Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Fansub/Manga Yardım > Çeviri Yardım


Çeviri Yardım Fansub ve Çeviri ile ilgilenen arkadaşlar bilgilerini ve sorunlarını buradan paylaşabilirler.


Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

Fansub/Manga Yardım Kategorisinde ve Çeviri Yardım Forumunda Bulunan Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> İşte tam olarak bu düzeltilemeyen acizlik (beynin düşünme yetisinden bahsediyor) yüzünden "düşünce" ile ilgili düşünceleri düşünmek ve onların yaratıcı düşüncenin ...

Like Tree495Beğenilenler

Cevapla
 
LinkBack Konu araçları
Eski 17 Aralık 2014, 23:23   #1291
Memento mori
 
None
 
suke'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 17 Ekim 2009
Favori Anime: Keijo!, Ninja Slayer, Danganronpa
Favori Manga: I Am a Hero, Chikan Otoko, Houkago Play
Mesaj: 740
Standart İlgi: Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

İşte tam olarak bu düzeltilemeyen acizlik (beynin düşünme yetisinden bahsediyor) yüzünden "düşünce" ile ilgili düşünceleri düşünmek ve onların yaratıcı düşüncenin oluşmasındaki zorunlu ön koşul olduğu kanısına varmaktır.

İlk olarak böyle garip bir çeviri yaptım ama biraz düşünüp ufak değişiklikler yaptım.

"to think thoughts about thought" kısmı baya kafa karıştırıcı, aslında düşününce anlaşılır bir cümle ama çevirmeye çalışınca okuyucunun kafasını karıştıracak bir hal alıyor. Ama sanıyorum ki yazının öncesi ve sonrasını okuyan kişi rahatlıkla orada demek isteneni anlayacaktır. Ben sondaki thought kısmını tırnak içine alıp "düşünce" ile ilgili düşünceleri düşünmek dedim, ama yazının ciddiyetine ve akışına göre düşüncelere dalmak/akıldan geçirmek şeklinde bitirilebilir. Üç kelime de biri fiil olmak üzere aynı anlamlarda ve birbirinden türeyen kelimeler, o yüzden garip oluyor.

Genel olarak cümlenin "It is.." ile başlıyor olması ve o "It"in neyi temsil ettiği de önemli. Bir cümle var ve o cümlede "It" ile varsayılan şey açıklanıyor. Genelde böyle çevirilerde açıklamayı yapıp sonuna "vs vs işte budur" derim ama burada öyle yapmadım. "Bu" diyorum o kısma. İlk yazdığım cümleyi kendi anladığım şekilde biraz değiştirip tekrardan yazıyorum. İlgili yazıyı/makaleyi okumuş olsam belki daha düzgün bir şeyler koyabilirim bazı kelimeler yerine ama ben genelde kelime kelime çevirmekten ziyade anlamı çok dağıtmadan okuyucunun daha rahat anlayabileceği şekilde çevirmeyi tercih ediyorum.

Bu da işte tam olarak beynin düzeltilmesi imkansız olan acizliği yüzünden "düşünce" ile ilgili düşünceleri akıldan geçirmek ve bu düşüncelerin yaratıcı düşünce dediğimiz şeyin oluşmasındaki zorunlu ön koşul olduğu kanısına varmaktır.

Spoiler:
Cool görünmek için kalın font kullandım ben de.
animedyum bunu beğendi.
__________________

Danganronpa LN Çevirileri >>> Forum / Blog
MyAnimeList
Steam
Twitter
suke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18 Aralık 2014, 00:39   #1292
couldn't care less
 
None
 
animedyum'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 20 Mayıs 2011
Mekan: Calla Bryn Sturgis
Mesaj: 213
Blog Girişleri: 363
Standart İlgi: Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

Aslında en temel hataya düşüp şunu söylemeyi unuttuğum için cevabının altını en baştan oymuş oldum: Cümle başındaki "It" kendinden önceki cümleden devşirme bir "It" değil. O "It is"in ne olduğu yine aynı cümle içinde gizli

Spoiler:
okumak istemen halinde kitabın bundan önceki 200 ve bundan sonraki 400 sayfasını gönderebilirim.
suke bunu beğendi.
animedyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18 Aralık 2014, 03:37   #1293
♪ AmanoJaku'rtar bizi
Çôjin'den ♫
 
Sersem
 
bakayalo'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 02 Ekim 2012
Mekan: Ankara
Yaş: 38
Favori Anime: NHK ni Youkoso!
Favori Manga: Love Hina
Mesaj: 1.279
Standart İlgi: Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

@xxburculumxx: O kadar da abartma canım; burada İngilizce çeviriden Japonca kaynağa benim de ilk gidişim değil, tek giden de ben değilim; ara ara yapıyoruz öyle şeyler

Bölüm başlıklarına gelince, wiki'de bulamadım, belki de orijinalleri İngilizcedir. İngilizce başlıklardan giderek önerilerimi sıralayayım, gerekirse izahat veririm. Bazen senin tercihlerin, bazen örnek verdiğin diğer tercihler daha makul geldi bana.

Into the Depths + Double Mystery + A Nightmare Revisited + Secrets Uncovered + All on the Line + Revelations + The Queen Is Dead

Derinliklere Doğru + Çifte Gizem + Kâbus, Yeniden + Açığa Çıkan Sırlar + Ya Hep Ya Hiç(1) + Vahiy(2) + Kraliçe Öldü(3)

(1) Açıklamada, askerî jargonda her şeyi birinci cepheye (front line) yığıp galibiyeti tek bir çatışmanın sonucuna bağlama durumunu tarif ettiği söyleniyor. "Gemiler Yakıldı" falan da denebilir.

(2) İncil'in İngilizcede "Revelations" denen bölümünün Türkçe adı "Vahiy"dir. Ama dinî referans Türkçede tuhaf durur dersen "İfşaat" kurtarır.

(3) "The Queen is dead. Long live the Queen!" standardını hatırlattı bana. "Queen"lerin yerine "King" koyarsan "Kral öldü, yaşasın Kral!" daha tanıdık gelebilir. "Kraliçenin Ölümü" bir durum tarifi olur; burada daha ziyade bir olayın ve sonuçlarının anlatımı vardır diye tahmin ediyorum.


“ Orjinal Gönderi : animedyum Mesajı Görüntüle

Dikemediğim, daha doğrusu dikip de pek beğenmediğim bir söküğümü sormak istedim. Bağlamla ilgili yabancılaşma yaşamamanız için: thought = düşünce olarak geçebilir ama başka öneriler de her zaman kabulümdür.

"It is precisely this irreparable inability to think thoughts about thought and thinking to their conclusion which is the indispensable precondition of creative thought."
Kelime oyununu bozmamak için "düşünce" ile gitmek bence de yerinde olur.

Aforizma biraz tuhaf geldi ama dalayım bakayım, belki alternatif çeviriler düşünürken bir şey anlarım

Yaratıcı düşüncenin olmazsa olmaz ön koşulu, düşünce ve düşünme hakkında(ki) düşünceler(i) düşünmeyi neticeye vardırmadaki işte bu iflah olmaz beceriksizliktir.
Fazla güvenli oldu.

İşte, düşünce ve düşünme hakkındaki düşünceleri bir yargıya ulaşacak kadar düşünmedeki bu iflah olmaz acizliktir ki yaratıcı düşüncenin olmazsa olmaz ön koşuludur.
İki isim cümlesini "ki" ile bağlamak çok çirkin durdu. İkincisini fiil cümlesi yapabileydim iyiydi.

Biraz daha eskiye gideyim.
Fikir ve tefekkür hakkında fikirlerin tefekkürünü karara vasıl etmedeki işbu acz-i bî-ilaç olmadan yaratıcı fikir neşet edemez.
Zorlama oldu, jargonu istikrarlı tutmakta da yetersiz kaldım, ama biraz daha anlamaya başladım Ne var ki ifade edemiyorum.

Kağan'ı çağırın.

Aşağıdaki de Kusogaki'ye gelsin, belki Japoncadan Türkçeye giderse düzgün bi şey çıkarır:
思想と思考に関する思想を決着まで思考できなさこそ、創造的な思想の不可欠な前提条件である。
"irreparable"ı ıskat ettim, çaktırmayın

Anaaa... irreparable'ı atınca ne oluyor diye bakarken, onu atmadan yapılabilecek çok güzel bi şey geldi aklıma
Düşünce ve düşünme hakkında düşünceleri sonuçlarına kadar düşünememek... Yaratıcı düşüncenin olmazsa olmaz ön koşulu, tam da bu iflah olmaz aczdir. (veya onmaz beceriksizliktir.)
Bu da tam tatmin etmedi ama çok yaklaştığımı hissediyorum.

Kağan'ı çağırın. Hakikaten.

EK
Spoiler:
Fazla zahmet vermeyeceksem ben isterim abi o kitabı Japoncaya fazla odaklanıp İngilizceyi ihmal ettim, yararlı bir okuma olacak gibi duruyor.


DAHA DA Bİ EK:
O "which" bana ters gelmişti, "that" varsayıp gittim, ama başında virgüllü bir "which" olup "inability"ye değil de "to think"e işaret etmesi hâlinde cümlenin anlamı çoook başka bi yere gider. Oraya giderse bana tuhaf da gelmemeye başlayacak. Düşünce ve düşünme hakkında düşünceleri sonuçlarına kadar düşünmek, yaratıcı düşüncenin olmazsa olmaz ön koşulu olacak; cümle de bu konudaki tedavisi imkânsız aczi işaret ediyor olacak. Ama cümle olmayacak, orası sıkıntı Cümlenin aslı "It is precisely this irreparable inability"den ibaret kalacak çünkü. What is?
suke, animedyum ve nephie bunu beğendi.

Son Düzenleme bakayalo tarafından 18 Aralık 2014 03:52 de yapıldı. Sebep: düşünmeye devam
Bay bakayalo şuan çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18 Aralık 2014, 14:03   #1294
Memento mori
 
None
 
suke'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 17 Ekim 2009
Favori Anime: Keijo!, Ninja Slayer, Danganronpa
Favori Manga: I Am a Hero, Chikan Otoko, Houkago Play
Mesaj: 740
Standart İlgi: Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

Bu da "düşünce" ile ilgili düşünceleri akıldan geçirip, bu düşüncelerin yaratıcı düşünce dediğimiz şeyin oluşmasındaki zorunlu ön koşul olduğunu görmek tam olarak beynin düzeltilmesi imkansız olan acizliğidir.

"and thinking" kısmında kafa gitmiş benim, bakayalo'nun çevirileri görünce tekrar editledim. Gerçi memnun kalmadım kullandığım kelimelerden dolayı, çünkü nasıl derler, yapay mı diyeyim, soğuk mu diyeyim, kulağa çok hoş gelmiyor işte.

Spoiler:
Kitabı ben almayayım, ismini bilsem yeter.


Edit: Yok harbiden içime sinmedi, çok fiilsel gitmişim.
animedyum bunu beğendi.
__________________

Danganronpa LN Çevirileri >>> Forum / Blog
MyAnimeList
Steam
Twitter
suke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 18 Aralık 2014, 15:15   #1295
couldn't care less
 
None
 
animedyum'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 20 Mayıs 2011
Mekan: Calla Bryn Sturgis
Mesaj: 213
Blog Girişleri: 363
Standart İlgi: Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

"Cümle tahmin" veya "Bu çeviri hangi cümleden" gibi oldu burası

İkinizi de tebrik etmek lazım, 1 hafta önce karşılaşıp hala sindiremediğim bu cümleyi 24 saat geçmeden farklı kollardan "sonuca" bağladınız.

“ Orjinal Gönderi : bakayalo Mesajı Görüntüle

Yaratıcı düşüncenin olmazsa olmaz ön koşulu, düşünce ve düşünme hakkında(ki) düşünceler(i) düşünmeyi neticeye vardırmadaki işte bu iflah olmaz beceriksizliktir.
Fazla güvenli oldu.

+

Düşünce ve düşünme hakkında düşünceleri sonuçlarına kadar düşünememek... Yaratıcı düşüncenin olmazsa olmaz ön koşulu, tam da bu iflah olmaz aczdir.
(veya onmaz beceriksizliktir.)
Aslında bu ikisi benim de anladığıma en yakın olanlar. Uzuuun bir bölümün ortalarına denk gelen bir paragrafın sondan bir önceki cümlesi olan bu mendebur kafama takıldı, henüz tam olarak zıvanadan çıkamadım, açlığımı bastırmam lazım derseniz de paragrafın tamamı aşağıda:

Spoiler:
The dialectic between eternalism and mobilism is a constant spiral movement with no beginning or end, but it can never be imagined fully from this purely mobilist perspective. The conditions of thought, our own limited point of view of space-time, the fact that human existence is a relatively small parenthesis between an endless mass of infinities, renders us once and for all incapable of comprehending infinity and absolute motion in our thought. We do not know what infinity is, and cannot know. This could, of course, be seen as a serious limitation, but for the paradoxist it is, nevertheless, a fundamental precondition for the whole of consciousness. Thus eternalist thinking contains an inbuilt system fault, which makes mobilistic immanence unattainable, by definition. (But) it is precisely this irreparable inability to think thoughts about thought and thinking to their conclusion which is the indispensable precondition of creative thought. It is this lack which is called the paradox of metaphysics, and it is this lack itself which has given paradoxism its name.


Kitap da şu:
The Futurica Trilogy: Alexander Bard, Jan Söderqvist: 9789187173240: Amazon.com: Books The Futurica Trilogy: Alexander Bard, Jan Söderqvist: 9789187173240: Amazon.com: BooksSon Düzenleme animedyum tarafından 18 Aralık 2014 17:16 de yapıldı.
animedyum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20 Aralık 2014, 01:04   #1296
♪ AmanoJaku'rtar bizi
Çôjin'den ♫
 
Sersem
 
bakayalo'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 02 Ekim 2012
Mekan: Ankara
Yaş: 38
Favori Anime: NHK ni Youkoso!
Favori Manga: Love Hina
Mesaj: 1.279
Standart İlgi: Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

xxburculumxx'e verdiğim çeviri önerilerindeki "Kâbus, Yeniden" içime dert olmuştu, bir ara yine kafama takıldı, düşünürken birkaç seçenek daha geldi aklıma, paylaşayım dedim: "Aynı Kâbus", "Yine Kâbus", "Yine Aynı Kâbus", "Kâbusa Dönüş".

Kafam kazan olduğundan pek derin düşünemiyorum, kafayı toparlayınca şu kitabın ilgili kısmına bakıp animedyum'a tekrar bi dönecem inşallah
__________________
Bay bakayalo şuan çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20 Aralık 2014, 20:29   #1297
Ne mi dusunuyorum?
 
Kötü Çocuk
 
xxburculumxx'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 21 Haziran 2014
Yaş: 27
Mesaj: 34
Standart İlgi: Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

Cok cok teşekkurler oncelikle Tüm AMT yapacagız bitircegiz biz bu işi ha gayret az kaldi.Uzun zamandır sormayınca birikti biraz aklımdan cıkmıyolar da. Cumlelerim dogru mu bi bozukluk yok di mi?

you're gonna owe me big time.
bana cok fena borclanacaksin.

I found them by chance when we investigated the crash, but this attack proves they're involved.
Enkazi arastirdigimiz sirada onlari tesadufen buldum ama bu saldırı isin icinde olduklarini kanitliyor.

They must have been alerted when I tried to hack my way in.
Hacklemeye calistigim sirada erisimime dair ikaz edilmislerdir.

A lot of enemies today.
Bugün de amma dusman geldi.
Abartırsak -> (Bugunku dusman kadarini da hic gormemistik.)
Bunun gibi olanlardan özellikle nefret ediyorum. Onlarda başa hep hayali "there are" mı koymak gerekiyor.

This is enough to make a grown man cry.
Yetiskin bir erkegi aglatmak icin bu kadari yeterli.
(Erkek adami aglatmak icin bu kadarı yeter de artar bile.)
O erkek adam olayını harbiden katmak istiyorum ama cıkan cumleye ek ustune ek igrenç oluyor sanki.

Son olarak Kraliçe Öldü başlıgında yeni bir gemi daha cıkıyo batık ona gidiyolar gemilerin 3ununde adı kraliçe (zenobia, semiras, dido) bende nasıl my battery is dead de şarjim bitti diyoz bunda da durum kralice öldü demektense kralice battı diycektim ama baslık gibi dursun diye batık kralice dediydim

Son Düzenleme xxburculumxx tarafından 20 Aralık 2014 20:54 de yapıldı.
Bayanxxburculumxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21 Aralık 2014, 06:08   #1298
Ne düşünüyorsun?
 
ölü gibi
 
esaklan987'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 26 Ağustos 2014
Favori Anime: Ashita no Joe, Akage no Anne, Rose of Versailles, Ginga Eiyuu Densetsu, Ginga Tetsudou 999
Favori Manga: Ashita no Joe, Rose of Versailles, Maison Ikkoku, Kubikiri Asa, Hokuto no Ken
Mesaj: 442
Standart İlgi: Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

you're gonna owe me big time.

Alternatif olarak "fena halde" kullanabilirsin. Eğer kişi önceden bu kişi ile diyalog halinde ise, yani bir geçmişleri varsa, şu şekilde de yazabilirsin:

"Bana bu defa, her zamankinden daha fazla borçlanacaksın."

I found them by chance when we investigated the crash, but this attack proves they're involved.

Doğru, en azından başka bir alternatif kısma gerek duyduğunu düşünmüyorum. Bu şekilde kullanılabilir. Yalnız sadece, "ama bu saldırı" kısmından sonra "onların" şeklinde de belirt istersen.

Yani:

"Enkazı arastırdığımız sırada onları tesadüfen buldum, ama bu saldırı, onların işin içinde olduklarını kanıtlıyor."


They must have been alerted when I tried to hack my way in.

Şu şekilde yazabilirsin:

"Onlar, içeri girmeye çalıştığım zaman alarma geçirilmiş olmalılar."

Ya da:

"Onlar, içeri girmeye çalıştığım zaman uyarılmış/haberdar edilmiş olmalılar."

Artık nasıl istersen, ancak tavsiye ettiğim kısım "uyarılmış" ya da senin de söylediğin gibi "ikaz edilmiş" olacak.

A lot of enemies today.

"Bugün bir hayli düşman var."

yeterli. Bahsettiğimiz bu kısım:

"Bugün de amma düşman geldi."

Ya da bu kısım:

"Bugünkü düşman kadarını da hiç gormemiştik."

Çeviri konusunda abartı kısma kaçıyor ve doğruluğu gittikçe düşüyor. Mümkün olduğunca az kişisel fikir kullanmanı tavsiye ediyorum, aksi takdirde farklı anlamlara sebebiyet verebilirsin. Ki bahsettiğin anlamlar cidden farklı.

This is enough to make a grown man cry.

Yetişkin deme istersen. "ERKEK" olarak nitelendirmen zaten büyük bir kişi olduğunu belirtiyor, zaten aksi takdirde "çocuk" derdin.

Yani:

"Bu bir erkeği ağlatmak için kafi/yeterli."

diye söylenmesi yeterli diye düşünüyorum.

Düzenleme: "man" sadece ""erkek" olarak değil, "insan" olarak da kullanılabilir. Yani kullanım yerine göre değiştirebilirsin. O zaman "yetişkin" diyebilirsin.

Örnek:

"Bu yetişkin bir insanı ağlatmak için kafi/yeterli."

Ya da:

"Bu bir insanı ağlatmak için kafi/yeterli."

şeklinde. Ancak "yetişkin" kullanmanı pek tavsiye etmiyorum. Sonuç itibari ile zaten bilinen bir "olgunluk" söz konusu gibime geliyor. Biraz daha detaylı anlatırsan, daha ayrıntılı bilgi verebiliriz aslında "yetişkin" konusunda.

Aynı şekilde daha sonra attığım cümle olan şu:

"Erkek adamı ağlatmak için bu kadarı yeter de artar bile."

Kesinlikle böyle yazmanı tavsiye etmiyorum. Çeviri doğruluğunu bozuyorsun yine, o bahsettiğimiz "yeter de artar bile" durumu cümle ile bağlantısız. Abartılı bir çeviri yapmış oluyorsun yani kısaca.
bakayalo bunu beğendi.

Son Düzenleme esaklan987 tarafından 21 Aralık 2014 07:01 de yapıldı.
esaklan987 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23 Aralık 2014, 02:20   #1299
Ne mi dusunuyorum?
 
Kötü Çocuk
 
xxburculumxx'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 21 Haziran 2014
Yaş: 27
Mesaj: 34
Standart İlgi: Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

Once the prototype's abilities have activated, it will be impossible to control them.
Prototip'in yetenekleri bir kez aktiflestirildi mi, onlari zapt etmesi imkansiz olacaktir.

The proscribed sedative must be administered every hour during transport.
Yasakli sedatif kendinden gecme suresince her saat basi verilmelidir.

While it is possible to control the special prototype, its behavior in the field cannot be accurately predicted.
Ozel prototip kontrol edilebilirken, alanindaki davranisi tam olarak ongorulemez.

Burada ise satır sınırlaması yuzunden manyaksı şekilde dogaclama yapmak yok, buna dogaclama denmez mutasyona ugratmak zorundaydım ama anlamdan fazla kopmamısımdır inş. ya...

The manifest should give us a lead to work with.
(Bunun icin) Manifestodan bilgi alabiliriz.
Bunu manifestodan öğrenebiliriz.

Let's see... They were headed for... Valkoinen Mokki Airport.
Bakalim... Varis noktası Valkoinen Mokki Havalimani'ymis.
(Bu satır baska bi dosya ile baglantılı ayrıca)

If that's where they are, this mine should take us there.
Madem oraya gidiyorlarmış, şu maden ocagi bizi aynı yere ulaştırmalı.
Durum bundan ibaretse, maden ocagi bizi oraya goturecektir.

Ve bir de Allah rızası icin su cümle:
It bounces special synchrotron radiation off of a target in order to analyze it.
Analiz etmek amaciyla hedefe ozel sinkrotron ışınımı sektirir.
Işınım n'apılır ki sektirilir mi yansıtılır/yansır mı ilk defa teati yapmak diye kelime duydum o mu yapılır yoksa? (Google'de kurulu cümle yok -- hani bi git gel olayı soz konusuda...)

Son Düzenleme xxburculumxx tarafından 23 Aralık 2014 03:36 de yapıldı.
Bayanxxburculumxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23 Aralık 2014, 02:26   #1300
♪ AmanoJaku'rtar bizi
Çôjin'den ♫
 
Sersem
 
bakayalo'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 02 Ekim 2012
Mekan: Ankara
Yaş: 38
Favori Anime: NHK ni Youkoso!
Favori Manga: Love Hina
Mesaj: 1.279
Standart İlgi: Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

esaklan987 genel olarak yerinde değerlendirmeler ve önerilerde bulunmuş, ben sadece gerektiğini düşündüğüm kısımlara yorum yapacağım.

“ Orjinal Gönderi : xxburculumxx Mesajı Görüntüle

you're gonna owe me big time.
bana cok fena borclanacaksin.
bu böyle iyi. "big time"ı "çok fena" ile karşılamak hem konuşma dili özensizliğini hem de anlatılmak istenenin ağırlığını yeterince verir.

“ Alıntı ”

I found them by chance when we investigated the crash, but this attack proves they're involved.
Enkazi arastirdigimiz sirada onlari tesadufen buldum ama bu saldırı isin icinde olduklarini kanitliyor.
bu da böyle iyi. esaklan987'nin önerdiği "onların" eklenmesi Türkçe cümle kuralları bakımından teknik olarak doğru, oraya o eklenmezse anlatım bozukluğu olur. Ama gündelik konuşmada o anlatım bozukluğu da sık yapılır, dolayısıyla pekâlâ ihmal de edilebilir o kelime. Ayrıca cümlenin ahengine uyması için "onların da" demek lazım, o da yanlış bir ekleme olabilir. Bence tekniği boşver, doğal git.

“ Alıntı ”

They must have been alerted when I tried to hack my way in.
Hacklemeye calistigim sirada erisimime dair ikaz edilmislerdir.
esaklan987'nin ilk önerisi bunun için en doğrusu olur, "erişimime dair" gereksiz, "ikaz edilmişlerdir" de oraya jargon olarak uyumsuz duruyor. Ama baştaki "Onlar"a gerek yok, o özneleri genellikle ihmal ederiz konuşurken. "içeri girmeye çalıştığım zaman alarma geçirilmiş olmalılar" bunu kurtarır. "içeri sızma girişimim adamları/onları alarm durumuna geçirmiş olmalı"ya kadar da gideri var bunun, zira o "when"in fazla geniş bir kullanım sahası var. Ama bu yorumun doğru olduğunu da bilemeyiz, önüne arkasına bakıp teyit etmek lazım.

“ Alıntı ”

This is enough to make a grown man cry.
Yetiskin bir erkegi aglatmak icin bu kadari yeterli.
(Erkek adami aglatmak icin bu kadarı yeter de artar bile.)
O erkek adam olayını harbiden katmak istiyorum ama cıkan cumleye ek ustune ek igrenç oluyor sanki.
Bu diyalog Behzat Ç.de geçseydi "Adamı ağlatır la!" olurdu. Nereden çıktı dersen, genel bir çeviri tüyosu (ya da uçuş tüyosu) vermek için söylüyorum: Çeviri yaparken bir cümleyi veya kelimeyi ne kadar uçurabileceğini bilemediğin vakit, tersine çeviriyi dene. "Adamı ağlatır" nasıl çevrilir? "It makes the man cry"? "It makes a man cry"? Hayır. Orda "ağlatır"dan kasıt ağlatma potansiyeline sahip olduğu. O halde ya "It would/could make a man cry" falan gibi modal kullanarak ya da "It's enough to make a man cry" gibi sıfat kullanarak vermek lazım o anlamı. Burda da ikincisi yapılmış. Yani içinde "enough to" geçen bir şeyi çevirirken illa "yeter(li)" kullanmak gerekmez, basitçe geniş zaman kullanıp cümleyi o hissi verecek şekilde kurgulama seçeneğin de var. Oradaki "grown man"i bir şekilde ifade etmeyi istemen de "erkek adam" ile karşılamak istemen de doğal, ama bu cümleyi içinde "erkek adam" geçecek şekilde kurguladığın vakit nasıl edersen et içine fazlalıklar tıkıştırmak zorunda kalırsın. Mecburen "grown man"deki vurguyu ihmal edeceksin. Sadece "adam"/"erkek" veya sadece "yetişkin" diyebilirsin. "It" değil "This" demesi, "Böyle (bir) şey" diye başlama hürriyeti de veriyor. Sahneye göre artık. "Böyle şey adamı ağlatır" diye kısa gidebilirsin. "Böyle bir şey, bir yetişkini bile ağlatır" diye uzun da gidebilirsin, "grown man"in vurgusunu da "bile" ile karşılamış olursun. "enough"ın verdiği imkânı kullanarak "Bu kadarı, bir yetişkini bile ağlatır" diye çeşitleme de yapabilirsin... Aklıma gelen uçuş imkânları bunlar. Fazla uçmamakta fayda var tabii, ama bunun gibi duygusal cümleleri hiç uçmadan çevirmek de pek mümkün olmuyor.
esaklan987 bunu beğendi.
Bay bakayalo şuan çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Etiketler
amerika, blue, haber, japonca, selam, türkçe


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 08:21.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler