyla OP'ye kadar geçen sürede rengarenk animasyonla yaratılmış pastoral atmosferi gördüğümde ve herkesin peşinden koştuğu arabulucu Watashi'den tavukları ete çevirmesi istendiğinde zaten ilgimi çeken seriye Kimiko'nun sesini duyar duymaz tav olmuştum ama sonrasındaki "delilikler" sayesinde tertemiz bir nefes aldığımı hissettim.

BM Arabulucusu olan Watashi'nin görevi, tükenmekte olan insan neslinin bulunduğu dünyadaki asıl iktidara sahip olan perilerle insanlar arasında arabuluculuk yapmaktır. Bu iş için en kolay yerin kendi kasabası olduğunu düşündüğü için memleketine geri döner.

En baştan söylemek gerek ki Watashi nefis bir karakter. Küçük ve içine kapalı bir aileye benzeyen kasabasından vakti zamanında çıkıp dünyayı görmüş, kültürlü, bilgili ve belli ki bu aileye saplanıp kalmamış bir karakter. Onun, tekrar geri dönüp içinde yaşamaya başladığı topluma karşı yaklaşımı gerçekten görülmeye değer. Ağıldan kaçan tavuklar hakkında yapılan toplantıdan sonraki çıkarımları şahane. Ortaya ilk atılan fikri şiddetle reddeden ve 10 küsür saat konuştuktan sonra aynı fikri alkışlarla destekleyen kasaba halkının içinde Watashi resmen kafayı yemek üzere. Fakat onun da aklına mukayyet olmak için kendine göre yöntemleri var. Kafası olmayan ve ortada koşturan tavuğu gören kızları manipüle ediş şekli son derece eğlenceli ve komik.

Bölümün üçte ikisinde Watashi'nin geliştirilen harika karakterinden sonra, bölüm içinde konserve yemekler aracılığıyla ufaktan değinilmiş FairyCo'ya sıra geliyor. Watashi ve ekibi yalnızca tek bir insanın çalıştığı (o da sadece danışma) 200 yıllık bir gıda üretim fabrikasına adım atıyor. Burada üretilen gıdalara kesinlikle insan eli değmiyor, her şey otomatik (mesajı da hemen verdik). Sentetik gıdaları tanıtan ve aslında havuç suyundan elde edilmiş robot bir ekmeğin (hahahaha ) açık sözlü tanıtımından sonra intihar etmesiyle bölüm sonlanıyor.

Serinin, hem bu delilik seviyesindeki absürt tutumuyla donattığı atmosfer hem de geçmişi çağrıştıran köy yaşantısıyla avangart bir şekilde dizayn edilmiş modern fabrikayı bu atmosferde harmanlaması takdire şayan. Feci kanlı bir şekilde intihar eden ekmek gibi trajikomik sahnelerle nefis bir kara mizah örneği olma ihtimali çok yüksek. Kesinlikle takip edeceğim.


Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 353 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 01:42.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler