Anime Manga TR

Anime-Manga Dünyanız

2007-∞

Anime Manga TRAnime Manga TR   Anime Manga TR
Anasayfa Forum Haberler Blog Albümler Manga Gruplar Dergi
Çevirmenler Projeler Favoriler Üye Ol - Register Yardım Takvim Arama Bugünün Gönderileri Forumları Okundu İsaretle

Geri Git   Anime Manga TR > Fansub/Manga Yardım > Çeviri Yardım


Çeviri Yardım Fansub ve Çeviri ile ilgilenen arkadaşlar bilgilerini ve sorunlarını buradan paylaşabilirler.


Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

Fansub/Manga Yardım Kategorisinde ve Çeviri Yardım Forumunda Bulunan Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçeriği Kısaca ->> “ Orjinal Gönderi : xxburculumxx ” Aynen bakayalo'ya bende ordan gördüm FBC'ninki general BSAA'nınki director ve ikisi de ozunde mudur. ...

Like Tree500Beğenilenler

Cevapla
 
LinkBack Konu araçları
Eski 26 Aralık 2014, 05:51   #1311
♪ AmanoJaku'rtar bizi
Çôjin'den ♫
 
Sersem
 
bakayalo'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 02 Ekim 2012
Mekan: Ankara
Yaş: 38
Favori Anime: NHK ni Youkoso!
Favori Manga: Love Hina
Mesaj: 1.287
Standart İlgi: Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

“ Orjinal Gönderi : xxburculumxx Mesajı Görüntüle

Aynen bakayalo'ya bende ordan gördüm FBC'ninki general BSAA'nınki director ve ikisi de ozunde mudur. 1.si zaten yanlıs onu choukan dan dolayı genel mudur yapsam digeri mudur olacak ama bu seferde bunlar arasında bi as-ust ilişkisi varmıs gibi gorunuyor o yuzden baskan desem iyi olur diye düşündüm. Cunku biri unvana onem veriyo digeri sallamıyo gibi de. Buna ragmen Futbol klupleri gibi zaten FBC ile BSAA arasındaki ilişki de. Müsteşarı da düşündüm hem ilerde bi baska karakter mustesar olarak karsımıza cıkıyor hem de director olan finalde istifa ediyor onu danısman olarak tutuyor gene. Danışman-müsteşar-musavir baya karısır dedim. Aslında ceviri hataları o kadarla kalmıyor. Zaten japonca orjinaline yerelleştirme mi ne yapmıslar mahfetmisler (dare bile hey olmus zaten kıdemler arası fark felan askeri olmus adam altüstü 'shinjin' diyo yapmıslar onu 'cadet.' Mesela subay diyordum meger zabit desem en azından subaya gore daha manalı olcakmiş. Tamam zabitte subayda rütbe ama gemi yolcu gemisi ki bu askeri gemi degil. Gerçi ben de biraz bozucağim galiba cunku kimseyle iletisim kurabilecek (konusabilecek) durumda degil diye espiri var telsiz veya haberlesme demek yakısmıyo gibi geldi bana o yuzden terim iletisim zabiti olacak Your friendly neighborhood comms officer diye bi laf var tmm anlıyorum mahallenizin sütcusu gibi bişi ama iletisim zabitine uyarlarsak Munis Arkadasin Iletisim Zabiti gibi bir çeviri yanlış olur mu bir onay verin bana meslektas diye de dusundum ama adam herkese sesleniyo yolcu murettebat fark etmiyor ve your highness gibi bir 3.sahıs efekti de var sanırım. tam ayarlayamadım sanırım ah, bir anlatabilsem hep anlıyorum da... ve evet tam trink diye tutturdun tüneli bende işkillendim sonradan da magara desem olmaz ki ya diyodum ucu acik maden ocagıdır diyodum vagon felan (kararsız kalmama sebep oldu) var da raylı sistem yoktu ama sen de boyle deyince harbiden ikna oldum. ama suc bizde değil ki tunnel dese bende o kelimeyi kullancagim yani. Boyle dolaylı dolaylı nereye kadar ceviri mi yapıyorum bulmaca mı çözüyorum belli degil.
Aklıma takıldı prototype's abilities'lerine "ajan" denilebilir mi acep? Genelde yaşlılık kremlerinde kimyasallara deniliyo ya o tarzda?
Not: o this blows diye motto vardi ya o bile yokmus jap.da be ya. Aynı sekilde Me and my sweet ass are on the way diye bi motto daha var o da yokmus kızcagız sadece itoshi no jessica sugu iku wa diyo lan ben bi kıytırık japoncamla anladım. Cumbur cemaat oha çekelim lütfen. Cunku bunu cevirenler pro olcak bir de.
+ Cidden tr. terminolojisi icin TDK'nın bişiler yapması gerek
Nokta kullanmaya başlaman biraz anlaşılırlık kattı yazdıklarına ama hâlâ yoruyorsun. Gerekli olmayan veya soruyla alakası olmayan kısımları ayrı bir paragraf yapıp, ne bileyim, spoiler içine falan alıp veya puntosunu küçültüp, esas soruyu daha anlaşılır bir hale sokarsan cevaplamak daha kolay olur. Yazdıklarını sonradan okuyup gereksiz kısımları çıkarman daha da iyi olabilir. Neyse...

Zabit kelimesi öldü, onun hiçbir şekilde kurtarırı yok. Subaysa subaydır, değilse görevli, memur falandır. Subaysa ona iletişim denmez, muhabere subayı denir, faaliyete de muhaberat denir. Ha, "kimseyle muhabere edecek durumda değil" dersen onu 40 yaşın altında pek az insan anlar, orası öyle. Haberleşme deyip "kimseyle haberleşebilecek durumda değil" ile ilişki kurabilirsin; "haberleşme subayı" yanlış olur ama anlaşılır. "Haberleşme memuru" da diyebilirsin; var olmayan bir görev olsa da ne olduğu anlaşılır, yine sıkıntı olmaz. Ama "munis arkadaşın" yemez. Bir kere "arkadaş" falan yok ortada. "munis" de artık eskidi, en azından gündelik konuşma dilinden düştü. "Mahallenizin"den giderek "Ailenizin" falan da diyebilirsin. Subay değilse pekâlâ postacı falan olabilir. "Ailenizin/Mahallenizin postacısı" diye tanımlayıp "kimseye posta koyacak halde değil" diye espriyi yerelleştirebilirsin.

Yeri gelmişken, yerelleştirme genellikle mahvetmez, güzelleştirir, anlaşılır hale getirir. Yapımcılar da bunu bildiklerinden tercümeye üç kuruş veriyorlarsa yerelleştirmeye beş lira verirler. Sen tabii buna üçüncü dile tercüme edilebilirlik açısından bakıyorsun, kendi açından haklısın. Ama ticari işleyişte öyle bir açı yok. Kimse üçüncü dile kolay tercüme edilebilsin kaygısıyla tercüme yapmaz. Bilakis, bir metin başka bir dile ne kadar zor tercüme edilebiliyorsa o kadar doğaldır, dolayısıyla o kadar değerlidir. Sıfır yerelleştirme ile zaten tercüme yapılmaz. Misal, meraklı bir liseli kızın arkadaşlarının muhabbetine maydonoz olmak için söylediği "Nani, nani?"yi "Ne, ne?" diye tercüme edersen öldürürsün; ona en hafifinden "Nedir?" veya "Neymiş?" denir, tercihen kızın ne söylediği tamamen ihmal edilip "Kimin sevgilisiymiş?" gibi konuşmanın akışına uyacak bambaşka bir şey konur. Keza, "Dare?" asla "Kim?" diye çevrilmez; duyduğu bir sesin kaynağını arama durumuysa "Kim var orada?", kapıya bakılıyorsa "Kim o?", kapıya bakana kimin geldiği soruluyorsa "Kimmiş?" falan diye gider... Yerelleştirme candır.

"Your friendly neighborhood comms officer" şurada geçiyor. Orijinalinde yazanın Türkçe karşılığı "kıdemli muhabere eri" ama öyle bir rütbe bizde olmadığından yakışıklılık olsun diye "muhabere çavuşu" veya "muhabere uzmanı" denebilir. Yukarıda geçenle aşağıda geçen Japoncasında aynı, İngilizcede nedense öyle bir farklılaştırma yapmışlar. Olur öyle.
Ama bunlara bakma işini bana bırakma artık, bu ikisinin aynı olduğunu sen de bir görüşte anlayabilirdin, biraz da google translate'ten ve denshi jisho'dan yardım alırdın falan...

"abilities"e "ajan" denmez, "ajan" genellikle "agent"ın karşılığı olarak kullanılır. "güçleri" deyip geçebilirsin.

Bu arada şu prototipi ararken "proscribed sedative" muhabbetinin orijinaline denk geldim. "proscribed" falan yok orijinalinde, ilaç sadece "anestetik" diye geçiyor. İmla hatası olabilir. Prototipe de hiç prototip denmiyor bu arada, "özel tip" deniyor, ama "prototip" daha güzel.

Oradan da lüzumlu gördüğüm bir iki kısma işaret edeyim.

1. When handling the special prototype, all instructions by the handler must be followed to the letter.
Prototipin kullanımında, yetkili kişinin talimatları doğrultusunda sevk ve idare protokolünü harfiyen yerine getiriniz.

"yetkili kişinin talimatları" yerine "başınızdaki yetkilinin talimatları" veya "komutanınızın emirleri" denebilir.

3. Once the prototype's abilities have activated, it will be impossible to control them. The proscribed sedative must be administered every hour during transport.
Güçlerin açığa çıkması halinde kontrolde büyük güçlükler yaşanacaktır. Sevk esnasında 1 saatte bir
(veya saat başı) anestetik uygulanarak koma hali sürdürülmelidir.
esaklan987 bunu beğendi.
Baybakayalo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26 Aralık 2014, 06:38   #1312
Ne düşünüyorsun?
 
ölü gibi
 
esaklan987'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 26 Ağustos 2014
Favori Anime: Ashita no Joe, Akage no Anne, Rose of Versailles, Ginga Eiyuu Densetsu, Ginga Tetsudou 999
Favori Manga: Ashita no Joe, Rose of Versailles, Maison Ikkoku, Kubikiri Asa, Hokuto no Ken
Mesaj: 442
Standart İlgi: Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

@bakayalo:

-- Konu Dışı --
Allah belalarını vermiş yahu. Çok sağ ol abi, asıl kısımdan çevirdiğin çok iyi olmuş. Eline sağlık. Allah razı olsun. O "proscribed" ve "prototip" zaten kafama takılıyordu. Çok başka anlamlara sebebiyet veriyordu. Tuhaf anlamlara ayrıca. Kafalarına göre çevirmişler beklenildiği üzere ve tabii zerre alakası yok. Tekrardan teşekkürler, rahatladım yahu.
-- Konu Dışı --


Bu arada zaten üst kısım bahsetmiş ama, ben tekrardan kısaca anladığımı yazayım:

"
- What are you staring?
Ne bakıyo'n?
- I'm not.
Bakmıyo'm.
-What?
Ne?
You're staring as hard as you can.
Elinden gelse yiyeceksin be./ Utanmasan yiyeceksin.
- UGLY.
ÇİKİN.

-I said I'm not staring! Cueeeeball./Cueball.
Bakmıyo'm dedim. "?"Muhtemelen kel diyor.

- I'm not cueball.
Ben .... değilim.
Peach is the cueball.
"

Burada bahsedilen kısımda (sahnenin öncesi ve sonrası denildiği gibi olursa çok iyi olur, sallıyorum) önce olan kısımlar dikkate alındığı zaman şöyle bir şey çıkıyor:

Büyük ihtimalle saç sorunu olan birinin, aynı şekilde bu saç sorunu uzun saçlı saçını yeni kestirmiş kişiler için de görülebilir. Karakterin damarına basıldığı zaman direk "kabak" şeklinde bir atıf üzerinde bulunuyor. O bakma durumları neden olabilir, karakter bakmadığını söylediği halde "bakıyon! bakıyon!" diyip duruyor zaten. Dolayısıyla sinirleniyor sonuç itibari ile, dalayıp geçiyor. Aynı şekilde karşı taraf "Ben kabak değilim." şeklinde cevap veriyor. Daha sonra devamında gelen ve zaten orada bahsedilen "Peach is the cueball." geliyor. Büyük ihtimalle o "peach" şu, "Şeftali neden lakap olur?" sorusu için söylüyorum:

O söylenildiği kişi, yani "hoca" denildiği kişi kel ise, direk "Kabak olan senin..." şeklinde gider. Yani "..." nokta hoca ya da ne anlamda kullanılırsa kullanılır. Şeftali demelerinin nedeni "kel kafalı" olduğu için lakap haline gelmiş diye düşünüyorum. O bahsedilen "tüysüz şeftali" durumu yani.

Yani toparlayalım:

"
- What are you staring?
Ne bakıyo'n?
- I'm not.
Bakmıyo'm.
-What?
Ne?
You're staring as hard as you can.
Elinden gelse yiyeceksin be./ Utanmasan yiyeceksin.
- UGLY.
ÇİKİN.

-I said I'm not staring! Cueeeeball./Cueball.
Bakmıyo'm dedim. Kabakkkkkkkk/dazlakkkkkkkkkkk/kel kafalııııııı.

- I'm not cueball.
Ben kabak/kel kafalı/dazlak değilim.
Peach is the cueball.
Kabak/kel kafalı/dazlak olan senin peach*.
"

* Artık "peach" ne anlamda kullanıldıysa, hoca ise hoca, başka bir şey ise başka bir şey.

Yani kısaca aslında yukarıda söylenen kısım. Ben laf kalabalığı yaptım.

Son Düzenleme esaklan987 tarafından 26 Aralık 2014 07:43 de yapıldı.
esaklan987 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26 Aralık 2014, 12:46   #1313
Ne mi dusunuyorum?
 
Kötü Çocuk
 
xxburculumxx'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 21 Haziran 2014
Yaş: 27
Mesaj: 34
Standart İlgi: Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

O kadar kafa patlatmadan sonra hala güzel olmayınca bayagı doldum.Gerçek soru icin kalın harf kullandım ama bir dahakine dediğin gibi yaparım. Nedense ben eskimiş kelimelere bayılıyorum. Zaten Osmanlıca'ya geçiceğiz.Ve bilmiyorsa öğrensinler. TDK ellerinin altında, kelime hazneleri genişler. Artı, not defterine ek olarak kullandıgım kelimelerin sözlügünü hazırlıyorum, ona bir göz gezdirirler inşallah özenle çalışıyorum yani.

"Dare?" asla "Kim?" diye çevrilmez; duyduğu bir sesin kaynağını arama durumuysa "Kim var orada?", kapıya bakılıyorsa "Kim o?", kapıya bakana kimin geldiği soruluyorsa "Kimmiş?" falan diye gider... " de kesinlikle haklısın. Benimde anlatmak istedigim buydu japoncadan ingilizceye bu sekilde yapmamışlar işte ben yerelleştirme yapsınlarda bu şekilde yapsınlar istiyorum, bu durumda senin deyimine göre yerelleştirme yap(a)mamışlar. ''Who is it?'' dese amennah tutmuş hey demiş. Kullandıkları terimleri, kelimeleri takip etmemisler ki senaryo satırları degişmiş ki karakterlerin kişiliklerine etki etmiş o saçma yerelleştirme şekli yüzünden. Olay sadece çeviri/yerelleştirmede de değil aslında da neyse...

Ben kanji bilmiyorum ki bir tek anime izlemenin getirdigi kulak aşinaligi var Seni ve arkileri bunaltmamak icin gerçekten ugrasıyorum daha oncede dediğim gibi tüm olasılıklıkları degerlendirip son bir onay icin buraya başvuruyorum gerçi cok vuruyorum ama olsun çevirim içime siniyor
En az 20 sekme açtım googleye muhabere,iletişim,haberleşme,telsiz,
muhaberat ve subayı,zabiti,memuru,görevlisi kelimelerini eşleştirerek ki hangisi nerede ne derece kullanılıyor işlevi var mı yok mu diye ama galiba aşırı inceleme araştırmadan sonra mind blow oluyorsun so please don't kill me!

Ek bilgi:
2011-2014 tarihli kaynaklardan denizcilik - havacılık terimleri sözlüklerinden ve denizcilerin hazırladıgı kaynaklardan bakaraktan zabit ölmemiş yaşıyormuş. O yuzden kullanmıştım ben ama...

1-3.madde diye cevirdiğin ben de
5.2 şiddetinde bir 'haaa' efekti yaptı yanlız. O sevk mevzusu önemli olabilir. Bir daha bakayım.

Your friendly neighborhood comms officer'in muhabere uzmanı kısmını söyledin ama Your friendly neighborhood'unu söylemedin, "Ailenizin/Mahallenizin muhabere uzmanı" şeklinde uymayacagını Wiki'den bakabildigin icin durumu anlamışsındır. Geminizin demekte çok kıytırık duruyo oraya güzel bir şey uyduralım.

Son Düzenleme xxburculumxx tarafından 26 Aralık 2014 12:59 de yapıldı.
Bayanxxburculumxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26 Aralık 2014, 17:11   #1314
♪ AmanoJaku'rtar bizi
Çôjin'den ♫
 
Sersem
 
bakayalo'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 02 Ekim 2012
Mekan: Ankara
Yaş: 38
Favori Anime: NHK ni Youkoso!
Favori Manga: Love Hina
Mesaj: 1.287
Standart İlgi: Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

“ Orjinal Gönderi : xxburculumxx Mesajı Görüntüle

1-3.madde diye cevirdiğin ben de 5.2 şiddetinde bir 'haaa' efekti yaptı yanlız. O sevk mevzusu önemli olabilir. Bir daha bakayım.
"sevk" önemli değil, orada kullanılan kelime biraz teknik duruyordu, ben de "sevk ve idare" dedim. Aşağıda taşınması söz konusu olunca da orada kullanmışken yine "sevk" kullandım, biraz da "taşınması" sırtta/cepte taşıma gibi geldiğinden bana. "sevk ve idare" yerine "kullanım" da diyebilirsin, 3'teki "sevk" yerine de "taşınma".

“ Alıntı ”

Your friendly neighborhood comms officer'in muhabere uzmanı kısmını söyledin ama Your friendly neighborhood'unu söylemedin, "Ailenizin/Mahallenizin muhabere uzmanı" şeklinde uymayacagını Wiki'den bakabildigin icin durumu anlamışsındır. Geminizin demekte çok kıytırık duruyo oraya güzel bir şey uyduralım.
Söylemedim, çünkü yok öyle bir şey. İngilizcesinde çeşitleme yapmışlar. Japoncasında sadece yukarıda "comms officer" diye çevrilen şey yazıyor. Onun da motamot tercümesi "communications lance corporal". O notun Japoncası ile İngilizcesi arasındaki farkları bi görsen... atla deve. Ama görme, gerek yok. Önemli olan yeterli anlamı ve etkiyi vermek, gerisi yaratıcılık.

Yerelleştirmeye gelince, illa orijinaliyle uzaktan veya yakından alakalı olması gerekmez. İkinci tekil şahsın en kaba hali olan "temee"nin İngilizceye "bastard", Türkçeye "lan" diye çevrilmesi gayet isabetli yerelleştirmelerdir; "dare"nin o belirli bağlamda "hey" oluvermesi de pekâlâ isabetli olabilir. Mesele o kelimenin ne anlama geldiği değil, bir Amerikalının o durumda ne diyeceği. Yerelleştirmede bu dikkate alınır. Ünlem görevindeki kelimeleri tercüme etmekten özellikle kaçınılır. "dare" de pekâlâ ünlem görevinde kullanılabilecek bir kelime... Hâsılı, tarif ve tasvir içermeyen diyaloglarda anlamı ikinci plana atıp bir Türk'ün orada ne diyeceğine odaklanmaya çalışırsan daha akıcı bir metin ortaya koyarsın. Yeter ki metin senaryoyu sakatlamasın. Gerçi seni serbest uçuşa yönlendirmek de şu aşamada iyi bir fikir değil, ona yeterince tecrübe edindikten sonra geçmek lazım; ama "hiçbir şey çevrilmemiş kalmasın" mantığının sonu da Sugar Brother.
Baybakayalo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26 Aralık 2014, 17:23   #1315
Ne düşünüyorsun?
 
Kötü Çocuk
 
crows005'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 29 Kasım 2010
Yaş: 26
Favori Anime: one piece
Favori Manga: veritas
Mesaj: 1.577
Standart İlgi: Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

Biiçii diyorda hocanın saçlarının
yanları gür ortası yoh. Elemaninkiler bildiğin sırma gibi.
Baycrows005 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27 Aralık 2014, 05:06   #1316
Ne mi dusunuyorum?
 
Kötü Çocuk
 
xxburculumxx'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 21 Haziran 2014
Yaş: 27
Mesaj: 34
Standart İlgi: Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

Fikir alışverişi maksadıyla yazılmış bir yazıdır bu: (Çevirmen nasıl olunur başlıgı bir an önce açılsın
"O notun Japoncası ile İngilizcesi arasındaki farkları bi görsen... atla deve." İşte bu şey yüzünden fanlar şirketi yumurta yağmuruna tutar vallaha. Sakın çaktırma Ben diğer arkilerle o mottolar uzerindeki farktan konusurken kimse "-Aman yahu n'olcak" demedi. Herkes "Nasil yani kandırılıyor muymuşuk?" dedi. Hani bir dünya sunuyorlar ama japoncası farklı ingilizcesi farklı türkçesi farklı, bir de sen bunun takipçisi oluyorsun, gidip oyuna (serisine) para veriyorsun ama gördüğün gerçeklik sahte. -Mesele o kelimenin ne anlama geldiği değil, bir Amerikalı'nın o durumda ne diyeceği. Yerelleştirmede bu dikkate alınsa- bile herkes özü neyse onu istiyor. ABD'li Chris, Japon Chris istemiyor. Tek bir Chris istiyorlar. Aynı şekilde gerçek bir RE fanı, bir ABD'li de olsa yine ABD'li Chris görmek istemez. Yapımcıların en büyük hatası bu. Yapılan çeviri de buna tuz biber oluyor. Bu tür bir yerelleştirme olacagina hiç olmasin daha iyi, görüşünde millet. Kapıdan içeri girerken "bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete." dememek için zor tuttum kendimi mesela ama onlar bunu rahatlıkla yapmış. Hem de benim ki konu, şekil, an açısından acayip uygun olsa bile. Çünkü o satırı görseler bana küfürü basarlar. Kimse "hahaha ne kadar hoş, Jill bizden biri olmuş, Türk olmus" demez. Kücük dokunuşları kabul ederler ama her şeyin fazlası da zarar. Gerçi "Hâsılı, tarif ve tasvir içermeyen diyaloglarda anlamı ikinci plana atıp bir Türk'ün orada ne diyeceğine odaklanmaya çalışırsan daha akıcı bir metin ortaya koyarsın."la işi özetlemişsin zaten. Biraz esere de baglı galiba böyle şeyler. Mesela Rekin Teksoy, Boccaccio’nun Decame-ron’unu ilk kez eksiksiz (Sugar Brother olarak Türkçeleştirmesi üzerine İtalya Cumhurbaşkanınca Şövalye sanıyla ödüllendirilmiş. Dante Alig-hieri’nin İlahi Komedya’sını ilk kez şiir biçiminde Türkçeleştiren çevirisi de İtalyan Senatosunca Çeviri Ödülü’ne değer bulunmuş. Bu adamın bu eserlerde yerelleştirme yaptıgını sanmıyorum. Tamam, bana da ödül versinler demiyorum ama günün birinde RE oyun serisinin türkçe dublaj - altyazı hazırlanması için kapımı çalarlar belki gibi komik bir hayalle sahip olmak beni bu işe teşvik ediyor.
Kelime kökenine ve devamlılıgına takıgımdır. Örn: airport,airstrip,heliport,helipad,airfield kelimeleri acayip istikrarsız. Örn: heli+uçak=hava olması gerekirken hava+uçak =/ heli olmuş. TDK ve DHMİ airportu havaalanı/limanı(ki ikisi de farklı terimdir aslında) diye sayıyor heliportu helialanı/limanı diye saymıyor. Birini sözlüğe oldugu gibi diğerini çevirerek sokuyor. Hatta heliportu sözlüğe alıyor helipadi almıyor. Helipad'e küçük heliport diye açıklamasını yapabilirsin anca. İyi de bu bir isim degil ki ben yazımda helipad görünce küçük heliport mu yazıcağım? Hani tanımlarsın atıyorum port=alan field=meydan strip=pist pad=saha diye önüne ne gelirse(ister air, ister heli) kabul görünür. Barnecle diye bir yaratık var. Türkçesi yok.Olmak zorunda degil, diye bir şey yok.Olmalı! Hayvanı ne sülük ayaklı demek ne barnekle demek tanımlıyor. Sonra millete kimse çıkıp da Türkçemizi koruyalım demesin. Prezarvatif yabancı tr.sini yapalım diyorlar argoda kullanılan kaput 1.anlam diye sözlüğe giriyor.
Bir de ben bu cevirinin, kulturler arası egitimi saglayan bir şey oldugunu düşünüyorum sonuçta ister kitap olsun ister film içindeki kültür ögelerini nasıl yansıtıyorsa ceviri de bunu yansıtmalı. Örn.corparation kelimesi anonim şirket,ortaklık, lonca, korparosyon kelimelerin arasından seçilecekse, yerelleştirmeye göre yada o kelime senin ticari terimlerinde anonim şirket olarak ve ya lonca seçilecekse bile ben korparosyon seçilmesi taraftarıyım köksellik benim için önemli. Sonuçta o adamda o kelime yerine başka bir şey kullanabilirdi fakat tercihi bu olmus (o da kendi dilinde
atıyorum lonca eskidi diye yerine şirket kullanımı gibi corparationa eş başka yeni bir kelime kullanbilirdi ama bir nedeni var demek ki...) çevirmene düşen seçimi duzeltmek degil onun cevirisini yapmaktır. Örn: Capcom ABD tutmuş ing. yazılı;Federation of Pharmaceutical Companies'i bile degiştimiş Global Pharmaceutical Consortium yapmış. O yuzden RE wiki'de bu gibi şeyler fanlar tarafından düzeltilerek mistake olarak sunuluyor. Hatta bir başka oyunda fanlar şirkete altyazı yüzünden v2 çektirmişlerdi
Senin kendi ticaretindekini degil o kulturdeki ticareti anlatıyor olman lazım ki milletin ufku genişlesin,(+ oyun içindeki dunya zaten gerçek dünya değil, sanal paralelliğe sahip bir dunya) anlattıgı company kelimesi bizdeki kumpanya kelimesiyle eşmiş (burdan company gördün yapıştır kumpanyayı dediğim anlaşılmasın ama şirket için bu yapılmış resmen en azından işlevselliğine bakılmalıydı.) şu ana kadar hep şirket olarak çevrildi halbuki başından beri kumpanya çevrilse Umbrella şirketi, Umbrella kumpanyası olarak kulaga yadırganacak ve ya komik gelmiyecekti.Haksız mıyım?
Son Düzenleme xxburculumxx tarafından 27 Aralık 2014 06:01 de yapıldı.
Bayanxxburculumxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 27 Aralık 2014, 09:13   #1317
♪ AmanoJaku'rtar bizi
Çôjin'den ♫
 
Sersem
 
bakayalo'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 02 Ekim 2012
Mekan: Ankara
Yaş: 38
Favori Anime: NHK ni Youkoso!
Favori Manga: Love Hina
Mesaj: 1.287
Standart İlgi: Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

“ Orjinal Gönderi : xxburculumxx Mesajı Görüntüle

Fikir alışverişi maksadıyla yazılmış bir yazıdır bu: (Çevirmen nasıl olunur başlıgı bir an önce açılsın
"O notun Japoncası ile İngilizcesi arasındaki farkları bi görsen... atla deve." İşte bu şey yüzünden fanlar şirketi yumurta yağmuruna tutar vallaha. Sakın çaktırma Ben diğer arkilerle o mottolar uzerindeki farktan konusurken kimse "-Aman yahu n'olcak" demedi. Herkes "Nasil yani kandırılıyor muymuşuk?" dedi. Hani bir dünya sunuyorlar ama japoncası farklı ingilizcesi farklı türkçesi farklı, bir de sen bunun takipçisi oluyorsun, gidip oyuna (serisine) para veriyorsun ama gördüğün gerçeklik sahte. -Mesele o kelimenin ne anlama geldiği değil, bir Amerikalı'nın o durumda ne diyeceği. Yerelleştirmede bu dikkate alınsa- bile herkes özü neyse onu istiyor. ABD'li Chris, Japon Chris istemiyor. Tek bir Chris istiyorlar. Aynı şekilde gerçek bir RE fanı, bir ABD'li de olsa yine ABD'li Chris görmek istemez. Yapımcıların en büyük hatası bu. Yapılan çeviri de buna tuz biber oluyor. Bu tür bir yerelleştirme olacagina hiç olmasin daha iyi, görüşünde millet. Kapıdan içeri girerken "bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete." dememek için zor tuttum kendimi mesela ama onlar bunu rahatlıkla yapmış. Hem de benim ki konu, şekil, an açısından acayip uygun olsa bile. Çünkü o satırı görseler bana küfürü basarlar. Kimse "hahaha ne kadar hoş, Jill bizden biri olmuş, Türk olmus" demez. Kücük dokunuşları kabul ederler ama her şeyin fazlası da zarar. Gerçi "Hâsılı, tarif ve tasvir içermeyen diyaloglarda anlamı ikinci plana atıp bir Türk'ün orada ne diyeceğine odaklanmaya çalışırsan daha akıcı bir metin ortaya koyarsın."la işi özetlemişsin zaten. Biraz esere de baglı galiba böyle şeyler. Mesela Rekin Teksoy, Boccaccio’nun Decame-ron’unu ilk kez eksiksiz (Sugar Brother olarak Türkçeleştirmesi üzerine İtalya Cumhurbaşkanınca Şövalye sanıyla ödüllendirilmiş. Dante Alig-hieri’nin İlahi Komedya’sını ilk kez şiir biçiminde Türkçeleştiren çevirisi de İtalyan Senatosunca Çeviri Ödülü’ne değer bulunmuş. Bu adamın bu eserlerde yerelleştirme yaptıgını sanmıyorum. Tamam, bana da ödül versinler demiyorum ama günün birinde RE oyun serisinin türkçe dublaj - altyazı hazırlanması için kapımı çalarlar belki gibi komik bir hayalle sahip olmak beni bu işe teşvik ediyor.
(...)
Bir de ben bu cevirinin, kulturler arası egitimi saglayan bir şey oldugunu düşünüyorum sonuçta ister kitap olsun ister film içindeki kültür ögelerini nasıl yansıtıyorsa ceviri de bunu yansıtmalı. Örn.corparation kelimesi anonim şirket,ortaklık, lonca, korparosyon kelimelerin arasından seçilecekse, yerelleştirmeye göre yada o kelime senin ticari terimlerinde anonim şirket olarak ve ya lonca seçilecekse bile ben korparosyon seçilmesi taraftarıyım köksellik benim için önemli. Sonuçta o adamda o kelime yerine başka bir şey kullanabilirdi fakat tercihi bu olmus (o da kendi dilinde
atıyorum lonca eskidi diye yerine şirket kullanımı gibi corparationa eş başka yeni bir kelime kullanbilirdi ama bir nedeni var demek ki...) çevirmene düşen seçimi duzeltmek degil onun cevirisini yapmaktır. Örn: Capcom ABD tutmuş ing. yazılı;Federation of Pharmaceutical Companies'i bile degiştimiş Global Pharmaceutical Consortium yapmış. O yuzden RE wiki'de bu gibi şeyler fanlar tarafından düzeltilerek mistake olarak sunuluyor. Hatta bir başka oyunda fanlar şirkete altyazı yüzünden v2 çektirmişlerdi
Senin kendi ticaretindekini degil o kulturdeki ticareti anlatıyor olman lazım ki milletin ufku genişlesin,(+ oyun içindeki dunya zaten gerçek dünya değil, sanal paralelliğe sahip bir dunya) anlattıgı company kelimesi bizdeki kumpanya kelimesiyle eşmiş (burdan company gördün yapıştır kumpanyayı dediğim anlaşılmasın ama şirket için bu yapılmış resmen en azından işlevselliğine bakılmalıydı.) şu ana kadar hep şirket olarak çevrildi halbuki başından beri kumpanya çevrilse Umbrella şirketi, Umbrella kumpanyası olarak kulaga yadırganacak ve ya komik gelmiyecekti.Haksız mıyım?
Burdan devam edelim şimdilik; vakit bulunca "Çeviri tartışmaları" diye bir alt forum kurgularız, bu tartışmayı oraya taşırız.

Sondan başlayayım: Evet. Haksızsın yani. Anakronik mantık yürütüyorsun. Latince kökenli olup "ekmeğini paylaşan, birlikte ekmek yiyen" anlamına gelen companio kelimesi evvela İtalyancaya compagna ve compagnia olmak üzere iki farklı şekilde geçmiş. 16. yüzyılda compagna kelimesini biz kumanya olarak ithal etmişiz, nitekim İtalyanlar da bu kelimeyi "geminin erzak deposu" anlamında kullanıyorlarmış. 18. yüzyıl sonlarında ise İtalyanların "birlik, yoldaşlık" anlamında kullandıkları compagnia kelimesini kompanya olarak almış ve askerî birlikler için kullanmaya başlamışız. 19. yüzyıl ortalarında bu kelimenin "şirket" anlamı da kayda geçirilmiş, fakat Ahmet Vefik Paşa'nın Lugat-ı Osmani'sinde "şirket mânâsına istimali abestir" diye de not düşülmüş. Neden? Arapça şirk kelimesinden gelen "ortaklık" anlamındaki şirket kelimesi en az 14. yüzyıl başlarından beri Türkçede var da ondan. Öyle dağdan gelip bağdakini kovmak yok. Varoluşçuluk ismi uydurulmadan önce, yeni bir felsefi akımın adı olan egzistansiyalizm kelimesini ithal edip kullanabilirsin, ama varlık, vücud ve mevcudiyet kelimelerinin yanına bir de egzistans kelimesini koyamazsın. Bütün dünya "tek dil, tek din, tek millet" olmadıkça bunun oluru yok.

korporasyonu da ayrıca ayrıntılandırmaya üşeniyorum. Aynı hikâye. beden yerine korpus demeyeceğimize göre 1930'larda özentilikle kullanılmış gereksiz bir kelime olarak tarihte kalacak. Onun yerine birlik ve holding kelimeleri kullanılacak. İngirizceyi İngilizceye çeviren CapCom ABD doğrusunu yapmış, fanlar halt etmişler.

Çevirmenin işi kavramları ve anlamları tercüme etmektir, kelimeleri değil. Kelimeleri tercüme edene sözlük denir. Bugün ayrıca google translate deniyor. Teker teker kelimelerin anlamlarına takılan, açar sözlüğü, araştırır, öğrenir. Kültürler arası tanışma, iletişim falan güzel, hoş, yakışıklı kavramlar; ama Resident Evil oynayanların herhalde binde birden azı bu oyundan kendisini Japon kültürüyle tanıştırmasını bekler. "Ben bekliyorum ama" diyeceksin. Sıkıntı da orda zaten. Ben de Japoncamı ilerletmek için manga okuyorum, ama çeviri yaparken "bu çeviriyi öyle bir yapayım ki okuyanlar Japoncalarını ilerletsin" diye düşünmüyorum. Bizim gibi amatör çevirmenlerin çoğu buna benzer şeyler düşünüyor, onun için özellikle üzerinde durma ihtiyacı hissettim. Fırsattan istifade, senin şahsında bütün amatör çevirmenlere sesleneyim.

Seni çeviriye yönelten, -biraz basite indirgersek- merak duygusu. Bir mangayı, animeyi, filmi, diziyi veya oyunu senin çevirinle izleyecek/okuyacak kişilerde o merak duygusu yok; olsa onlar da dil öğrenir ve orijinalinden okur/izler. Yaptığın çevirinin bir işe yaramasını istiyorsan alıcı kitleye göre yapacaksın, kendine göre değil. "Ama ben buna çok önem veriyorum!" Bana ne? Ben vermiyorum. Ben oyunumu daha verimli oynamak istyiorum, o kadar. Sen o çeviride ne kadar sadakat takıntısına sahip olursan benim o oyunu oynamam o kadar zorlaşıyor. Bana Japonca öğretme! Bana İngilizce öğretme! Bana RE dünyasını çizenlerin senaryoya ne enteresan nüanslar yerleştirdiğini, kullandıkları kelimelerin ne ilginç yan anlamları / akrabalık ilişkileri olduğunu gösterme! Bana senaryoyu anlat! Sana ilginç gelen şeylere benim de ilgimi çekmeye çalışma, anlamak zorunda olduğum şeyleri anlat bana! Öyle bir anlat ki görür görmez anlayayım, kafa patlatmak zorunda kalmayayım. Çeviriyi benim için yapıyorsan bana bunu ver. Kendin için yapıyorsan da hiç benim önüme koyma, kendin pişir kendin ye.

Sürekli "organik çeviri" diyorum, "adaptasyon" diyorum, "Türkçe söylemek" diyorum da... Sana demiyorum ki Jill'i Cemile Abla yap. "Bindik bir alamete, gidiyoz kıyamete" dersen herkes afallar tabii. Ama şaşkınlıkla söylenen "Holy crap!"i de "Lanet olsun!" diye çevirme, "Yuh!" diye çevir; okuyucu hafifçe tebessüm eder belki, ama sana "Yuh!" demez bunu yaptın diye. İngilizcesi "lance corporal" olan şeyi orada "heichou" diye bırakıp yukarıya "er ile onbaşı arasında bir rütbe" diye not yazma, "kıdemli er" diye rütbe de uydurma; "onbaşı" veya "çavuş" de geç... Mesele karakteri Türkleştirmek değil, ifadeyi Türkçeleştirmek, Türkçede kulak tırmalayan şeylerden uzak durmak. Ha, öyle bir durum olur ki karakter tercüme edilemeyecek bir şey söyler, sen de onun yerine tercüme edilemeyecek Türkçe bir şey söylersin; onun da yeri var. Daha az yukarıda crows005'in çevirdiği diyalogu gördün. Al sana dengeli yerelleştirme. Küçük dokunuşlar, yerinde dokunuşlar. "Utanmasan yiyeceksin be!" ise büyük, ama yine yerinde bir dokunuş... Her şeyin yeri var. Japonca örneği de kendimden vereyim: Arata Kangatari'nin 8. bölümünde karakter "doitsumo koitsumo" diyordu. Tercüme etmeye kalksan ölecek bir ifade. İngilizcesi "every damn one of you!" diye verilmiş. Çevirmen de bu İngilizceyi Türkçeye çevirmiş ama "buna bi şeyler yap" diye de not düşmüştü. Yaptım. "Sizi bana sayıyla mı verdiler lan?!" yaptım. Çok da güzel oldu...

Edebî eserlerde iş farklıdır tabii, burada konumuz onlar değil. Manzum eserlerde hepten farklı faktörler girer işin içine. İlahi Komedya mütercimi, sanmıyorum ki her kelimeyi çevirip sıfır eksik sıfır ekleme ile ortaya manzum bir eser çıkarabilmiş olsun. Göze batacak bir yerelleştirme yapmamıştır herhalde, ama eserin adındaki "İlahi" bile yerelleştirme sayılabilir. Sonra Katoliklerin cehennemi ile bizim bildiğimiz cehennem bir değil. Türkçe kelimelerde bile "kızıl tamu" ile "cehennemin dibi" bir değil, arada ciddi kültürel fark var. Kullandığımız bütün kelimeler yan anlamları, imaları ve akrabalık ilişkileriyle birlikte geliyor. Askerde kantinden "bir paket kızıl Vinston!" istemiştim, bütün bölük dönüp bana bakmıştı pis pis. Kırmızı diyeydim sıkıntı yoktu halbuki. Ama o sigara paketinin rengi hakikaten de kırmızı değil kızıl...


Neyse. Yerelleştirme mesabesinde adaptasyona ancak zorunluluk halinde başvurulmalı; ama genel olarak adaptasyon, çevirinin olmazsa olmazıdır. Kesmeden, eklemeden, uyarlamadan yapılacak çeviri ancak çevirmenlerin işine yarar, okuyucunun/izleyicinin hiçbir işine yaramaz.
Son olarak kendi kurumumdan örnek vereyim. ABD'deki "Department of Transport" da İngiltere'deki "Department for Transport" da Türkçeye "Ulaştırma Bakanlığı" diye çevrilir. ABD'dekini "Ulaştırma Departmanı", İngiltere'dekini "Ulaştırma ile ilgili Departman" diye çeviremezsin. Onun Türkçesi "bakanlık". Amerikan İngilizcesi ile İngiliz İngilizcesi arasındaki nüansları vermek de çevirmenin işi değil. O kurumun başındaki insana da Amerikalılar istedikleri kadar "Transport Secretary" desin, sen "Ulaştırma Sekreteri" diyemezsin, "Ulaştırma Bakanı" demek zorundasın. Keza, "minister" kelimesinin sözlükteki karşılığı "bakan" diye kalkıp papaza da "bakan" diyemezsin, ona papaz denir, Amerikalılar istedikleri kadar "minister" desinler.
suke, crows005, nephie ve 2 kişi bunu beğendi.
Baybakayalo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28 Aralık 2014, 08:18   #1318
Ne mi dusunuyorum?
 
Kötü Çocuk
 
xxburculumxx'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 21 Haziran 2014
Yaş: 27
Mesaj: 34
Standart İlgi: Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

-Upuzun yazımı okuyup da cevap yazdıgın ve beni aydınlattıgın için teşekkürler, o başlık açıldıgında benim yazılarımla dolacak bu gidişle
(Kaldıgımız yerden devam ediyoruz o zaman.)
1. Lütfen wikipedia yazarı/çevirmeni ol. İşte böyle bilgi verilsin istiyorum ben ki emin olayım, burdan gemi genişliğini (beam) ışın diye çeviren arkiye selam ederim.
2. -Dikkat! Burasi niye anlamıyorsun be yavrucugum, diyecegim türden bir yazı olacak; Umbrella'ya şimdiye kadar şirket dendi ama birden Holding demek düzeni bozmak (üstüne üstlük şirket gelişti de böyle oldu diye değilken) ve bunca zamandır hata yapıldıgının göze sokulması hiç hoşuma gitmiyor. Atıyorum bir şirketin sadece kuruluşları olup yavru şirketleri olamıyorsa bunu ancak holdingler yapabiliyorsa (önce bir holding neymiş şirket neymiş araştırıp) benim ona göre cevirisini yapmam gerekmez mi? Yanlış anlaşılmalar olmasın diye, bana göre bu çevirmenin görevidir. Yoksa şirket - holding aynı şey şeklinde çeviri yapmak ve çok bilmek istiyorsan arastır demek biraz sorumsuzca geliyor bana. Artı bunun yararını da görebiliriz, -çünkü ilerde adamlar Paraguas "Line" (gemi adamları hep bu şekilde yazmış), Umbrella Holding'in yavru şirketidir, (sağolasın yeni türk ticaret kanunu - bizim yasaya da gimiş bu kavram) diye - senaryoya yeni bir şey eklediklerinde ceviriden oluşan mantık hatası dogmamış olur. Bile bile lades diyip katanaya, kılıç demek gibi bir şey olmaz mı olay öbür türlü? Harbiden de beni amatör tutan etmenlerden biri bu düşünce
belki, ("Propulsion" için sevk sistemi, itiş gücü ve ya tahrik kuvvetinden hangisi diğerine göre daha dogru diye arastırma yapmamın zaman kaybı yaratmasının dısında oyuncu için şimdilik? çok da fark yaratacagını sanmıyorum, dediğin gibi.) fakat oyuncu dediğimiz kesim zaten oyunu en olmadı iç güdüleriyle oynayıp gene bitiriyor. Ancak RE'yi ing.oynayan ile tr. oynayan oyuncu arasında bir fark yaratmak için(belki oyun sektörü bu sayede gelişir bile belli mi olur?) detaylara önem verilmeli ki -senarist nerde neye gönderme yapmışa varıncaya kadar- (çünkü ileride gene karşımıza çıkabilir) ing. oynayan tr.sini oynadıgında anlamadıgım ne çok şey varmış desin. (öyle bir oyunda şu kapıyı seçin, şu tuşu kapatın çevirisini yapıp oyuncuyu bir sonraki levele geçirmek için zahmete girme bana göre yararsızdır.) Böylece bende bir RE platformunda dogru bildiğini sanan bir fanla ugraşmayayım. Kendin pişir kendin yeden ziyade ne ektiysem onu biçeyim istiyorum. Başka çeviriler için nedenler başka olabilir ama oyun çevirisinin gerçek ülküsü budur ve bu dogrultuda "kaliteli fanlar yetiştirmek istiyorum" çok mu şey istiyorum? Heil Hitler aman Resident Evil! Bu da senin dediğin o "merak duygumu" anca törpüler.
3.Bindik bir alamete, gidiyoz kıyamete etkisini bize ing.si ile yaptılar zaten onu belirtmek istemiştim. Sonuçta bu oyunu sadece ABD'lilere degil tüm dünyaya satmak için ingilizce çıkardılar. Sıradan bir dil kullanmayıp üstüne içerdiği kültürü de dönüştürerek işin içine katınca sadece ABD vatandaşları için yapmışlar gibi olmuş. Sadece türkler degil atıyorum rusyadaki adam da benim gibi hissetmiştir.
İfadeyi Türkçeleştirmek konusunda daha amatör bile sayılmam -- o yüzden egilir vaziyette yoroshiku onegaishimasu (yanlış kullanmışsam da çaktırmayın lütfen)
4."Sizi bana sayıyla mı verdiler lan"ı ben olsam "bir bitmediniz lan" derdim (sonrada kafamda gel sen de gel diye cümlenin geri kalan fantezisini kurardım.) ama böyle şeylere insan aman motomot gideyim de benden bilmesinlere baglayabiliyor. (Sanırım tecrübe gerekiyor.) Bu da haliyle akıcılıgı engelliyor. İşte o dengeyi tam yakalasam cevirilerimden şüphe etmiyeceğim de... Çok çalışmam lazım çok. Harbiden bir edebî eserlerdeki gibi bir basarı yakalayabilecek miyim acaba?
5.Google translate hakkındaki görüşüm: http://www.youtube.com/watch?v=2bVAoVlFYf0#t=82

Düşüncelerim bunlar umarım bir büyüğüme eşeklik etmemişimdir der saygılarımı sunarım.

Valla doluya koydum almadi, boşa koydum dolmadı ben de salladım ama biliyorum ki tutmadı En iyisi mi elinizden öpsün;

Newspapers from the time of the ship's construction report accolades the design received...


After its restoration, the Queen Zenobia set out on a cruise around the world, followed by one around South America, and many, many others.

Ekleme: Hep unutup atlıyosun bak, sordun sorunu ama ya görmediğim bişi varsa diye bir de wikisine bakim dedim ve resmen oldum ya, yeter artıkın bu ne ya cidden yani.Benim gözler mi yanlış görüyor yoksa orjinalde mürettebat 647 imiymiş ve daha nicesi... Atla deve derken... WTF? cidden. Hayır bunun izahi ne olabilir? Ve o kadar saglam kaynaktan olsun su olsun bu olsun dediğim örn: Propulsion bile - Power Output imiş altı üstu, ay delircem, yolladıgım cümlelerinde yeri başka yerde, aman Allah'ım. Sinirden gülme krizine girdim resmen.
Eklemeye ek olarak ; Yukarıdaki cümlelerin çevirisi de böyle;


Zamanın gazeteleri geminin konstrüksiyonundan tasarım harikası olarak söz etmiştir.

Restorasyonunun ardından, Kraliçe Zenobia Güney Amerika'yi takiben pek çok yerde seyrüsefere cıkarak devr-i alem yaptı.

kabul görülebilsin o zaman canım. Adamlar kafalarına göre takılmışlar resmen bea. İng. olarak böylesi bizce daha güzel olduuuu diye yaptılarsa bu işi, ahanda ben de yapıyom bence böle daha güzel olduuuu, nerde kaldı ciddiyet, bakayalo
eğer kısaca kasma bence demek istediysen ama kibarlıgından söyleyemediysen bile şimdi anladım yani

Son Düzenleme xxburculumxx tarafından 28 Aralık 2014 15:20 de yapıldı.
Bayanxxburculumxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 28 Aralık 2014, 21:11   #1319
♪ AmanoJaku'rtar bizi
Çôjin'den ♫
 
Sersem
 
bakayalo'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 02 Ekim 2012
Mekan: Ankara
Yaş: 38
Favori Anime: NHK ni Youkoso!
Favori Manga: Love Hina
Mesaj: 1.287
Standart İlgi: Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

Buraya kadar şirketin yerelleştirme/uyarlama çabalarını savundum ama bunun artık savunulacak bir tarafı yok. Hay ben bu İngilizce konuşanların Japoncayı anlama beceriksizliklerine... Yahu, hadi anlamadın, bari kendi dilinde anlamlı bir şey uydur onun yerine, burda o da yok.

“ Alıntı ”

After its restoration, the Queen Zenobia set out on a cruise around the world, followed by one around South America, and many, many others.
ne demek ya, Allah aşkına, ne demek? Şu cümleyi bir okumada anlayacak bir insan evladı çıksın, dişimi kıracam (hoş, dişlerim zaten berbat durumda, bi tanesini daha kırmak istemem ama ).
Üç okumadan sonra bu cümleden şunu anladım: Queen Zenobia gemisi bir tadilattan geçmiş, sonra bir dünya turu yapmış, ardından bir Güney Amerika turu yapmış, onun ardından da bi sürü tur yapmış. E be eşşoğlusu, onu öyle mi derler? Sonra da "anime seyircileri neden resmî çeviriler yerine fansub tercih ediyor?" Neden acaba? Hayır, fansub da burda harika bir cümle kuramamış, ama en azından ne dediği anlaşılıyor.

Neyse, cümlelere gelelim. "konstrüksiyon" değil, ona "gemi inşası" diyoruz. Hakikaten, "diyoruz" yani. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Terimleri Sözlüğü'ne bu terimi yazmaya gerek görmemişler veya gözden kaçırmışlar (benim de bayram bayram dar vakitte musahhih olarak tek yapabildiğim sözlüğün saçma sapan olmamasını sağlamak oldu, eksikleri tespit edip tamamlatmaya zaten rütbem yetmiyor, an itibariyle üçüncü baskısını bir sene erteletmiş olmayı marifet sayıyorum), ama resmî birliği bile var bunun.
İnşa edildiği dönemin gazetelerinde, geminin tasarımının aldığı övgülerden söz edilmektedir.
kurtarır herhalde.

Diğer cümleye ise Japoncasından destekle şöyle bir şey toparlayabildim:
Geçirdiği tadilatın ardından defalarca dünya turu ve Güney Amerika turu yapan Kraliçe Zenobia, son yıllarda Akdeniz'de konuşlanmış olup çeşitli Afrika ülkelerine seferler yaparak her yıl binlerce (burada "çok sayıda" diyor ama Türkçede sayı vermek daha doğal duruyor) müşteriyi (insanı?) denizlerin güzelliği ve mutluluğu ile buluşturmaktadır.

Artık sen onu biraz daha şekle sokarsın kafana göre. 647 mevcutlu mürettebat, subayları dahil edince mi 1094 olmuş, nasıl olmuş, orasını bana sorma

Yalnız, "kasma" demiyorum, o noktada yanlış anlaşılma olmasın. Bilakis "kas" diyorum. Yeterince doğru, yeterince güzel, yeterince doğal, yeterince akıcı cümleler kurmaya kas. Tercüme ancak tecrübeyle gelişir, tecrübe için de salt hacim olsun diye bir sürü metin çevirmek yetmez; farklı farklı yaklaşımlar denemen, karşılaştığın her metin için araştırma yapman, benzer metinlerin çevirilerini okuman, okuyucunun tepkilerini alıp kendine dışarıdan bakmaya çalışman, önceki işlerinle sonraki işlerini karşılaştırman... hasılı, epey kasman gerekir. "Yaşım olmuş 25, daha ne kasacam" demek yok. Gerçi zaten demiyorsun öyle bir şey, ama olur ya, şu diyalogumuzu okuyan biri "lan 25 yaşında kadına yaptığı muameleye bak herifin, ne zannediyor kendini" falan diye düşünürse diye, burası da açık bir forum olduğundan, genel bir hatırlatma olarak söylüyorum. Kendimi de dışlamadan söylüyorum. Sakuragi'nin yaşı 32, benimki 36, hâlâ kasım kasım kasıyoruz. Bunun sonu yok, "oldum" demek yok.

Son bir not: "Amatör" derken kendimi de buradaki faaliyetim itibariyle dahil ederek, teknik anlamda kullanıyorum kelimeyi. Bir işi zevk için yapana amatör, para için yapana profesyonel denir. Biz zevk için yapıyoruz, bu da işe yaklaşımımızı etkiliyor.
Baybakayalo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29 Aralık 2014, 05:38   #1320
Ne mi dusunuyorum?
 
Kötü Çocuk
 
xxburculumxx'ın Avatarı
 
Giriş Tarihi: 21 Haziran 2014
Yaş: 27
Mesaj: 34
Standart İlgi: Çeviremediğiniz Yerleri Bize Sorun

Üçüncü baskısını bir sene erteletmiş olmayı marifet sayıyorum -- Musahhih'i de kelime hazneme kattım sagolasın. Kadere bak, kullandıgım sözlüklerden birinin musahhihi ile yazışıyorum.Memnun oldum efem.
Sizi bağlamıyor ama heyecan yaptım paylaşacagım, hayat paylaşınca güzel. O 2.cümle var ya, 5. oyunda neden Afrika'da salgın oluştugunun nedeni - mantıklı açıklaması - ve biz bunun sebebini bu oyunda öğreniyoruz. Hem de basit bir nottan. (İnsan'ı bilerek ipucu olsun diye yapmışlardır - bir nevi denek Umbrella şeytani holding, demek ki Afrika'daki tesiste uzay kapsülü gibi şeylerden farklı ülkelerden insanların cıkmasının nedeni buymuş, vay anasını.) Buna rağmen adamlar bunun gibi kritik cümleyi rezil etmişler, o sitede gördüğüm kadarıyla Paraguas Line Queen Zenobia'nın (kız) kardeşleri (Semiramis ve Dido) de satın almış ki oyun içinde bu da kritik ama offical yazmaya tenezzül etmemiş nasıl iştir anlamadım. Aynı şey "mimar" George Trevor (adam mimar mı, mühendis mi, gemici mi? Sıfatı nasıl önemli olmaz.) için geçerli ve "blueprints (trsi yok)" yerine "endaze" kullandım daha türkçe oldu sagolsun "layout design plans"
Siteden diğer notlara da göz gezdirdim de, hani cevirmiştin ya,
Montpellier Marine University diye bir cümle. O hep bana tuhaf geliyordu. Bana göre denizcilik desem deniz adamı yetiştiren, su ürünleri desem balık çiftliği mühendisi anlaşılır ki okyanus derinine inip arastırma yapıcak bölümler degil bunlar diyordum. Asılı Montpellier University of Marine Science and Technology Laboratory imiş zaten orjinal bunu da kesmiş. O, yok derin su, dip deniz muhabbeti hele, adamlar hadal zone vermemişler ki bana, bende denizin en derin yeri diye dip su gibi saçma sapan terim üretiyorum (bi de zaten verilenin dısına cıkarsam yanlış olur cümlem korkusuyla katmanlara göre yazmayı göze alamamıştım, meger içgüdülerim dogruyu söylüyormuş üstelik o bilgi canavar balıkla da baglantılı, virüsün olusum hikayesiyle de.) ne anlatılmak istendiğini açıklamak, ifadeyi tam verebilmek için, e bravo yani! Kasma derken offical'ının kasmadıgını görünce haliyle ben bir garip fan olaraktan elimden geleni yaparken (sizin de sayenizde) onlardan daha iyisini yapıyorum diye dellendim (hayır, kendimi üstün görme değil, onlar işlerini ciddiye almadıkları için, cidden fanlar küçümsenmemeli.)
G
emide o kadar canavarda cıkmıyor. Üstelik 150 tane öldürürsen silah kazanıyorsun, bunlar hep teknik detaylar. Adamlar 600 kişiyi az görmüş yada oyunu oynayıp canavar mı saydılarsa hayır, japoncası yanlış 600 değil, 1000 kişi işte, diye değiştirmişler demek ki halbuki japoncası oraya o sayıyı yazmış, altından üstünden bir şey cıkar elleşmeyelim dememişler topluca yuh çekiyoruz.
Konstrüksiyon uyarısı için sağolunuz, 1 cumle verdim baglantılı 3 cümle çevridiniz onun icinde ayriyetten teşekkür ederim.
Yok, ben kendime amatöründe amatörü, çömezinde çömezi, çaylagında çaylagı diyorum. O yüzden lütfen egitin beni
shishou-sama. (Yasın ne önemi var hem başımızda bir büyügümüz oldugu icin kendimizi daha şanslı sayıyoruz, en azından ben sayıyorum.)Sonuçta bir insan zirveye cıktı mı da geriye inmesi kalıyor
Cümleyi silmeye kıyamıyorum - Türkçeyi seviyorum.
Gıyabından önce mimar George Trevor tarafından bırakılan endazelerin esas alındıgı ve iç kısmının 1930'larda altın çağını yaşayan yolcu gemilerinden esinlenildiği yapımı için, dönemin gazeteleri bir hayli büyüleyici oldugunu yazmıştır.

Son Düzenleme xxburculumxx tarafından 30 Aralık 2014 04:13 de yapıldı.
Bayanxxburculumxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Etiketler
amerika, blue, haber, japonca, selam, türkçe


Şu Anda Bu Konuyu İnceleyenler: 1 (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Konu araçları

Gönderi Kuralları
Kendi yeni konularını düzeltemezsin
Kendi mesaj cevap yazamazsın
Kendi mesaj eklentilerini düzeltemezsin
Kendi mesajlarını düzeltemezsin

BB Kod Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are AçıkForum saati Türkiye saatine göredir. GMT +3. Şuan saat: 11:30.


Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.

Yasal Uyarı : Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir. Bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Yine de sitemizde yasalara aykırı unsurlar bulursanız animemangatr@gmail.com e-posta adresine bildirebilirsiniz. Şikayet ettiğiniz başlıklar en geç 2 (iki) gün içerisinde site üzerinden kaldırılacaktır!

Dost Siteler