Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Bloglar > animedyumBu Girişi Oylayın

Jinrui wa Suitai Shimashita - 05+06

08 Ağustos 2012 saat 16:30 gönderen animedyum"Bana deliliğin bir resmini çizebilir misin Abidin?" diye sorsam Jinrui'den çok da farklı bir tablo çıkmazdı ortaya. Her saniyesinde alışıldık kalıplara ters düşen, zıt giden, laf sokan başka bir anime hatırlamıyorum. Bu asiliği de dahice bir delilik seviyesine çıkartarak anlattığı konularla besleyen Jinrui'nin zekasına hayran olmamak elde değil.

12 bölüm sürecek bir animenin, henüz 5. bölümünde en başa hatta onun da öncesine (bir nevi 0. bölüme) dönmesi gayet anormal bir tavır olarak kabul edilebilir. Jinrui zaten bilindik anlatı kalıplarından kendini tamamen dışlamış bir anime olduğundan aslında çok da garipsememek gerek ama bu geri dönüş faslını öylesine çılgın bir konu seçimiyle gerçekleştiriyor ki Jinrui'nin zeka seviyesini tanımlamak için delilik-otizm-dahilik arasında gidip geliyorsunuz.

Bir kez daha iki bölümlük hikaye anlatımını tercih eden seri, açılış bölümündeki Watashi'nin kısa saçlarının öncesine yönelip karakter ve konu gelişimini bir arada patlatıyor. 3. ve 4. bölümlerde kısaca bahsedilen Human Monument Project'i daha yakından öğreniyor ve animedeki sürrealizm dünyadan sıyrılıp içinde yaşadığımız gerçekliğe geçiş yapıyoruz.

Pioneer ve Voyager isimli iki uzay aracını insanlaştırarak (bkz. antropomorfizm) onlara duygular atfediyor. Pioneer görev bilinciyle hareket ederken Voyager ise dünyayı bir oyun alanı gibi gören ve görevini hatırlamamak için elinden geleni yapan bir çocuk gibi resmediliyor.

Serideki karakter isimlerinin sembolize ettikleri değerlerin yanında bir de anlatılanların kapkara bir mizahla hicvedilmesi iyice zıt bir atmosfer yaratmış oluyor. Bir krater yaratmış monolit açık bir şekilde meteora benzetilirken perilere dayandırılan fizik kuralları Jinrui'deki hayatın içinde geçtiği gezegenin sanki dünya olmadığını vurguluyor.

İngilizcesinden (Humanity Has Declined) çıkarabildiğim kadarıyla "İnsanlığın Nesli Tükendi" gibi bir anlama gelen serinin isminden yola çıkarsam Jinrui'deki yaşantının farklı bir gezegende geçtiğini ve perilerin eskiden beri burada olduklarını düşünüyorum. İnsanlar bizim bildiğimiz dünyadan buraya gelmişler ve tutunmaya çalışıyorlarmış gibime geliyor.

Elbette, bunlar şimdilik teori ama serinin de alenen bir yanıt vermeye hiç yanaşmayacağı çok belli. Neredeyse her karesinde izleyicinin önüne engeller dizen Jinrui girift yapısını böyle sürdürdüğü sürece benim için senenin en iyisi olmaya aday.


Blog Sayfasını Git...
Bulunduğu Kategori Kategorisiz
Gösterim 302 Yorumlar 0 Etiket Düzenle Eposta Blog Girişi
« Önceki     Ana Başlangıç     Sonraki »
Toplam Yorumlar 0

Yorumlar

 

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 16:08.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler