Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Sword Art Online - 01

12 Temmuz 2012 saat 13:40 gönderen animedyumDahi bir programcı olan Kirito, Sword Art Online adındaki devasa çok oyunculu bir rol yapma oyununa katılır. Oyundan çıkabilmenin tek yolu onu bitirmektir, oyunda başarısız olup yenilen oyuncuları ölüm beklemektedir.

Yaz sezonu başlamadan önce hangi bloga/siteye/foruma baksanız en çok merak edilen serinin SWO olduğunu görüyordunuz. Oyunu oynamış insanların hepsi büyük bir beklentiyle animeyi istiyorlardı. Sonunda seri başladı ve yine hiç zaman kaybetmeden yaz sezonundaki en popüler anime oluverdi. O yüzden kelimeleri dikkatle seçmekte fayda var

Bitirmek için 100. seviyeye kadar gelmeniz gereken ve hiçbir şekilde başından kalkmanıza izin vermeyen bir oyundayız. Gerçek dünyada oyuncunun kafasına taktığı bir kask sayesinde oyuna giriliyor ve sanal gerçeklik tek gerçekliğe dönüşüyor. Gerçek dünyada oyuncu bu kaskı kafasından çıkartamıyor ya da başka biri çıkartacak olursa oyunu oynayan kişinin beyni kızarıyor. Oyuncunun gerçek dünyadaki beslenme, tuvalet ihtiyacı veya hiç kıpırdamadan duracak vücudunun felç geçirme tehlikesinden bahsedilmedi ama muhtemelen oyuna girmek için kullanılan kask bu ihtiyaçları da örtüyordur.

MMORPG türündeki oyunların popülerleşmesiyle birlikte şimdiye kadar bu sanal gerçekliğe dair pek çok farklı yorum getirildi. Oyunlarda online kalma süreleri yüzünden yaşanan ölümler, intiharlar, cinayetler vs. dünyada sıkça duyulmaya başlanan yan etkiler olurken insanların neden sanal gerçekliği tercih etmeye başladıklarına dair de pek çok eser yaratıldı (Kanımca en sağlam örneği Ben X). Yani SWO'nun daldığı dünya çok da yeni keşfedilecek bir alan değil, aksine kötü örnekler (bkz. Accel World) sunmaya başlayacak kadar eskimeye yüz tutmuş bir mesele.

SWO'nun ise ilk bölüm itibarıyla sunduğu tek yenilik, oyundaki avatarları yok edip oyuncuların gerçek hayattaki suratlarını oyuna yansıtmak ve kesilen parmaktan kanı akıtmak ki bu sayede de oyundaki gerçekliğin sanallığını örtmeye çalışmak.

İlk bölümün sonunda verilen istatistiklere dayanarak serinin 13 bölümde bitme ihtimali yüksek ama bir yandan da oyunu tasarlayan kaçık bilim adamının başka emelleri olduğunu düşünmek mümkün. Kirito'nun tüm anime boyunca kodlanmış yaratıkları kesip biçeceğini, zamanı geldiğinde bir insanı bile öldürebileceğini izlemek bana pek de cazip gelmiyor. Eğer oyun bittikten sonra anime devam edecekse ve tüm bu sanal gerçeklik altında dişe dokunur bir bilim-kurgu fantezisi varsa "SWO animesi" merak edilebilir bir seriye dönüşebilir fakat 100. seviyeye ulaşılmasıyla sona erecekse o zaman yalnızca animeleştirilmiş bir oyundan öteye gidemeyecektir.


Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 377 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 16:27.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler