Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Aachi wa Ssipak

05 Ağustos 2012 saat 18:45 gönderen animedyum


Dünyadaki tüm enerji kaynakları tükenmiştir. İnsanlar dışkılarını kullanarak yeni bir şehir inşa etmişlerdir. Şehrin liderleri, enerji üretimi ve kontrolü için çok geçmeden iki kural koyarlar: Doğumuyla birlikte her vatandaşın anüsüne, ne kadar dışkı ürettiğini gözlemlemek için bir çip yerleştirilir ve ürettiği dışkının kalitesine göre her vatandaşa bağımlılık yapan bir dondurma verilir. Dışkı oranı artar ama insanlar artık dondurmanın müptelası olmuşlardır. Bu dondurmanın yan etkilerinden biri olarak da dışkı üretemeyen küçücük mutantlar belirir. Bu mutantların kurduğu Diaper Gang adındaki çete şehirdeki dondurmaları yağmalamaya başlar.Güney Kore'den 2006 yapımı bir animasyon olan Aachi & Ssipak cinsellik, şiddet, iğrençlik, uyuşturucu gibi temalara ait tabulara sataşan hayli eğlenceli bir film. Yaratılan distopik dünyadaki karakterler daha önce izlediğimiz pek çok yapımdan izler taşıyor. Dışkı karşılığında mükafat olarak uyuşturucu veren hükümet, her zamanki gibi otoriteyi elinde tutan mutlak güç formuna girmiş mafyayı simgeliyor.

Otoritenin ardından iş çeviren küçük mafya grupları ise ikiye ayrılmış durumda: İlki, filmde önemli bir yer tutan ve dini bir tarikatı andıran mutantlar. Şeklen Şirinler'e benzetilmiş bu mutantlar, karakteristik olaraksa yalnızca birer piyondan ibaretler. Diaper Gang'in lideri tarafından manipüle edilen, yeri geldiğinde kolayca harcanan bu emir kulu mutantlar yalnızca konu dondurma ya da liderlerine sadakat olduğunda irade gösteriyorlar.

Diğer mafya grubu ise kelimenin bizde yaptığı ilk çağrışımın karşılığı olan insanlar. Sokakta gezip önüne geleni marizleyen, illegal dondurma trafiğini kontrol etmek isteyen fakat ne büyük mafya olan hükümetle ne de mutantların kurduğu dini mafya Diaper Gang ile başa çıkabilecek kadar güçlü olmayan insanlar.Film, eline geçen her fırsatta insanları aşağılayarak distopik atmosferine ince bir mesaj katıyor. Gücü elinde bulunduran hükümet bile Diaper Gang'e karşı koymak için inanılmaz kuvvetli ve acımasız bir sayborgdan medet umuyor. Sokaktaki mafyanın sözde otoritesi çok çabuk bertaraf edilirken filme isimlerini veren kahramanlar ancak mutantların uyguladığı bir teknolojiyi çalarak zengin olabiliyor.

3.5 Milyon Dolar gibi komik bir bütçeyle çekilmiş Aachi wa Ssipak grotesk üslubunu limitleri zorlamak için kullanırken harika animasyonunu da oldukça vahşi ve kanlı sahnelerle zenginleştirerek ortaya kaba bir komedi ve sert bir aksiyon çıkartıyor. Yüzeyde hafif, derinlerde ağır anlatımıyla ise izleyiciye adeta meydan okuyor.


Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 315 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 12:06.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler